• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Slapend dienstverband en elders werkzaam: toch transitievergoeding

Slapend dienstverband en elders werkzaam: toch transitievergoeding

Nieuws

Een werknemer met een slapend dienstverband die elders gaat werken, moet toch zeker zelf opzeggen en verspeelt daarmee het recht op transitievergoeding?

8 september 2020 door Salaris Vanmorgen

Salaris Vanmorgen

Nee, oordeelt de kantonrechter in een recente uitspraak. De werkneemster doet terecht een beroep op Xella-uitspraak.

Xella-uitspraak

De Hoge Raad heeft in het Xella-arrest bepaald dat de werkgever na twee jaar arbeidsongeschiktheid van de werknemer moet instemmen met een voorstel van de werknemer tot beëindiging van de arbeidsovereenkomst met wederzijds goedvinden onder toekenning van de transitievergoeding.

Hierop is één uitzondering: als de werkgever een gerechtvaardigd belang heeft bij instandhouding van de arbeidsovereenkomst.

Eerder bleek al dat een werknemer met een slapend dienstverband, wiens arbeidsovereenkomst uiteindelijk is geëindigd vanwege het bereiken van de AOW-gerechtigde leeftijd (zonder transitievergoeding) soms alsnog met succes een transitievergoeding kan claimen op basis van het Xella-arrest.

Uit deze uitspraak blijkt dat de werkgever die een slapend dienstverband in stand houdt, waarbij de betreffende werknemer inmiddels een andere dienstbetrekking is aangegaan ook niet opgelucht kan ademhalen. Het feit dat een werknemer ergens anders werkt is niet te kwalificeren als een gerechtvaardigd belang van de werkgever om de arbeidsovereenkomst in stand te houden.

Wat is de situatie?

Het gaat hier om een kraamverzorgster die  zich op 1 maart 2017 ziek heeft gemeld.

Bij beslissing van 5 februari 2019 heeft UWV de werkneemster de aanvraag om een WIA-uitkering afgewezen omdat zij minder dan 35 procent arbeidsongeschikt is. De arbeidsongeschiktheid van de werkneemster is in deze beslissing vastgesteld op 19,70 procent. Zij kan volgens de arbeidsdeskundige haar eigen werk als kraamverzorgende door medische klachten niet meer doen.

De vrouw ontvangt sinds 27 februari 2019 geen loon meer van de werkgever omdat op dat moment de verplichting tot doorbetaling van het loon tijdens ziekte van de werkneemster was geëindigd. Vanaf dat moment ontvangt zij een WW-uitkering.

Proefplaatsing

De werkneemster krijgt toestemming om in de periode van 3 februari tot en met 3 april 2020 voor 20 uur per week ergens op ‘proefplaatsing’ te gaan werken. UWV heeft de werkneemster verder medegedeeld dat zij tijdens de proefplaatsing ‘nog geen loon’ ontvangt en dat de WW-uitkering wordt doorbetaald.

Nadat de werkneemster de werkgever heeft geïnformeerd over deze proefplaatsing heeft de werkgever bij brief van 16 januari 2020 medegedeeld dat zij de arbeidsovereenkomst met de werkneemster niet zal beëindigen.

De proefplaatsing is (voortijdig) geëindigd per 27 maart 2020.

De werkneemster stapt naar de rechter en vordert de werkgever een transitievergoeding moet betalen van € 12.470,01 bruto.

Wat zegt de rechter?

Anders dan de werkgever stelt, is de werkneemster als gevolg van ziekte of gebrek niet in staat de bedongen arbeid van kraamverzorgster te verrichten.

Aangezien de werkneemster al de periode van twee jaar heeft doorlopen en de werkneemster tot nu toe niet herplaatst is bij de werkgever, gaat de kantonrechter ervan uit dat een herplaatsing niet mogelijk is gebleken.

Geen compensatie

De werkgever betoogt verder dat haar uit overleg met UWV is gebleken dat zij geen compensatie zal krijgen van een eventueel aan de werkneemster te betalen transitievergoeding omdat de vrouw minder dan 35 procent arbeidsongeschikt is. Volgens de werkgever volgt hieruit dat zij op grond van de Xella-beslissing van de HR niet verplicht was in te stemmen met het verzoek van de werkneemster om de arbeidsovereenkomst met wederzijds goedvinden te beëindigen onder toekenning van een vergoeding gelijk aan de transitievergoeding. Dit betoog moet volgens de kantonrechter worden verworpen.

Wanneer compensatie?

In artikel 7:673e lid 1 BW is bepaald wanneer de werkgever een compensatie ontvangt. In deze bepaling is niet als vereiste opgenomen dat de mate van arbeidsongeschiktheid van de werknemer 35 procent of meer moet zijn. Het gaat erom dat de werknemer wegens ziekte of gebrek niet de bedongen arbeid kan verrichten. Aan dat vereiste is in deze zaak voldaan.

Elders werkzaam

De werkgever voert aan dat de werkneemster degene is die de arbeidsovereenkomst moet opzeggen omdat zij elders werk heeft gevonden. Volgens de werkgever moet daarom een uitzondering gemaakt worden op het door de HR geformuleerde uitgangspunt dat bij een slapend dienstverband de werkgever in moet stemmen met een beëindigingsvoorstel van de werknemer. Ook dit verweer slaagt niet.
Om te beginnen, was de werkneemster tijdens haar verzoek op 4 november 2019 niet ‘elders’ werkzaam. Anders dan de werkgever betoogt, heeft het accepteren van die tijdelijke en voortijdig beëindigde proefplaatsing bovendien voor de werkneemster niet de verplichting in het leven geroep om zelf de arbeidsovereenkomst op te zeggen. De wet noch de Xella-beslissing biedt daar een grondslag voor.

Gerechtvaardigd belang

De HR heeft op het door hem geformuleerde uitgangspunt slechts één uitzondering geformuleerd: de werkgever heeft een gerechtvaardigd belang bij instandhouding van de arbeidsovereenkomst. Dat belang kan erin gelegen zijn dat de werknemer nog reële re-integratiemogelijkheden heeft.
De werkgever heeft zo’n belang niet gesteld. De stelling van de werkgever dat de werknemer elders arbeid verricht – nog daargelaten dat daarvan tijdens het voorstel van de werkneemster geen sprake was –  is niet als een gerechtvaardigd belang van de werkgever om de arbeidsovereenkomst in stand te houden te kwalificeren.

Verplicht instemmen

De kantonrechter oordeelt dat de werkgever verplicht was in te stemmen met het verzoek van de werkneemster van 4 november 2019. Nu de werkgever dat niet gedaan heeft, heeft zij gehandeld in strijd met goed werkgeverschap.
De kantonrechter veroordeelt de werkgever tot betaling aan de werkneemster van €12.470,01 bruto.
Uitspraak Rechtbank Limburg, 26 augustus 2020, ECLI:NL:RBLIM:2020:6426

Categorie: Nieuws Tags: compensatieregeling, slapend dienstverband, transitievergoeding

Tags: compensatieregeling, slapend dienstverband, transitievergoeding

Gerelateerde artikelen

14 juli 2026

Onterechte transitievergoeding terugbetaald krijgen

10 juli 2026

Recht op transitievergoeding en gefixeerde schadevergoeding, niet op billijke vergoeding

4 juli 2026

Einde compensatie transitievergoeding voor alle werkgevers nog lang geen feit

29 juni 2026

Transitievergoeding berekenen en verwerken: dit moet je weten voor de werkgever

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

De cijfers kloppen, maar klopt de cultuur ook?

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Je helpt klanten met hun administratie — maar hoe zit het met die van jouzelf?
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Onterechte transitievergoeding terugbetaald krijgen
Grip op uren per dienst: 7 veelgemaakte fouten in projectadministratie
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Werkdruk drempel voor verlofopname, duurzame inzetbaarheid meer dan aantal vakantiedagen
Aanpassingen Wet toekomst pensioenen, de tijd dringt! 
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
Non-actiefstelling en schorsing: de regels, de risico’s en de loondoorbetaling

Meest gelezen berichten

  • Cao-afspraken in 2026 over Regeling vervroegde uittreding 1.6k weergaven
  • Zieke werknemer en de kantonrechter: 8 uitspraken in eerste halfjaar 2026 600 weergaven
  • Cao’s 2026 en afspraken over arbeidsduur, vakantiedagen, feestdagen en 5 mei 500 weergaven
  • Wet implementatie Richtlijn loontransparantie man en vrouw: wat wijzigt er voor werkgevers? 400 weergaven
  • Ontslag op staande voet na heimelijke controle inlogtijden strandt: werkgever handelde in strijd met AVG 400 weergaven

NIRPA

Opleidingen

11
aug
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
14
aug
HBO Programma Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
17
aug
Module Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid VPS
Markus Verbeek Praehep
20
aug
Module Loonheffingen PDL
Markus Verbeek Praehep
24
aug
Module Loonheffingen VPS
Markus Verbeek Praehep
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Opfriscursus PDL (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
28
aug
Opfriscursus VPS (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
31
aug
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
03
sep
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
07
sep
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Training Grenzen aangeven met zelfvertrouwen en respect
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
21
sep
Pensioen voor de salarisprofessional: ontdek welke verdieping bij jou past
MOCuitgevers
24
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
okt
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
05
okt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
06
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
07
okt
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Nog meer bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
okt
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
12
nov
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
01
dec
Training Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
01
dec
Training Focus houden door je aandacht te richten op wat belangrijk is
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Payroll specialist
Meijers makelaars in assurantiën
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
HR Officer
PIA Group
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
logo FV