• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Rechtsgeldig proeftijdontslag, niet strijdig met verbod op onderscheid

Rechtsgeldig proeftijdontslag, niet strijdig met verbod op onderscheid

Nieuws

Er is sprake van een rechtsgeldig proeftijdontslag, geen sprake van ontslag in strijd met verbod op onderscheid. Recht op transitievergoeding voor vier gewerkte uren.

6 november 2025 door Salaris Vanmorgen

Ontslag in/na proeftijd, in strijd met verbod op willekeur of goed werkgeverschap, aldus de werknemer. Na bewijslevering wordt aangesloten bij de standpunten van de werkgever. Een bedrag van 2,29 euro bruto aan transitievergoeding is nog toewijsbaar.

Verzoeken werknemer

De werknemer heeft bij de kantonrechter verschillende verzoeken ingediend.

De werknemer gaat er bij zijn primaire verzoek vanuit dat geen sprake is van een rechtsgeldig proeftijdontslag, dan wel dat sprake is van een ontslag in strijd met verbod op onderscheid. Hij verzoekt om vernietiging van het ontslag en doorbetaling van loon en emolumenten vanaf 10 september 2024.

Daarnaast verzoekt de werknemer, voor het geval hij zou berusten in het ontslag, om de werkgever te veroordelen tot betaling van achterstallig loon over de periode van 10 september 2024 tot 12 november 2024 en betaling van een transitievergoeding en gefixeerde schadevergoeding en een billijke vergoeding.

Het meer subsidiaire verzoek betreft de stelling dat de werkgever heeft gehandeld in strijd met de eisen van goed werkgeverschap. De werkgever heeft zich, aldus de werknemer, geen enkel oordeel kunnen vormen over de arbeidsgeschiktheid van de werknemer nadat deze na 4 uur heeft gewerkt uitviel vanwege een bedrijfsongeval en heeft voor ontslag een voorgewende reden gebruikt door te stellen dat hij zonder bericht het werk heeft verlaten.

De werknemer verzoekt in dit verband te verklaren voor recht dat de werkgever heeft gehandeld in strijd met de eisen van goed werkgeverschap en tot betaling achterstallig loon over de periode van 10 september 2024 tot 12 november 2024, een transitievergoeding en gefixeerde schadevergoeding.

Als de opzegging toch rechtsgeldig is verleend, verzoekt de werknemer om achterstallig loon over de op 10 september 2024 nog resterende vier uren en betaling van een transitievergoeding ad € 4,80 bruto, te vermeerderen met wettelijke rente.

Opzeggen tijdens proeftijd

Uitgangspunt bij de beoordeling van een opzegging tijdens de proeftijd, is dat partijen in de proeftijd bevoegd zijn de arbeidsovereenkomst met onmiddellijke ingang op te zeggen. Het bewijs voor de ontvangst van de opzeggingsbrief per e-mailbericht van 11 september 2024 is geleverd. De kantonrechter concludeert dat de werkgever de arbeidsovereenkomst tijdig, binnen de proeftijd heeft opgezegd.

Geen verbod op onderscheid

Het bewijs van de ziekmelding van de werknemer is niet geleverd. Van bekendheid van de werkgever met het door de werknemer gestelde ongeval/ziekte kan ook niet worden uitgegaan. Dit betekent dat onvoldoende grond bestaat ervan uit te gaan dat het ontslag is verbonden/samenhangt met de door de werknemer gestelde ziekte.

Van strijd met het bepaalde in artikel 4 juncto artikel 1 van de Wet gelijke behandeling handicap of chronische ziekte, waarop de werknemer doelt met zijn verzoek om de opzegging te vernietigen wegens strijd met het verbod op onderscheid, is dus geen sprake.

De werknemer heeft niet laten weten in het ontslag te berusten, reden waarom deze verzoeken niet voor toewijzing in aanmerking komen. De kantonrechter voegt hieraan toe dat overigens onweersproken door de werkgever is vermeld dat de werknemer een afrekening en bijbehorende betaling heeft ontvangen met betrekking tot het loon over de vier op 10 september 2024 gewerkte uren.

Geen aanleiding tot onderzoek

Niet kan worden aangenomen dat de huisarts van de werknemer of de ex-partner van de werknemer zelf hebben waargenomen of op andere wijze hebben vastgesteld dat de oorzaak van de rugklachten gelegen is in een bij de werkgever plaatsgevonden bedrijfsongeval.

Nu er ook niet kan worden uitgegaan dat de werknemer zich op 10 september 2024 ziek heeft gemeld en dat de werkgever toen bekend was met enige ziekte van de werknemer, leidt dit ertoe dat er voor de werkgever geen aanleiding was tot onderzoek naar de geschiktheid van de werknemer om zijn werk te kunnen verrichten. Van een voorgewende reden is ook geen sprake.

Verzoek om achterstallig loon afgewezen

Het meest subsidiaire verzoek is ingediend voor het geval het ontslag, de opzegging rechtsgeldig zou zijn verleend. Daarvan is sprake. De werknemer verzoekt in dit verband om achterstallig loon over de op 10 september 2024 nog resterende vier uren, te vermeerderen met wettelijke verhoging en wettelijke rente, zowel als tot betaling van een transitievergoeding ad € 4,80 bruto, te vermeerderen met wettelijke rente.

Waar het verzoek ervan uitgaat dat de werknemer zich ziek heeft gemeld bij de werkgever en het bewijs daarvoor niet is geleverd, betekent dit dat de werknemer ongeoorloofd van het werk is weggebleven. Dit komt niet voor rekening van de werkgever. De werknemer heeft ingevolge artikel 7:628 lid 1 van het Burgerlijk Wetboek geen recht op betaling van loon en dus ook geen recht op een transitievergoeding naar rato van 8 uur.

Aanspraak bestaat wel op transitievergoeding, berekend naar rato van 4 uur op 10 september verrichte en betaalde arbeid, waarmee bedrag is gemoeid van € 2,29 bruto. Dit houdt in dat de verzoeken van de werknemer worden afgewezen, behalve waar het betreft het verzoek om transitievergoeding.

Beslissing kantonrechter

De kantonrechter veroordeelt:

  • de werkgever tot betaling van het netto equivalent van een bedrag van € 2,29 bruto aan transitievergoeding;
  • de werknemer in de proceskosten van € 1.221.

Uitspraak Rechtbank Zeeland-West-Brabant, 13 augustus 2025, ECLI:NL:RBZWB:2025:6775

Categorie: Nieuws Tags: proeftijd, transitievergoeding, verboden onderscheid, zieke werknemers

Tags: proeftijd, transitievergoeding, verboden onderscheid, zieke werknemers

Gerelateerde artikelen

12 mei 2026

Ontslag op staande voet, maar wel recht op transitievergoeding

7 mei 2026

Compensatie transitievergoeding alleen voor kleine werkgevers niet per 1 juli 2026

5 mei 2026

Geen recht op compensatie transitievergoeding voor overleden werknemer of toch?

24 april 2026

Compensatie transitievergoeding alleen voor kleine werkgevers pas per 1 januari 2027

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Zo implementeer je HR- en salarissoftware zonder risico voor de loonrun

Partners

Checklist: zo richt je verzuim- en verlofregistratie in
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Van stage in fictieve naar echte dienstbetrekking
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Is jouw organisatie al klaar voor de EU-richtlijn loontransparantie?
Pensioencommunicatie anno 2026 mag burgerlijk ongehoorzaam
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
Zwangerschapsverlof: zo adviseer je de werkgever over rechten en plichten

Meest gelezen berichten

  • Minimumuurloon € 14,99 per juli 2026 – Regeling indexatie wettelijk minimumloon 0.9k weergaven
  • Onbelaste reiskostenvergoeding in 2026: 0,25 euro per km 700 weergaven
  • UWV geeft voorrang aan beoordelingen WIA en Wajong 700 weergaven
  • Werkgever schendt informatieverplichting: geen loonstroken verstrekt 700 weergaven
  • Werknemer zegt arbeidsovereenkomst op: vier dagen of twee maanden opzegtermijn? 500 weergaven

NIRPA

Opleidingen

15
mei
Module Loonheffingen VPS
Markus Verbeek Praehep
19
mei
SD Worx: arbeidsrechtelijke updates
SD Worx
19
mei
Opfriscursus PDL (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
22
mei
Opfriscursus VPS (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
25
mei
Pensioenen (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
mei
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
28
mei
Zieke werknemer: rechten en plichten
SD Worx
28
mei
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
28
mei
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
02
jun
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
03
jun
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
03
jun
Prinsjesdagupdate Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
08
jun
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
09
jun
Training: Durven zichtbaar te zijn & energie richten op wat jou motiveert en laat groeien
MOCuitgevers
09
jun
Training: Durven zichtbaar te zijn en je stem te laten horen
MOCuitgevers
09
jun
Training: Energie richten op wat jou motiveert en laat groeien
MOCuitgevers
09
jun
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
09
jun
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
09
jun
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
16
jun
De werkkostenregeling
SD Worx
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
16
jun
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Het Nederlands ontslagrecht
SD Worx
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
23
jun
Geldzorgen bij werknemers: van signaleren naar gesprek en oplossing
MOCuitgevers
25
jun
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
30
jun
Masterclass Arbeidsrecht en Sociaalzekerheidsrecht
MOCuitgevers
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
HR Officer
PIA Group
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV