• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Afbreken onderhandelingen voor vast contract is in strijd met goede trouw

Afbreken onderhandelingen voor vast contract is in strijd met goede trouw

Nieuws

Het afbreken van de onderhandelingen door werkgever over een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd is onder de gegeven omstandigheden in strijd met de goede trouw.

13 januari 2023 door Salaris Vanmorgen

De werkgever moet daarom de door de werkneemster gederfde inkomsten (het positief contractsbelang) vergoeden, aldus de kantonrechter.

De werkneemster is op 1 april 2019 als receptioniste in dienst getreden van (de rechtsvoorgangster van) de werkgever voor 40 uur per week, op basis van een contract van één jaar.

De werkgever heeft de werkneemster in april 2020 bericht dat bij de tussentijdse beoordeling de mogelijkheid voor een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd besproken zal worden. Op 4 juni 2020 heeft de tussentijdse beoordeling plaatsgevonden. Daar is een schriftelijk verslag van gemaakt.

Op 7 april 2021 heeft de werkgever de arbeidsovereenkomst met nog één jaar verlengd. De werkneemster is per 7 mei 2021 met zwangerschapsverlof gegaan. Op 27 augustus 2021 heeft de werkneemster zich ziek gemeld.

De werkgever heeft op 22 februari 2022 de werkneemster bericht dat haar arbeidsovereenkomst niet wordt verlengd en per 31 maart 2022 van rechtswege zal eindigen.

Arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd?

De centrale vraag in deze procedure is of tussen partijen een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd tot stand is gekomen.

Na afloop van de arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd, krijgt de werkneemster in maart 2021 opnieuw een contract van één jaar aangeboden. De werkneemster heeft daartegen bezwaar gemaakt en aangevoerd recht te hebben op een contract voor onbepaalde tijd, zo volgt uit schriftelijke verklaringen van de manager.

De manager verklaart dat vanuit de holding een stop was gezet op het verstrekken van contracten voor onbepaalde tijd. Uiteindelijk heeft de werkgever aangezegd de arbeidsovereenkomst niet te zullen verlengen voor onbepaalde tijd.

Toezegging contract voor onbepaalde tijd

De toezegging van de manager van een contract voor onbepaalde tijd is dus niet in een arbeidsovereenkomst vastgelegd waardoor die niet tot stand is gekomen.

De werkgever heeft geen aanbod gedaan dat de werkneemster heeft aanvaard. Gelet op de omstandigheden en meer in het specifiek de door de manager uitgesproken intentie in de tussentijdse evaluatie mocht de werkneemster er echter wel op vertrouwen dat dit contract uit de onderhandelingen zou volgen.

In strijd met goede trouw

Omdat de onderhandelingen over een overeenkomst voor onbepaalde tijd in een zodanig stadium waren gekomen, moet het afbreken van die onderhandelingen onder de gegeven omstandigheden als in strijd met de goede trouw worden geacht.

Onvoldoende rekening gehouden met werkneemster

Partijen moeten rekening houden met elkaars gerechtvaardigde belangen en de werkgever heeft onvoldoende rekening gehouden met het belang van de werkneemster bij een vast contract dat zij voorafgaand aan haar indiensttreding en tijdens het dienstverband steeds heeft benadrukt en bovendien de verwachting gewekt dat haar verzoek en belang gehonoreerd zou worden.

Verweer onbevoegde manager gaat niet op

Het verweer van de werkgever dat de werkneemster niet op de verklaringen van de manager mocht afgaan omdat hij als manager niet bevoegd was om contracten voor onbepaalde tijd aan te bieden gaat niet op. De werkgever heeft niet onderbouwd dat de manager daartoe niet bevoegd was, noch dat de werkneemster dat wist.

Vergoeding gederfde inkomsten

Het stond de werkgever niet meer vrij om de onderhandelingen zomaar af te breken. Omdat de werkgever dat toch heeft gedaan, ontstaat voor de werkgever de verplichting om de door de werkneemster gederfde inkomsten (het positieve contractsbelang) te vergoeden.

Onvoorziene omstandigheden

Onvoorziene omstandigheden kunnen echter het afbreken van de onderhandelingen rechtvaardigen. De kantonrechter begrijpt dat de werkgever stelt terug te mogen komen op haar toezegging en de onderhandelingen af te breken doordat een COVID-pandemie is ontstaan en het onzeker was of de functie van receptioniste wegens de teruglopende bezoekers zou blijven bestaan. Dit verweer kan niet slagen.

Op de hoogte van impact coronapandemie

De brief van 6 april 2020 en de tussentijdse evaluatie van 4 juni 2020 (momenten dat het gerechtvaardigd vertrouwen is gewekt) hebben plaatsgevonden ruim nadat overheidsmaatregelen ter beperking van verspreiding van het coronavirus waren genomen. De werkgever was ten tijde van de tussentijdse evaluatie dus al hoogte van de impact van de coronapandemie op de bedrijfsvoering.

Geen onderbouwing voor vervallen functie

Daarnaast heeft de werkgever niet onderbouwd dat de functie van de werkneemster op dit moment ook daadwerkelijk is komen te vervallen of op korte termijn zal komen te vervallen. Ter zitting heeft de werkgever verklaard dat op de stoel van de werkneemster momenteel geen receptionist maar een officemanager zit die de gasten ontvangt maar ook andere werkzaamheden verricht waaronder het bieden van ondersteuning bij evenementen.

Maar de werkneemster heeft op haar beurt toegelicht dat zij ook dergelijke ondersteunende werkzaamheden verrichtte. Zij had bovendien de ambitie om meer te doen. Van de werkgever had dus mogen worden verwacht dat hij beter dan hij heeft gedaan, had onderbouwd dat er geen mogelijkheden waren de werkneemster weer te werk te stellen binnen de toezeggingen die haar waren gedaan.

Arbeidsovereenkomst geëindigd

Het voorgaande leidt tot de conclusie dat de arbeidsovereenkomst niet voor onbepaalde tijd is gesloten en de arbeidsovereenkomst, na correcte aanzegging van de werkgever, rechtsgeldig is geëindigd op 31 maart 2022.

Het verzoek tot vernietiging van de opzegging, de wedertewerkstelling en de nevenvorderingen wijst de kantonrechter dan ook af.

Positieve contractsbelang compenseren

Omdat de onderhandelingen over een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd wel in een zodanig stadium zijn gekomen dat het afbreken daarvan in de omstandigheden van het geval in strijd met de goede trouw moet worden geacht, is de werkgever verplicht om het positieve contractsbelang te compenseren dat de werkneemster daardoor mist.

De werkgever heeft onvoldoende onderbouwd dat hij wegens onvoorziene omstandigheden de onderhandelingen mocht afbreken.

Vergoeding van € 20.000

Ter zitting zijn partijen het eens geworden over een door de werkgever aan de werkneemster te betalen vergoeding van € 20.000. De werkgever wordt conform die afspraak veroordeeld tot betaling van € 20.000.

Uitspraak Rechtbank Midden-Nederland, 12 oktober 2022, ECLI:NL:RBMNE:2022:4095

 

Categorie: Nieuws Tags: arbeidsovereenkomst, einde dienstverband

Tags: arbeidsovereenkomst, einde dienstverband

Gerelateerde artikelen

29 juni 2026

Geen hogere beëindigingsvergoeding vanwege finale kwijting in vso

21 juni 2026

Vrijwilligerscontract voor scheidsrechter tennisbond, geen arbeidscontract

17 juni 2026

Eerste Kamer neemt wetsvoorstel rechtsvermoeden arbeidsovereenkomst op basis van uurtarief aan

17 juni 2026

Werkgever zet werknemer ineens op non-actief en wil einde contract: ernstig verwijtbaar handelen

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

De sprong van Excel naar HR-software: vijf valkuilen die organisaties onderschatten

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Achteraf vastgesteld tijdvakloon en tabeltoepassing
Grip op uren per dienst: 7 veelgemaakte fouten in projectadministratie
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Zomerproof thuiswerken: voorkom gedoe en misverstanden
Aanpassingen Wet toekomst pensioenen, de tijd dringt! 
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
Transitievergoeding berekenen en verwerken: dit moet je weten voor de werkgever

Meest gelezen berichten

  • Wijzigingen op salarisgebied per 1 juli 2026 en verder… 7.4k weergaven
  • Akkoord bereikt over nieuwe tweejarige cao VVT – loonsverhoging 7,2 procent 2.5k weergaven
  • Discrepantie gestegen AOW-leeftijd en berekening seniorendagen in cao’s: hoe zit dat? 2.1k weergaven
  • Werken in de hitte – wat moet de werkgever voor werknemers doen? 1.9k weergaven
  • Betere bescherming voor mensen met schulden met Wet schuldregelen 1.4k weergaven

NIRPA

Opleidingen

30
jun
Masterclass Arbeidsrecht en Sociaalzekerheidsrecht
MOCuitgevers
30
jun
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
03
jul
Basistraining Boekhouden voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
06
jul
Casemanagement (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
09
jul
Compensation & Benefits Consultant (CBC®)
Markus Verbeek Praehep
13
jul
DGA voor Salarisadministrateurs en Beloningsadviseurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
15
jul
Digitale Toekomst voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
17
jul
Grensoverschrijdend Werken (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
21
jul
HBO Associate degree Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
24
jul
HBO Bachelor Management Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
27
jul
HBO Programma Arbeidsrecht
Markus Verbeek Praehep
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
31
aug
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
03
sep
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
07
sep
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Training Grenzen aangeven met zelfvertrouwen en respect
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
21
sep
Pensioen voor de salarisprofessional: ontdek welke verdieping bij jou past
MOCuitgevers
24
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
okt
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
05
okt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
06
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
07
okt
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
okt
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
12
nov
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers

Vacatures

Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Payroll specialist
Meijers makelaars in assurantiën
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
HR Officer
PIA Group
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
logo FV