• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Vijf belangrijke plannen werk en inkomen voor 2020

Vijf belangrijke plannen werk en inkomen voor 2020

Nieuws

Op Prinsjesdag zijn de vijf belangrijkste plannen voor 2020 op een rij gezet op het gebied van werk en inkomen, waaronder de lagere WW-premie bij een vast contract (Wet arbeidsmarkt in balans) en het langer geboorteverlof.

17 september 2019 door Salaris Vanmorgen

Salaris Vanmorgen

De vijf belangrijkste plannen voor 2020 wat betreft werk en inkomen op een rij volgens de Rijksoverheid:

1 Kindgebonden budget middeninkomens stijgt

Ouders met een middeninkomen krijgen in 2020 € 990 extra kindgebonden budget. Ook komen meer ouders in aanmerking voor deze bijdrage in de kosten van kinderen tot 18 jaar. Zij ontvangen straks gemiddeld € 610 per jaar. Het kabinet trekt hier ongeveer € 500 miljoen voor uit.

2 Langer geboorteverlof voor partners

De partner van een moeder kan vanaf 1 juli 2020 vijf weken geboorteverlof opnemen. De partner krijgt tijdens dit verlof 70% van het loon doorbetaald.

Een langer geboorteverlof zorgt ervoor dat moeders, hun partner en het kind meer tijd samen hebben. Zo kan een goede band ontstaan tussen de ouders en het kind. Ook kunnen taken in en rond het huis vanaf het begin al eerlijker worden verdeeld.

De Wet arbeid en zorg wijzigt op 1 juli 2020. Op dat moment treedt de tweede fase van het geboorteverlof in werking (WIEG). Het geboorteverlof bedraagt sinds 1 januari 2019 een week met behoud van loon. Dit wordt aangevuld met vijf weken, waarbij de werknemer een uitkering ontvangt van UWV. De uitkering bedraagt 70% van het dagloon, gemaximeerd op 70% van het maximum dagloon.

Dit aanvullende geboorteverlof moet worden opgenomen nadat de eerste week geboorteverlof met behoud van loon volledig is genoten, maar wel binnen zes maanden na de dag van bevalling.

Rechthebbenden zijn de echtgeno(o)t(e) of geregistreerd partner van de moeder, degene die met haar samenwoont of degene die haar kind heeft erkend. (Bron: begroting SZW 2020).

WIEG en aanvullend geboorteverlof voor partners vanaf juli 2020

3 Pensioenakkoord en AOW-leeftijd

Het pensioenakkoord maakt de opbouw van het pensioen persoonlijker en toekomstbestendig. Door het akkoord gaat de AOW-leeftijd minder snel omhoog. De AOW-leeftijd komt in 2024 uit op 67 jaar. In 2020 blijft de AOW-leeftijd 66 jaar en 4 maanden.

AOW-leeftijd minder snel omhoog

De afspraken uit het pensioenakkoord worden samen met met sociale partners uitgewerkt. Per 2022 moet het wettelijk kader voor de pensioenvernieuwing gereed zijn.

In het pensioenakkoord is ook afgesproken om een verplichte verzekering voor arbeidsongeschiktheid voor zelfstandigen in te voeren. Werknemers zijn via hun arbeidsovereenkomst al verplicht verzekerd tegen arbeidsongeschiktheid. Het kabinet heeft aan de sociale partners gevraagd een voorstel te doen over hoe die verzekering eruit moet komen te zien.

Tegelijk met het pensioenakkoord zijn maatregelen aangekondigd voor mensen met zware beroepen. Sociale partners zullen per sector maatwerkafspraken maken over duurzame inzetbaarheid en de mogelijkheden om vervroegd uit te treden met gebruikmaking van de tijdelijke RVU-vrijstelling.

In het Pensioenakkoord is geregeld dat er vanaf 2020 € 10 miljoen per jaar beschikbaar is voor duurzame inzetbaarheid en een leven lang ontwikkelen.

Nieuw pensioenstelsel – persoonlijke pensioenopbouw en eerder stoppen

4 Eerder hulp gemeente bij schulden

Mensen die in de schulden dreigen te raken, krijgen in 2020 eerder hulp van de gemeente. Zo gaan onder meer woningbouwverenigingen en energiebedrijven gemeenten sneller waarschuwen als zij zien dat hun klanten hun rekeningen niet betalen. De gemeente kan hierdoor tijdens een hulpverleningstraject beter een passend plan van aanpak maken.

De overheid probeert op deze manier te voorkomen dat mensen in de schulden raken. En als ze in de schulden zitten hen er snel uit te helpen. De Wet gemeentelijke schuldhulpverlening wijzigt hiervoor.

5 Lagere WW-premie bij vast contract

Werkgevers betalen in 2020 minder WW-premie voor mensen in vaste dienst en meer voor flexwerkers. De premie voor werknemers in vaste dienst bedraagt naar verwachting 2,94%. Voor flexwerkers is dat 7,94%.

De werkgevers betalen een gemiddelde WW-premie over het aantal werknemers in vaste dienst en flexwerkers. Als ze veel mensen in vaste dienst hebben, dan ligt de gemiddelde premie die ze betalen dichter bij de lage premie. Bij veel flexwerkers in dienst, betalen ze een gemiddeld hogere premie. Voor alle werkgevers samen komt de gemiddeld betaalde premie op 4,16% uit.

Dit is een van de maatregelen uit de Wet arbeidsmarkt in balans die werkgevers wil stimuleren om mensen in vaste dienst te nemen.

WAB: lage en hoge WW-premie en loonaangifte

Wet arbeidsmarkt in balans per 2020

Een groot deel van de WAB treedt per 1 januari 2020 in werking.

Met het oog op het aanbrengen van een nieuwe balans op de arbeidsmarkt tussen flexibele
en vaste arbeidsovereenkomsten zijn meerdere maatregelen in deze wet opgenomen:

  • De mogelijkheden om een tijdelijke arbeidsovereenkomst aan te gaan worden verruimd (drie aansluitende contracten in maximaal drie jaar in plaats van in twee jaar).
  • De transitievergoeding voor langdurige arbeidsovereenkomsten wordt verlaagd en tegelijkertijd
    ontstaat er vanaf de eerste dag van de arbeidsovereenkomst recht op transitievergoeding.
  • Er worden regels gesteld ter voorkoming van permanente beschikbaarheid van werknemers met oproepcontracten.
  • Concurrentie op arbeidsvoorwaarden bij payrolling wordt voorkomen
  • Invoering WW-premie waarvan de hoogte afhankelijk is van de contractvorm.
  • Een regeling voor kleine werkgevers om de transitievergoeding te compenseren als zij (of hun erfgenamen) hun bedrijf moeten beëindigen wegens pensionering, ziekte of overlijden van de werkgever.

Wet arbeidsmarkt in balans in een overzicht

Compensatie transitievergoeding bij ziekte

Naast de genoemde compensatieregeling wordt per 1 april 2020 ook de Regeling compensatie transitievergoeding bij langdurige ziekte ingevoerd. Het doel van de regeling is om dubbele kosten voor
werkgevers bij langdurige ziekte van een werknemer tegen te gaan. (Bron: begroting SZW 2020).

Compensatie transitievergoeding bij ziekte vanaf april 2020

Bron: Belangrijkste maatregelen Prinsjesdag op Rijksoverheid.nl

Op de Nationale Salarisdag op 27 november 2019 hoort u meer over deze plannen

 

Categorie: Nieuws Tags: AOW-leeftijd, pensioen, Wet arbeidsmarkt in balans (WAB), WW-premie

Tags: AOW-leeftijd, pensioen, Wet arbeidsmarkt in balans (WAB), WW-premie

Gerelateerde artikelen

11 november 2025

Kennis over pensioenverdeling bij scheiding ontbreekt vaak

9 november 2025

AOW-gerechtigde leeftijd blijft 67 jaar en drie maanden in 2031

3 november 2025

Fiscaal belasten van persoonlijk pensioenadvies – antwoord op vragen

3 november 2025

Aanvalsplan witte vlek pensioen – daling werknemers zonder pensioenopbouw

Hoofdsponsor

Volgende stap in AI: HR-assistent Loket begrijpt nu jouw eigen documenten

Kennispartner

Certificering als strategisch instrument voor salarisprofessionals

Partners

Overwerk en overuren: dit moet de werkgever goed regelen
Iedereen wil een salarisadministrateur. Maar wie zorgt voor hun werkgeluk?
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Kevin Krikkers
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Is appeltje voor onderweg consumptie op werkplek?
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Nog steeds loonkloof in Nederland, maar wees voorbereid op wet loontransparantie
Zaken voor elkaar
Werkgeverslasten berekenen: verzuimspecialist Sazas beantwoordt 5 vragen

Meest gelezen berichten

  • Ontslag op staande voet tijdens ziekte niet rechtsgeldig, billijke vergoeding van jaarsalaris 17.1k weergaven

  • Loonvordering toegewezen, betermelding betekent 100 procent loon 9.9k weergaven

  • Ontbinding arbeidscontract wegens ernstige wanprestatie – nog twee andere banen 8.4k weergaven

  • Lager WIA-dagloon – geen ORT in periode van onbetaald verlof 4.3k weergaven

  • Rechtsgeldig proeftijdontslag, niet strijdig met verbod op onderscheid 4k weergaven

NIRPA

Opleidingen

14
nov
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
17
nov
Prinsjesdagupdate Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
17
nov
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Module Strategische Arbeidsvoorwaarden en Belonen
Markus Verbeek Praehep
21
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
24
nov
HR voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
nov
Training Salarisadministratie
Markus Verbeek Praehep
27
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
28
nov
Updatesessie Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
02
dec
Updatesessie Sociale Zekerheid (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
02
dec
Cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst, incl. proeftijd, concurrentie- en relatiebeding
MOCuitgevers
02
dec
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie)
MOCuitgevers
03
dec
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
03
dec
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
05
dec
Vakopleiding Payroll Services (VPS®)
Markus Verbeek Praehep
08
dec
Werkkostenregeling (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
11
dec
Arbeidsrecht – Disfunctioneren (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
15
dec
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
17
dec
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
16
jan
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
05
feb
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
11
feb
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
03
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
04
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
10
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
10
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping en specialisatie)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
17
mrt
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
23
mrt
Online cursus Wet bedrag ineens en de Regeling vervroegde uittreding
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisprofessional – Naaldwijk
aaff
Salarisadministrateur
SD Worx
Relatiebeheerder pensioenen – Tilburg
aaff
Senior Salarisadministrateur – Asito Almelo
Strictly People
Salarisadministrateur – Humens Bussum
Strictly People
Salarisprofessional consultant – Aalsmeer
Aaff
Salarisadministrateur
SD Worx
(Junior) Jurist arbeidsrecht
Scab
Senior Salarisadministrateur – Libréon Breda
Strictly People
Medewerker loonadministratie – Zwolle (24–32 uur)
PIA Group
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Teamleider Salaris- en Personeelsadvies
aaff
Medewerker Salarisadministratie bij OFS Groep
a.s Works
Payroll Specialist– Technip Energies Zoetermeer
Strictly People
Teamleider Salaris- en Personeelsadvies Heerhogowaard
aaff

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV