• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Inkomsten actrice kwalificeren als belastbaar loon – gezagsverhouding aanwezig

Inkomsten actrice kwalificeren als belastbaar loon – gezagsverhouding aanwezig

Nieuws

Actrice heeft arbeidsovereenkomst met een bedrijf. Er is sprake van gezagsverhouding en geen sprake van winst uit onderneming. Inkomsten zijn belastbaar loon.

2 oktober 2025 door Salaris Vanmorgen

Een actrice moet aannemelijk maken dat zij een onderneming heeft en dat de inkomsten die zij heet genoten onder de overeenkomst met bedrijf 2 tot die onderneming zijn te rekenen. Zij slaagt hier niet in. Er is geen ondernemersrisico, maar werknemersrisico. De inkomsten zijn aan te merken als belastbaar loon. Dat oordeelt de belastingrechter.

Waar gaat deze zaak over?

Een vrouw is actrice. Zij heeft in 2018 de volgende inkomsten genoten:

  • bedrijf 1 € 22.498
  • bedrijf 2 € 16.915
  • bedrijf 3 € 2.584
  • bedrijf 4 € 1.392
  • bedrijf 5 € 800
  • UWV € 13.071

De vrouw en bedrijf 2 hebben op 21 februari 2018 een arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd gesloten van 5 maart 2018 tot de dag van de laatste voorstelling, gepland op 9 juni 2018.

De actrice heeft aangifte IB/PVV 2018 gedaan naar een belastbaar inkomen uit werk en woning van € 40.837. Dit bedrag is opgebouwd uit belastbare winst uit onderneming van € 26.721, uitkering UWV van € 13.071 en aftrek van lijfrentepremie van € 894. Op het bedrag van de winst is een kostenaftrek van € 5.838 toegepast (bedrag aan kosten € 6.001 en een aftrekbeperking wegens deels niet aftrekbare kosten van € 163).

De inspecteur van de Belastingdienst heeft bij het opleggen van de aanslag de inkomsten afkomstig van bedrijf 1 en bedrijf 2 aangemerkt als looninkomsten en de belastbare winst uit onderneming (bedrijf 3, bedrijf 4, bedrijf 5) vastgesteld op € 2.795. De inspecteur heeft hierbij de aftrek van kosten beperkt tot een bedrag van € 1.525. In de bezwaarfase heeft de inspecteur de inkomsten afkomstig van bedrijf 1 op basis van gewekt vertrouwen alsnog gekwalificeerd als winst uit onderneming. 

Zijn inkomsten winst uit onderneming?

In geschil is of de door de vrouw van bedrijf 2 ontvangen inkomsten moeten worden gekwalificeerd als winst uit onderneming. Ook is de hoogte van de kostenaftrek in geschil.

De actrice stelt zich op het standpunt dat in de overeenkomst gesloten tussen haar en bedrijf 2 de gezagsverhouding ontbreekt zodat geen sprake is van loon uit dienstbetrekking.

De inspecteur neemt het standpunt in dat de inkomsten genoten bij bedrijf 2 als belastbaar loon moeten worden aangemerkt.

Gezagsverhouding

De rechtbank oordeelt dat op grond van de rechtsverhouding tussen de actrice en bedrijf 2 zoals neergelegd in de arbeidsovereenkomst er sprake is van een gezagsverhouding.

  • De overeenkomst heeft als titel Arbeidsovereenkomst. De vrouw treedt volgens de overeenkomst fulltime in dienst bij bedrijf 2 voor de productie in de rol van actrice.
  • Bedrijf 2 is te allen tijde bevoegd de vrouw een andere functie of een andere taak te geven.
  • De vrouw is verplicht zich te houden aan de huisregels van bedrijf 2.
  • Uit de overeenkomst blijkt verder dat sprake is van een vast salaris met een vakantietoeslag, een recht op vrije dagen en vakantiedagen alsmede toepasselijke bepalingen van de cao van de vereniging.
  • Ook wordt het salaris bij ziekte doorbetaald, krijgt de vrouw een dinervergoeding als er voorstellingen worden gespeeld en een overnachtingsvergoeding als een hotelovernachting noodzakelijk is.
  • De vrouw is verplicht actief deel te nemen aan repetities en voorstellingen op de door bedrijf 2 aangegeven dagen en tijdstippen.
  • Bedrijf 2 bepaalt de werktijden en de werkplaatsen.
  • Bedrijf 2 regelt ook het vervoer van en naar de voorstellingen.

Dit alles duidt op een gezagsverhouding, zoals gebruikelijk tussen een werkgever en een werknemer. Het feit dat de vrouw als actrice een grote mate van vrijheid toekomt bij de invulling van haar werkzaamheden, zeker nu zij zelf de voorstelling heeft geschreven en geproduceerd, betekent niet dat een gezagsverhouding ontbreekt. De artistieke vrijheden van een actrice passen evengoed bij artistieke werkzaamheden in een dienstverband.

Geen ondernemersrisico

Daar komt bij dat, wil er sprake zijn van een zelfstandig uitgeoefend beroep, de vrouw de werkzaamheden voor eigen rekening moet verrichten en daarbij ondernemersrisico moet lopen. De vrouw doet zelf geen (financiële) investeringen in de productie, afgezien van de tijd die de vrouw heeft besteed aan het schrijven van de productie. De vrouw loopt verder geen enkel ondernemersrisico.

De actrice verricht haar werkzaamheden tegen een vooraf overeengekomen vaste vergoeding en de hoogte van haar vergoeding is op geen enkele wijze gekoppeld aan het aantal te spelen voorstellingen of het aantal verkochte kaartjes.

Het is bedrijf 2 die de afspraken maakt met de theaters en de verschillende voorstellingen vastlegt. Het is ook bedrijf 2 die de andere leden van het gezelschap (voor geluid, licht, decor, etc.) inhuurt of in dienst heeft, dus ook op dat punt loopt de vrouw geen risico als de kaartverkoop zou tegenvallen.

Wel zal de vrouw een extra vergoeding ontvangen als er audio- of filmopnamen worden gemaakt. Dit zijn potentiële extra inkomsten die komen bovenop het vaste salaris. De vrouw hoeft geen ondernemersrisico te nemen om deze extra inkomsten te verkrijgen. Het enige risico dat de vrouw loopt, is dat bedrijf 2 onverhoopt haar salaris niet zou (kunnen) betalen. Dit is een werknemersrisico, geen ondernemersrisico.

Inkomsten zijn belastbaar loon

De rechtbank concludeert dat er geen sprake is van winst uit onderneming in de vorm van een door de vrouw zelfstandig uitgeoefend beroep. Nu de vrouw verplicht is persoonlijke arbeid te verrichten en daarvoor een vast loon ontvangt en er sprake is van een gezagsverhouding, moeten de inkomsten verkregen van bedrijf 2 worden aangemerkt als belastbaar loon.

Beroep op vertrouwensbeginsel slaagt niet

De vrouw stelt zich op het standpunt dat de inspecteur in de jaren tot en met 2017 de inkomsten van bedrijf 2 steeds welbewust als winst uit onderneming heeft geaccepteerd, zodat er sprake is van gewekt vertrouwen dat deze gedragslijn ook voor volgende jaren zal worden toegepast.

De inspecteur stelt dat hij vóór 1 januari 2018 het vertrouwen heeft opgezegd en wel in zijn brief aan de vrouw van 28 november 2017 met betrekking tot de aanslag IB/PVV over het jaar 2013. In deze brief schrijft de inspecteur:

“Uit de overeenkomsten met bedrijf 2 BV is mij gebleken dat partijen een arbeidsovereenkomst hebben afgesloten. Er is sprake van arbeid, gezag en loon. De inkomsten die hieruit voortvloeien, dienen dan ook aangemerkt te worden als loon uit dienstbetrekking. In het geval van uw cliënte kunnen de looninkomsten niet tot de omzet worden gerekend. Ik ben dan ook voornemens de aanslag op te leggen, waarbij ik, onder inhouding van loonheffing, een bedrag van in totaal € 26.782 zal aanmerken als loon uit dienstbetrekking.”

De vrouw stelt dat in de brief van 28 november 2017 niet met zoveel woorden wordt gezegd dat het vertrouwen wordt opgezegd en dat dit ook niet uit de tekst kan worden herleid. De rechtbank deelt deze opvatting niet. De passage in de brief gaat specifiek over de arbeidsovereenkomsten met bedrijf 2. Uit de bewoordingen van de brief blijkt duidelijk dat de inspecteur deze overeenkomsten als dienstbetrekking kwalificeert.

Het moet voor de vrouw duidelijk zijn dat de inspecteur in elk geval vanaf 28 november 2017 zijn standpunt heeft gewijzigd. De rechtbank honoreert het beroep op het vertrouwensbeginsel dan ook niet.

Conclusie

Volgens de rechtbank moeten de door de vrouw van bedrijf 2 ontvangen inkomsten dus worden aangemerkt als belastbaar loon.

De vrouw heeft geen recht op zelfstandigenaftrek.

Voor wat betreft de winst uit onderneming en de aftrek van kosten voor kleding, persoonlijke verzorging en reiskosten hebben partijen ter zitting een compromis bereikt, waardoor de vrouw recht heeft op een extra aftrek van € 650.

Voor wat betreft de kosten voor accessoires, eten en drinken en theaterbezoek, staat de rechtbank een additionele aftrek van in totaal € 517 toe. De totale additionele aftrek voor zakelijke kosten bedraagt dan € 1.197.

Belastbare winst uit onderneming

Dit betekent dat de belastbare winst uit onderneming van de vrouw en het inkomen uit werk en woning als volgt worden bepaald:

  • Omzet € 27.274
  • In aftrek toegelaten kosten € 1.525
  • Additionele aftrek € 1.167
  • Winst € 24.582
  • Zelfstandigenaftrek € 0
  • Winst na ondernemersaftrek € 24.582
  • MKB winstvrijstelling (14%) € 3.442
  • Belastbare winst uit onderneming € 21.140
  • Inkomsten uit dienstbetrekking € 16.915
  • Inkomsten vroegere dienstbetrekking € 13.071
  • Aftrek voor betaalde lijfrentepremie € 894
  • Inkomen uit werk en woning € 50.232

De rechtbank vermindert de aanslag IB/PVV 2018 tot een berekend naar een belastbare winst uit onderneming van € 21.140 en een inkomen uit werk en woning van € 50.232.

Uitspraak Rechtbank Noord-Holland, 28 juli 2025, ECLI:NL:RBNHO:2025:8986

Categorie: Nieuws Tags: arbeidsovereenkomst, gezagsverhouding, inkomstenbelasting

Tags: arbeidsovereenkomst, gezagsverhouding, inkomstenbelasting

Gerelateerde artikelen

22 juni 2026

Knelpunten Belastingdienst 2026 bij uitvoering belastingwetten en -regels

21 juni 2026

Vrijwilligerscontract voor scheidsrechter tennisbond, geen arbeidscontract

17 juni 2026

Eerste Kamer neemt wetsvoorstel rechtsvermoeden arbeidsovereenkomst op basis van uurtarief aan

8 juni 2026

Invoering rechtsvermoeden arbeidsovereenkomst op basis van uurtarief – antwoord op vragen

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

De sprong van Excel naar HR-software: vijf valkuilen die organisaties onderschatten

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Achteraf vastgesteld tijdvakloon en tabeltoepassing
Grip op uren per dienst: 7 veelgemaakte fouten in projectadministratie
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Zomerproof thuiswerken: voorkom gedoe en misverstanden
Pensioen bij bedrijfsopvolging en -overname: waar moet je op letten?
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
RI&E en preventiemedewerker: zo begeleid je de werkgever door de arbo-verplichtingen

Meest gelezen berichten

  • Wijzigingen op salarisgebied per 1 juli 2026 en verder… 4.5k weergaven
  • UWV-uitkering via werkgever? Fiscale regels wijzigen per 2027 3.9k weergaven
  • Oproep SVB: AOW toekomstbestendig en uitvoerbaar en eenvoudige integrale kindregeling 3.6k weergaven
  • Zieke werknemer beter melden omdat hij een dag geen contact opnam ernstig verwijtbaar 2k weergaven
  • Werken in de hitte – wat moet de werkgever voor werknemers doen? 1.7k weergaven

NIRPA

Opleidingen

26
jun
Arbeidsrecht – Disfunctioneren (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
30
jun
Masterclass Arbeidsrecht en Sociaalzekerheidsrecht
MOCuitgevers
30
jun
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
31
aug
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
03
sep
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
07
sep
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
21
sep
Pensioen voor de salarisprofessional: ontdek welke verdieping bij jou past
MOCuitgevers
24
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
okt
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
05
okt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
06
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
07
okt
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
okt
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
12
nov
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers

Vacatures

Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Payroll specialist
Meijers makelaars in assurantiën
HR Officer
PIA Group
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
logo FV