• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Wat is de impact van AI op HR en toekomst van werk?

Wat is de impact van AI op HR en toekomst van werk?

Blogs

Voor veel organisaties blijft onduidelijk wat AI precies zal veranderen binnen HR. Wel is de verwachting dat AI functies of een deel van het werk op termijn overbodig maakt.

12 juni 2025 door SD Worx

Elf procent van de Europese HR-professionals zet AI-implementatie in de top vijf van hun uitdagingen voor dit jaar. Dat is een stijging ten opzichte van de 8 procent in 2024. Ook het aantal bedrijven dat in AI investeert om de werkplek te ondersteunen, ligt dit jaar hoger (38%) dan vorig jaar (33%).

Verlies menselijk aspect

Ondanks dat investeringen stijgen, zijn Nederlanders het meest bezorgd (42%) over het verlies van het menselijk aspect als het gaat om de inzet van HR-processen. Dat blijkt uit internationaal onderzoek van HR-dienstverlener SD Worx onder 5.625 HR-verantwoordelijken en 16.000 medewerkers in zestien Europese landen, inclusief Nederland. De cijfers onderstrepen het belang van de Europese AI-wetgeving, die sinds 2 februari gedeeltelijk van kracht is.

AI in opmars op de werkvloer

Steeds meer bedrijven investeren actief in AI-toepassingen op de werkvloer en vier op de tien organisaties zijn nu aan het onderzoeken hoe ze AI kunnen inzetten. Dat bedrijven nog volop experimenteren, blijkt uit het feit dat slechts één op de drie organisaties (31%) al concrete resultaten ziet van AI in hun HR-processen.

“Dat heeft wellicht te maken met het gebrek aan een duidelijke visie, onduidelijkheid over waar AI het beste kan worden ingezet, en een HR-model dat nog niet volledig is ingericht om de voordelen van AI optimaal te benutten”, verklaart Tom Saeys, Chief Operations Officer van SD Worx.

Populaire HR-domeinen voor AI

Waar investeren HR-teams het meest in?

Leren en ontwikkelen staat met 19 procent nipt bovenaan, met onder andere AI-gestuurde leertrajecten die opleidingen beter afstemmen op de individuele behoeften van medewerkers. Ook werving, met geautomatiseerde cv-screening, en performancemanagement scoren hoog (beide 18%).

Daarnaast zetten organisaties AI in voor HR-ondersteuning, zoals chatbots die medewerkersvragen beantwoorden (18%), en voor compliancebeheer met systemen die automatisch controleren of processen voldoen aan de regelgeving (16%).

EU-verordening over AI

“Sinds 2 februari 2025 gelden er al twee belangrijke regels van de AI Act, de Europese verordening over AI. Bedrijven moeten er allereerst voor zorgen dat medewerkers die met AI werken, AI-geletterd zijn. Dat betekent niet dat ze alles moeten weten, maar wel dat ze kritisch en verstandig met AI omgaan. Wie met AI werkt, moet genoeg kennis hebben om slimme keuzes te maken en risico’s te herkennen. Daarnaast is het verboden om AI-systemen te gebruiken die fundamentele rechten schenden, zoals sociale scoring of emotieherkenning op het werk. Werkgevers moeten daarom weten welke AI ze inzetten en verboden toepassingen eruit halen. Vanaf 2 augustus komen er strenge boetes tot 35 miljoen euro voor wie deze regels negeert. Ook gelden dan extra verplichtingen voor algemene AI-modellen. Andere onderdelen van de wet starten vanaf augustus 2026, met het laatste deel in augustus 2027”, zegt Saeys.

Twijfel over impact AI op HR

Hoewel meer Europese bedrijven investeren in AI binnen HR-toepassingen, blijft er twijfel bestaan bij HR-professionals. Zo vreest 37 procent dat AI het menselijke aspect uit HR-processen haalt. Hierover zijn Nederlanders van alle Europeanen het meest bezorgd (42%). Bijna evenveel (35%) geeft aan dat ze onvoldoende kennis of expertise in huis hebben om AI toe te passen in HR (29% in Nederland), terwijl nog eens een derde (34%) zich zorgen maakt om dataprivacy en -beveiliging.

Bovendien blijft voor veel organisaties onduidelijk wat AI precies zal veranderen binnen HR. Hoewel 45 procent van de Europese werkgevers verwacht dat AI de werkplek in snel tempo zal veranderen, blijft het voor meer dan de helft (53%) toch ook onduidelijk wat dat concreet betekent voor HR-taken en het HR-werkingsmodel. Wel verwacht 36 procent dat AI bepaalde functies op termijn overbodig maakt.

AI op de werkvloer

Aan de werknemerskant klinkt het anders: 27 procent is bezorgd dat AI een groot deel van hun werk overbodig zal maken. Van de AI-gebruikers gelooft bijna de helft (49%) dat AI hun baan de komende drie jaar deels of zelfs volledig zal veranderen. En deze werknemers lijken steeds meer te experimenteren met AI op de werkvloer.

Bijna een kwart (23%) gebruikt regelmatig AI, tegenover 18 procent in 2024. Medewerkers zetten AI vooral in om content te creëren, bij te leren, of taken te automatiseren (20%). Data analyseren (19%) en brainstormen over ideeën (16%) staan ook in de top vijf van toepassingsgebieden.

Maak van AI waardevolle HR-partner

“We raden werkgevers aan een duidelijk AI-beleid op te stellen: wie mag welke tools gebruiken, hoe blijf je als organisatie bij, en hoe zorg je dat kennis meegaat als functies of technologieën veranderen? Wie AI slim wil inzetten in HR, begint liefst met een duidelijk doel. Hoe kan AI het werk betekenisvoller maken, de werknemerservaring verbeteren of meer waarde creëren? Werk tegelijk aan de vaardigheden binnen je HR-team. Gebruik AI op een eerlijke en transparante manier, in lijn met de Europese AI-wetgeving. Alleen zo bouw je aan het vertrouwen bij medewerkers en stakeholders. Zorg dat AI geen reeks losse proefprojecten blijft, maar één geheel vormt. Bouw aan een geïntegreerde aanpak die alle HR-domeinen verbindt – van werving tot ontwikkeling en retentie”, concludeert Saeys.

Categorie: Blogs Tags: AI, HR

Tags: AI, HR

Gerelateerde artikelen

2 maart 2026

Sneller werken én altijd goed onderbouwd: Blinck versterkt HR-advies met Pascal-AI

12 februari 2026

Door AI meer ruimte voor adviestaken voor salarisprofessional

11 februari 2026

Doe mee aan NIRPA Trendonderzoek Salarisprofessionals 2026 – AI en adviseurschap

10 februari 2026

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Wat te doen bij overlijden van een werknemer?

Partners

Salarisadministrateurs zijn vaak perfectionisten: zowel kracht als valkuil
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Kostenneutrale cadeautjes: vaak sigaar uit eigen doos
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Zzp’er of werknemer? Ondernemerschap of arbeidsovereenkomst?
Zaken voor elkaar
De kracht van complimenten op de werkvloer
Sneller werken én altijd goed onderbouwd: Blinck versterkt HR-advies met Pascal-AI

Meest gelezen berichten

  • Meeste 60-plussers hebben aanvullend pensioen opgebouwd bij werkgever 6.3k weergaven
  • ‘Bevalboete: zwangere vrouwen leveren flink in door verlaging maximumdagloon’ 4.6k weergaven
  • Hoogte gebruikelijk loon klopt niet: werknemer verdient meer dan dga 1.9k weergaven
  • 3e versie bijlage Nieuwsbrief Loonheffingen 2026 – tabel Loonkostenvoordelen vervangen 1.8k weergaven
  • Versobering oudedagsvoorziening: waarom je beter voor je financiële situatie moet zorgen 1.7k weergaven

NIRPA

Opleidingen

09
mrt
Updatesessie Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
11
mrt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
11
mrt
Updatesessie Sociale Zekerheid (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
13
mrt
Vakopleiding Payroll Services (VPS®)
Markus Verbeek Praehep
17
mrt
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
17
mrt
Werkkostenregeling (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
18
mrt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
20
mrt
Arbeidsrecht – Disfunctioneren (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
23
mrt
Basiscursus Nederlands Arbeidsrecht
SD Worx
23
mrt
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
23
mrt
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
mrt
Basistraining Boekhouden voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
30
mrt
Casemanagement (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
02
apr
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
02
apr
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
07
apr
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
13
apr
Netherlands: Basic course on Dutch employment law
SD Worx
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
17
apr
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
23
apr
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Basiscursus loonheffingen en fiscaliteit
SD Worx
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
19
mei
SD Worx: arbeidsrechtelijke updates
SD Worx
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
26
mei
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
28
mei
Zieke werknemer: rechten en plichten
SD Worx
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
08
jun
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
De werkkostenregeling
SD Worx
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Het Nederlands ontslagrecht
SD Worx
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Ervaren Payroll Professional in Alphen aan den Rijn
Grant Thornton
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Payroll Specialist
Vitalis
Teamleider Salarisadministratie – Salta Group Hilversum
Strictly People
AFAS Payroll Specialist
Visser & Visser
Salarisadministrateur – Bauhaus Bunnik
Strictly People
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Salarisprofessional
aaff
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Salarisprofessional  – Uden
aaff
Salarisprofessional – Raamsdonksveer
aaff
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV