• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Achterstallig salaris betalen maar geen transitie- en billijke vergoeding

Achterstallig salaris betalen maar geen transitie- en billijke vergoeding

Nieuws

De kantonrechter wijst het verzoek van de werknemer om ontbinding van de arbeidsovereenkomst en het achterstallig loon toe.

11 februari 2021 door Salaris Vanmorgen

Salaris Vanmorgen

Maar de werknemer heeft geen recht op transitievergoeding en een billijke vergoeding vanwege onder meer de coronacrisis. Ook heeft hij onvoldoende onderbouwd dat hij door het niet betalen van het salaris loon in geldnood zit. Het gaat maar om loon voor vier uur per week, terwijl hij daarnaast een WW-uitkering heeft.

Wat is de situatie?

Sinds 2 maart 2020 is de werknemer in dienst bij de werkgever als basiskok. De arbeidsovereenkomst, met de mogelijkheid van tussentijdse opzegging, is aangegaan voor bepaalde tijd tot 1 maart 2021. De arbeidsduur bedraagt voor de werknemer minimaal 4 uren per week.

Corona

Als gevolg van de coronamaatregelen werd het bedrijf, waar de werknemer zijn werkzaamheden verrichtte, vanaf 15 maart 2020 gesloten. De werknemer had toen drie dagen gewerkt voor de werkgever.

(Niet) opgeroepen

In de tweede week van juni is de werknemer door de werkgever opgeroepen om te komen werken in de keuken. Dat heeft de werknemer drie dagen (totaal 38 uur verdeeld over twee weken) gedaan.

Op 17 juni 2020 hebben de werknemer en de werkgever een gesprek gevoerd. Over dat gesprek schrijft de werknemer op 19 juni 2020 per e-mail aan de werkgever onder meer: “(…) Jij vertelde me dat je niet meer met mij verder wil. (…) Jij zou nog uitzoeken of je toestemming van het UWV nodig hebt om (…) vroegtijdig te beëindigen. In ieder geval Ik ben nog steeds beschikbaar voor de 4 uren die wij hebben afgesproken.”

Diezelfde dag heeft de werkgever hierop per e-mail gereageerd. Hij schrijft, voor zover hier van belang het volgende:

“ (…) als je voor 4 uur per week wilt werken dan is dat prima. Ik zal je dan inplannen wanneer daar noodzaak toe is en niet regelmatig op het rooster. Ik verwacht dan ook van je dat je waar nodig komt werken. In de maand juni heb je al 4 uur gemiddeld per week gewerkt dus dit zal dan vanaf juli 2020 zijn.”

De werkgever heeft de werknemer na 19 juni 2020 niet opgeroepen.

Op 5 augustus 2020 heeft de gemachtigde van de werknemer aan de werkgever het volgende bericht: “Ik heb vernomen dat u aan cliënt heeft aangegeven met hem te willen stoppen. Later heeft u dat (…) gewijzigd en aangegeven dat u cliënt toch toegang wil geven tot de werkplek. Daarin verzoek ik u uw standpunt te bepalen; cliënt hield en houdt zich beschikbaar voor werk.(…)”

Verzoek werknemer

De werknemer verzoekt, bij beschikking:

  • de arbeidsovereenkomst tussen partijen te ontbinden op de kortst mogelijke termijn;
  • te verklaren voor recht dat de werkgever ernstig verwijtbaar heeft gehandeld;
  • de werkgever te veroordelen tot betaling van een billijke vergoeding van € 1.000 bruto binnen vier weken na de datum van ontbinding van de arbeidsovereenkomst, dan wel tot betaling van een bedrag dat de kantonrechter billijk voorkomt, een en ander onder verstrekking van een deugdelijke bruto/netto specificatie;
  • te verklaren voor recht dat de werknemer recht heeft op een transitievergoeding, alsmede de werknemer
  • te veroordelen tot betaling van die transitievergoeding binnen vier weken na de datum van ontbinding van de arbeidsovereenkomst;
  • de werkgever te veroordelen tot betaling van € 520,19 bruto aan salaris over de periode 15 maart tot en met 31 mei 2020, dan wel een bedrag zoals de kantonrechter billijk voorkomt, te vermeerderen met de wettelijke verhoging;
  • de werkgever te veroordelen tot betaling van € 945,80 bruto aan salaris over de periode 15 juni tot en met 30 oktober 2020, dan wel een bedrag zoals de kantonrechter billijk voorkomt, te vermeerderen met de wettelijke verhoging;
  • de werkgever te veroordelen tot het opmaken van een eindafrekening;
  • met veroordeling van de werkgever in de proceskosten, vermeerderd met de wettelijke rente vanaf 14 dagen na de datum van de beschikking tot aan de dag der algehele voldoening.

Niet ingeroosterd voor garantie-uren

Aan zijn verzoeken legt de werknemer ten grondslag dat hij, ondanks zijn beschikbaarheid, door de werkgever niet is ingeroosterd/opgeroepen voor zijn garantie-uren in de periode maart 2020 tot en met mei 2020 en in de periode juni 2020 tot en met oktober 2020. Deze omstandigheden zijn van dien aard dat de arbeidsovereenkomst billijkheidshalve dadelijk of na korte tijd behoort te eindigen. Zelfs na sommatie is de werkgever niet overgegaan tot betaling van achterstallig loon of wedertewerkstelling. Daardoor is de werknemer ernstig in de problemen geraakt en is de arbeidsrelatie op ontoelaatbare wijze onder druk gezet.

Ontbinding en transitievergoeding

De werknemer wil niet meer werken bij de werkgever. De werkgever heeft ook aangegeven ontevreden over zijn werk te zijn. Na ontbinding is de werkgever een transitievergoeding verschuldigd.

Billijke vergoeding

Daarnaast geldt dat het handelen van de werkgever kwalificeert als ernstig verwijtbaar handelen, waardoor de werknemer ook een billijke vergoeding toekomt. Deze wordt begroot op een bedrag van € 709,35 bruto. Dit bedrag is berekend door het loon dat de werknemer gekregen zou hebben als zijn vier uur per week waren uitbetaald bij elkaar op te tellen. Er is rekening gehouden met het feit dat de arbeidsovereenkomst, zonder ontbinding, zou voortduren tot 1 maart 2021.

Omdat ook sprake is van verlies van een kans om meer uren te werken dan de garantie-uren (dit kan als schade gezien worden) en de billijke vergoeding een aansporing kan zijn voor de werkgever tot wijziging van zijn gedrag, wordt om een iets hogere billijke vergoeding, namelijk van € 1.000, verzocht. Daarnaast wordt verzocht om een deugdelijke bruto/netto specificatie, een eindafrekening en betaling van achterstallig loon voor de garantie uren.

Verweer werkgever

De werkgever heeft verweer gevoerd; niet tegen de ontbinding, maar wel tegen de (hoogte van de) loonvordering/vergoedingen. Hij heeft, zo stelt hij, de werknemer zijn garantie-uren (nog) niet uitbetaald, omdat hij niet over de financiële middelen beschikt om dat te doen. Het UWV is naar aanleiding van zijn aanvraag NOW 1 ook nog niet tot uitkering overgegaan.

De werkgever was daarnaast heel druk en was ook niet tevreden over werk dat de werknemer leverde. In de keuken wilde de werkgever hem niet meer aan het werk zetten, dus dan zou de werknemer schoonmaakwerkzaamheden hebben moeten doen en dat vond de werkgever te ver gaan. Bovendien had hij daar andere mensen voor in dienst, aldus de werkgever.

Oordeel kantonrechter

Nu partijen het erover eens zijn dat ontbinding van de arbeidsovereenkomst moet volgen, zal de kantonrechter deze op de kortst mogelijke termijn uitspreken, met inachtneming van het hierna volgende.

Niet ernstig verwijtbaar

De werknemer heeft verzocht om een transitievergoeding. Die kan alleen worden toegewezen als sprake is van ernstig verwijtbaar handelen of nalaten van de werkgever. Volgens de kantonrechter is het in de gegeven omstandigheden niet voldoen van het loon wel aan te merken als verwijtbaar, maar niet als ernstig verwijtbaar handelen, gelet op de werkgever onbetwiste financiële moeilijkheden wegens de coronacrisis en de perikelen omtrent het verkrijgen van een NOW-uitkering.

Daarbij komt dat de werknemer weliswaar heeft gesteld dat hij door het niet betalen van het loon in de financiële problemen raakt/is geraakt, maar dit onvoldoende heeft onderbouwd. Het gaat immers om loon voor vier uur per week, terwijl hij daarnaast een WW-uitkering geniet.

De door de werknemer verzochte verklaring voor recht dat de werkgever ernstig verwijtbaar heeft gehandeld en de verklaring voor recht dat hij recht heeft op een transitievergoeding wijst de kantonrechter af. Het verzoek om een billijke vergoeding en een specificatie daarvan wijst de rechter ook af.

Achterstallig loon

Een werkgever moet het loon betalen als de werknemer de overeengekomen arbeid geheel of gedeeltelijk niet heeft verricht, tenzij het geheel of gedeeltelijk niet verrichten van de overeengekomen arbeid in redelijkheid voor rekening van de werknemer behoort te komen.

Het uitbreken van de coronapandemie of het (als gevolg daarvan) aanwezig zijn van betalingsonmacht bij de werkgever zijn geen omstandigheden die maken dat het niet verrichten van de overeengekomen arbeid in redelijkheid voor de werknemer behoort te komen.

520 euro bruto t/m 31 mei

De werknemer heeft in de periode 15 maart 2020 tot en met 31 mei 2020 (11 weken) daarom recht op loon voor vier uur per week. Anders dan de werkgever heeft betoogd, moet op grond van het Besluit loonbegrip vergoeding aanzegtermijn en transitievergoeding niet alleen met een uurloon van € 10,05 gerekend worden (€ 40 per week), maar met een uurloon inclusief vakantietoeslag (8 procent) en vakantiedagen (9,62 procent), waardoor wordt uitgekomen op een loon van € 47,29 per week. Aldus wordt een bedrag van € 520,19 bruto (11 x 47,29) toegewezen.

47,29 euro bruto per week

Ditzelfde geldt voor de periode van 15 juni 2020 tot aan het einde van de arbeidsovereenkomst. Dat de werkgever de werknemer, ondanks de vermelde mail met betrekking tot de inroostering van de werknemer, laatstgenoemde niet heeft opgeroepen, moet voor rekening van de werkgever blijven.

Wellicht ten overvloede wordt opgemerkt dat, hoewel de werknemer in zijn verzoekschrift is uitgegaan van een loonvordering tot en met 30 oktober 2020, zijn vordering hiervoor wordt begrepen als betrekking hebbend op het loon tot het einde van de arbeidsovereenkomst.

Nu de ontbinding wordt uitgesproken per 15 februari 2021 wordt de werkgever veroordeeld tot betaling van het loon van € 47,29 bruto (inclusief emolumenten) per week over de periode van 15 juni 2020 tot 15 februari 2021.

In de omstandigheden van het geval wordt aanleiding gezien de door de werknemer verzochte wettelijke verhoging te matigen tot nihil. Als de arbeidsovereenkomst tot een einde zal komen (dus als de werknemer zijn ontbindingsverzoek niet intrekt), is de werkgever gehouden een correcte eindafrekening op te maken.

De werkgever wordt grotendeels in het ongelijk gesteld en moet daarom de proceskosten dragen. De rente over de proceskosten wordt toegewezen vanaf veertien dagen na de datum van deze beschikking.

Beslissing kantonrechter

De kantonrechter:

  • ontbindt de arbeidsovereenkomst tussen partijen met ingang van 15 februari 2021;
  • veroordeelt de werkgever tot betaling van een bedrag van € 520,19 bruto aan loon over de periode 15 maart tot en met 31 mei 2020, alsmede tot betaling van het loon van € 47,29 bruto (inclusief emolumenten) per week over de periode van 15 juni 2020 tot 15 februari 2021;
  • veroordeelt werkgever tot het opmaken van een eindafrekening;
  • veroordeelt de werkgever in de kosten van de procedure aan de zijde van de werknemer.

Uitspraak Rechtbank Gelderland, 26 januari 2021, ECLI:NL:RBGEL:2021:542

Categorie: Nieuws Tags: arbeidsovereenkomst, coronavirus, transitievergoeding

Tags: arbeidsovereenkomst, coronavirus, transitievergoeding

Gerelateerde artikelen

7 april 2026

Werkgever lapt arbeidsrechtelijke regels aan zijn laars en moet flink betalen

27 maart 2026

Bedingen in arbeidsovereenkomsten kunnen grote gevolgen hebben 

10 maart 2026

Terecht ontslag op staande voet: management fee laten uitbetalen in plaats van salaris

9 maart 2026

Vaststellingsovereenkomst opstellen: dit moet je als adviseur weten

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Zo implementeer je HR- en salarissoftware zonder risico voor de loonrun

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Aanvraag urenvermindering? Opgelet!
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Zzp’er of werknemer? Ondernemerschap of arbeidsovereenkomst?
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
Loonopschorting versus loonstop: zo adviseer je de werkgever bij ziekteverzuim

Meest gelezen berichten

  • Einde arbeidsovereenkomst zieke werknemer: geen re-integratieverplichtingen, geen loon 6.1k weergaven
  • ‘Onbelaste reiskostenvergoeding naar 0,25 euro per km’ 3.2k weergaven
  • WIA-dagloon bepalen: geen gezagsverhouding, geen arbeidsovereenkomst 2.7k weergaven
  • Tweede Kamer in debat over wetsvoorstel Meer zekerheid flexwerkers 1.2k weergaven
  • Ontslag op staande voet terecht – voorschot en boetes vanwege overtreden beding 1.1k weergaven

NIRPA

Opleidingen

16
apr
HBO Bachelor Management Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
17
apr
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
20
apr
HBO Programma Arbeidsrecht
Markus Verbeek Praehep
21
apr
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
22
apr
HBO Programma Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
23
apr
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
28
apr
Inkomstenbelasting voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
01
mei
Lonen in de Jaarrekening (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
07
mei
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
07
mei
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Basiscursus loonheffingen en fiscaliteit
SD Worx
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
19
mei
SD Worx: arbeidsrechtelijke updates
SD Worx
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
26
mei
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
28
mei
Zieke werknemer: rechten en plichten
SD Worx
02
jun
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
03
jun
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
08
jun
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
09
jun
Training: Durven zichtbaar te zijn & energie richten op wat jou motiveert en laat groeien
MOCuitgevers
09
jun
Training: Durven zichtbaar te zijn en je stem te laten horen
MOCuitgevers
09
jun
Training: Energie richten op wat jou motiveert en laat groeien
MOCuitgevers
09
jun
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
16
jun
De werkkostenregeling
SD Worx
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
16
jun
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Het Nederlands ontslagrecht
SD Worx
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
25
jun
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
30
jun
Masterclass Arbeidsrecht en Sociaalzekerheidsrecht
MOCuitgevers
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers

Vacatures

Ervaren Payroll Professional in Alphen aan den Rijn
Grant Thornton
Salarisprofessional – Raamsdonksveer
aaff
Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Salarisadministrateur – Bauhaus Bunnik
Strictly People
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Teamleider Salarisadministratie – Salta Group Hilversum
Strictly People
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Salarisprofessional  – Uden
aaff
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
HR Officer
PIA Group
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
AFAS Payroll Specialist
Visser & Visser
Salarisprofessional
aaff
Payroll Specialist
Vitalis

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV