• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » WKR van toepassing op Rijnvarende met werkgever uit Liechtenstein

WKR van toepassing op Rijnvarende met werkgever uit Liechtenstein

Nieuws

De werkkostenregeling is van toepassing ten aanzien van de Rijnvarende, maar het loon is eerder te laag dan te hoog vastgesteld.

10 april 2025 door Salaris Vanmorgen

De rechtbank heeft het loon en het belastbaar inkomen uit werk en woning voor 2017 ten onrechte verminderd. Het hoger beroep van de inspecteur is gegrond. Dat oordeelt Hof ‘s-Hertogenbosch.

Waar gaat deze zaak over?

De man met de Nederlandse nationaliteit woonde in Nederland en werkte van 1 januari 2016 tot en met 31 december 2017 aan boord van een schip dat in de Rijnvaart wordt gebruikt. De man was in dienst van een bedrijf dat gevestigd is in Liechtenstein.

De Nederlandse Sociale Verzekeringsbank (SVB) heeft met dagtekening 9 maart 2018 een A1-verklaring aan de man afgegeven. In deze verklaring wordt het Nederlandse socialezekerheidsrecht van toepassing verklaard voor de periode van 1 januari 2016 tot en met 31 maart 2019.

De man wil vermindering van de PVV met de in Liechtenstein geheven sociale zekerheidspremies en een lagere vaststelling van het fiscale loon over 2016 en 2017. 

Oordeel hof

Aan de Rijnvarende, is de aanslag IB/PVV opgelegd, ervan uitgegaan dat hij verplicht verzekerd is in Nederland voor de PVV. Het hof oordeelt dat de aanslag terecht is opgelegd. De inspecteur is immers in het kader van de premieheffing gebonden aan een door de SVB afgegeven A1-verklaring.

Werkkostenregeling van toepassing

De man heeft alleen voor 2017 verzocht om toepassing van de werkkostenregeling. De vrije ruimte was in 2017 1,2% van het loon. Hij heeft dan recht op een aftrek van 1,2% van het van die werkgever genoten loon.

De inspecteur voert aan dat het belastbaar loon te laag is vastgesteld omdat ten onrechte een vermindering is toegepast vanwege de Mededeling van 5 januari 2016, DGB 2061/20 internationaal belastingrecht. Hierdoor zou het belastbaar loon € 50.769 moeten zijn in plaats van € 47.540. Ook als de werkkostenregeling zou worden toegepast (rekening houdend met het volgens de inspecteur juiste belastbare loon) is dat belastbare loon eerder te laag vastgesteld dan te hoog, aldus de inspecteur. 

Niet in geschil is dat de Rijnvarende recht heeft op een aftrek van 1,2% op grond van de werkkostenregeling zoals neergelegd in artikel 3.84, lid 2, Wet inkomstenbelasting 2001 (Wet IB 2001).

De werkkostenregeling moet worden toegepast op het loon. De Rijnvarende stelt dat het in 2016 en 2017 genoten loon in de aanslagen IB/PVV 2016 en 2017 tot een te hoog bedrag is vastgesteld en dat de rechtbank het in 2017 genoten loon, ook na toepassing van de werkkostenregeling door de rechtbank, tot een te hoog bedrag heeft vastgesteld. De inspecteur stelt dat het in de aanslagen begrepen loon, ook na toepassing van de werkkostenregeling, eerder te laag dan te hoog is vastgesteld.

Loon genoten

Loon is al hetgeen uit een dienstbetrekking of een vroegere dienstbetrekking wordt genoten, daaronder mede begrepen dat wat wordt vergoed of verstrekt in het kader van de dienstbetrekking. Tot het loon behoren ook aanspraken om na verloop van tijd of onder een voorwaarde een of meer uitkeringen of verstrekkingen te ontvangen. Daarbij moet het fiscale loonbegrip ruim worden uitgelegd.

Voordeel genoten van volledige bruto maandloon

Het staat vast dat de Rijnvarende geheel 2016 en 2017 in dienst was bij het bedrijf en recht had op loon in verband met die dienstbetrekking. Het hof oordeelt dat het volledige bruto maandloon tot het fiscale loon moet worden gerekend. De inhouding van premies als zodanig, doet er immers niet aan af dat de Rijnvarende een voordeel heeft genoten ter grootte van het volledige bruto maandloon.

Genietingsmoment

Daarbij heeft het genietingsmoment, zoals bedoeld in artikel 13a Wet LB, ten aanzien van de Liechtensteinse premies – als onderdeel van het loon – plaatsgevonden op het moment dat de premies in 2016 en 2017 werden ingehouden en afgedragen.

Liechtensteinse sociale voorzieningen

Beoordeeld naar de situatie in 2016 en 2017 verkreeg de Rijnvarende het recht een beroep te kunnen doen op de Liechtensteinse sociale voorzieningen. Daarmee heeft de Rijnvarende een aanspraak in de zin van artikel 10, lid 2, Wet LB verkregen. Aangezien de premies in 2016 en 2017 zijn ingehouden, kon de Rijnvarende vanaf dat moment menen dergelijke aanspraken te hebben.

Of de Rijnvarende daadwerkelijk gebruik heeft gemaakt van de sociale voorzieningen is hierbij niet relevant, nu voor het genietingsmoment doorslaggevend is of de Rijnvarende in 2016 en 2017 naar de stand van zaken toen verzekerd was voor de sociale verzekeringen in Liechtenstein. Daaraan doet niet af dat later onherroepelijk is komen vast te staan dat de Nederlandse socialezekerheidswetgeving van toepassing is op de Rijnvarende.

Het feit dat de Rijnvarende de ingehouden Liechtensteinse premies nooit zal terugontvangen van Liechtenstein of de werkgever kan wellicht leiden tot negatief loon in een later jaar.

Rijnvarende valt onder Nederlands socialezekerheidsstelsel

Het beroep op het Besluit 2014 en de mededeling van 26 november 2020, DGBD 178296 (Mededeling 2020) kan de Rijnvarende ook niet baten. Het Besluit 2014 en de Mededeling 2020 zien op de kwalificatie van buitenlandse sociale verzekeringen voor het bepalen van het loon van een werknemer die onder het socialezekerheidsstelsel van een ander land valt, maar in Nederland over dat loon belastingplichtig is. Het staat echter vast dat de Rijnvarende valt onder het Nederlandse socialezekerheidsstelsel.

Krankenkasse Arbeitgeber Beitrag

Verder is het hof van oordeel dat de ‘Krankenkasse Arbeitgeber Beitrag’ kwalificeert als vergoeding of verstrekking in het kader van de dienstbetrekking en daarom kwalificeert als loon. Tegenover de gemotiveerde betwisting van de inspecteur, heeft de Rijnvarende niet aannemelijk gemaakt dat dit een bijdrage betreft die vergelijkbaar is met de verschuldigde inkomensafhankelijke bijdrage als bedoeld in artikel 11d Wet LB.

Daarbij is het hof van oordeel dat de Rijnvarende niet heeft voldaan aan de op hem rustende bewijslast ten aanzien van de schending van het gelijkheidsbeginsel.

Voor zover de Rijnvarende heeft bedoeld te stellen dat de inspecteur derden gunstiger heeft behandeld door ‘Krankenkasse Arbeitgeber Beitrag’ niet tot het loon te rekenen, heeft te gelden dat de Rijnvarende geen feiten en omstandigheden heeft gesteld op grond waarvan zou kunnen worden geoordeeld dat de inspecteur ten aanzien van derden een dergelijk begunstigend beleid heeft gevoerd, of een oogmerk tot begunstiging aanwezig was.

Niet gespecificeerd wanneer niet tot loon gerekend

Evenmin slaagt het beroep van de Rijnvarende op de meerderheidsregel; hij heeft niet gepreciseerd in welke gevallen de ‘Krankenkasse Arbeitgeber Beitrag’ niet tot het loon is gerekend. De Rijnvarende heeft dan ook niet aannemelijk gemaakt dat er een meerderheid van concrete gelijke gevallen is geweest waarin de ‘Krankenkasse Arbeitgeber Beitrag’ niet tot het loon is gerekend en waar ook nadien geen correctie heeft plaatsgevonden.

Het in de aanslagen IB/PVV 2016 en 2017 begrepen loon van de Rijnvarende is eerder te laag dan te hoog vastgesteld. De rechtbank heeft het loon en het belastbaar inkomen uit werk en woning voor 2017 daarom ten onrechte verminderd. Het hoger beroep van de inspecteur is gegrond.

Uitspraak Hof ‘s-Hertogenbosch, 18 december 2024, ECLI:NL:GHSHE:2024:4090


Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken

Categorie: Nieuws Tags: grensoverschrijdend werken, sociale zekerheid, werkkostenregeling (WKR)

Tags: grensoverschrijdend werken, sociale zekerheid, werkkostenregeling (WKR)

Gerelateerde artikelen

6 januari 2026

ETK-regeling versoberd per 2026 – wat is niet meer gericht vrijgesteld te vergoeden?

5 januari 2026

Eindheffing WKR 2025 uiterlijk aangeven in 2e aangiftetijdvak 2026

18 december 2025

‘Aparte ruimte binnen WKR voor duurzame zakelijke mobiliteit’

17 december 2025

Wijzigingen op SZW-gebied per 1 januari 2026

Hoofdsponsor

Loonbeslag: hoe ga je er als werkgever zorgvuldig mee om?

Kennispartner

PE-punten en kennisontwikkeling: zo blijf je als salarisprofessional future proof

Partners

Payroller in pyjama: waarom thuiswerken werkt voor salarisadministratie
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Kostenneutrale cadeautjes: vaak sigaar uit eigen doos
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Goede werkvoornemens in 2026: ga je voor loonsverhoging, promotie of cursus?
Zaken voor elkaar
Werkgeverslasten berekenen: verzuimspecialist Sazas beantwoordt 5 vragen
Wanneer is een werknemer precies ziek?

Meest gelezen berichten

  • Ontslag voor ‘bankzitter’, al maanden inactief, alleen nog ‘papieren dienstverband’ 22.1k weergaven

  • Nieuwe cao voor uitzendkrachten per 2026: gelijkwaardige arbeidsvoorwaarden 4k weergaven

  • Veel meer betaald dan in arbeidscontract staat – werknemer hoeft niet terug te betalen 2.2k weergaven

  • Inbreuk op privacy werknemers, recht op billijke vergoeding 1.1k weergaven

  • Werknemers kunnen niet werken door sneeuw en vorst – WW aanvragen? 1k weergaven

NIRPA

Opleidingen

16
jan
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
19
jan
Inkomstenbelasting voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
22
jan
Lonen in de Jaarrekening (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
jan
Loonbeslag, Beslagvrije Voet en Preferentie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
28
jan
HBO Programma Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
30
jan
Module Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid VPS
Markus Verbeek Praehep
05
feb
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
05
feb
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
06
feb
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
11
feb
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
02
mrt
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
03
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
04
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
05
mrt
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
10
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
10
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
17
mrt
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
18
mrt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
19
mrt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
23
mrt
Online cursus de Regeling vervroegde uittreding/ zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Operationeel Manager Loonadministratie
Scab
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Salarisprofessional
aaff

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV