• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Omzetafhankelijk salaris – lager loon tijdens vakantie mag niet

Omzetafhankelijk salaris – lager loon tijdens vakantie mag niet

Nieuws

De fysiotherapeuten verdienden door hun omzetafhankelijke beloning meer salaris als zij doorwerkten dan als zij vakantie namen. Zij ondervonden hierdoor financieel nadeel.

25 november 2025 door Salaris Vanmorgen

De Hoge Raad heeft recent geoordeeld over het vakantieloon van fysiotherapeuten.

Het gaat in deze uitspraak om de vraag of afspraken over een variabel all-in loon in een arbeidsovereenkomst nietig zijn wegens strijd met het door art. 7 van de Europese Arbeidstijdenrichtlijn verzekerde recht van werknemers op een betaalde vakantie.

Aan de orde is onder meer of de bepaling zich verzet tegen een regeling waarbij over de vakantieperiode loon wordt betaald, maar de werknemer als gevolg van het opnemen van vakantie nadeel ondervindt in de opbouw van zijn loon.

De feiten op een rij

In cassatie kan van het volgende worden uitgegaan.

  • De fysiotherapeuten zijn tussen 2009 en 2018 voor verschillende periodes parttime in dienst geweest bij de maatschap. Op hun arbeidsovereenkomsten is geen cao van toepassing.
  • De arbeidsovereenkomsten zijn grotendeels gelijkluidend, en bevatten in art. 4 de regeling over het salaris en de vakantietoeslag. De tekst daarvan luidt in een van de overeenkomsten:

“4.1 Variabel salaris.

Grondslag voor de berekening van het [a]an de werknemer toekomende salaris zijn de door de werknemer in dienst van de werkgever verrichte behandelingen, met dien verstande, dat de totale loonkosten voor de werkgever 61,9% bedragen van de door de werknemer zelf gerealiseerde omzet van verzekerden en particulieren. Het percentage wordt bepaald door het te verlonen normpercentage minus het kortingspercentage volgens vastgelegde taakverdeling. (…) Het garantiesalaris bedraagt € 1976,00 bruto per maand (…). Het bruto maandsalaris bedraagt € 2533,00 (het bruto maandsalaris bestaat uit een twaalfde gedeelte van het te verwachten bruto jaarsalaris na aftrek van vakantietoeslag).

Werknemer ontvangt jaarlijks 8% vakantietoeslag over de som van het salaris, dat hij in de aan 1 juni van het betreffende kalenderjaar voorafgaande 12 maanden heeft ontvangen.

De vakantietoeslag wordt maandelijks uitbetaald met de salarisbetaling, voor zover werknemer op dat moment reeds vakantietoeslag heeft opgebouwd, en voor het overige bij het einde van deze arbeidsovereenkomst.”

Het percentage van 61,9 bedroeg in de andere arbeidsovereenkomsten 60,9.

In art. 5 van de arbeidsovereenkomsten staat dat de werknemer bij een voltijds dienstverband van 40,75 uur (gemiddeld) per week recht heeft op 23 vakantiedagen per kalenderjaar, exclusief feestdagen.

Vorderingen achterstallig loon

De fysiotherapeuten vorderen in deze procedure betaling van achterstallig loon, achterstallige vakantietoeslag, en vergoeding voor vakantiedagen en voor ten onrechte ingehouden werkgeverslasten. De kantonrechter heeft de vorderingen grotendeels afgewezen. Het hof heeft de vonnissen van de kantonrechter vernietigd en heeft de maatschap veroordeeld de fysiotherapeuten bedragen te betalen ter zake van achterstallig salaris en uitbetaling vakantiedagen. De overige vorderingen heeft het hof afgewezen.

Oordeel Hoge Raad

De maatschap klaagt dat het hof het Robinson-Steele-arrest van het Europese Hof verkeerd heeft toegepast. Dat arrest ging namelijk over werknemers die tijdens hun vakantie helemaal geen loon kregen. In deze zaak kregen de fysiotherapeuten wél elke maand loon, ook in hun vakanties. Volgens de maatschap kan dat Europese arrest daarom niet relevant zijn.

Wat zegt de wet over vakantieloon?

In Nederland geldt: een werknemer behoudt tijdens vakantie gewoon recht op loon (art. 7:639 BW). Dat is dwingend recht: je mag daar dus niet van afwijken.

Deze regel moet worden uitgelegd volgens de Europese Arbeidstijdenrichtlijn (art. 7). Die richtlijn eist dat werknemers ten minste vier weken betaalde vakantie krijgen en dat die vakantie niet mag worden vervangen door een geldelijke vergoeding, behalve bij einde dienstverband. Het recht op betaalde vakantie staat bovendien in het EU-Handvest (art. 31 lid 2).

Europese lijn: vakantie moet echt vakantie zijn

Uit de vaste rechtspraak van het Europese Hof volgt:

  1. Een werknemer moet tijdens zijn vakantie financieel gelijk staan aan hoe hij doorgaans wordt betaald.
  2. Hij mag er dus niet financieel op achteruitgaan door vakantie op te nemen.
  3. Anders zou een werknemer vanwege financiële redenen niet op vakantie gaan, en dat mag niet.

Daarom geldt bijvoorbeeld:

  • Als iemand structureel overwerk doet en daarvoor betaald krijgt, moet dat ook meetellen in zijn vakantieloon.
  • Als iemand vooral commissie verdient, mag hij niet geconfronteerd worden met inkomstenverlies doordat hij tijdens vakantie geen commissie kan verdienen.

Robinson-Steele

In Robinson-Steele betaalde de werkgever het vakantieloon op voorhand ‘verstopt’ in het uurloon. Daardoor kregen werknemers tijdens hun vakantie niets. Dat mag niet volgens de richtlijn: vakantieloon moet worden uitbetaald op het moment dat de vakantie wordt opgenomen, niet vooraf in kleine stukjes verstopt in het loon.

Het Europese Hof zei wel: als er onder een verboden systeem al bedragen zijn uitbetaald als ‘vakantieloon’, mogen die later worden verrekend met het loon dat alsnog over de vakantie moet worden betaald, maar alleen als dit volledig transparant en begrijpelijk is.

Dit betekent niet dat een “all-in loon” zonder vakantieloon tijdens de vakantie ineens wel is toegestaan.

Wat betekent dit voor de rechtszaak?

Uit de Europese rechtspraak kun je drie duidelijke regels afleiden:

  1. Toegestaan: een vast maandloon waarin ook een deel voor vakantiedagen is inbegrepen, als datzelfde loon gewoon wordt doorbetaald tijdens de vakantie.
  2. Niet toegestaan: een systeem waarbij iemand een vast loon per gewerkt tijdvak krijgt, waarin vakantiegeld zit verwerkt, maar waarbij tijdens de vakantie niet wordt doorbetaald.
  3. Extra eis: als iemand vooral op basis van omzet, commissie of overwerk wordt betaald, moet dat ook in het vakantieloon worden meegenomen.

Deze regels zijn zo duidelijk dat de Hoge Raad hierover geen nieuwe vragen aan het Europese Hof hoeft te stellen.

Klopt klacht van maatschap?

De maatschap heeft gelijk dat in deze zaak wél loon werd betaald tijdens vakantie. Dat is een relevant verschil met Robinson-Steele. Maar dat maakt het oordeel van het hof nog niet fout.

Want volgens het hof lag het probleem niet in wel of geen loonbetaling tijdens de vakantie, maar in de manier waarop het loon werd bepaald:

  • De fysiotherapeuten ontvingen een omzetafhankelijk salaris.
  • Tijdens vakantie genereerden ze geen omzet.
  • Daardoor kregen ze over hun vakantieperiode lager salaris dan wanneer ze hadden doorgewerkt.
  • Het systeem zorgde er dus feitelijk voor dat zij financieel worden ontmoedigd om vakantie te nemen.

Het probleem zit dus in het ontbreken van een compensatie voor het omzetverlies tijdens vakantie. Hierdoor is de totale beloning tijdens vakantie niet gelijkwaardig aan die tijdens werkweken, en dat is in strijd met de Arbeidstijdenrichtlijn.

Het hof heeft terecht geoordeeld dat dit loonstelsel strijdig is met art. 7:639 BW en art. 7 Arbeidstijdenrichtlijn. De klacht van de maatschap faalt dus.

Hoe zit het met de klachtplicht?

De fysiotherapeuten gingen in hoger beroep omdat de kantonrechter hun vordering had afgewezen. De maatschap had zich bij de kantonrechter nog verdedigd met het argument dat de fysiotherapeuten te laat hadden geklaagd over fouten in hun loon (de klachtplicht). De kantonrechter had dat verweer afgewezen, maar had de vorderingen om andere redenen afgewezen.

In hoger beroep zegt het hof dat de fysiotherapeuten dit punt (de klachtplicht) niet hebben bestreden, en dat daarom vaststaat dat de fysiotherapeuten niet te laat hebben geklaagd. Dat klopt niet, zegt de Hoge Raad.

Verweer maatschap over klachtplicht

Omdat in hoger beroep de devolutieve werking geldt: zodra (een deel van) de bezwaren van de fysiotherapeuten slaagt, moet het hof automatisch alle andere verweren beoordelen die de maatschap in eerste aanleg heeft aangevoerd, ook als die eerder waren afgewezen.

Het hof had dus opnieuw moeten kijken naar het verweer van de maatschap over de klachtplicht. Daar was geen aparte klacht of incidentele grief voor nodig. Er is ook niet gesteld of gebleken dat de maatschap dit verweer in hoger beroep heeft laten vallen.

De Hoge Raad vindt de klachten hierover terecht.

Klachtplicht geldt ook voor arbeidsrelaties

Artikel 6:89 BW (klachtplicht) geldt in principe voor alle verbintenissen, dus ook bij arbeidsovereenkomsten en bij loonbetalingen. Wel wordt bij de beoordeling altijd gekeken naar de aard van de relatie en de prestatie.

De klachtplicht geldt alleen bij ondeugdelijke nakoming (een prestatie die wel wordt geleverd, maar niet goed). Niet wanneer er helemaal geen prestatie is geleverd.

Loon tijdens vakantie (art. 7:639 BW) is geen aparte prestatie, maar onderdeel van de algemene loonbetaling. Dus als een werkgever het vakantieloon niet of niet volledig betaalt, is dat ondeugdelijke nakoming. Daarom moet een werknemer daarover binnen bekwame tijd klagen.

‘Te laat geklaagd’

De maatschap had bij de kantonrechter aangevoerd dat de fysiotherapeuten te laat hadden geklaagd over hun te lage vakantieloon. Dat verweer moest het hof opnieuw beoordelen zodra een deel van de grieven van de fysiotherapeuten gegrond was verklaard. Het hof heeft dat niet gedaan. Dat is fout.

Het hof had het verweer over de klachtplicht wel opnieuw moeten beoordelen. Artikel 6:89 BW geldt ook bij loonvorderingen, inclusief vakantieloon. De klachten in cassatie slagen daarom.

Opnieuw uitspraak doen

De Hoge Raad:

  • vernietigt de uitspraak van Hof Arnhem-Leeuwarden van 21 november 2023;
  • verwijst het geding naar Hof ’s-Hertogenbosch ter verdere behandeling en beslissing.

Uitspraak Hoge Raad, 21 november 2025, ECLI:NL:HR:2025:1737

Categorie: Nieuws Tags: all-inloon, vakantieloon

Tags: all-inloon, vakantieloon

Gerelateerde artikelen

24 november 2025

Mag je met de werknemer een all-in uurloon overeenkomen?

29 oktober 2025

Recht op uitbetaling vakantiedagen, feestdagen en taakuren – geen all-in loon

23 oktober 2025

Vakantietoeslag onlosmakelijk verbonden met salaris, geen all-in loon

14 oktober 2025

ORT-vergoeding telt mee bij bepalen waarde vakantieloon en loon tijdens ziekte

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

De sprong van Excel naar HR-software: vijf valkuilen die organisaties onderschatten

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Deadline nieuw pensioen nadert met rasse schreden
Grip op uren per dienst: 7 veelgemaakte fouten in projectadministratie
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Ziekmelding bij cosmetische ingreep en rol bedrijfsarts
Pensioen bij bedrijfsopvolging en -overname: waar moet je op letten?
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
RI&E en preventiemedewerker: zo begeleid je de werkgever door de arbo-verplichtingen

Meest gelezen berichten

  • Tijdelijk geen bestuurlijke dwangsommen voor UWV bij WIA-aanvragen 1.8k weergaven
  • Werkgever moet ook over variabel deel loon vakantiebijslag betalen 0.9k weergaven
  • Bezuinigingen op sociale zekerheid – aangenomen moties tijdens debat 0.9k weergaven
  • Nieuwe CAO Rijk 2026- loonsverhoging, eenmalige uitkering, km-vergoeding omhoog 700 weergaven
  • Onbeperkt treinreizen in daluren tijdens zomer 2026 500 weergaven

NIRPA

Opleidingen

15
jun
Updatesessie Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
16
jun
De werkkostenregeling
SD Worx
18
jun
Updatesessie Sociale Zekerheid (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
22
jun
Vakopleiding Payroll Services (VPS®)
Markus Verbeek Praehep
23
jun
Het Nederlands ontslagrecht
SD Worx
24
jun
Werkkostenregeling (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
25
jun
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
26
jun
Arbeidsrecht – Disfunctioneren (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
30
jun
Masterclass Arbeidsrecht en Sociaalzekerheidsrecht
MOCuitgevers
30
jun
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
31
aug
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
03
sep
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
07
sep
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
24
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
okt
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
06
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
07
okt
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
okt
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
12
nov
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
01
dec
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers

Vacatures

Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Payroll specialist
Meijers makelaars in assurantiën
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
HR Officer
PIA Group
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
logo FV