• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Recht op billijke vergoeding, transitievergoeding, schadevergoeding en loon

Recht op billijke vergoeding, transitievergoeding, schadevergoeding en loon

Nieuws

Nu het ontslag op staande voet zonder dringende reden heeft plaatsgevonden, wijst de kantonrechter het verzoek om toekenning van een billijke vergoeding dan ook toe.

28 april 2022 door Salaris Vanmorgen

De werknemer heeft berust in het einde van de arbeidsovereenkomst. De werkgever heeft erkend dat het ontslag op staande voet zonder een dringende reden is geschied. Het verzoek om toekenning van een billijke vergoeding wijst de kantonrechter dan ook toe. Ook komt aan de werknemer de transitievergoeding toe, de gefixeerde schadevergoeding en achterstallig loon.

Wat is de situatie?

De werknemer is op 1 april 2020 in dienst getreden bij de werkgever, een Poolse supermarkt, op basis van een arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijde van zes maanden. Partijen zijn een oproepovereenkomst overeengekomen op basis waarvan de werknemer uitvoering gaf aan de functie van winkelmedewerker.

Aansluitend aan de tweede arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd hebben partijen een derde arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd gesloten voor de duur van een jaar. Deze arbeidsovereenkomst zou eindigen per 31 december 2021.

Over de periode van 1 januari 2021 tot en met 30 september 2021 bedraagt het gemiddelde bruto maandsalaris van de werknemer € 1.780,13 per maand, inclusief vakantietoeslag.

Per direct contract ontbinden

Op 7 oktober 2021 ontving de werknemer van de werkgever een brief per e-mail, welke brief gedateerd is op 6 oktober 2021. In de brief staat dat ‘de werkgever per direct het contract van de werknemer wil ontbinden en dat zij geen werkzaamheden meer hoeft te verrichten’. In de brief is opgenomen dat de reden van het ontslag persoonlijk aan de werknemer door de werkgever is medegedeeld en toegelicht. Ook wordt vermeld dat een eindafrekening van het vakantiegeld en eventuele niet genoten vakantiedagen zou plaatsvinden in oktober 2021.

Geen instemming met opzegging

Bij brief van 25 oktober 2021 heeft de toenmalige gemachtigde van de werknemer de werkgever medegedeeld het niet eens te zijn met de wijze waarop het dienstverband plots tot een einde is gekomen. Daarnaast is de werkgever verzocht om aan al haar wettelijke en contractuele verplichtingen te voldoen tot en met 31 december 2021.

Op 8 november 2021 ontving de werknemer van de werkgever op haar bankrekening een nettobedrag van € 1.270,16.

Op 12 november 2021 is de werkgever nogmaals namens de werknemer aangeschreven door de huidige gemachtigde. In die brief is nogmaals medegedeeld dat de werknemer niet heeft ingestemd met een opzegging van haar arbeidsovereenkomst.

Berusting in einde contract

Verder is in die brief aangegeven dat de werknemer berust in het einde van de arbeidsovereenkomst per 6 oktober 2021. De werknemer maakt aanspraak op de transitievergoeding, de gefixeerde schadevergoeding en een billijke vergoeding. Ook is aangegeven dat de werknemer recht heeft op betaling van haar loon tot 6 oktober 2021 en op een correcte eindafrekening van het dienstverband.

In reactie op vorenbedoelde brief heeft het administratiekantoor namens de werkgever laten weten dat de werkgever aan de gedane verzoeken geen gehoor zal geven.

Verzoek om vergoedingen

De werknemer stapt naar de rechter en verzoekt onder meer om een billijke vergoeding, transitievergoeding en gefixeerde schadevergoeding.

Billijke vergoeding

De werknemer berust in het einde van de arbeidsovereenkomst, zodat tussen partijen vaststaat dat deze op 6 oktober 2021 is geëindigd. De vraag die in deze zaak beantwoord moet worden is die of aan de werknemer een billijke vergoeding moet worden toegekend omdat de werkgever, naar tussen partijen vaststaat, de arbeidsovereenkomst in strijd met artikel 7:671 BW heeft opgezegd. Partijen zijn het er over eens dat de opzegging van de arbeidsovereenkomst, zoals door de werkgever gedaan bij e-mail van 7 oktober 2021, is geschied zonder een geldige dringende reden.

Nu geen sprake is van een rechtsgeldige opzegging, moet het verzoek van de werknemer om toekenning van een billijke vergoeding dan ook worden toegewezen.

De werknemer acht een billijke vergoeding van € 7.120,52 bruto passend. Daarentegen meent de werkgever dat de werknemer aanspraak kan maken op een billijke vergoeding ter hoogte van het salaris over de maand december 2021.

De kantonrechter overweegt bij het vaststellen van de billijke vergoeding het volgende.

Onrechtmatige opzegging

De werkgever heeft de arbeidsovereenkomst onregelmatig opgezegd en volgens de kantonrechter valt die omstandigheid de werkgever toe te rekenen. De werkgever heeft er op gewezen dat hij niet op de hoogte is van het Nederlandse arbeidsrecht, maar de kantonrechter is van oordeel dat het de werkgever ernstig valt te verwijten hoe zij heeft gehandeld. De werkgever moet als goed werkgever op de hoogte zijn van de opzegbepalingen en hiermee in overeenstemming te handelen. De werkgever moest weten dat hij de arbeidsovereenkomst zonder geldige dringende reden en zonder de geëigende wegen te bewandelen niet kon beëindigen.

Bewust in financiële problemen gebracht

De werkgever heeft de werknemer bewust in financiële problemen gebracht door over de maanden oktober, november en december 2021 geen salaris te betalen. Ondanks dat de werkgever inmiddels erkent dat hij de transitievergoeding en gefixeerde schadevergoeding aan de werknemer verschuldigd is, heeft hij tot nu toe niets betaald zodat de financiële problemen voor de werknemer voort duren.

De werknemer heeft aangevoerd dat de opzegging plaatsvond in een periode van ziekte en dat zij vanwege haar baan naar een andere woonplaats is verhuisd. Deze stellingen zijn door de werkgever betwist en door de werknemer onvoldoende onderbouwd zodat de kantonrechter bij het bepalen van de billijke vergoeding daarmee geen rekening houdt.

Contract tussentijds opzegbaar

De kantonrechter houdt bij de vaststelling van de billijke vergoeding verder rekening met de omstandigheid dat de arbeidsovereenkomst wel tussentijds opzegbaar was. Verder is van belang dat de arbeidsovereenkomst reeds op 31 december 2021 op rechtmatige wijze zou eindigen en dat de werknemer relatief kort in dienst was bij de werkgever. Ook is van belang dat ervan wordt uitgegaan dat het, zoals de werknemer ter zitting heeft verklaard, mogelijk moet zijn elders snel werk te vinden.

Daarnaast betrekt de kantonrechter de aan de werknemer toekomende transitievergoeding ad € 899,75 en de gefixeerde schadevergoeding van € 3.258,22 bij zijn oordeel nu de werkgever tegen toewijzing van deze bedragen geen verweer heeft gevoerd.

Twee maanden salaris

De kantonrechter zal, uitgaande van het voorgaande, de billijke vergoeding vaststellen op een bedrag van € 3.560,26 bruto (twee maanden salaris). Hoewel werkgever ernstig valt te verwijten hoe hij heeft gehandeld is het niet redelijk werkgever, naast de onregelmatigheidsvergoeding en transitievergoeding, te veroordelen tot een hogere billijke vergoeding.

Het verzoek van de werknemer tot betaling van € 302,05 aan achterstallig salaris kan als onweersproken worden toegewezen. Aanleiding om de gevorderde wettelijke verhoging te matigen is er niet.

Geen aanbod voor vaste arbeidsomvang

De werkgever heeft niet weersproken dat hij op grond van artikel 7:628a lid 8 BW zijn verplichting om een aanbod voor een vaste arbeidsomvang te doen niet is nagekomen. De werknemer heeft dus recht op salaris over de gemiddelde arbeidsomvang over de periode 1 april 2020 tot en met 31 maart 2021. De werknemer heeft berekend dat zij over de maanden april 2021, augustus 2021 en september 2021 € 1.440,32 te weinig salaris heeft ontvangen.

De werkgever verweert zich niet tegen die berekening, met dien verstande dat het bedrag volgens hem moet worden verminderd met € 211,87 bruto (maand april 2021). De kantonrechter verwerpt het betoog van de werkgever nu deze stelling niet uit artikel 7:628a lid 5 BW volgt. Het verzoek van de werknemer tot betaling van € 1.440,32 bruto ligt voor toewijzing gereed. De kantonrechter ziet aanleiding de wettelijke verhoging te matigen tot 10 procent.

Verzoek eindafrekening afgewezen

Het verzoek van de werknemer om de werkgever te veroordelen een correcte eindafrekening ten aanzien van de waarde van het van 1 juni 2021 tot en met 6 oktober 2021 door de werknemer opgebouwde vakantietoeslag en de door haar eveneens tot 6 oktober 2021 opgebouwde maar niet genoten vakantiedagen op te stellen wijst de kantonrechter af. De werkgever heeft onweersproken aangevoerd dat zij op 8 november 2021 een eindbetaling ad € 1.270,16 netto heeft gedaan aan de werknemer. Dit is conform de eindspecificatie zoals destijds naar de werknemer is verstuurd. De eindafrekening ziet op 77,37 verlofuren (meeruren) x € 11,35 (uurloon) en daarnaast de opgebouwde vakantietoeslag.

Afwijzing verzoek advocaatkosten

Het verzoek van de werknemer tot betaling van de door haar gemaakte advocatenkosten ad € 6.000 inclusief BTW, wijst de kantonrechter af. Niet gebleken is dat sprake is van misbruik van procesrecht of onrechtmatig handelen. De door de werknemer gevorderde kosten zien slechts op deze procedure.

De wettelijke rente wijst de kantonrechter toe.

Beslissing

De kantonrechter veroordeelt de werkgever om aan de werknemer te betalen:

  • € 3.560,26 bruto voor een billijke vergoeding, te vermeerderen met de wettelijke rente vanaf 24 februari 2022 tot de dag der algehele voldoening;
  • € 899,75 bruto voor een transitievergoeding, te vermeerderen met de wettelijke rente vanaf 6 november 2021 tot de dag der algehele voldoening;
  • € 3.258,22 bruto voor de gefixeerde schadevergoeding , te vermeerderen met de wettelijke rente vanaf 24 februari 2022 tot de dag der algehele voldoening;
  • € 302,05 bruto voor achterstallig salaris over de periode van 1 tot en met 6 oktober 2021 te vermeerderen met de wettelijke verhoging van 50% en de wettelijke rente over beide bedragen vanaf 1 november 2021 tot de dag der algehele voldoening;
  • € 1.440,32 bruto voor achterstallig loon  over de maanden april, augustus en september 2021, te vermeerderen met de wettelijke verhoging van 10% en de wettelijke rente over beide bedragen vanaf 24 februari 2022 tot de dag der algehele voldoening.

De kantonrechter wijst af het meer of anders verzochte en bepaalt dat iedere partij de eigen proceskosten draagt.

Uitspraak Rechtbank Den Haag, 23 maart 2022, ECLI:NL:RBDHA:2022:3845

Categorie: Nieuws Tags: billijke vergoeding, einde dienstverband, ontslag op staande voet, oproepkracht

Tags: billijke vergoeding, einde dienstverband, ontslag op staande voet, oproepkracht

Gerelateerde artikelen

7 augustus 2026

VZR waarschuwt voor ‘schijnkeuze’ bij leaseauto na uitdiensttreding

4 augustus 2026

Blunderen niet aangetoond: vertrokken directeur krijgt nog twee maanden salaris

3 augustus 2026

Ontslag op staande voet vanwege dagdieverij ofwel urenfraude onterecht

21 juli 2026

Ontslag op staande voet: tien uitspraken in eerste halfjaar 2026

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

De cijfers kloppen, maar klopt de cultuur ook?

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Je helpt klanten met hun administratie — maar hoe zit het met die van jouzelf?
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Onterechte transitievergoeding terugbetaald krijgen
Grip op uren per dienst: 7 veelgemaakte fouten in projectadministratie
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Werkdruk drempel voor verlofopname, duurzame inzetbaarheid meer dan aantal vakantiedagen
Aanpassingen Wet toekomst pensioenen, de tijd dringt! 
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
Non-actiefstelling en schorsing: de regels, de risico’s en de loondoorbetaling

Meest gelezen berichten

  • Cao-afspraken in 2026 over Regeling vervroegde uittreding 600 weergaven
  • Zieke werknemer en de kantonrechter: 8 uitspraken in eerste halfjaar 2026 600 weergaven
  • Cao’s 2026 en afspraken over arbeidsduur, vakantiedagen, feestdagen en 5 mei 500 weergaven
  • Wet implementatie Richtlijn loontransparantie man en vrouw: wat wijzigt er voor werkgevers? 400 weergaven
  • Ontslag op staande voet na heimelijke controle inlogtijden strandt: werkgever handelde in strijd met AVG 400 weergaven

NIRPA

Opleidingen

11
aug
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
14
aug
HBO Programma Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
17
aug
Module Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid VPS
Markus Verbeek Praehep
20
aug
Module Loonheffingen PDL
Markus Verbeek Praehep
24
aug
Module Loonheffingen VPS
Markus Verbeek Praehep
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Opfriscursus PDL (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
28
aug
Opfriscursus VPS (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
31
aug
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
03
sep
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
07
sep
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Training Grenzen aangeven met zelfvertrouwen en respect
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
21
sep
Pensioen voor de salarisprofessional: ontdek welke verdieping bij jou past
MOCuitgevers
24
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
okt
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
05
okt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
06
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
07
okt
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Nog meer bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
okt
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
12
nov
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
01
dec
Training Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
01
dec
Training Focus houden door je aandacht te richten op wat belangrijk is
MOCuitgevers

Vacatures

Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
HR Officer
PIA Group
Payroll specialist
Meijers makelaars in assurantiën

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
logo FV