• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Ontslag op staande voet na heimelijke controle inlogtijden strandt: werkgever handelde in strijd met AVG

Ontslag op staande voet na heimelijke controle inlogtijden strandt: werkgever handelde in strijd met AVG

Nieuws

Een technologiebedrijf heeft een manager Finance en IT ten onrechte op staande voet ontslagen nadat het heimelijk zijn in- en uitlogtijden op het bedrijfsnetwerk had onderzocht. De kantonrechter in Den Haag oordeelt dat de werkgever geen gerechtvaardigd belang had voor dit onderzoek, dat in strijd met de AVG is uitgevoerd.

28 juli 2026 door Salaris Vanmorgen

De resultaten van het onderzoek leveren bovendien onvoldoende bewijs op dat de werknemer structureel aanzienlijk minder uren werkte dan was overeengekomen. De werknemer krijgt onder meer een billijke vergoeding van 60.000 euro.

De werknemer trad in 2022 in dienst als manager Finance en IT. In de zomer van 2025 kreeg zijn partner een behandeling tegen borstkanker, waarna hij – met instemming van zijn werkgever – grotendeels vanuit huis werkte om de zorg voor hun twee jonge kinderen te combineren met zijn werk. Tijdens een functioneringsgesprek in december 2025 kreeg de man juist te horen dat hij, ondanks de uitdagende thuissituatie, zaken goed had opgepakt en dat er minder fouten werden gemaakt. Ook werd zijn salaris verhoogd.

Herinneringen accountant en CBS

Op 11 februari 2026 stuurde een medewerker van Grant Thornton een e-mail waarin werd gevraagd wanneer nog openstaande auditdocumenten konden worden aangeleverd. Daarbij werd vermeld dat de stukken uiterlijk eind die week gewenst waren om begin maart aan de groepsaccountant te kunnen rapporteren. Enkele dagen later volgde een herinnering van het CBS om vóór 7 maart gegevens aan te leveren voor het jaarlijkse onderzoek naar investeringen.

Rond 20 februari onderzocht de werkgever vervolgens zonder medeweten van de werknemer diens in- en uitloggegevens over een periode van een maand. Volgens de werkgever bleek daaruit dat de werknemer ten minste 29 uur minder had gewerkt dan contractueel was overeengekomen. Op 23 februari volgde ontslag op staande voet. In de ontslagbrief stelde de werkgever dat de werknemer structureel minder uren werkte, deadlines voor de accountant niet haalde en daarover niet eerlijk was geweest.

Juridisch kader

Of het ontslag op staande voet rechtsgeldig is gegeven, moet – zo overweegt de kantonrechter – worden getoetst aan de criteria van artikel 7:677 lid 1 BW: er moet sprake zijn van een dringende reden en de opzegging moet onverwijld zijn gegeven, met gelijktijdige mededeling van de dringende reden voor dat ontslag aan de werknemer. Voor de werkgever worden als dringende redenen beschouwd zodanige daden, eigenschappen of gedragingen van de werknemer dat van de werkgever redelijkerwijs niet gevergd kan worden de arbeidsovereenkomst te laten voortduren (artikel 7:678 lid 1 BW). De aanwezigheid van een dringende reden moet met zeer grote terughoudendheid worden aangenomen en gebaseerd zijn op bewijsbare feiten. De stelplicht en bewijslast van de gestelde dringende reden rusten op de werkgever.

Geen gerechtvaardigd belang voor heimelijk onderzoek

Volgens de rechter mocht de werknemer er niet vanuit gaan dat zijn in- en uitlogtijden zouden worden gecontroleerd. Uit het thuiswerkbeleid volgde dat niet en de werkgever had ook niet aannemelijk gemaakt dat de werknemer daarvan op de hoogte was. Zonder een gerechtvaardigd belang in de zin van de AVG of voorafgaand overleg hoefde de werknemer daarom geen rekening te houden met een dergelijke controle.

Ook de door de werkgever genoemde aanleiding voor het onderzoek houdt geen stand. De e-mail van Grant Thornton was volgens de kantonrechter “niet heel dringend van aard” en gaf de werknemer nog tijd om de gevraagde stukken aan te leveren. Uit die e-mail blijkt niet dat essentiële processen stil lagen of dat de werknemer zijn uren niet werkte. Hetzelfde geldt voor de herinneringsbrief van het CBS: daaruit volgt niet dat de gevraagde gegevens nog niet waren ingediend. Evenmin stond vast dat deadlines daadwerkelijk waren gemist. Daar komt bij dat de werknemer kort daarvoor nog positief was beoordeeld.

De kantonrechter vindt dat de werkgever eerst met de werknemer in gesprek had moeten gaan. De werknemer had eerder al gewezen op zijn hoge werkdruk en de werkgever was op de hoogte van zijn persoonlijke omstandigheden. Tijdens de zitting verklaarde de leidinggevende dat van een gesprek was afgezien uit vrees dat de werknemer zijn gedrag zou aanpassen. De rechter noemt die verklaring opmerkelijk: juist gedragsverbetering zou volgens hem het doel van een werkgever moeten zijn. Door direct te kiezen voor heimelijke monitoring van in- en uitlogtijden heeft de werkgever bewust voor een veel zwaarder middel gekozen.

In- en uitloggegevens bewijzen onvoldoende

Ook inhoudelijk schiet het bewijs tekort. Zowel het interne onderzoek als het later ingeschakelde forensisch onderzoeksbureau baseerden zich uitsluitend op de in- en uitloggegevens. Volgens de kantonrechter kunnen die gegevens niet zonder meer worden gelijkgesteld aan de begin- en eindtijd van de werkzaamheden. De werkgever erkende in de ontslagbrief zelf al dat iemand die niet is ingelogd “hoogstwaarschijnlijk” niet werkt, waarmee impliciet ruimte wordt gelaten voor uitzonderingen. Bovendien valt niet uit te sluiten dat de werknemer ook offline werkzaamheden verrichtte, zoals analyse, planning, overleg en aansturing.

De rechter merkt wel op dat offline werkzaamheden niet alle niet-ingelogde uren kunnen verklaren. Toch volgt daaruit nog niet dat sprake was van structureel aanzienlijk minder werken. Het onderzoek besloeg slechts ongeveer vierenhalve week en kwam neer op gemiddeld iets meer dan één uur per werkdag. Onder die omstandigheden had de werkgever moeten volstaan met een minder ingrijpende maatregel dan ontslag op staande voet.

Ook het verwijt dat de werknemer tijdens het ontslaggesprek niet eerlijk zou zijn geweest, kan het ontslag niet dragen. Hij wist vooraf niet waar het gesprek over ging en evenmin dat hij zich moest verantwoorden over zijn gewerkte uren. Dat hij daarop geen sluitende verklaring kon geven, acht de kantonrechter daarom niet ongeloofwaardig.

Vergoedingen toegekend

Omdat geen dringende reden bestond, verklaart de kantonrechter het ontslag op staande voet ongeldig. De werkgever moet een vergoeding wegens onregelmatige opzegging van 11.544,34 euro, een transitievergoeding van 12.066,95 euro en een billijke vergoeding van 60.000 euro betalen. Volgens de rechter heeft de werkgever de werknemer “van de ene op de andere dag op straat gezet met toepassing van de zwaarst mogelijke arbeidsrechtelijke sanctie”, terwijl hij goed functioneerde en niet aannemelijk was dat de arbeidsovereenkomst op korte termijn toch rechtmatig zou zijn geëindigd.

Rechtbank Den Haag, ECLI:NL:RBDHA:2026:18633

Categorie: Nieuws Tags: Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG), ontslag

Tags: Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG), ontslag

Volg een van onze opleidingen

Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten

  • 26 oktober 2026
  • Online
  • Kirsten Roskam
  • v.a. 2 PE-punten

Gerelateerde artikelen

20 juli 2026

Verstoorde arbeidsrelatie als ontslaggrond: zo begeleid je de werkgever

6 juli 2026

Consultatie lijst DPIA-uitzonderingen – verwerking persoonsgevens werknemers

11 juni 2026

Autoriteit Persoonsgegevens: grote stijging privacyklachten in 2025

11 juni 2026

AP: Belastingdienst moet stoppen met BSN in betalingskenmerken

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

De cijfers kloppen, maar klopt de cultuur ook?

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Je helpt klanten met hun administratie — maar hoe zit het met die van jouzelf?
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Onterechte transitievergoeding terugbetaald krijgen
Grip op uren per dienst: 7 veelgemaakte fouten in projectadministratie
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Werkdruk drempel voor verlofopname, duurzame inzetbaarheid meer dan aantal vakantiedagen
Aanpassingen Wet toekomst pensioenen, de tijd dringt! 
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
Non-actiefstelling en schorsing: de regels, de risico’s en de loondoorbetaling

Meest gelezen berichten

  • Cao’s 2026 en afspraken over arbeidsduur, vakantiedagen, feestdagen en 5 mei 4.7k weergaven
  • 40% werknemers wil direct uitbetaald worden, 8% open voor cryptosalaris 600 weergaven
  • Nieuwsbrief Loonheffingen 2020 – derde versie 500 weergaven
  • Eindresultaat Cao Gemeenten en SGO 2025-2027: lonen in 5 stappen omhoog 500 weergaven
  • Werknemer werkte 40 uur per week, dan ook recht op uitbetaling 40 uur 500 weergaven

NIRPA

Opleidingen

28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
30
jul
HBO Programma Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
05
aug
Inkomstenbelasting voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
07
aug
Lonen in de Jaarrekening (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
11
aug
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
17
aug
Module Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid VPS
Markus Verbeek Praehep
20
aug
Module Loonheffingen PDL
Markus Verbeek Praehep
24
aug
Module Loonheffingen VPS
Markus Verbeek Praehep
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Opfriscursus PDL (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
28
aug
Opfriscursus VPS (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
31
aug
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
03
sep
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
07
sep
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Training Grenzen aangeven met zelfvertrouwen en respect
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
21
sep
Pensioen voor de salarisprofessional: ontdek welke verdieping bij jou past
MOCuitgevers
24
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
okt
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
05
okt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
06
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
07
okt
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
okt
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
12
nov
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
HR Officer
PIA Group
Payroll specialist
Meijers makelaars in assurantiën
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
logo FV