• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Ruim kwart Nederlandse werkgevers gebruikt AI in payroll

Ruim kwart Nederlandse werkgevers gebruikt AI in payroll

Nieuws

Het aantal werkgevers dat investeert in naleven van de arbeidswetgeving door payrolloptimalisatie is in een jaar tijd verdubbeld.

22 mei 2025 door SD Worx

Payrolloptimalisatie blijft een grote uitdaging voor veel werkgevers. Het aantal Europese werkgevers dat payrolloptimalisatie als een van de grootste uitdagingen ziet, stijgt van 11 procent in 2024 naar 14 procent in 2025. Ook geeft ruim een kwart (27%) van de Nederlandse bedrijven aan AI te gebruiken voor payrollprocessen.

Het is wel opvallend dat de integratie van (generatieve) AI in het payrollproces onderaan de lijst staat van investeringen bij Europese werkgevers. Dit blijkt uit recent internationaal onderzoek door Europese HR-dienstverlener SD Worx onder ruim 5.600 HR-managers en 16.000 medewerkers uit zestien Europese landen, waaronder Nederland.

Ook staat de optimalisatie van payroll voor een betere naleving van de arbeidswet- en regelgeving hoger op de agenda: 17 procent van de Europese werkgevers noemt het een uitdaging, een lichte stijging ten opzichte van vorig jaar (14%).

AI-integratie in payroll nog geen topprioriteit

Europese bedrijven investeren dit jaar meer in payrolloptimalisatie dan vorig jaar. Bijna de helft (47%) investeert in het correct naleven van arbeidswetten, zodat ze zich makkelijker kunnen aanpassen aan de veranderende wetgeving. Dit is een stijging ten opzichte van de 38 procent in 2024. In Nederland is dit verschil nog beter zichtbaar.

Een kwart van de Nederlandse bedrijven investeerde in 2024 in hun payroll om arbeidswetten en aanpassingen aan de wetgeving nog beter na te leven. Dit percentage is in 2025 gestegen naar 50 procent. Landen als Roemenië (27%) en Polen (24%) geven aan te worstelen met payrolloptimalisatie.

Actief handhaven

Twee derde (66%) van de Europese werkgevers zegt ook de EU-regelgeving met betrekking tot HR actief te handhaven. Beveiliging van salarisgegevens staat met 46 procent op plaats twee inzake investeringen, tegenover 37 procent in 2024. Duurzaamheid in salarisverwerking, zoals minder papiergebruik en milieuvriendelijke processen, staat op de derde plaats met 38 procent.

Selfservicesystemen voor werknemers

Daarnaast investeren ook steeds meer bedrijven in selfservicesystemen voor werknemers, bijvoorbeeld om hun salarisstrook te bekijken of vakantie aan te vragen. Ruim een derde (36%) zegt hierin te investeren, tegenover 27 procent in 2024. Uit de ondervraging onder Europese werknemers blijkt dat 46 procent veel administratieve HR-taken zelf beheert via een selfservicesysteem.

Werknemershelpdesks of chatbots

Opvallend is dat de integratie van (generatieve) AI in het payrollproces helemaal onderaan staat in de lijst van investeringen. Slechts 12 procent van de bedrijven in Europa investeert hierin, een stijging ten opzichte van 2024 (8%). Tegelijkertijd investeert een vijfde (19%) in werknemerhelpdesks of chatbots om vragen over payroll te beantwoorden, al dan niet ondersteund door AI-technologie.

Drie op de tien Europese bedrijven geeft aan dat hun payrollsysteem AI-agents en chatbots bevat waarmee werknemers vragen over hun salaris en verloning kunnen stellen. In Nederland is dit percentage 27 procent. Opmerkelijk is dat werknemers niet altijd op de hoogte zijn van deze ontwikkelingen, gezien een vijfde (20%) van de Nederlandse werknemers aangeeft dat ze deze technologie kunnen gebruiken binnen de organisatie.

Payroll tegen 2028 meer uitbesteed

Europese werkgevers kiezen ook steeds vaker voor het outsourcen van payroll. HR- en payrollprofessionals verwachten dat de (gedeeltelijke) uitbesteding van payrolldiensten de komende drie jaar populairder wordt.

SaaS-modellen minder populair

SaaS-modellen en eigen systemen met eigen personeel verliezen aan populariteit. Bijna een kwart (24%) van de Europese bedrijven gebruikt nu eigen software en personeel voor payroll, maar dit aantal zal naar verwachting dalen naar 20 procent in 2028. Ruim een kwart (26%) van de bedrijven gebruikt zelfstandig software van een externe leverancier (het zogenoemde SaaS-model). Dit percentage daalt naar verwachting naar 21 procent in 2028.

Kosten besparen door uitbesteden payrolldiensten

De helft (50%) van de Europese bedrijven die eigen payrollsoftware gebruiken met externe specialisten, en nog eens de helft van de bedrijven die hun payroll gedeeltelijk of volledig uitbesteden, melden aanzienlijke kostenbesparingen in hun payrollproces. Dat cijfer ligt in Nederland aanmerkelijk lager bij bedrijven die kiezen voor SaaS of hun payroll volledig zelf beheren, met eigen software en mensen (respectievelijk 29% en 37%).

Categorie: Nieuws Tags: AI, payroll, salarisadministratie

Tags: AI, payroll, salarisadministratie

Gerelateerde artikelen

17 juni 2025

‘AI gaat binnen drie jaar delen werk salarisprofessional overnemen’

16 juni 2025

Grootste uitdagingen binnen salarisadministratie: kennis wet- en regelgeving en mutaties

13 juni 2025

Veel contractvormen, afspraken en wet- en regelgeving maken salarisadministratie complex

13 juni 2025

HR en finance vaak verantwoordelijk voor salarisadministratie 

Hoofdsponsor

Loket.nl en Personio werken samen aan geïntegreerde HR- en payrolloplossing

Kennispartner

Fiscale voorjaarsstorm op komst, ben jij voorbereid?

Partners

Salarisadministratie in Nederland: knelpunten, verschillen en trends
De wet verandert en jij moet het uitleggen!
Doe jij ook mee aan het AV-padeltoernooi op 26 juni?
Wat is de impact van AI op HR en toekomst van werk?
Zaken voor elkaar
Werkgeverslasten berekenen: verzuimspecialist Sazas beantwoordt 5 vragen

Meest gelezen berichten

  • Werknemer mocht arbeidscontract opzeggen voordat hij bij werkgever was gestart 1.6k weergaven

  • Onbelaste kilometervergoeding bij carpoolen: vergoeding voor bestuurder en meerijders? 1k weergaven

  • Wijzigingen op salarisgebied per 1 juli 2025 en wat wijzigt er per 2026 en verder? 0.9k weergaven

  • Grootste uitdagingen binnen salarisadministratie: kennis wet- en regelgeving en mutaties 700 weergaven

  • Herinvoering vereenvoudigde WIA-beoordeling voor 60-plussers 600 weergaven

NIRPA

Opleidingen

17
jun
Module Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid VPS
Markus Verbeek Praehep
17
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
18
jun
Online cursus De positie van de zieke werknemer
MOCuitgevers
19
jun
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie)
MOCuitgevers
20
jun
Module Loonheffingen PDL
Markus Verbeek Praehep
23
jun
Module Loonheffingen VPS
Markus Verbeek Praehep
26
jun
Opfriscursus PDL (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
jun
Online cursus Wet bedrag ineens en de Regeling vervroegde uittreding
MOCuitgevers
30
jun
Opfriscursus VPS (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
02
jul
Pensioenen (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
04
jul
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
08
jul
Prinsjesdagupdate Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
11
jul
Module Strategische Arbeidsvoorwaarden en Belonen
Markus Verbeek Praehep
14
jul
HR voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
17
jul
Training Salarisadministratie
Markus Verbeek Praehep
21
jul
Updatesessie Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
23
jul
Updatesessie Sociale Zekerheid (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
29
jul
Werkkostenregeling (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
25
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
09
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
09
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping en specialisatie)
MOCuitgevers
11
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
18
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
23
sep
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
23
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
24
sep
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Hoe voorkom je loonbeslag bij je werknemer?
MOCuitgevers
30
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
02
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
02
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
06
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
07
okt
Samen Sterk: Efficiënte Samenwerking tussen HR en Salarisadministratie
MOCuitgevers
08
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
09
okt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
09
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
27
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
28
okt
Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
30
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
04
nov
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Werknemers duurzaam binden vanuit juridisch en fiscaal perspectief
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
25
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
27
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
02
dec
Cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst, incl. proeftijd, concurrentie- en relatiebeding
MOCuitgevers
03
dec
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers

Vacatures

Zelfstandig Salarisadministrateur
Baat accountants & adviseurs
Salarisadviseur
PIA Group
(Senior) Salarisprofessional met expertise van AFAS
Scab
Salarisprofessional – Groningen
aaff
Salarisadministrateur
DAS
Salarisadministrateur – Humens Bussum
Strictly People
Salarisadministrateur
Visser & Visser
Traineeship Salarisadministratie – Utrecht
VvAA
Manager International Payroll
Forvis Mazars
Salarisadministrateur – Wensink Zwolle
Strictly People
Manager Loonadministratie en Personeelsadvies
Scab
Salarisadministrateur – Utrecht
VvAA
Salarisadministrateur
Practical accounting
Salarisadviseur – Naaldwijk
Transport People
Salarisadministrateur – 28 uur per week – Deventer
JP van den Bent
Salarisadministrateur bij a·s WORKS
a•s WORKS
Traineeship loonadministratie en advies  
Scab
Compensation & Benefits Officer
Vencomatic Group
Salarisadviseur
PIA Group
Consultant HR & Payroll – FITZ
Strictly People
Manager Payroll Accounting
Forvis Mazars

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV