• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Recht op loondoorbetaling ondanks coronamaatregelen

Recht op loondoorbetaling ondanks coronamaatregelen

Nieuws

De kantonrechter ziet geen aanleiding om de gevolgen van de coronacrisis in een grotere mate voor rekening van de werknemer te laten komen.

15 oktober 2020 door Salaris Vanmorgen

Salaris Vanmorgen

Een niet-rechtsgeldige opzegging van de arbeidsovereenkomst door de werkgever wordt vernietigd door de kantonrechter. De werknemer heeft recht op loondoorbetaling. De coronamaatregelen hebben daar geen invloed op.

Wat is de situatie?

Een man is op 8 maart 2013 als medewerker bediening op oproepbasis in dienst getreden bij de werkgever.

De arbeidsovereenkomst is stilzwijgend verlengd en geldt inmiddels voor onbepaalde tijd. Op de overeenkomst zijn de algemeen verbindend verklaarde bepalingen van de Horeca-cao van toepassing.

De werkgever heeft op 17 juni 2020 de volgende mail gestuurd:

“Zoals we op donderdag 11 juni 2020 samen zijn overeengekomen bevestig ik je hierbij dat wij je uitschrijven als oproepwerknemer van Fevents Personeelsprojecten B.V.

Zoals wij hebben uitgelegd is door de actuele situatie momenteel geen werk en zal dit naar onze inschatting de komende periode niet veranderen. Wij hebben je uitgeschreven per 31 mei 2020.

Wij blijven hard bezig met het binnenhalen van nieuwe opdrachten/werkzaamheden. Als die situatie zich voordoet, willen wij je opnieuw benaderen en kunnen we eventueel een nieuw dienstverband aangaan. (…)”

Naar de rechter

De werknemer verzoekt de kantonrechter primair om de opzegging te vernietigen en voor recht te verklaren dat de arbeidsovereenkomst in stand is gebleven zodat hij moet worden toegelaten de bedongen werkzaamheden te verrichten. Daarnaast verzoekt hij om de werkgever te veroordelen om het loon van € 1.513,55 bruto per 4 weken vanaf week 16 aan hem te betalen.

Ook verzoekt de werknemer om hem een transitievergoeding van € 2.529,48 toe te kennen en een gefixeerde schadevergoeding van € 3.291,54.

Wat zegt de werknemer?

Aan zijn primaire verzoek legt de werknemer ten grondslag dat geen sprake is van een rechtsgeldige opzegging van de arbeidsovereenkomst. Hij heeft nooit met een uitschrijving of opzegging ingestemd. De werknemer heeft geen toestemming gekregen van het UWV en ook een redelijke grond voor opzegging ontbreekt.

Vanaf week 16 heeft de werknemer geen loon meer ontvangen. In 2019 heeft de werknemer in week 17 tot en met 28 gemiddeld € 1.513,35 bruto per vier weken uitbetaald gekregen. Aangezien de man in de horecabranche werkt en voornamelijk wordt ingezet op evenementen, is dit volgens hem een representatieve referteperiode om de gemiddelde arbeidsomvang vast te stellen. Omdat de werkgever het loon niet tijdig heeft uitbetaald, is deze ook de maximale wettelijke verhoging en wettelijke rente verschuldigd.

Aan zijn subsidiaire verzoek legt de werknemer ten grondslag dat als wel sprake is van een opzegging, deze opzegging onregelmatig is omdat geen opzegtermijn in acht is genomen. Daarnaast is de werkgever een transitievergoeding verschuldigd.

Wat zegt de werkgever?

Namens de werkgever is een interim-salarisadministrateur gemachtigd.

De werkgever voert aan dat hij vanwege de uitbraak van het coronavirus in maart 2020 geen opdrachten meer binnenkreeg. Hij was daarom genoodzaakt om al zijn personeel te ontslaan. De werkgever verkeert financieel in zwaar weer en heeft niet de middelen om de werkgever meer te betalen dan het aanbod dat hij voorafgaand aan deze mondelinge behandeling heeft gedaan.

De referteperiode die de werknemer heeft gehanteerd voor de berekening van de arbeidsomvang, is niet representatief. In de wet is bepaald dat als referteperiode de gemiddeld omvang van de arbeid in de drie voorafgaande maanden moet worden aangehouden. Daarnaast moet er rekening mee worden gehouden dat sprake is van een pandemie.

Wat oordeelt de rechter?

Het gaat in deze zaak allereerst om de vraag of de opzegging door de werkgever rechtsgeldig is. Volgens de kantonrechter is dat niet het geval.

De werknemer heeft gesteld dat hij nooit met een beëindiging van de arbeidsovereenkomst heeft ingestemd en dat deze instemming ten onrechte in de e-mail van 17 juni 2020 is vermeld. Dat is niet door de werkgever weersproken.

Niet gesteld of gebleken is dat het UWV een ontslagvergunning heeft verstrekt of dat aan het ontslag een dringende reden ten grondslag ligt. Dat betekent dat de opzegging niet rechtsgeldig is. Het verzoek van de werknemer om de opzegging te vernietigen, wordt toegewezen.

Aangezien de opzegging wordt vernietigd, duurt de arbeidsovereenkomst voort.

Referteperiode

Het voortduren van de arbeidsovereenkomst brengt met zich mee dat de werknemer recht heeft op doorbetaling van loon. De vraag is echter op hoeveel loon hij recht heeft, omdat in de arbeidsovereenkomst geen vaste arbeidsomvang is overeengekomen.

De werknemer heeft voor de berekening van zijn loonvordering week 17 t/m 28 van 2019 als referteperiode gehanteerd. De kantonrechter is het met de werkgever eens dat deze referteperiode niet representatief is, omdat zich in de zomermaanden in de regel een substantiële piek voordoet.

Ook de in artikel 7:610b BW bepaalde referteperiode van 3 maanden voorafgaand aan maart 2020, die de werkgever als uitgangspunt wil nemen, vindt de kantonrechter in dit geval niet representatief omdat in die periode in de regel sprake is van (substantieel) minder werk.

Heel jaar

Bij werkzaamheden die zich – over een jaar bezien – uitstrekken over piekperioden en dalperioden, is een referteperiode van een heel jaar het meest representatief vindt de kantonrechter. Daarom zal de kantonrechter uitgaan van de gemiddelde arbeidsomvang over heel 2019 bij het vaststellen van het loon waarop de werknemer recht heeft.

Gelet op het uurloon van de werknemer van € 10,35 bruto per uur (exclusief 8 procent vakantietoeslag en emolumenten) zal een bruto vierwekelijks loon van € 748,31 worden toegewezen vanaf week 16 van 2020, aangezien niet is weersproken dat vanaf die week geen loon meer is betaald.

Gevolgen coronacrisis

Dat er vanaf medio maart 2020 coronamaatregelen hebben gegolden in Nederland, die weerslag hebben gehad op het werkaanbod van de werkgever, heeft geen invloed op de beslissing over de loonaanspraak van de werknemer. Weliswaar overstijgt een dergelijke situatie het normale ondernemersrisico, maar daar staat tegenover dat de rijksoverheid compenserende maatregelen heeft getroffen.

Ook de werkgever heeft een beroep gedaan op de NOW-regeling en zijn NOW-aanvraag is gehonoreerd. Hier komt nog bij dat de werkgever inmiddels heeft besloten om zijn werkzaamheden op een heel ander marktsegment te gaan richten. Uitlatingen die in het kader van deze procedure zijn gedaan namens de werkgever, rechtvaardigen de verwachting dat er voor de werknemer geen plaats zal zijn in dat nieuwe bedrijfsconcept.

Gelet op al deze omstandigheden ziet de kantonrechter geen aanleiding om de gevolgen van de coronacrisis in een grotere mate voor rekening van de werknemer te laten komen dan al gebeurt doordat zijn werk ernstig op de tocht staat.

Juiste wettelijke route

Bovendien had de werkgever al eerder – via een juiste wettelijke route – een einde kunnen maken aan het dienstverband met de werknemer, als zijn financiële situatie, die de kantonrechter niet kan beoordelen, daartoe aanleiding zou geven.

De gevolgen van het schenden van de wettelijke ontslagregels, waaronder ook het langer moeten doorbetalen van het loon, zijn voor rekening van de werkgever.

Uitspraak Rechtbank Oost-Brabant, 9 oktober 2020, ECLI:NL:RBOBR:2020:4948

 

Categorie: Nieuws Tags: arbeidsovereenkomst, coronavirus, loondoorbetaling

Tags: arbeidsovereenkomst, coronavirus, loondoorbetaling

Gerelateerde artikelen

5 juni 2026

Werkgever moet ook over variabel deel loon vakantiebijslag betalen

4 juni 2026

Werkgever valt niet onder werkingssfeer cao – cao dus niet van toepassing op arbeidsovereenkomst

1 juni 2026

Werknemer moest addendum arbeidscontract tekenen met nadelige wijzigingen arbeidsvoorwaarden

18 mei 2026

Uitbetaling wettelijke vakantiedagen tijdens dienstverband ondanks verbod op afkoop

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Geen advieskansen meer missen rond HR-automatisering en subsidies

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Loon of geen loon, dat is de vraag
Grip op uren per dienst: 7 veelgemaakte fouten in projectadministratie
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Vier op tien werkgevers heeft ethisch AI-beleid voor HR
Pensioen bij bedrijfsopvolging en -overname: waar moet je op letten?
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
RI&E en preventiemedewerker: zo begeleid je de werkgever door de arbo-verplichtingen

Meest gelezen berichten

  • Geen compensatie transitievergoeding meer voor werkgevers vanaf 1 januari 2027 2.9k weergaven
  • WAZO-uitkering via werkgeversbetaling UWV aan werknemer: hoe verwerk je dat in loonaangifte? 1.4k weergaven
  • Besluit met goedkeuring verhoging onbelaste reiskostenvergoeding in 2026 gepubliceerd 800 weergaven
  • Onbelaste reiskostenvergoeding naar 0,25 euro per km: hoe verwerk je dat in de loonaangifte? 800 weergaven
  • Loonheffingen van de dga: de valkuilen voor adviseurs  800 weergaven

NIRPA

Opleidingen

09
jun
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
09
jun
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
09
jun
HR voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
09
jun
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Training Salarisadministratie
Markus Verbeek Praehep
15
jun
Updatesessie Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
16
jun
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
16
jun
De werkkostenregeling
SD Worx
16
jun
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
18
jun
Updatesessie Sociale Zekerheid (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
22
jun
Vakopleiding Payroll Services (VPS®)
Markus Verbeek Praehep
23
jun
Het Nederlands ontslagrecht
SD Worx
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
23
jun
Geldzorgen bij werknemers: van signaleren naar gesprek en oplossing
MOCuitgevers
24
jun
Werkkostenregeling (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
25
jun
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
26
jun
Arbeidsrecht – Disfunctioneren (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
30
jun
Masterclass Arbeidsrecht en Sociaalzekerheidsrecht
MOCuitgevers
30
jun
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
31
aug
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
07
sep
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
24
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
HR Officer
PIA Group
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
Payroll specialist
Meijers makelaars in assurantiën
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
logo FV