• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Schadevergoeding gelijk aan transitievergoeding voor langdurig zieke werknemer

Schadevergoeding gelijk aan transitievergoeding voor langdurig zieke werknemer

Nieuws

De werkgever werkt niet mee aan beëindiging van het slapend dienstverband van de werknemer en moet daarom een vergoeding betalen gelijk aan de transitievergoeding.

16 oktober 2024 door Salaris Vanmorgen

In deze zaak verzoekt de langdurig arbeidsongeschikte werknemer veroordeling van de werkgever tot betaling van een schadevergoeding. De kantonrechter wijst het verzoek toe, omdat de werkgever heeft gehandeld in strijd met de eisen van goed werkgeverschap door niet in te stemmen met een Xella-voorstel van de werknemer tot beëindiging van het slapend dienstverband onder toekenning van een vergoeding die overeenkomt met de wettelijke transitievergoeding berekend tot het moment dat de werkgever de arbeidsovereenkomst had kunnen opzeggen. Hierdoor is sprake van een toerekenbare tekortkoming van de werkgever in de nakoming van de verplichtingen uit de arbeidsovereenkomst. De werknemer heeft hierdoor schade geleden, die gelijk is aan de misgelopen Xella-vergoeding. De werkgever moet deze schade vergoeden.

Compensatie transitievergoeding

De Wet compensatieregeling transitievergoeding voorziet in een compensatieregeling voor werkgevers die na beëindiging van een dienstverband wegens langdurige arbeidsongeschiktheid een transitievergoeding hebben betaald. Daarmee heeft de wetgever beoogd een einde te maken aan het verschijnsel ‘slapende dienstverbanden’.

Xella-vergoeding

Deze wettelijke aanspraak op compensatie heeft meegebracht dat de Hoge Raad in het zogenoemde Xella-arrest heeft bepaald dat de werkgever op grond van goed werkgeverschap moet instemmen met een voorstel van een langdurig arbeidsongeschikte werknemer tot beëindiging van de arbeidsovereenkomst met wederzijds goedvinden onder toekenning van een vergoeding ter hoogte van de wettelijke transitievergoeding, berekend tot het moment dat de werkgever de arbeidsovereenkomst had kunnen opzeggen (de Xella-vergoeding).

Slapend dienstverband

Als een werknemer twee jaar of langer arbeidsongeschikt is wegens ziekte of gebreken, en herstel binnen 26 weken niet aannemelijk is, kan de werkgever (met toestemming van het UWV) de arbeidsovereenkomst opzeggen. In dit geval staat tussen partijen vast dat de werknemer sinds 23 augustus 2021 arbeidsongeschikt is en dat hij nog steeds geen passende arbeid kan verrichten. Verder staat vast dat de loondoorbetalingsverplichting van de werkgever is geëindigd op 20 augustus 2023, toen aan de werknemer een WIA-uitkering is toegekend. Sindsdien is sprake van een slapend dienstverband.

Beëindiging arbeidsovereenkomst

Uit de stellingen van partijen en de stukken blijkt dat een beëindiging van de arbeidsovereenkomst eind augustus 2023 onderwerp van gesprek tussen hen is geweest. De werkgever schrijft daarover in het verweerschrift dat hij toen meermaals heeft voorgesteld om de arbeidsovereenkomst ‘in der minne te ontbinden’, maar dat de werknemer hiervan zelf heeft afgezien, zodat volgens de werkgever geen sprake is van slecht werkgeverschap. Daarbij verwijst de werkgever naar een e-mail van de partner van de werknemer van 29 augustus 2023. Naar aanleiding van dit verweer van de werkgever is op de zitting namens de werknemer gesteld dat de werkgever erop aandrong dat de werknemer zelf ontslag nam, zonder dat daarbij de transitievergoeding is aangeboden.

De werkgever is niet op de zitting verschenen, terwijl hij wel behoorlijk is opgeroepen. Daardoor heeft de werkgever de kans om te reageren op de nadere stellingen van de werknemer aan zich voorbij laten gaan en daartegen dus ook geen bezwaren aangevoerd.

Geen ontslag

De kantonrechter constateert dat de lezing die de werknemer geeft van de gang van zaken strookt met de e-mail van 29 augustus 2023. Daarin schrijft de partner van de werknemer namelijk aan de werkgever:

“We hebben besloten dat de werknemer geen ontslag gaat nemen” en dat het re-integratiebureau heeft “aangegeven dat de werknemer recht heeft op een Transitievergoeding”, met het verzoek aan de werkgever daarover meer informatie te verstrekken. In reactie daarop schrijft de werkgever op 30 augustus 2023 dat er geen minnelijk ontslag zal komen en dat alles via het UWV zal lopen, waarbij de werkgever met geen woord rept over de transitievergoeding.

De werkgever heeft vervolgens de arbeidsovereenkomst van de langdurig arbeidsongeschikte de werknemer niet opgezegd en uit niets blijkt dat de werknemer door de werkgever is gewezen op zijn rechten voor de transitievergoeding.

Vaststellingsovereenkomst

Vast staat dat de werknemer vervolgens op 13 mei 2024 een voorstel heeft gedaan tot beëindiging van zijn slapend dienstverband met wederzijds goedvinden, onder toekenning van een vergoeding ter hoogte van de wettelijke transitievergoeding. Daarbij is de werkgever erop gewezen dat hij deze aan de werknemer te betalen transitievergoeding door de overheid vergoed kan krijgen.

Op 30 mei 2024 heeft de werkgever aan de gemachtigde van de werknemer meegedeeld dat een vaststellingsovereenkomst kan worden opgesteld en dat, indien deze akkoord wordt bevonden, tot uitbetaling zal worden overgegaan.

Vervolgens heeft de gemachtigde van de werknemer op 3 juni 2024 een vaststellingsovereenkomst aan de werkgever gestuurd. De daarin opgenomen Xella-vergoeding is berekend op € 6.967,64 bruto, waarbij 20 augustus 2023 als datum uit dienst is gehanteerd. Vervolgens is niets meer van de werkgever vernomen, tot het verweerschrift in deze procedure.

Toerekenbare tekortkoming

Gelet op het voorgaande concludeert de kantonrechter dat de werkgever heeft gehandeld in strijd met de eisen van goed werkgeverschap door niet in te stemmen met het redelijke voorstel van de werknemer. Er is sprake van een toerekenbare tekortkoming van de werkgever in de nakoming van de verplichtingen die voor haar voortvloeien uit de arbeidsovereenkomst. Door deze tekortkoming heeft de werknemer schade geleden, die de werkgever moet vergoeden.

Met de werknemer is de kantonrechter van oordeel dat deze schade gelijk is aan de door hem misgelopen Xella-vergoeding, die door de werknemer is berekend op € 6.967,64 bruto. Deze berekening heeft de werkgever niet betwist, zodat de kantonrechter uitgaat van de juistheid daarvan.

Geen verrekening

Het beroep van de werkgever op verrekening van de aan de werknemer te betalen vergoeding met teveel betaald salaris wordt gepasseerd. In het verweerschrift heeft de werkgever niet uitgelegd waarom tijdens de ziekte van de werknemer teveel loon betaald zou zijn en is niet gesteld welk bedrag verrekend zou moeten worden. Dit had wel van de werkgever mogen worden verwacht. De werkgever verwijst slechts naar een overzicht dat haar boekhouder zou hebben opgesteld.

Uit dit overzicht blijkt op geen enkele manier dat het door een boekhouder is opgesteld. Ook is niet vermeld of de in het overzicht genoemde bedragen netto of bruto zijn. Daarmee heeft de werkgever onvoldoende gesteld voor een geslaagd beroep op verrekening en haar verweer onvoldoende onderbouwd.

Gevorderde schadevergoeding toegewezen

Tot slot voert de werkgever aan dat hij vanwege economische tegenspoed niet in staat is de gevraagde vergoeding aan de werknemer te betalen. Een slechte financiële situatie staat er echter niet aan in de weg dat de werkgever had moeten instemmen met het voorstel van de werknemer. De werkgever had immers aanspraak kunnen maken op compensatie van een betaalde Xella-vergoeding. Ook had de werkgever zich kunnen beroepen op de wettelijke mogelijkheid tot betaling in termijnen van de transitievergoeding. De werkgever heeft dit niet gedaan en dat komt voor zijn rekening en risico.

De conclusie is dat de door de werknemer gevorderde schadevergoeding van € 6.967,64 bruto wordt toegewezen. Ook de wettelijke rente over dit bedrag vanaf 20 augustus 2023, waartegen de werkgever geen zelfstandig verweer heeft gevoerd, is toewijsbaar zoals verzocht.

Uitspraak Rechtbank Noord-Holland, 1 oktober 2024, ECLI:NL:RBNHO:2024:10083

Categorie: Nieuws Tags: slapend dienstverband, transitievergoeding, zieke werknemers

Tags: slapend dienstverband, transitievergoeding, zieke werknemers

Gerelateerde artikelen

11 juni 2025

Minister van SZW wil maatregel medisch advies bedrijfsarts leidend bij RIV-toets invoeren

10 juni 2025

Onveilige en ziekmakende werkomgeving: ernstig verwijtbaar handelen werkgever

7 juni 2025

Wetsvoorstel compensatie transitievergoeding voor kleine werkgevers naar Raad van State

6 juni 2025

Minder dan 35 procent arbeidsongeschikt – financiële en sociaaleconomische situatie

Hoofdsponsor

Loket.nl en Personio werken samen aan geïntegreerde HR- en payrolloplossing

Kennispartner

Fiscale voorjaarsstorm op komst, ben jij voorbereid?

Partners

Salarisadministratie in Nederland: knelpunten, verschillen en trends
De wet verandert en jij moet het uitleggen!
Doe jij ook mee aan het AV-padeltoernooi op 26 juni?
Wat is de impact van AI op HR en toekomst van werk?
Zaken voor elkaar
Werkgeverslasten berekenen: verzuimspecialist Sazas beantwoordt 5 vragen

Meest gelezen berichten

  • Wijzigingen op salarisgebied per 1 juli 2025 en wat wijzigt er per 2026 en verder? 2k weergaven

  • Rekenregels juli 2025 – wijzigingen minimum(uur)loon en dagloon 1.2k weergaven

  • Vaststellingsovereenkomst met zieke werknemer en negatieve gevolgen 1k weergaven

  • Eindresultaat Cao Gemeenten en SGO 2025-2027: lonen in 5 stappen omhoog 0.9k weergaven

  • Wetsvoorstel compensatie transitievergoeding voor kleine werkgevers naar Raad van State 0.9k weergaven

NIRPA

Opleidingen

16
jun
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
17
jun
Module Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid VPS
Markus Verbeek Praehep
17
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
18
jun
Online cursus De positie van de zieke werknemer
MOCuitgevers
19
jun
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie)
MOCuitgevers
20
jun
Module Loonheffingen PDL
Markus Verbeek Praehep
23
jun
Module Loonheffingen VPS
Markus Verbeek Praehep
26
jun
Opfriscursus PDL (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
jun
Online cursus Wet bedrag ineens en de Regeling vervroegde uittreding
MOCuitgevers
30
jun
Opfriscursus VPS (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
02
jul
Pensioenen (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
04
jul
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
08
jul
Prinsjesdagupdate Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
11
jul
Module Strategische Arbeidsvoorwaarden en Belonen
Markus Verbeek Praehep
14
jul
HR voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
17
jul
Training Salarisadministratie
Markus Verbeek Praehep
21
jul
Updatesessie Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
25
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
09
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
09
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping en specialisatie)
MOCuitgevers
11
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
18
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
23
sep
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
23
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
24
sep
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Hoe voorkom je loonbeslag bij je werknemer?
MOCuitgevers
30
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
02
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
06
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
07
okt
Samen Sterk: Efficiënte Samenwerking tussen HR en Salarisadministratie
MOCuitgevers
08
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
09
okt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
09
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
27
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
28
okt
Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
30
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
04
nov
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Werknemers duurzaam binden vanuit juridisch en fiscaal perspectief
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
25
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
27
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
02
dec
Cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst, incl. proeftijd, concurrentie- en relatiebeding
MOCuitgevers
03
dec
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur – Humens Bussum
Strictly People
Salarisadministrateur – 28 uur per week – Deventer
JP van den Bent
Salarisadministrateur
Practical accounting
Salarisadviseur
PIA Group
Salarisadviseur
PIA Group
Zelfstandig Salarisadministrateur
Baat accountants & adviseurs
Salarisadministrateur bij a·s WORKS
a•s WORKS
Manager Loonadministratie en Personeelsadvies
Scab
Manager International Payroll
Forvis Mazars
Compensation & Benefits Officer
Vencomatic Group
Salarisadministrateur – Utrecht
VvAA
Traineeship loonadministratie en advies  
Scab
Salarisprofessional – Groningen
aaff
Consultant HR & Payroll – FITZ
Strictly People
Traineeship Salarisadministratie – Utrecht
VvAA
Salarisadviseur – Naaldwijk
Transport People
(Senior) Salarisprofessional met expertise van AFAS
Scab
Salarisadministrateur
Visser & Visser
Salarisadministrateur – Wensink Zwolle
Strictly People
Manager Payroll Accounting
Forvis Mazars
Salarisadministrateur
DAS

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV