• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Toepassing Wwft door salarisprofessionals, risico’s bij salarisadministratie voor klanten

Toepassing Wwft door salarisprofessionals, risico’s bij salarisadministratie voor klanten

Nieuws

Het NIRPA heeft de Notitie Toepassing van de Wwft door salarisprofessionals, Inrichting risicomanagement op basis van risico-inventarisatie, versie juli 2025 gepubliceerd.

5 november 2025 door Salaris Vanmorgen

De Notitie Toepassing van de Wwft door salarisprofessionals van het NIRPA bevat geen volledige uitleg over de Wet ter voorkoming van Witwassen en financieren van terrorisme (Wwft) maar gaat specifiek in op één onderdeel, het risicomanagement.

Verschillende salarisprofessionals hebben zich bij het NIRPA gemeld met vragen over de Wwft en of deze wet van toepassing is. Hierbij gaat het om de situatie dat salarisprofessionals voor klanten, bijvoorbeeld vanuit een salarisverwerkingsbureau, accountantskantoor of administratiekantoor, werkzaamheden op het gebied van salarisadministratie uitvoeren.

De salarisprofessionals vragen zich af of de Wwft van toepassing is bij de uitvoering van hun werkzaamheden en zo ja, wat dit precies inhoudt.

Het BFT, autoriteit voor financieel-juridisch toezicht heeft eerder een korte toelichting voor salarisprofessionals geschreven. Nu blijkt echter dat er binnen de beroepsgroep een bredere behoefte blijkt te bestaan aan een nadere duiding en handvatten. Vandaar deze notitie.

De tabel van het BFT hierna geeft aan wanneer salarisprofessionals te maken hebben met de Wwft:

Wwft van toepassing

De Wwft is voor een salarisprofessional van toepassing als sprake is van:

  • het verwerken van salarisgegevens, mutaties en opstellen van salarisstroken voor klanten;
  • het verwerken van salarisgegevens, mutaties, opstellen van salarisstroken en indienen van aangiften
    loonheffing voor klanten;
  • advisering op het gebied van loonheffing aan klanten.

Dit betekent dat alle voorkomende werkzaamheden die de salarisadministratie raken en
die een salarisprofessional voor een klant uitvoert onder de Wwft vallen, zowel op administratief als op fiscaal gebied. Hierdoor vallen bijvoorbeeld ook werkzaamheden ten aanzien van de
loonbelasting, premies volksverzekeringen, premies werknemersverzekeringen en de
inkomensafhankelijke bijdrage Zorgverzekeringswet.

Dit geldt dus niet als een interne salarisprofessional deze werkzaamheden uitvoert voor de eigen werkgever.

Invulling Wwft

Als de activiteiten van de salarisprofessional onder de Wwft vallen, moet de Wwft worden
toegepast. Toepassing betekent:

  • opstellen van het risicobeleid en -management;
  • instellen van klantenonderzoek (inclusief risicoclassificatie en monitoring);
  • melden van ongebruikelijke transacties bij het meldpunt van de Financiële inlichtingeenheid
    (‘FIU-NL’).

Concreet betekent dit dat (het management van) de organisatie waar de salarisprofessional werkt een risicobeleid moet opstellen en een risicoanalyse moet uitvoeren. Dit ten aanzien van integriteitsrisico’s waaronder witwassen en financieren van terrorisme op basis van de omvang van de organisatie, de aangeboden dienstverlening en de klantenportefeuille.

Huidige situatie

Als de salarisprofessional binnen een accountantskantoor werkt, is vaak zo’n risicobeleid aanwezig en is er een risicoanalyse uitgevoerd. Hierbij zijn doorgaans integriteitsrisico’s die voortkomen uit de werkzaamheden van de salarisprofessional niet meegenomen.

Bij salarisverwerkingsbureaus en administratiekantoren ontbreekt vaak zowel het risicobeleid als de risicoanalyse. In alle gevallen is het de vraag in hoeverre de salarisprofessional hiervan op de hoogte is en bij de totstandkoming is betrokken.

Het BFT doet geregeld onderzoek binnen de beroepsgroep naar de naleving van de Wwft waaronder dus ook het ingerichte risicomanagement en de uitgevoerde risicoanalyse. In alle gevallen moet de
salarisprofessional worden betrokken bij de uitvoering van de risicoanalyse om te komen tot een
juiste inschatting van de integriteitsrisico’s die uit de salarisverwerking voort (kunnen) komen.

Risicoscenario’s

In de notitie wordt een risico-overzicht gegeven. Het overzicht bevat een niet-limitatieve opsomming van risicoscenario’s. Doel van het overzicht is om bewustwording te creëren om een ‘scherpe blik’ te hebben bij de klantacceptatie, de continuatie van de klantrelatie en de uitvoering van werkzaamheden voor de klant. Het gaat om de risico’s: witwassen, ongebruikelijke transacties, arbeidsuitbuiting en ontduiking van (fiscale) wet- en regelgeving inclusief CAO.

Voorbeelden van risicoscenario’s bij witwassen:

  • Klanten waar mogelijk sprake is van cash compensatie. Bijvoorbeeld bedrijven in arbeidsintensieve sectoren zoals de bouw en de pakketbezorging zetten bij (onder)aannemers werkopdrachten uit en
    betalen hiervoor giraal.
  • De klant kan/wil bepaalde documentatie ter verantwoording, zoals overeenkomsten, etc. niet aanleveren.
  • Klanten die onjuiste of onvolledige informatie verschaffen of waarbij twijfel bestaat over de juistheid van de verstrekte informatie of volledigheid daarvan.
  • De salarisprofessional heeft onvoldoende kennis van de Wwft om witwaspraktijken te herkennen en correct te handelen.

Voorbeelden van risicoscenario’s bij ongebruikelijke transacties:

  • Werknemers ontvangen (in contanten) een vergoeding voor gemaakte kosten.
  • Het salaris van een werknemer wordt tijdelijk verhoogd (al dan niet in combinatie met een werkgeversverklaring) (gedurende de arbeidsovereenkomst en direct na indiensttreding).
  • Er is sprake van een ‘spookwerknemer’. De werknemer is opgevoerd in de salarisadministratie maar verricht geen werkzaamheden.
  • Er wordt gebruik gemaakt van salarisstroken van werknemers die uit dienst of gepensioneerd zijn om te verhullen dat het salaris feitelijk voor iemand anders is bestemd.
  • Er is sprake van een buitenproportioneel salaris.
  • Structureel worden loonheffingen, sociale lasten en/of pensioenen niet afgedragen.
  • De salarisprofessional heeft onvoldoende kennis van de Wwft om ongebruikelijke transacties te herkennen en correct te handelen.

Voorbeelden van risicoscenario’s bij arbeidsuitbuiting:

  • Bij de klant is sprake van structureel lage lonen, (ver) onder cao-niveau of minimumloon.
  • Er is sprake van grote afwijkingen tussen gewerkte uren en betaalde uren.
  • Er zijn geen of beperkte handgeschreven / onzorgvuldige opgaven.
  • Er is sprake van veel contante uitbetalingen, zonder duidelijke onderbouwing.
  • Er is sprake van opmerkelijk lage werkgeverslasten in verhouding tot het aantal werknemers.
  • De urenregistratie ontbreekt of is onrealistisch, bijvoorbeeld steeds exact 40 uur per week.
  • De salarisprofessional heeft onvoldoende gedetailleerde informatie beschikbaar over gemaakte keuzes, handelingen en/of gedragingen van de klant om arbeidsuitbuiting te herkennen en correct te handelen.

Voorbeelden van ontduiking van (fiscale) wet- en regelgeving inclusief CAO:

  • WKT-vergoedingen die contant aan de werknemer worden uitbetaald.
  • Eenmalige uitkeringen worden niet betaald.
  • Er wordt een onjuiste indeling van het functie-/loongebouw/CAO/BPF gehanteerd ondanks dat dit met de klant is besproken.
  • De Wet Aanpak Schijnconstructies (WAS) wordt niet nageleefd waarbij sprake is van een inhouding op het nettoloon ondanks dat het loon niet toereikend is op basis van de Wet minimumloon en minimumvakantiebijslag.
  • Er is sprake van een situatie dat de werkgever (structureel) geen transitievergoeding uitbetaalt.
  • WAZO-verlof op basis van 70% van het uurloon willen betalen in plaats van 70% SV-loon. Met name het risico als het SV-loon hoger is in verband met auto van de zaak/bonussen/overwerk en de uitkering wordt gestort op de rekening van de werkgever.
  • De salarisprofessional heeft onvoldoende gedetailleerde informatie beschikbaar over gemaakte keuzes, handelingen en/of gedragingen van de klant om ontduiking van wet- en regelgeving te herkennen en correct te handelen.

Wat kan salarisprofessional doen?

Een salarisprofessional speelt een belangrijke rol in het signaleren van ongebruikelijke transacties en
mogelijke ontduiking van wet- en regelgeving, waaronder fiscale verplichtingen en CAO-afspraken.
Veel mogelijke signalen spelen zich af buiten het gezichtsveld van de salarisprofessional,
bijvoorbeeld vergoedingen die buiten de loonadministratie worden gehouden of contante
uitbetalingen. Toch zijn er wel maatregelen die de salarisprofessional kan nemen, bijvoorbeeld:

  • houd toezicht op constructies met schijnzelfstandigheid of uitzendconstructies die de cao
    omzeilen;
  • check regelmatig of loon, toeslagen, overwerkvergoedingen en premies in lijn zijn met de
    geldende cao;
  • houd toezicht op structurele afwijkingen, zoals langdurige ‘tijdelijke’ contracten of
    schijnconstructies (bijvoorbeeld buitenlandse payrollbedrijven);
  • overleg met de boekhouder/accountant/fiscalist over signalen van non-compliance of
    fraude;
  • informeer collega’s en leidinggevenden over risico’s op ontduiking.

Voorbeelden van maatregelen die inzetbaar zijn om een risico terug te brengen naar een aanvaardbaar niveau.

Bij signalen van mogelijk witwassen:

  • controle op buitenlandse KvK-gegevens;
  • een gewaarmerkt uittreksel uit het UBO-register opvragen;
  • een UBO-verklaring van de klant vragen;
  • een PEP-verklaring van de klant vragen;
  • kijken of er samenhang is met andere (verhoogde) risicofactoren of dat dit de enige risicofactor is, goed vastleggen in het dossier waarom je er alsnog voor kiest om de klant te bedienen;
  • verzamelen van aanvullende informatie over cliënten en UBO’s;
  • verzamelen van aanvullende informatie met betrekking tot het doel en de aard van de
    zakelijke relatie;
  • verkrijgen van goedkeuring van het hoger leidinggevend personeel voor het aangaan of
    voortzetten van de zakelijke relatie;
  • bij onduidelijkheden, de klant bevragen en documenteren van zowel de vragen al de (niet
    ontvangen) antwoorden om een risico in te schatten;
  • aanscherpen risicoprofiel van de klant.

Bij signalen van mogelijke ongebruikelijke transacties:

  • controleren van ID-bewijzen, arbeidsovereenkomsten, BSN en IBAN-nummers bijvoorbeeld
    door het toepassen van de 11-proef;
  • achtergrond en doel onderzoeken van specifieke situatie door bij de klant door te vragen
    inclusief vastlegging in het dossier. Je moet begrijpen wat er gebeurd;
  • onderliggende documentatie opvragen ten aanzien van een specifiek risico;
  • aanscherpen risicoprofiel van de klant;
  • de klant attenderen dat een bepaalde actie niet is toegestaan;
  • onderbouwing van de klant opvragen en documenteren.

Bij signalen van mogelijke arbeidsuitbuiting:

  • vraag onderliggende stukken op: arbeidsovereenkomsten, urenstaten, loonstroken.
  • controleer facturen van derden: wie voert het werk echt uit?
  • wees alert op schijnconstructies en controleer of het personeel zelfredzaam is.
  • weiger medewerking of rapporteer bij ernstige vermoedens aan instanties zoals de
    Arbeidsinspectie of FIU (bij ernstige vormen van mensenhandel);
  • aanscherpen risicoprofiel van de klant.

Bij signalen van mogelijke ontduiking van (fiscale) wet- en regelgeving inclusief CAO:

  • Controleren van ID-bewijzen, arbeidsovereenkomsten, BSN en IBAN-nummers bijvoorbeeld
    door het toepassen van de 11-proef;
  • Achtergrond en doel onderzoeken van specifieke situatie door bij de klant door te vragen
    inclusief vastlegging in het dossier. Je moet begrijpen wat er gebeurd;
  • Onderliggende documentatie opvragen ten aanzien van een specifiek risico;
  • Aanscherpen risicoprofiel van de klant;
  • De klant attenderen dat een bepaalde actie niet is toegestaan;
  • Onderbouwing van de klant opvragen en documenteren.

Een belangrijk middel dat kan helpen is de salarissoftware. In hoeverre kan deze voorzien in het
signaleren van uitzonderingen en het inzichtelijk maken hiervan?

Notitie Toepassing van de Wwft door salarisprofessionals

Categorie: Nieuws Tags: NIRPA, salarisadministratie, Wwft

Tags: NIRPA, salarisadministratie, Wwft

Volg een van onze opleidingen

Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)

  • 23 april 2026
  • Online
  • Jan Mooren
  • 30 PE-punten

Gerelateerde artikelen

12 februari 2026

Door AI meer ruimte voor adviestaken voor salarisprofessional

11 februari 2026

Doe mee aan NIRPA Trendonderzoek Salarisprofessionals 2026 – AI en adviseurschap

11 februari 2026

Je werkt in de salarisadministratie als je sommige zinnen vaker hoort dan ‘goedemorgen’

10 februari 2026

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Ziekte en loondoorbetaling: automatiseren mutaties zorgt voor foutloze salarisverwerking

Partners

Je werkt in de salarisadministratie als je sommige zinnen vaker hoort dan ‘goedemorgen’
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Kostenneutrale cadeautjes: vaak sigaar uit eigen doos
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Slapend dienstverband: wel of geen opbouw vakantiedagen?
Zaken voor elkaar
Termijn beslissingen WIA gewijzigd: meer tijd UWV voor (her)beoordelen WIA-uitkeringen
Hoe bereken je de wettelijke opzegtermijn?

Meest gelezen berichten

  • Besluit IKV wijzigt voor opvolgende dienstbetrekkingen: verplicht 1 IKV 2.1k weergaven

  • Werkgever bewust financieel benadeeld: dringende reden voor ontslag 1.8k weergaven

  • Werkgever mocht te veel betaald loon verrekenen, loonstop ook terecht 1.7k weergaven

  • Uitkeringslasten UWV stijgen in 2026 – WW, WIA, Wazo en ZW 1.2k weergaven

  • ‘Positief in zin van verlenging’ arbeidscontract geen onvoorwaardelijke toezegging 0.9k weergaven

NIRPA

Opleidingen

16
feb
Pensioenen (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
18
feb
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
20
feb
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
20
feb
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
24
feb
Prinsjesdagupdate Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
27
feb
Module Strategische Arbeidsvoorwaarden en Belonen
Markus Verbeek Praehep
02
mrt
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
03
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
04
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
05
mrt
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
10
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
10
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
11
mrt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
17
mrt
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
17
mrt
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
18
mrt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
19
mrt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
23
mrt
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
07
apr
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
23
apr
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers

Vacatures

Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Salarisprofessional
aaff
Ervaren Payroll Professional in Alphen aan den Rijn
Grant Thornton
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Salarisprofessional  – Uden
aaff
Operationeel Manager Loonadministratie
Scab
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
AFAS Payroll Specialist
Visser & Visser
Salarisprofessional – Raamsdonksveer
aaff
Payroll Specialist
Vitalis
Salarisadministrateur – Bauhaus Bunnik
Strictly People
Teamleider Salarisadministratie – Salta Group Hilversum
Strictly People

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV