• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Opleidingsuren ten onrechte ingehouden op eindafrekening – minuren uitbetalen

Opleidingsuren ten onrechte ingehouden op eindafrekening – minuren uitbetalen

Nieuws

Afspraak was dat de werknemer verlof opnam voor de uren waarin hij zijn opleiding volgde. De werkgever heeft deze afspraak niet nageleefd. Achteraf verrekenen van de ingehouden opleidingsuren mag dan niet.

14 november 2024 door Salaris Vanmorgen

In deze zaak verzoekt een werknemer (nadat het dienstverband tot een einde is gekomen) om een werkgever te veroordelen tot betaling van onder meer verrekende minuren, niet uitbetaalde meeruren en schadevergoeding.

Verder heeft de werknemer verzocht om nakoming door de werkgever van de verplichtingen van de stageovereenkomst. De kantonrechter wijst alleen het verzoek toe wat betreft de minuren, de wettelijke verhoging en de wettelijke rente.

Transitievergoeding, vakantiedagen en reiskosten

Vast staat dat de werkgever de transitievergoeding, de niet-genoten vakantiedagen en de reiskosten over de maand februari 2024 op 10 september 2024 aan de werknemer heeft (uit)betaald. Ter zitting heeft de werknemer zijn verzoeken op deze punten ingetrokken, behalve ten aanzien van de wettelijke verhoging en de wettelijke rente vanaf het tijdstip van opeisbaarheid tot 10 september 2024.

De werkgever betwist dat hij de wettelijke verhoging is verschuldigd. De te late betaling heeft niet te maken met onwil maar met onwetendheid. de werkgever heeft niet betwist dat zij de wettelijke rente moet betalen. Wel meent de werkgever dat de renteperiode tot 14 augustus 2024 loopt. Toen deed zij de werknemer het aanbod tot betaling, terwijl de gemachtigde van de werknemer daarop pas op 9 september 2024 gereageerde.

Matiging wettelijke verhoging

De kantonrechter wijst de wettelijke verhoging over de niet-genoten vakantiedagen en de reiskosten toe. Dat de werkgever niet op de hoogte was van zijn verplichtingen als werkgever komt voor haar rekening en risico. Wel ziet de kantonrechter in de gegeven omstandigheden aanleiding om de wettelijke verhoging te matigen naar 25%.

Wettelijke rente

Ook wijst de kantonrechter de rente toe over de niet-genoten vakantiedagen en de reiskosten vanaf de datum van opeisbaarheid tot 10 september 2024.

De omstandigheid dat de werkgever al op 14 augustus 2024 heeft aangegeven dat hij bereid was om deze posten te betalen en dat de gemachtigde van de werknemer pas op 9 september 2024 hierop reageerde, maakt dat niet anders. De betaling is niet afhankelijk van de instemming van (de gemachtigde van) de werknemer. Vast staat dat de betaling (pas) op 10 september 2024 heeft plaatsgevonden.

De gevorderde wettelijke rente over de transitievergoeding wijst de kantonrechter toe, te rekenen vanaf een maand na de dag waarop de arbeidsovereenkomst is geëindigd tot de dag van betaling. Dat is vanaf 1 mei 2024 tot 10 september 2024.

Minuren

Volgens de werknemer hebben partijen afgesproken dat hij de opleiding tijdens werktijd mocht volgen.

De werknemer stelt dat de werkgever 66 opleidingsuren ten onrechte heeft ingehouden op de eindafrekening.

Verlof opnemen voor uren waarin werknemer opleiding volgde

De werkgever voert aan dat partijen juist hebben afgesproken dat de opleidingsuren voor rekening van de werknemer komen, dat de werknemer verlof zou opnemen voor de uren waarin hij zijn opleiding volgde en dat hij dat in het begin ook heeft gedaan. Vervolgens is door een vergissing van de werkgever een aantal opleidingsuren ten onrechte betaald en is deze vergissing wegens drukte pas bij de eindafrekening gecorrigeerd, aldus de werkgever.

Opleidingsuren niet mogen inhouden op eindafrekening

Niet in geschil is dat de werkgever 6,5 opleidingsuren, die eerder waren ingehouden, alsnog aan de werknemer op 16 september 2024 heeft betaald. In geschil is dus of de werkgever 59,5 opleidingsuren mocht inhouden op de eindafrekening. De kantonrechter is van oordeel dat de werkgever dit niet mocht doen. Hieronder licht de kantonrechter toe welke omstandigheden daarbij zijn meegewogen.

Afspraak schriftelijk vastleggen en verlofregistratie bijhouden

Vast staat dat de werkgever de gestelde afspraak niet op papier heeft gezet en ter zitting is namens de werkgever verklaard dat hij ook geen verlofregistratie bijhield. De kantonrechter overweegt dat het aan de werkgever is om een dergelijke afspraak schriftelijk vast te leggen en om een adequate verlofregistratie bij te houden. Dat de werkgever een kleine werkgever is, maakt dat niet anders.

Achteraf verrekenen in strijd met goed werkgeverschap

Verder staat vast dat de werkgever de gestelde afspraak zelf niet heeft nageleefd door de opleidingsuren niet voor rekening van de werknemer te brengen ondanks dat de werknemer geen verlof had opgenomen. De werkgever voert aan dat dit een vergissing was. Maar dan had hij de werknemer daarop gelijk moeten wijzen en hij had deze vergissing zo snel mogelijk moeten corrigeren. Dat is niet gebeurd. Het achteraf verrekenen vindt de kantonrechter daarom in strijd met goed werkgeverschap.

Daarbij neemt de kantonrechter ook in aanmerking dat de werkgever de werknemer pas enkele weken voor het einde van het dienstverband, toen de werknemer zich al had ziekgemeld en de werkgever hem een vaststellingsovereenkomst voorlegde, heeft gemeld dat hij “achteraf gezien helemaal niet door hoefden te betalen” en de werknemer heeft meegedeeld “Teken je niet, ga ik alle schooluren in mindering brengen op je toeslagen die je nog van ons krijgt”. Dit deel van het verzoek wordt daarom toegewezen.

Betaling ten onrechte ingehouden minuren

De werkgever wordt veroordeeld tot betaling van de 59,5 ten onrechte ingehouden uren, verminderd met 3,5 uur in verband met ongeoorloofde afwezigheid op 20 februari 2024. Vast staat dat de werknemer die dag naar huis is gegaan zonder verlof op te nemen toen hem was gebleken dat er geen school was. Dit komt neer op 56/66 uur x € 1.181,99 = € 1.002,90 bruto.

De werknemer heeft recht op de gevorderde wettelijke verhoging en de wettelijke rente vanaf het tijdstip van opeisbaarheid, omdat het bedrag ten onrechte is ingehouden bij de eindafrekening en niet is (terug)betaald toen de werknemer daarom terecht vroeg. De kantonrechter ziet aanleiding om de wettelijke verhoging te matigen naar 25%.

Meeruren

De werknemer stelt dat hij 40 uur per week werkte, terwijl hij zijn arbeidsomvang volgens de arbeidsovereenkomst 38 uur per week was. Hij vordert betaling van twee teveel gewerkte uren (meeruren) per gewerkte week. Dit komt neer op 42,6 uur in totaal. De werkgever betwist dat de werknemer 40 uur per week werkte.

Op grond van de verklaringen van partijen ter zitting stelt de kantonrechter vast dat de tijden waarop de werknemer zijn werkdagen begon en eindigde niet in geschil is. Hij werkte van dinsdag tot en met vrijdag van 09.30 uur tot 18.00 uur en op zaterdag van 08.30 uur tot 17.00 uur.

Duur onbetaalde pauze

Partijen verschillen van mening over de duur van de onbetaalde pauze.

De werknemer stelt dat hij doordeweeks een half uur onbetaald pauze had en dat partijen dat zo hebben afgesproken, omdat hij om 9.30 uur in plaats van om 9.00 uur begon. de werkgever voert daar tegenover aan dat de werknemer doordeweeks één uur onbetaald pauze had, zoals gebruikelijk is in het bedrijf.

Stelling structureel twee uur per week meer werken niet onderbouwd

De kantonrechter overweegt dat het op de weg van de werknemer ligt om zijn stelling dat hij structureel twee uur per week meer werkte dan de overeengekomen arbeidsomvang van 38 uur en dat hij dus twee uur per week te weinig betaald kreeg, te onderbouwen. Dat heeft de werknemer niet gedaan.

De werknemer heeft volstaan met een stelling die door de werkgever is betwist. Dit deel van het verzoek wijst de kantonrechter daarom af. Daarbij weegt mee dat de werknemer hierover kennelijk nooit (eerder) heeft geklaagd. Niet gebleken is immers dat de werknemer eerder, nog tijdens het dienstverband, het aantal gewerkte uren aan de orde heeft gesteld en aanspraak heeft gemaakt op betaling daarvan.

Verplichtingen uit stageovereenkomst

De werknemer stelt dat de werkgever zich niet aan de verplichtingen uit de stageovereenkomst heeft gehouden ‘waaronder het doorgeven van gewerkte uren etc’, dat hij daardoor zijn opleiding niet kan afronden en daarom in zijn belangen is geschaad.

De werkgever voert aan dat hij het stageboek op 4 juli 2024 naar de opleidingsinstelling heeft verzonden, dat het de werkgever niet duidelijk is welke verplichtingen hij nog moet nakomen en dat hij meerdere keren om een toelichting heeft gevraagd, maar dat hierop geen reactie is gekomen.

Verzoek niet concreet gemaakt

De kantonrechter is van oordeel dat de werknemer, ondanks dat hij daartoe door de werkgever in de gelegenheid is gesteld, dit deel van zijn verzoek niet concreet heeft gemaakt.

Ook ter zitting heeft de werknemer desgevraagd zijn verzoek niet verduidelijkt. Het is dus niet duidelijk geworden welke verplichtingen de werkgever niet zou zijn nagekomen en alsnog zouden moeten worden nagekomen. Om deze reden wijst de kantonrechter dit deel van het verzoek af.

Schadevergoeding

De werknemer stelt dat hij schade lijdt omdat de werkgever de verplichtingen uit de stageovereenkomst niet is nagekomen. Hierdoor kan hij zijn opleiding niet afronden, zal hij dit schooljaar opnieuw moeten doen en daarom zal hij (extra) kosten moeten maken.

De werknemer vindt dat de werkgever deze kosten moet vergoeden.

De werkgever voert aan dat hij al zijn verplichtingen is nagekomen en dat het hem niet duidelijk is wat zij nog moet doen. Verder blijkt volgens de werkgever niet dat de werknemer het schooljaar moet overdoen, en dat dit door haar toedoen is.

Op geen enkele wijze onderbouwd

Het verweer van de werkgever slaagt. De werknemer heeft op geen enkele wijze onderbouwd dat hij het schooljaar moet overdoen, wat hiervan de oorzaak is en dat deze oorzaak voor rekening van de werkgever komt. Al om deze reden wijst de kantonrechter dit deel van het verzoek af.

Omdat partijen over en weer op punten in het ongelijk zijn gesteld, oordeelt de kantonrechter dat het redelijk is dat partijen ieder de eigen proceskosten dragen.

Uitspraak Rechtbank Noord-Holland, 25 oktober 2024, ECLI:NL:RBNHO:2024:11578

Categorie: Nieuws Tags: einde dienstverband, goed werkgever, verlof

Tags: einde dienstverband, goed werkgever, verlof

Gerelateerde artikelen

10 juni 2025

Tijdelijk contract verlengd of geëindigd? Onherroepelijk aanbod gedaan

6 juni 2025

Vaststellingsovereenkomst met zieke werknemer en negatieve gevolgen

26 mei 2025

Allesomvattende vaststellingsovereenkomst gesloten – geen oordeel over discriminatie

22 mei 2025

Arbeidsovereenkomst niet eerder geëindigd – werkgever moet achterstallig loon betalen

Hoofdsponsor

Loket.nl en Personio werken samen aan geïntegreerde HR- en payrolloplossing

Kennispartner

Fiscale voorjaarsstorm op komst, ben jij voorbereid?

Partners

Salarisadministratie in Nederland: knelpunten, verschillen en trends
De wet verandert en jij moet het uitleggen!
Doe jij ook mee aan het AV-padeltoernooi op 26 juni?
Wat is de impact van AI op HR en toekomst van werk?
Zaken voor elkaar
Werkgeverslasten berekenen: verzuimspecialist Sazas beantwoordt 5 vragen

Meest gelezen berichten

  • Wijzigingen op salarisgebied per 1 juli 2025 en wat wijzigt er per 2026 en verder? 2k weergaven

  • Rekenregels juli 2025 – wijzigingen minimum(uur)loon en dagloon 1.2k weergaven

  • Vaststellingsovereenkomst met zieke werknemer en negatieve gevolgen 1k weergaven

  • Eindresultaat Cao Gemeenten en SGO 2025-2027: lonen in 5 stappen omhoog 0.9k weergaven

  • Wetsvoorstel compensatie transitievergoeding voor kleine werkgevers naar Raad van State 0.9k weergaven

NIRPA

Opleidingen

16
jun
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
17
jun
Module Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid VPS
Markus Verbeek Praehep
17
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
18
jun
Online cursus De positie van de zieke werknemer
MOCuitgevers
19
jun
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie)
MOCuitgevers
20
jun
Module Loonheffingen PDL
Markus Verbeek Praehep
23
jun
Module Loonheffingen VPS
Markus Verbeek Praehep
26
jun
Opfriscursus PDL (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
jun
Online cursus Wet bedrag ineens en de Regeling vervroegde uittreding
MOCuitgevers
30
jun
Opfriscursus VPS (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
02
jul
Pensioenen (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
04
jul
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
08
jul
Prinsjesdagupdate Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
11
jul
Module Strategische Arbeidsvoorwaarden en Belonen
Markus Verbeek Praehep
14
jul
HR voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
17
jul
Training Salarisadministratie
Markus Verbeek Praehep
21
jul
Updatesessie Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
25
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
09
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
09
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping en specialisatie)
MOCuitgevers
11
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
18
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
23
sep
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
23
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
24
sep
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Hoe voorkom je loonbeslag bij je werknemer?
MOCuitgevers
30
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
02
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
06
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
07
okt
Samen Sterk: Efficiënte Samenwerking tussen HR en Salarisadministratie
MOCuitgevers
08
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
09
okt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
09
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
27
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
28
okt
Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
30
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
04
nov
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Werknemers duurzaam binden vanuit juridisch en fiscaal perspectief
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
25
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
27
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
02
dec
Cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst, incl. proeftijd, concurrentie- en relatiebeding
MOCuitgevers
03
dec
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadviseur – Naaldwijk
Transport People
Manager Payroll Accounting
Forvis Mazars
Traineeship Salarisadministratie – Utrecht
VvAA
Zelfstandig Salarisadministrateur
Baat accountants & adviseurs
Salarisadministrateur – Humens Bussum
Strictly People
Manager International Payroll
Forvis Mazars
Salarisadministrateur bij a·s WORKS
a•s WORKS
Salarisadviseur
PIA Group
Salarisadministrateur – Wensink Zwolle
Strictly People
Traineeship loonadministratie en advies  
Scab
Salarisadministrateur – Utrecht
VvAA
Compensation & Benefits Officer
Vencomatic Group
Salarisadministrateur
DAS
Salarisadministrateur
Visser & Visser
Salarisadviseur
PIA Group
(Senior) Salarisprofessional met expertise van AFAS
Scab
Consultant HR & Payroll – FITZ
Strictly People
Salarisadministrateur
Practical accounting
Salarisprofessional – Groningen
aaff
Salarisadministrateur – 28 uur per week – Deventer
JP van den Bent
Manager Loonadministratie en Personeelsadvies
Scab

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV