• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Supervisor Jan Linders wilde zichzelf niet bevoordelen met lege flessen: ontslag op staande voet onterecht

Supervisor Jan Linders wilde zichzelf niet bevoordelen met lege flessen: ontslag op staande voet onterecht

Nieuws

Supermarktketen Jan Linders heeft een medewerker van een distributiecentrum na 39 jaar dienst op staande voet ontslagen, nadat de man een creatieve manier vond om van de lege flessen af te komen die zich in het bedrijf ophoopten.

30 juli 2021 door Salaris Vanmorgen

Salaris Vanmorgen

Geheel onterecht, oordeelt de rechtbank Limburg. Uit de door werknemer gegeven uitleg heeft de kantonrechter niet de overtuiging gekregen dat de man voornemens was om zichzelf of anderen te bevoordelen ten koste van de werkgever. Integendeel, de werknemer heeft er blijk van gegeven zijn werk op de beste wijze te willen verrichten. De gekozen werkwijze is mogelijk aan te merken als een foutieve managersbeslissing, maar levert geen grond op voor een ontslag op staande voet. De supermarktketen is de man dan ook een behoorlijk bedrag verschuldigd aan schadevergoeding, transitievergoeding en een billijke vergoeding.

Lege bierflesjes

De man was op 1 mei 1982 bij Jan Linders in dienst getreden en vervulde laatstelijk de functie van Supervisor binnen het distributiecentrum van Jan Linders. Onder zijn functie viel onder andere het toezicht op de afdeling Reverse & Returns. Bij Jan Linders kunnen klanten ook emballage inleveren van dranken die niet door de supermarktketen zelf worden verkocht. Concreet gaat het met name om lege bierflesjes van buitenlandse biermerken die Jan Linders niet voert, of voerde. Deze emballage kwam vanuit de diverse vestigingen samen in het distributiecentrum. Daar hoopte het op, omdat Jan Linders die emballage niet kon inleveren bij haar eigen leveranciers.

Afvoer flesjes

Binnen Jan Linders gold geen beleid ten aanzien van de afvoer van deze buitenlandse emballage. Toen de werknemer in 2013 verantwoordelijk werd voor de afvoer van deze emballage heeft hij besloten deze te laten afvoeren door een of twee medewerkers van Jan Linders tijdens werktijd en met een door Jan Linders gehuurde bus. Afvoer vond plaats naar een drankenleverancier in Duitsland, die de emballage wilde innemen. Na aftrek van de kosten voor het huren van de bus werd de opbrengst van de emballage afgedragen aan de afdeling Finance.

In 2018 zijn de twee medewerkers die de buitenlandse emballage afvoerden, overgeplaatst naar een andere afdeling. Hiermee kwam de afvoer van de buitenlandse emballage stil te liggen. De supervisor heeft binnen Jan Linders geïnformeerd wie de buitenlandse emballage wilde afvoeren maar daarvoor heeft zich in eerste instantie niemand gemeld. Daarop heeft hij de wijze van afvoer veranderd in die zin dat die voortaan gebeurde door een medewerker van Jan Linders in eigen tijd en voor eigen kosten (huur bus) maar die medewerker mocht de opbrengst zelf houden. Een werknemer van Jan Linders was onder die condities bereid voor de afvoer van de emballage zorg te dragen. Toen zijn inleveradres de emballage echter niet meer wilde hebben is de medewerker hiermee gestopt.

Zoon voert flessen af, supervisor in de problemen

De zoon van de supervisor heeft daarop aangeboden om samen met een vriend van hem, de buitenlandse emballage op te halen en af te voeren op dezelfde condities als de medewerker dat had gedaan. Op 19 februari 2021 werd door de zoon van de supervisor en diens vriend wederom de buitenlandse emballage opgehaald bij het Distributiecentrum. Dit werd gezien door een medewerker van Jan Linders. Daarop waren de rapen gaar. De supervisor gaf uitleg over de kwestie, maar werd niettemin na 39 op staande voet ontslagen.

Werknemer stapt naar de rechter over ontslag

De supervisor verzocht daarop bij de kantonrechter om schadevergoeding, transitievergoeding en een billijke vergoeding. De kantonrechter stelt voorop dat ontslag op staande voet een “ultimum remedium” is met zeer verstrekkende gevolgen voor de werknemer die het treft. De toets van een gegeven ontslag op staande voet is daarom strikt. Een geldige reden voor een ontslag op staande voet kan zijn dat de werknemer zich schuldig maakt aan diefstal, verduistering, bedrog of andere misdrijven, waardoor hij het vertrouwen van de werkgever onwaardig wordt (artikel 7:681 lid 1 BW in samenhang met artikel 7:678 lid 2 onderdeel d BW). De stelplicht en bewijslast ten aanzien van het bestaan van de dringende reden liggen echter bij de werkgever, dus bij Jan Linders.

De gedraging die Jan Linders de supervisor verwijt is dat hij buitenlandse emballage, die eigendom was van Jan Linders, liet afvoeren door een derde en dat het geld dat daarmee werd verkregen Jan Linders niet ten goede kwam. Jan Linders kwalificeert dit als het wegnemen van bedrijfseigendommen en daarmee diefstal (of verduistering).

Indien er inderdaad sprake zou zijn van het moedwillig ontvreemden van eigendommen van Jan Linders deelt de kantonrechter de opvatting van Jan Linders dat het hier om een volstrekt onacceptabele situatie gaat en dat van haar niet gevergd kan worden om de werknemer langer in dienst te houden. Het ontslag op staande voet zou dan terecht gegeven zijn.

Maar als van moedwillig vervreemden van eigendommen ten nadele van Jan Linders geen sprake is, maar van een managersbeslissing die met de beste voornemens is genomen, dan ligt dat anders. Dan was er geen sprake van een rechtsgeldige grond voor ontslag op staande voet. Het feit dat die managersbeslissing niet gedeeld zou zijn met hoger management of wellicht achteraf gezien niet de meest optimale beslissing is, maakt dat niet anders. Dan is er hooguit sprake van een fout en daar past een ontslag op staande voet, het ultimum remedium bij arbeidsconflicten, niet bij. Zeker niet bij een werknemer met het langdurige dienstverband en onberispelijke staat van dienst als deze werknemer.

Geen bewijs diefstal of verduistering, tunnelvisie Jan Linders

Zoals hiervoor werd overwogen draagt Jan Linders de bewijslast van de door haar gestelde dringende reden, de diefstal of verduistering door de supervisor. De kantonrechter stelt vast dat dat bewijs enkel bestaat uit de constatering dat emballage is afgevoerd en de opbrengst niet ten goede is gekomen aan Jan Linders. Tegenover deze constatering heeft de werknemer een uitvoerige verklaring gezet waarop Jan Linders enkel reageert met de stelling, daaraan geen geloof te hechten. Waarom zou de werknemer echter niet de waarheid spreken? Een overtuigende motivering daarvoor ontbreekt geheel. Dat lijkt te wijzen op het feit dat Jan Linders niet open staat voor een andere verklaring, een fenomeen dat ook wel wordt aangeduid met de term “tunnelvisie”.

Verklaring werknemer geloofwaardig

De kantonrechter gelooft de verklaring van de werknemer en komt daarom tot de conclusie dat het ontslag op staande voet ten onrechte is gegeven. Daarbij is onder meer relevant dat de werknemer heeft uitgelegd dat hij een kosten/batenanalyse heeft gemaakt. Daarbij heeft hij niet alleen gekeken naar de opbrengst van de emballage maar ook naar de kosten bij afvoer door medewerkers van Jan Linders, zoals de betreffende manuren, het gemis van deze medewerkers op de werkvloer tijdens het uitvoeren van deze klus en de huur van de bus. Zijn conclusie was dat de opbrengst netto nagenoeg nihil was. Deze analyse is door Jan Linders niet gemotiveerd weerlegd.

De manier van opereren van de supervisor past niet bij een persoon die willens en wetens zijn werkgever benadeeld. In dat geval zal men een en ander heimelijk willen laten verlopen. Daarvan blijkt echter niets.

Geen bevoordeling

Alles afwegende heeft de kantonrechter dan ook niet de overtuiging gekregen dat de supervisor voornemens was om zichzelf of familie en/of vrienden te bevoordelen ten koste van Jan Linders. Integendeel, hij heeft naar het oordeel van de kantonrechter feitelijk alleen zijn werk op beste wijze willen verrichten. Het ontslag op staande voet is dan ook ten onrechte gegeven. De opzegging is aldus in strijd met de daarvoor geldende regels. Nu de ontslagen werknemer geen vernietiging van de opzegging van de arbeidsovereenkomst verzoekt, maar berust in het einde van het dienstverband, stelt de kantonrechter vast dat de arbeidsovereenkomst per 4 maart 2021 is geëindigd.

Vergoedingen

De rechter veroordeelt Jan Linders tot betaling aan van:

  • € 20.313,83 bruto aan schadevergoeding in verband met een onregelmatige opzegging van de arbeidsovereenkomst;
  • € 58.641,10 bruto aan transitievergoeding
  • € 11.607,93 bruto aan ten onrechte ingehouden gefixeerde schadevergoeding
  • € 331.748,74 bruto en € 117.748,00 netto aan billijke vergoeding
  • € 2.500,00 aan ten onrechte ingehouden schadevergoeding

Uitspraak Rechtbank Limburg

Categorie: Nieuws Tags: billijke vergoeding, ontslag op staande voet, schadevergoeding, transitievergoeding

Tags: billijke vergoeding, ontslag op staande voet, schadevergoeding, transitievergoeding

Gerelateerde artikelen

10 juni 2026

Einde compensatie transitievergoeding – schaf ook transitievergoeding bij langdurige ziekte af

10 juni 2026

Werk bij derde via overeenkomst van opdracht niet in strijd met vaststellingsovereenkomst

10 juni 2026

Ontslag op staande voet voor werknemer met hartklachten en schulden terecht

8 juni 2026

‘Houd compensatieregeling transitievergoeding in stand’

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

De sprong van Excel naar HR-software: vijf valkuilen die organisaties onderschatten

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Achteraf vastgesteld tijdvakloon en tabeltoepassing
Grip op uren per dienst: 7 veelgemaakte fouten in projectadministratie
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Zomerproof thuiswerken: voorkom gedoe en misverstanden
Pensioen bij bedrijfsopvolging en -overname: waar moet je op letten?
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
RI&E en preventiemedewerker: zo begeleid je de werkgever door de arbo-verplichtingen

Meest gelezen berichten

  • Wijzigingen op salarisgebied per 1 juli 2026 en verder… 5.8k weergaven
  • UWV-uitkering via werkgever? Fiscale regels wijzigen per 2027 2.8k weergaven
  • Oproep SVB: AOW toekomstbestendig en uitvoerbaar en eenvoudige integrale kindregeling 2.3k weergaven
  • Werken in de hitte – wat moet de werkgever voor werknemers doen? 1.8k weergaven
  • Akkoord bereikt over nieuwe tweejarige cao VVT – loonsverhoging 7,2 procent 1.7k weergaven

NIRPA

Opleidingen

30
jun
Masterclass Arbeidsrecht en Sociaalzekerheidsrecht
MOCuitgevers
30
jun
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
03
jul
Basistraining Boekhouden voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
06
jul
Casemanagement (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
09
jul
Compensation & Benefits Consultant (CBC®)
Markus Verbeek Praehep
13
jul
DGA voor Salarisadministrateurs en Beloningsadviseurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
15
jul
Digitale Toekomst voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
17
jul
Grensoverschrijdend Werken (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
21
jul
HBO Associate degree Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
24
jul
HBO Bachelor Management Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
27
jul
HBO Programma Arbeidsrecht
Markus Verbeek Praehep
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
31
aug
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
03
sep
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
07
sep
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
21
sep
Pensioen voor de salarisprofessional: ontdek welke verdieping bij jou past
MOCuitgevers
24
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
okt
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
05
okt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
06
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
07
okt
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
okt
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
12
nov
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
HR Officer
PIA Group
Payroll specialist
Meijers makelaars in assurantiën

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
logo FV