• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Beëindiging arbeidsrelatie – hoe zit het precies? 10 vragen en antwoorden

Beëindiging arbeidsrelatie – hoe zit het precies? 10 vragen en antwoorden

Nieuws

Een arbeidsovereenkomst beëindigen tussen werknemer en werkgever kan via de kantonrechter, UWV of buiten de rechter om. Tien vragen en antwoorden over ontslag.

2 november 2022 door Salaris Vanmorgen

Hoe zit het met de basisbeginselen van het ontslagrecht? In welke gevallen kunnen werkgever en werknemer de arbeidsovereenkomst beëindigen? Op welke gronden kunnen zij dat doen? Welke
termijnen gelden daarbij en wanneer is een vergoeding verschuldigd?

Tien vragen en antwoorden over de beëindiging van de arbeidsovereenkomst.

Proeftijd

1 Hoelang mag de proeftijd zijn bij een arbeidsovereenkomst van 18 maanden?

a. Twee maanden.
b. Er mag geen proeftijd worden overeengekomen bij een arbeidsovereenkomst van korter dan twee jaar.
c. Een maand.
d. Twee weken.

Het juiste antwoord is c: een maand.

Gaan partijen een arbeidsovereenkomst aan met een duur van zes maanden of korter, dan mag geen proeftijd worden overeengekomen.

In een arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd van meer dan zes maanden, maar korter dan twee jaar, kan een proeftijd worden overeengekomen van maximaal één maand.

Bij langere arbeidsovereenkomsten voor bepaalde tijd en arbeidsovereenkomsten voor onbepaalde tijd mag een proeftijd van maximaal twee maanden worden afgesproken.

Aanzegverplichting

2 In welke gevallen geldt de aanzegverplichting?

a. Bij het niet voortzetten van een arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd van twee jaar.
b. Bij het niet voortzetten van een arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd van drie maanden.
c. Bij het niet voortzetten van een arbeidsovereenkomst die is aangegaan voor de duur van een project.
d. Bij het niet voortzetten van een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd.

Het juiste antwoord is a. De aanzegverplichting geldt bij het niet voortzetten van een  arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd die is aangegaan voor een periode van zes maanden of langer.

De aanzegverplichting geldt niet in gevallen waarin de einddatum niet op een kalenderdatum is gesteld, dat wil zeggen van tevoren moeilijk te voorspellen is, zoals bij een arbeidsovereenkomst voor de duur van een project.

Beëindigingsovereenkomst

3 Welke clausule moet in een beëindigingsovereenkomst staan?

a. Dat aan de werknemer een transitievergoeding toekomt.
b. Dat er een bedenktermijn geldt voor de werknemer van 14 dagen.
c. Dat de werknemer goed heeft gefunctioneerd.
d. Dat de werknemer de overeenkomst zelf ondertekent en niet zijn gemachtigde.

Het juiste antwoord is b. De werkgever moet erop letten dat in de beëindigingsovereenkomst
een bedenktermijn van 14 dagen is opgenomen.

De werkgever is aan de werknemer geen transitievergoeding verschuldigd bij een beëindigingsovereenkomst. Dit is onderhandelbaar. Of de werknemer al dan niet goed heeft gefunctioneerd, hoeft niet in de beëindigingsovereenkomst.

Het is aan te raden om de overeenkomst door de werknemer te laten ondertekenen, maar dit is geen vereiste.

Ontslag op staande voet

4 Welk verzoek is wettelijk gezien niet mogelijk voor een werknemer na een ontslag op staande voet?

a. Een verzoek om herstel van de arbeidsovereenkomst.
b. Een verzoek om vernietiging van het ontslag.
c. Berusting in het ontslag en een verzoek om toekenning van een vergoeding inzake onregelmatig ontslag.
d. Een verzoek om toekenning van een billijke vergoeding.

Het juiste antwoord is a: een verzoek om herstel van de arbeidsovereenkomst.

Bij een onterecht ontslag op staande voet heeft de werknemer de keuze tussen enerzijds het verzoeken van vernietiging en anderzijds het berusten in het ontslag en het verzoeken om toekennen van de vergoeding inzake onregelmatig ontslag en/of een billijke vergoeding.

Pensioenontslag

5 Welke regel geldt bij een ontslag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd?

a. De werkgever is een transitievergoeding verschuldigd.
b. De werkgever heeft toestemming nodig van het UWV voor de opzegging.
c. De werkgever mag een werknemer niet laten doorwerken na de pensioengerechtigde leeftijd.
d. De werkgever kan de arbeidsovereenkomst opzeggen tegen de pensioengerechtigde leeftijd zonder toestemming van het UWV of de kantonrechter.

Het juiste antwoord is d. Voor een ontslag op de pensioengerechtigde of AOW-leeftijd is geen toestemming van het UWV of de kantonrechter nodig, tenzij individueel anders is overeengekomen.

Er is geen transitievergoeding verschuldigd. De werkgever mag de werknemer langer laten doorwerken.

Ontslag via UWV

6 Voor ontslag op welke grond heeft de werkgever toestemming van het UWV nodig?

a. Langdurige arbeidsongeschiktheid.
b. Frequent ziekteverzuim.
c. Een verstoorde arbeidsrelatie.
d. Disfunctioneren.

Het juiste antwoord is a.  Toestemming van het UWV is nodig bij ontslag wegens langdurige arbeidsongeschiktheid of op bedrijfseconomische gronden.

Geen opzegverbod

7 In welke gevallen geldt geen opzegverbod?

a. Als een werknemer anderhalf jaar arbeidsongeschikt is.
b. Als de werkgever een werknemer vanwege haar zwangerschap wil ontslaan tijdens de proeftijd.
c. Als een werknemer lid is van de ondernemingsraad.
d. Als de werknemer schriftelijk instemt met de opzegging.

Het juiste antwoord is d. Bij ziekte die nog geen twee jaar heeft geduurd, ontslag wegens zwangerschap en ontslag van een werknemer die lid is van de ondernemingsraad, geldt een opzegverbod. Bij instemming van de werknemer gelden de ‘tijdens-verboden’ niet.

Vervaltermijn drie maanden

8 Bij welk verzoek geldt een vervaltermijn van drie maanden vanaf het moment van beëindiging van de arbeidsovereenkomst?

a. Bij het verzoek om vernietiging van een ontslag op staande voet.
b. Bij het niet aanzeggen van het niet voortzetten van de arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd.
c. Bij het verzoek om toekenning van een billijke vergoeding.
d. Bij het verzoek om toekenning van een transitievergoeding.

Het juiste antwoord is d. In de gevallen a, b en c is de vervaltermijn twee maanden. Bij de transitievergoeding is de termijn drie maanden.

Cumulatiegrond

9 In welke situatie(s) kan een werkgever ontbinding vragen op de i-grond (cumulatiegrond)?

a. Als de arbeidsplaats van de werknemer komt te vervallen en partijen hierover zodanig ruzie hebben gekregen dat de werkgever voortzetting van het dienstverband niet ziet zitten.
b. Als sprake is van disfunctioneren, maar het dossier van de werkgever niet sterk genoeg is om dit te kunnen aantonen.
c. Als de werkgever onvoldoende bewijs heeft voor het disfunctioneren van de werknemer en partijen hierover zodanig ruzie hebben gekregen dat de werkgever voortzetting van het dienstverband niet ziet zitten.
d. Als een werknemer meer dan twee jaar arbeidsongeschikt is en daarnaast sprake is van disfunctioneren.

Het juiste antwoord is c. Op de i-grond kan een beroep worden gedaan in geval van een combinatie van twee of meer van de gronden c t/m h.

Bij antwoord a gaat het om een combinatie van de a-grond en de g-grond, maar de a-grond mag niet worden betrokken bij een beroep op de i-grond.

Antwoord b is een enkelvoudige grond, namelijk alleen de d-grond.

Antwoord d ziet op een combinatie van de b- en de d-grond, maar ook de b-grond (ziekte) mag niet bij de i-grond worden betrokken.

Transitievergoeding

10 Welke voorwaarde geldt vanaf 1 januari 2020 voor toekenning van de transitievergoeding?

a. Dat de werknemer twee jaar of langer in dienst is geweest.
b. Dat de werknemer zich heeft verzet tegen beëindiging van de arbeidsovereenkomst.
c. Dat de werknemer 18 jaar of ouder is.
d. Dat de werknemer niet ernstig verwijtbaar heeft gehandeld, tenzij niet-toekenning naar maatstaven van redelijkheid en billijkheid onaanvaardbaar zou zijn.

Het juiste antwoord is d. De eis van twee jaar of langer in dienst geldt niet meer sinds 1 januari 2020.

Het is niet vereist dat de werknemer verweer voert, zolang er geen sprake is van opzegging van zijn
kant of het niet door hem willen voortzetten van de arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd.

Voor werknemers onder de 18 jaar geldt een uitzondering, maar alleen als 12 uur of minder per week is gewerkt.

De transitievergoeding is niet verschuldigd als de arbeidsovereenkomst is geëindigd of niet is voortgezet door ernstig verwijtbaar handelen van de werknemer. Dit is alleen anders als sprake is van onaanvaardbaarheid.

Deze informatie is afkomstig uit JurisDidact (juridische nascholing), cursus Beëindiging arbeidsrelatie, nr. 5 van 2022, geschreven door mr. Catharine Kat.

De verschillende vormen van beëindiging van de arbeidsovereenkomst komen in de cursus aan de orde.

Deze juridische nascholing bestaat uit:

Blok A Ontslag buiten de rechter om
Blok B Ontslag via het UWV
Blok C Ontslag via de kantonrechter
Blok D Ontslagvergoedingen

Beëindiging arbeidsrelatie

Categorie: Nieuws Tags: arbeidsovereenkomst, einde dienstverband, ontslag

Tags: arbeidsovereenkomst, einde dienstverband, ontslag

Gerelateerde artikelen

21 juni 2026

Vrijwilligerscontract voor scheidsrechter tennisbond, geen arbeidscontract

17 juni 2026

Eerste Kamer neemt wetsvoorstel rechtsvermoeden arbeidsovereenkomst op basis van uurtarief aan

17 juni 2026

Werkgever zet werknemer ineens op non-actief en wil einde contract: ernstig verwijtbaar handelen

16 juni 2026

Hoe finaal is een finale kwijting?

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

De sprong van Excel naar HR-software: vijf valkuilen die organisaties onderschatten

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Achteraf vastgesteld tijdvakloon en tabeltoepassing
Grip op uren per dienst: 7 veelgemaakte fouten in projectadministratie
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Zomerproof thuiswerken: voorkom gedoe en misverstanden
Pensioen bij bedrijfsopvolging en -overname: waar moet je op letten?
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
RI&E en preventiemedewerker: zo begeleid je de werkgever door de arbo-verplichtingen

Meest gelezen berichten

  • Wijzigingen op salarisgebied per 1 juli 2026 en verder… 6.6k weergaven
  • Akkoord bereikt over nieuwe tweejarige cao VVT – loonsverhoging 7,2 procent 2.4k weergaven
  • Werken in de hitte – wat moet de werkgever voor werknemers doen? 1.8k weergaven
  • Discrepantie gestegen AOW-leeftijd en berekening seniorendagen in cao’s: hoe zit dat? 1.8k weergaven
  • UWV-uitkering via werkgever? Fiscale regels wijzigen per 2027 1.6k weergaven

NIRPA

Opleidingen

30
jun
Masterclass Arbeidsrecht en Sociaalzekerheidsrecht
MOCuitgevers
30
jun
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
03
jul
Basistraining Boekhouden voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
06
jul
Casemanagement (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
09
jul
Compensation & Benefits Consultant (CBC®)
Markus Verbeek Praehep
13
jul
DGA voor Salarisadministrateurs en Beloningsadviseurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
15
jul
Digitale Toekomst voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
17
jul
Grensoverschrijdend Werken (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
21
jul
HBO Associate degree Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
24
jul
HBO Bachelor Management Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
27
jul
HBO Programma Arbeidsrecht
Markus Verbeek Praehep
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
31
aug
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
03
sep
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
07
sep
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
21
sep
Pensioen voor de salarisprofessional: ontdek welke verdieping bij jou past
MOCuitgevers
24
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
okt
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
05
okt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
06
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
07
okt
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
okt
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
12
nov
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers

Vacatures

Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Payroll specialist
Meijers makelaars in assurantiën
HR Officer
PIA Group
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
logo FV