• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Studiekostenbeding: leg duidelijk en schriftelijk vast

Studiekostenbeding: leg duidelijk en schriftelijk vast

Nieuws

Een werknemer hoeft de kosten van de tweede opleiding niet (deels) terug te betalen. Het studiekostenbeding betreft specifiek de eerste opleiding.

6 september 2021 door Salaris Vanmorgen

Salaris Vanmorgen

Bij het volgen van de tweede studie heeft de werknemer om een nieuw studiekostenbeding gevraagd. De werkgever heeft een nieuwe arbeidsovereenkomst gemaakt met afspraken over het betalen van de studiekosten. Deze arbeidsovereenkomst heeft de werknemer echter nooit ondertekend. Nu de afspraken niet duidelijk en schriftelijk zijn vastgelegd, hoeft de werknemer alleen de kosten van de eerste opleiding terugbetalen. Dat oordeelt de kantonrechter.

Wat is de situatie?

De werknemer is op 20 juli 2015 in dienst getreden bij de werkgever.

Op 21 april 2016 hebben de werknemer en de werkgever een ‘betalingsverklaring schoolkosten’ ondertekend, ten behoeve van de opleiding van de werknemer aan het Summa College. Die verklaring houdt in dat de werknemer toestemming geeft aan de werkgever om voor hem het wettelijk cursusgeld plus de overige studiekosten voor de gehele duur van de opleiding te betalen en dat de werkgever zich tot betaling daarvan verplicht.

Op 31 mei 2016 hebben de werknemer, de werkgever en het Summa College een ‘beroepspraktijkvormingsovereenkomst’ ten behoeve van de (BBL-)opleiding Eerste Bedrijfsautotechnicus (de 1e opleiding) van de werknemer aan het Summa College ondertekend.

Arbeidsovereenkomst met studiekostenbeding

Op 29 augustus 2016 hebben partijen een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd ondertekend. In deze arbeidsovereenkomst is, onder andere, het volgende opgenomen:

“ Artikel 1:

(…)

Werkgever en werknemer zijn vanaf 29 augustus 2016 een leerwerkovereenkomst overeengekomen tot en met 31 juli 2019.

(…)
Werknemer werkt in totaal 40 uren per week, waarvan 1 schooldag. Indien de werknemer niet naar school moet, is het een werkdag.
(…)

Artikel 4:

Op deze arbeidsovereenkomst zijn de bepalingen van de CAO voor het Motorvoertuigenbedrijf en Tweewielerbedrijf van toepassing (mits algemeen verbindend verklaard).

Artikel 7:

De werkgever vergoedt de kosten van de studie Summa Collage/25245 Eerste bedrijfsautotechnicus van de werknemer, tot een maximum van EUR 8000,-.

(…)
Als de arbeidsovereenkomst binnen drie jaar na afronding van de studie wordt verbroken, dan dient werknemer het volgende aan werkgever terug te betalen:

(…)

bij beëindiging van de arbeidsovereenkomst binnen twaalf maanden na afronding van de opleiding: 5/6 van het hele bedrag;

(…)”

De 1e opleiding duurde van 29 augustus 2016 tot en met 31 juli 2019.

In augustus 2019 is de werknemer gestart met de (eveneens BBL-)opleiding Technisch Specialist (de 2e opleiding).

Op 3 december 2019 hebben de werknemer, de werkgever en het Summa College een ‘beroepspraktijkvormingsovereenkomst’ ondertekend voor de 2e opleiding van de werknemer aan het Summa College.

De werknemer heeft op 23 april 2020 zijn arbeidsovereenkomst met de werkgever opgezegd tegen 31 mei 2020. Op 1 juni 2020 is de werknemer bij een nieuwe werkgever in dienst getreden.

De werkgever heeft de werknemer een studiekostenoverzicht verstrekt. Hierop zijn, naast de kosten voor de 1e opleiding, ook vergoede schooluren, facturen voor studieboeken, branche-gerelateerde cursuskosten en kosten voor de 2e opleiding opgenomen, voor een totaalbedrag van € 8.980,80.

De werkgever heeft de studiekosten van € 8.980,80 verrekend met de eindafrekening van € 2.962,27, en heeft aanspraak gemaakt op betaling door de werknemer van het verschil ten bedrage van € 6.018,53.

De werknemer vordert onder meer:

  • dat de omvang van het tussen partijen overeengekomen studiekostenbeding moet worden begroot op een bedrag van € 2.596,69 en dat alleen dit bedrag aan de werkgever verschuldigd is in het kader van het tussen partijen overeengekomen studiekostenbeding;
  • veroordeling van de werkgever tot betaling aan de werknemer van de financiële eindafrekening van het dienstverband, begroot op € 2.962,27 netto.

Wat zegt de werknemer?

De werknemer legt aan deze vorderingen het volgende ten grondslag.

De werkgever heeft ten onrechte studiekosten tot een bedrag van € 8.980,80 verrekend met de eindafrekening van € 2.962,27. De werknemer is niet gehouden tot terugbetaling van de studie- en boekenkosten voor de 2e opleiding, noch de branchegerelateerde cursuskosten en de vergoede schooluren.

5/6e deel kosten 1e opleiding

In het studiekostenbeding is immers zeer concreet bepaald dat hij bij beëindiging van de arbeidsovereenkomst binnen twaalf maanden na afronding van de opleiding gehouden is tot terugbetaling van 5/6e deel van het hele bedrag voor de kosten van de 1e opleiding en wel tot een maximumbedrag van € 8.000.

Geen duidelijke schriftelijke afspraken

Als de werkgever de vergoede schooluren, de branchegerelateerde cursuskosten en de studie- en boekenkosten voor de 2e opleiding bij hem had willen terugvorderen, had hij hierover met hem duidelijke, schriftelijke afspraken moeten maken. Nu hij dat niet heeft gedaan, is niet voldaan aan de vereisten zoals door de Hoge Raad geformuleerd in zijn uitspraak van 10 juni 1983 inzake Muller/Van Opzeeland.

Wat zegt de werkgever?

De werkgever voert het volgende verweer.

Het is voor de werknemer van meet af aan duidelijk geweest dat de studiekosten aan hem zouden worden doorbelast. Dat is gebruikelijk in de branche.

Nieuwe arbeidsovereenkomst

Bij het volgen van de tweede studie heeft de werknemer zelf gevraagd om een nieuw studiekostenbeding. Dat aanbod heeft de werkgever aanvaard. Hij heeft eind 2019/begin 2020 een nieuwe arbeidsovereenkomst met de werknemer gesloten met daarin heldere afspraken (in artikel 11) over het betalen van de studiekosten. Deze arbeidsovereenkomst is uiteindelijk niet ondertekend omdat de werknemer op die bewuste dag ziek was, maar dat doet niets af aan de afspraken.

Geen loon verschuldigd

De stelling van de werknemer dat schooldagen op grond van de cao volledig moeten worden uitbetaald, is onjuist. In artikel 1 van de arbeidsovereenkomst van 29 augustus 2016 en artikel 11 van de arbeidsovereenkomst van december 2019/januari 2020 staat dat de werknemer moet werken indien hij geen schooldag heeft. Dat is niet gebeurd: de werknemer heeft niet gewerkt op dagen en uren dat hij niet naar school ging. Dan is er geen loon verschuldigd.

Te veel salaris

De schooldagen van de werknemer beginnen om 9.15 uur en eindigden om 14.30 uur. Voor en na die tijd was de werknemer niet op de werkplaats te vinden. Over deze uren is loon uitbetaald. Dit betekent dat de werknemer structureel voor 3 uur en 45 minuten te veel salaris ontving. Voor zover de volledige opleidingsdagen die zijn doorbetaald (ter waarde van een bedrag ad € 7.685,70) niet worden toegewezen, kan de werkgever in ieder geval die uren terugvorderen. Dit gaat om een bedrag van € 3.602,67.

Wat oordeelt de rechter?

Bij de beoordeling strekt de hierboven al genoemde uitspraak van de Hoge Raad tot uitgangspunt. Daarin is hij ingegaan op de materiële vereisten ten aanzien van een studiekostenbeding waarin het terugvorderen van al betaald loon tijdens de studie is vastgelegd. De Hoge Raad heeft overwogen dat het systeem van de wet zich niet verzet tegen een dergelijk studiekostenbeding wanneer het gaat om een regeling die:

  • a. de tijdspanne vaststelt waarin de werkgever geacht wordt baat te hebben van de door de werknemer tijdens diens studiewerkzaamheden verworven kennis en vaardigheden;
  • b. bepaalt dat de werknemer, indien de dienstbetrekking eindigt, het loon over die periode aan de werkgever zou moeten terugbetalen, en
  • c. deze terugbetalingsverplichting vermindert naar evenredigheid van het voortduren van de dienstbetrekking gedurende de onder a. bedoelde tijdspanne.

Rechtsgeldig studiekostenbeding

De onder a tot en met c genoemde vereisten zullen in de praktijk betekenen, dat een rechtsgeldig studiekostenbeding vrijwel altijd schriftelijk moet worden overeengekomen omdat mondeling niet snel gedetailleerde afspraken over deze vereisten zullen worden gemaakt, in het bijzonder niet over een ‘afbouwregeling’ als bedoeld onder c.

Indien een werknemer in het kader van de arbeidsovereenkomst financiële verplichtingen op zich neemt, moeten de aard en omvang van die verplichtingen voor hem ondubbelzinnig en duidelijk zijn.

Geen gedetailleerde regeling

In deze zaak is door de werkgever niet gesteld, laat staan gebleken, dat mondeling met de werknemer een gedetailleerde regeling is overeengekomen die aan de door de Hoge Raad gestelde eisen voldoet.

Redelijk en billijk

Verder kunnen ook redelijkheid en billijkheid een rol spelen. Zo zou een terugbetalingsverplichting van € 8.000 bij een brutoloon van € 531 per maand (artikel 7 en 5 van de arbeidsovereenkomst van 29 augustus 2016) tot gevolg hebben dat de werknemer het volledige loon over meer dan 15 maanden moet terugbetalen. Het zal duidelijk zijn dat onverkorte toepassing van een dergelijk beding naar maatstaven van redelijkheid en billijkheid onaanvaardbaar is.

Kosten 1e opleiding

De werknemer erkent dat hij gehouden is de kosten in verband met de 1e opleiding, meer specifiek de facturen voor het schoolgeld en de facturen voor de boeken, aan de werkgever terug te betalen. Volgens de werknemer bedragen deze kosten in totaal € 3.072,83 en moet hij op grond van het studiekostenbeding 5/6e deel van deze kosten terugbetalen omdat het dienstverband binnen twaalf maanden na afronding van de 1e opleiding is beëindigd.

Niet ondertekende arbeidsovereenkomst

De werkgever heeft in zijn overzicht gerekend met een afbouwpercentage van 20 procent per jaar. Hij heeft toegelicht dat dit conform de gemaakte afspraken is. De kantonrechter begrijpt dat hij hiermee doelt op (artikel 11 van) de arbeidsovereenkomst van december 2019/januari 2020. Die arbeidsovereenkomst is echter niet door de werknemer ondertekend en tegenover de gemotiveerde betwisting van de werknemer staat niet vast, dat een beding zoals opgenomen in genoemd artikel 11 tussen partijen is overeengekomen. De werkgever kan daar dus geen rechten aan ontlenen. Er wordt daarom uitgegaan van 5/6e deel van € 3.072,83, te weten € 2.560,69.

Kosten 2e opleiding

In het schooljaar 2019/2020 is de werknemer met de 2e opleiding gestart. De kosten in verband met die opleiding (schoolgeld en boeken) bedragen € 588,00 + € 139,37 = € 727,37.

Het studiekostenbeding in de arbeidsovereenkomst van 29 augustus 2016 ziet specifiek op de 1e opleiding. Hierboven is al geoordeeld dat de werkgever geen rechten kan ontlenen aan de niet door de werknemer ondertekende arbeidsovereenkomst van december 2019/januari 2020. Volgens de werkgever was het van meet af aan duidelijk voor de werknemer dat de studiekosten aan hem zouden worden doorbelast, maar de werknemer betwist dat. Daarmee is dus niet voldaan aan de door de Hoge Raad gestelde eisen.

Nieuw studiekostenbeding onnodig

De stelling van de werkgever, dat de werknemer zou moeten bewijzen dat hij zijn “aanbod” tot het aangaan van een studiekostenbeding heeft verworpen, treft geen doel. De werknemer heeft immers niet gesteld dat de werkgever zijn aanbod heeft verworpen; hij heeft slechts gesteld dat de werkgever een nieuw studiekostenbeding onnodig vond.

Voldoende bekend bij werknemer?

Verder geldt dat de werkgever zijn stelling, dat het in haar branche gebruikelijk zou zijn dat de werkgever studiekosten betaalt en de werknemer die vervolgens terugbetaalt, niet nader heeft toegelicht of onderbouwd tegenover de betwisting daarvan door de werknemer. Maar zelfs als die stelling zou komen vast te staan, betekent dat nog niet dat een dergelijk branche-gebruik ook voldoende bekend was bij de werknemer en hij zich van de consequenties van dat gebruik bewust was.

Geen duidelijke afspraken

De beroepspraktijkvormingsovereenkomst biedt evenmin grondslag voor een terugbetalingsverplichting. Het kan zo zijn dat het uitgangspunt is dat ieder zijn eigen kosten draagt, in dit geval heeft de werkgever ermee ingestemd die kosten voor de werknemer te betalen. Als hij die kosten vervolgens op de werknemer wil verhalen, ligt het op zijn weg daar duidelijke afspraken over te maken en vast te leggen. De werkgever heeft dat nagelaten. Hier wordt opnieuw verwezen naar de door de Hoge Raad gestelde eisen.

Niet schriftelijk bedongen

Tenslotte biedt ook de cao geen verplichting tot terugbetaling voor de werknemer. De werkgever geeft een verkeerde uitleg aan artikel 100 lid 4 van de cao. Lid 4 verwijst naar lid 3 van hetzelfde artikel, waarin is bepaald dat de werkgever schriftelijk kan bedingen dat de werknemer tijdens zijn opleiding de dienstbetrekking niet zal mogen beëindigen (…). Als de werknemer vervolgens toch de dienstbetrekking beëindigt vóór het in lid 3 bedoelde tijdstip, is hij schadeplichtig. Maar de werkgever heeft niet schriftelijk bedongen dat de werknemer zijn arbeidsovereenkomst niet mocht beëindigen tijdens de 2e opleiding. Van schadeplichtigheid op basis van dit artikel is dan ook geen sprake.

Geconcludeerd wordt dat de werknemer niet gehouden is tot (gedeeltelijke) terugbetaling van de kosten van de 2e opleiding.

Beslissing kantonrechter

De kantonrechter:

  • verklaart dat de omvang van het tussen partijen overeengekomen studiekostenbeding moet worden begroot op € 2.590,69 en dat alleen dit bedrag aan de werkgever verschuldigd is in het kader van het overeengekomen studiekostenbeding;
  • veroordeelt de werkgever om aan de werknemer te betalen de financiële eindafrekening van het dienstverband van de werknemer, begroot op € 2.962,27 netto, en bepaalt dat de werkgever met dit bedrag mag verrekenen het bedrag van € 2.590,69 uit hoofde van het studiekostenbeding.

Uitspraak Rechtbank Oost-Brabant, 29 juli 2021, ECLI:NL:RBOBR:2021:3925

Categorie: Nieuws Tags: arbeidsovereenkomst, studiekostenbeding

Tags: arbeidsovereenkomst, studiekostenbeding

Gerelateerde artikelen

15 juli 2026

Wet rechtsvermoeden arbeidsovereenkomst op basis van uurtarief treedt 31 december 2026 in werking

10 juli 2026

Onvoldoende uitleg werkgever over variabele beloning: achterstallig salaris betalen

21 juni 2026

Vrijwilligerscontract voor scheidsrechter tennisbond, geen arbeidscontract

17 juni 2026

Eerste Kamer neemt wetsvoorstel rechtsvermoeden arbeidsovereenkomst op basis van uurtarief aan

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

De cijfers kloppen, maar klopt de cultuur ook?

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Je helpt klanten met hun administratie — maar hoe zit het met die van jouzelf?
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Onterechte transitievergoeding terugbetaald krijgen
Grip op uren per dienst: 7 veelgemaakte fouten in projectadministratie
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Werkdruk drempel voor verlofopname, duurzame inzetbaarheid meer dan aantal vakantiedagen
Aanpassingen Wet toekomst pensioenen, de tijd dringt! 
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
Non-actiefstelling en schorsing: de regels, de risico’s en de loondoorbetaling

Meest gelezen berichten

  • Cao-afspraken in 2026 over Regeling vervroegde uittreding 600 weergaven
  • Zieke werknemer en de kantonrechter: 8 uitspraken in eerste halfjaar 2026 600 weergaven
  • Cao’s 2026 en afspraken over arbeidsduur, vakantiedagen, feestdagen en 5 mei 500 weergaven
  • Wet implementatie Richtlijn loontransparantie man en vrouw: wat wijzigt er voor werkgevers? 400 weergaven
  • Ontslag op staande voet na heimelijke controle inlogtijden strandt: werkgever handelde in strijd met AVG 400 weergaven

NIRPA

Opleidingen

11
aug
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
14
aug
HBO Programma Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
17
aug
Module Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid VPS
Markus Verbeek Praehep
20
aug
Module Loonheffingen PDL
Markus Verbeek Praehep
24
aug
Module Loonheffingen VPS
Markus Verbeek Praehep
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Opfriscursus PDL (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
28
aug
Opfriscursus VPS (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
31
aug
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
03
sep
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
07
sep
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Training Grenzen aangeven met zelfvertrouwen en respect
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
21
sep
Pensioen voor de salarisprofessional: ontdek welke verdieping bij jou past
MOCuitgevers
24
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
okt
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
05
okt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
06
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
07
okt
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Nog meer bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
okt
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
12
nov
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
01
dec
Training Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
01
dec
Training Focus houden door je aandacht te richten op wat belangrijk is
MOCuitgevers

Vacatures

Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Payroll specialist
Meijers makelaars in assurantiën
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
HR Officer
PIA Group
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
logo FV