• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Partners
  • AV/FV
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • STAP-budget
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • STAP-budget
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • STAP-budget
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Partners
  • AV/FV
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • STAP-budget
Home » Nieuwe of opvolgende arbeidsovereenkomst en IKV: hoe zit het?

Nieuwe of opvolgende arbeidsovereenkomst en IKV: hoe zit het?

Nieuws

Bij een nieuwe of opvolgende arbeidsovereenkomst moet de werkgever een inkomstenverhouding (IKV) aanmaken. Wat betekent dit in de praktijk?

14 mei 2021 door Salaris Vanmorgen

En hoe zit het met betalen van een transitievergoeding of negatief loon, een werknemer die naar het buitenland wordt uitgezonden en bij een structurele wijziging als promotie of loonsverhoging? Moet je dan ook een nieuwe IKV aanmaken?

Per rechtsbetrekking moet een inkomstenverhouding (IKV) worden aangemaakt. De uitzondering dat opvolgende rechtsbetrekkingen in één IKV mogen worden aangeleverd, komt per 1 januari 2023 te vervallen.

Nieuwe rechtsbetrekking

De werkgever moet een IKV aanmaken als een nieuwe rechtsbetrekking ontstaat waaruit loon of
gage wordt genoten, of een uitkering wordt genoten op grond van de werknemersverzekeringen of
volksverzekeringen, of de Wazo. Als de rechtsbetrekking eindigt, eindigt ook de IKV.

Nieuwe IKV

In een aantal gevallen waarin de rechtsbetrekking niet eindigt, moet wel de IKV worden beëindigd,
en een nieuwe IKV worden gebruikt als:

  • de verschuldigdheid van de inkomensafhankelijke bijdrage Zvw wijzigt van een werkgeversheffing in een in te houden inkomensafhankelijke bijdrage en andersom;
  • de arbeidsovereenkomst bij een overgang van onderneming in de zin van het BW of overgang van een publiekrechtelijke organisatie wordt voortgezet door de overnemende werkgever;
  • bij de inhouding van de loonheffing de toepasselijke tabel wijzigt van de witte tabel naar de groene tabel en andersom;
  • de doorlopende arbeidsovereenkomst in de aangifte loonheffingen op een ander loonheffingenvolgnummer van de werkgever wordt aangegeven.

Startdatum IKV

Op de aanvangsdatum van de nieuwe arbeidsovereenkomst, de publiekrechtelijke aanstelling of fictieve dienstbetrekking start de IKV.

Sluit de werkgever een arbeidsovereenkomst met een nieuwe werknemer met ingang van 1 september, dan start de IKV op 1 september. Als de arbeidsovereenkomst op zaterdag 1 september begint, maar de werknemer begint pas op maandag 3 september, is de datum aanvang IKV toch zaterdag 1 september.

Einddatum IKV

De IKV moet worden beëindigd op de einddatum van de arbeidsovereenkomst of publiekrechtelijke
aanstelling, of fictieve dienstbetrekking.

Eindigt een arbeidsovereenkomst met ingang van 15 mei, dan is de laatste dag van de  arbeidsovereenkomst op 14 mei. De IKV eindigt dan op 14 mei (uiterlijk om 23.59 uur).

Als de werknemer zijn vakantiedagen opmaakt en in de laatste week van zijn arbeidsovereenkomst verlof neemt, dus bijvoorbeeld de laatste gewerkte dag is vrijdag 7 mei, dan eindigt de IKV nog steeds op 14 mei.

Fictieve dienstbetrekking

Als een rechtsbetrekking tussen een werkgever en een werknemer geen arbeidsovereenkomst
(echte dienstbetrekking) is, kan de werknemer ook werken in een fictieve dienstbetrekking. Er
ontstaat een arbeidsrelatie tussen de werkgever en de fictieve werknemer, waarvoor de werkgever
loonheffingen moet afdragen en dus loonaangifte moet doen.

De werkgever maakt dan ook een IKV met als ingangsdatum de datum van aanvang van de arbeidsrelatie. De werkgever moet de IKV beëindigen bij het einde van de fictieve dienstbetrekking.

Omzetting fictieve dienstbetrekking

Een werknemer werkt in een fictieve dienstbetrekking, bijvoorbeeld een stageovereenkomst. De werkgever sluit vervolgens aansluitend met deze werknemer een arbeidsovereenkomst. Op het moment waarop de werkgever een arbeidsovereenkomst met de werknemer sluit, ontstaat een nieuwe rechtsbetrekking. De werkgever beëindigt de IKV van de fictieve dienstbetrekking. Vervolgens maakt de werkgever een nieuwe IKV voor de arbeidsovereenkomst met als aanvangsdatum de datum waarop de arbeidsovereenkomst aanvangt.

Opvolgende arbeidsovereenkomsten

Moet telkens opnieuw een IKV worden gemaakt bij opvolgende arbeidsovereenkomsten
met dezelfde werknemer?

Ja, de werkgever moet voor elke arbeidsovereenkomst een IKV maken, al dan niet met een
onderbreking, als:

  • een arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd wordt opgevolgd door een arbeidsovereenkomst
    voor onbepaalde tijd;
  • een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd wordt opgevolgd door een arbeidsovereenkomst
    voor onbepaalde tijd;
  • een arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd wordt opgevolgd door een arbeidsovereenkomst
    voor bepaalde tijd;
  • een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd wordt beëindigd en opgevolgd door een
    arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd;
  • een arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd van rechtswege afloopt op de overeengekomen
    einddatum, maar stilzwijgend wordt voortgezet voor dezelfde tijd maar ten hoogste een jaar;
  • een arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd.

Verlenging tijdelijk contract

Als een tijdelijke arbeidsovereenkomst, na afloop van de bepaalde tijd, al dan niet stilzwijgend wordt verlengd, ontstaat een nieuwe arbeidsovereenkomst. Dan moet dus een nieuwe IKV worden gemaakt voor de nieuwe arbeidsovereenkomst.

Twee arbeidscontracten met zelfde werknemer

De werkgever heeft twee arbeidsovereenkomsten met dezelfde werknemer, bijvoorbeeld een
arbeidsovereenkomst voor 16 uur in de week en een arbeidsovereenkomst voor 10 uur per week.
De werkgever verantwoordt de gegevens van elke arbeidsovereenkomst die de werkgever met
deze werknemer heeft in een afzonderlijke IKV. Voor de berekening van de loonbelasting/premie
volksverzekeringen voegt de werkgever – volgens de samenvoegingsregels – het loon in beide
IKV’s samen. Er blijven echter wel twee IKV’s.

Tijdelijke urenuitbreiding

Een werknemer heeft een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd van 20 uur per week. De
werkgever komt bijvoorbeeld met de werknemer overeen dat hij gedurende 3 maanden, van maart
tot en met mei, 10 uur per week extra werkt.

Werkgever en werknemer kunnen met elkaar een tweede arbeidsovereenkomst afspreken met voor
die arbeidsovereenkomst afzonderlijke rechtsgevolgen waardoor sprake is van onderscheiden
dienstbetrekkingen. De werkgever maakt in dat geval voor deze arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd een nieuwe IKV.

Promotie/demotie, meer of minder werken

Moet bij promotie, demotie, loonsverhoging, structureel meer of minder werken of ander
werk een nieuwe IKV worden gemaakt?

Wordt een nieuwe arbeidsovereenkomst opgemaakt? Dan moet de werkgever een nieuwe IKV
maken. De IKV die hoort bij de oude arbeidsovereenkomst moet de werkgever dan beëindigen.

Structurele wijziging

Bij structurele wijzigingen in de arbeidsovereenkomst, zoals promotie of demotie, andere
werkzaamheden, loonsverhogingen of structureel meer of minder uren werken zonder dat een
nieuwe arbeidsovereenkomst wordt gemaakt, blijft de werkgever gebruik maken van de bestaande
IKV.

Het gaat om een structurele wijziging in de arbeidsovereenkomst als aan de wijziging geen einddatum verbonden is.

Verzekeringsplicht werknemersverzekeringen

Bij een wijziging in de verzekeringsplicht voor de werknemersverzekeringen hoeft de werkgever geen nieuwe IKV te maken. Bereikt een werknemer de AOW-gerechtigde leeftijd en blijft hij werken? Of wordt een werknemer (weer) in Nederland verplicht verzekerd voor de werknemersverzekeringen nadat hij in een ander land verzekerd is geweest? Dan blijft de werkgever de bestaande IKV gebruiken.

Let op: wordt een werknemer een directeur-grootaandeelhouder (dga) of is hij niet langer meer dga in de zin van de werknemersverzekeringen? Dan wijzigt de verzekeringsplicht voor de  werknemersverzekeringen, maar moet de werkgever toch een nieuwe IKV gebruiken.

Verzekeringsplicht volksverzekeringen en Zvw

Bij een wijziging in de verzekeringsplicht voor de volksverzekeringen en de Zvw maakt de
werkgever geen nieuwe IKV.

Heeft de werkgever bijvoorbeeld een werknemer in dienst die de AOW-gerechtigde leeftijd bereikt en in dezelfde arbeidsovereenkomst blijft werken? Of wordt een werknemer (weer) in Nederland verplicht verzekerd voor de volksverzekeringen nadat hij in een ander land verzekerd is geweest? De bestaande IKV blijft in die gevallen in stand.

Let op: bij een wijziging in de heffing van de Zvw (van inhouden en afdragen op het loon van de
werknemer naar een werkgeversheffing en andersom) moet de werkgever wel een nieuwe IKV
gebruiken.

Transitievergoeding

Betaalt een werkgever bij het einde van de arbeidsovereenkomst een transitievergoeding of een
afkoopsom of een ontslagvergoeding, dan moet de werkgever hiervoor een nieuwe IKV gebruiken.

De afkoopsom, de transitievergoeding en de ontslagvergoeding zijn namelijk loon uit vroegere
dienstbetrekking. De begin- en de einddatum van de nieuwe IKV zijn beide de datum waarop de
afkoopsom of transitievergoeding en ontslagvergoeding wordt betaald.

De werkgever moet de IKV van de arbeidsovereenkomst beëindigen met als einddatum de dag waarop de arbeidsovereenkomst eindigt en dus niet op de datum van de dag waarop de afkoopsom, de transitievergoeding en de ontslagvergoeding zijn betaald.

Negatief loon

Betaalt de werknemer na het einde van de arbeidsovereenkomst ten onrechte genoten loon uit tegenwoordige dienstbetrekking terug, dan gebruikt de werkgever de bestaande IKV, ook al is deze
IKV beëindigd.

Loon uit vroegere dienstbetrekking, dat na het einde van arbeidsovereenkomst wordt terugbetaald,
moet de werkgever in de IKV van het loon uit vroegere dienstbetrekking opnemen.

Internationaal

Moet een nieuwe IKV worden gemaakt als een werknemer die voor dezelfde werkgever
in het buitenland heeft gewerkt (weer) in Nederland komt werken?

Nee, de rechtsbetrekking, de arbeidsovereenkomst, tussen de werkgever en de werknemer blijft
ongewijzigd. De werknemer was immers in het kader van zijn dienstbetrekking naar het buitenland uitgezonden. De werkgever blijft de bestaande IKV gebruiken als de werknemer (weer) in Nederland komt werken.

Moet een nieuwe IKV worden gemaakt als een werknemer voor dezelfde werkgever in het buitenland gaat werken?

Nee, de rechtsbetrekking tussen de werkgever en de werknemer blijft ongewijzigd. De werknemer wordt in het kader van zijn dienstbetrekking immers naar het buitenland uitgezonden. De werkgever blijft de bestaande IKV gebruiken als de werknemer in een ander land gaat werken.

Kennisdocument IKV

Besluit IKV per 2023 en impact op de loonaangifte

Categorie: Nieuws Tags: aangifte loonheffingen, arbeidsovereenkomst, inkomstenverhouding (IKV)

Tags: aangifte loonheffingen, arbeidsovereenkomst, inkomstenverhouding (IKV)

Gerelateerde artikelen

27 januari 2023

Arbeidsovereenkomst ontbonden-werkgever moet achterstallig loon betalen

19 januari 2023

Toelichting foutmeldingen werknemersgegevens aangifte LH 1e halfjaar 2023

18 januari 2023

Gegevensspecificaties aangifte loonheffingen 2023 beschikbaar

18 januari 2023

Einddatum leer-arbeidsovereenkomst niet strijdig met cao dus niet nietig

Hoofdsponsor

Werkgevers betalen meer loonkosten per minimumloner
Maak ruimte voor een starter: iedereen moet ergens beginnen!
Loondoorbetaling zieke AOW’er van 13 naar 6 weken: het wat en waarom
Vier salarissoftware trends voor 2023
Masterclass Arbeidsrecht en sociale zekerheid
Werknemers met financiële zorgen helpen: drie tips
‘Respijt voor NOW 1’ zet ondernemers op verkeerde been
Juiste informatie over transitievergoeding bij overgang van onderneming
Doorstuderen na VPS: wat kun je doen?

Partners

Werkgevers betalen meer loonkosten per minimumloner
Maak ruimte voor een starter: iedereen moet ergens beginnen!
Loondoorbetaling zieke AOW’er van 13 naar 6 weken: het wat en waarom
Vier salarissoftware trends voor 2023
Masterclass Arbeidsrecht en sociale zekerheid
Werknemers met financiële zorgen helpen: drie tips
‘Respijt voor NOW 1’ zet ondernemers op verkeerde been
Juiste informatie over transitievergoeding bij overgang van onderneming
Doorstuderen na VPS: wat kun je doen?

Meest gelezen berichten

  • Loonbelastingtabellen 2023 beschikbaar – witte en groene tabellen
  • Iedere werknemer minimaal 85 euro netto meer per maand in 2023
  • Wat verandert er op jouw loonstrook in 2023?
  • Uitkeringen als WIA, WW, Ziektewet en AOW stijgen per 1 januari 2023
  • Werknemer met modaal inkomen krijgt in 2023 netto 91 euro meer

NIRPA

Opleidingen

02
feb
Grensoverschrijdend Werken (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
06
feb
HBO Associate degree Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
06
feb
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
08
feb
HBO Bachelor Management Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
09
feb
Online cursus Update loonheffingen en hybride werken
MOCuitgevers
10
feb
IB-geen Winst en Loonbelasting
Markus Verbeek Praehep
14
feb
Inkomstenbelasting voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
16
feb
Online cursus Wet bedrag ineens, RVU en verlofsparen
MOCuitgevers
17
feb
Loonbeslag, Beslagvrije Voet en Preferentie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
20
feb
Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
23
feb
Arbeidsrecht – Disfunctioneren (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
27
feb
Pensioenen (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
01
mrt
Post Bachelor Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid
Markus Verbeek Praehep
03
mrt
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
06
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
06
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping en specialisatie)
MOCuitgevers
07
mrt
Strategische Arbeidsvoorwaarden en Belonen
Markus Verbeek Praehep
09
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
10
mrt
Training DGA voor Salarisadministrateurs en Beloningsadviseurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
13
mrt
Training HR voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
13
mrt
Cursus Internationaal / grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
16
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
16
mrt
Training Inkomstenbelasting, de Essentie
Markus Verbeek Praehep
20
mrt
Training Loonbelasting voor Financials, de Essentie
Markus Verbeek Praehep
21
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
22
mrt
Training Omzetbelasting, de Essentie
Markus Verbeek Praehep
27
mrt
Online Excel training voor salarisadministrateurs (specialisatie)
MOCuitgevers
30
mrt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
18
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
20
apr
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
16
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
06
jun
Cursus Werkkostenregeling bij gemeenten (introductie)
MOCuitgevers
06
jun
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
15
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers

Vacatures

Specialist loonheffingen (Hoogeveen/Groningen)
De Jong & Laan
Senior Salarisadministrateur
Flynth
(senior) Loonadviseur
Scab
Salarisadministrateur
Flynth
HR adviseur (extern)
Scab
Salarisadministrateur
RSM Netherlands Loonadviesgroep B.V.
Junior Functioneel Beheerder (AFAS) – Arnhem
Strictly People
Consultant HRM (AFAS)
a/s WORKS
Salarisadministrateur – Intergamma Leusden
Strictly People
Traineeship HR Payroll Consultant | Randstad – Randstad
a/s Works
Salarisadministrateur
Flynth
Assistent Salarisadministrateur Alkmaar
RSM Netherlands Loonadviesgroep B.V.
Ervaren medewerker administratieve dienstverlening Nieuwegein, 32-40 uur
van helder
Payroll consulent (32-40 uur)
BROADSTREET
Salarisadministrateur
Ruigrok
Salarisadministrateur – UMC Utrecht
Strictly People
Senior Salarisadministrateur Eindhoven
KSS (onderdeel van Wij zijn Jong)
Salarisprofessional
HLB Witlox Van den Boomen
Senior Salarisspecialist
Infacto
Salarisadviseur (Hoogeveen)
de Jong & Laan
Vacature Salarisadministrateur
WEA Deltaland
Medior Salarisspecialist
Infacto
Salarisadministrateur (m/v/x) 16 tot 40 uur mogelijk. Remote, hybride of in Den Haag
Duits-Nederlandse Handelskamer
Salarisadministrateur Den Haag
Verbond van Verzekeraars
Ervaren salarisadministrateur
HLB Witlox Van den Boomen
(senior) Loonadministrateur
Scab
Payroll consultant Zoetermeer
a/s Works
Senior Salarisadministrateur
Flynth
Professional – Loonadministrateur
Van Oers
Salarisadministrateur / AFAS Payroll Barendrecht e.o.
Visser & Visser
Senior salarisadviseur (Raalte)
De Jong & Laan
Medior salarisadministrateur
Moore MTH
Adviseur Digital HRM
HLB Witlox Van den Boomen
Teamleider Salarisadvies
HLB Witlox Van den Boomen
Parttime/Fulltime Salarisadministrateur- Denekamp
De Kok
(Sr.) Loonadministrateur
Scab
Salarisadviseur (Harderwijk)
De Jong & Laan
Salaris/HR adviseur
Bentecera
Professional – Loonadministrateur Onderwijs
Van Oers Accountancy & Advies
Traineeship Loonadministratie & Advies
Scab
Senior salarisadministrateur Bussum
Moore MTH
Payroll Professional
CROP
(Ervaren) Salarisadministrateur parttime/fulltime
Payroll Totaal
Junior salarisadministrateur
Moore MTH
Salarisadministrateur 24-40 uur per week in Ridderkerk (€2.600-€ 3.800)
Lansigt accountants en belastingadviseurs
Professional – Loonadministrateur
Van Oers Accountancy & Advies
Payroll Specialist – B&S Dordrecht
Strictly People
Specialist arbeidsrecht
Fiscount
Assistent Salarisadministrateur Heerlen
RSM Netherlands Loonadviesgroep B.V.
Senior Payroll Specialist
Randstad Groep Nederland
Professional salarisadministrateur
Bentecera
Vacature Salarisadministrateur Regio Rotterdam Rijnmond en Breda
a/s WORKS
Fiscount zoekt een specialist sociale zekerheid
Fiscount
Traineeship HR-payroll consultant | Regio Apeldoorn
a/s WORKS
Salarisadministrateur – ISS Utrecht
Strictly People
Intern salarisadministrateur / payroll specialist
HLB Witlox Van den Boomen

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Cedeo erkend

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Partners
  • AV/FV
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • STAP-budget

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV