• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Partners
  • AV/FV
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • STAP-budget
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • STAP-budget
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • STAP-budget
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Partners
  • AV/FV
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • STAP-budget
Home » Slapend dienstverband – werkgever niet verwijtbaar gehandeld

Slapend dienstverband – werkgever niet verwijtbaar gehandeld

Nieuws

De werkgever valt geen ernstig verwijt te maken ten aanzien van het in stand houden van een slapend dienstverband. Hij hoeft geen transitievergoeding te betalen en de arbeidsovereenkomst blijft vooralsnog bestaan, aldus de kantonrechter.

13 augustus 2019 door Salaris Vanmorgen

Salaris Vanmorgen

Een werknemer is geboren in 1953 en in 2008 in dienst getreden bij de werkgever als monteur. Eind november 2015 is de werknemer uitgevallen door een val van de trap bij hem thuis.

Als gevolg van het ongeval is bepaald dat werknemer een arbeidsongeschiktheidspercentage heeft van 17,35%. Omdat bij werkgever geen werkzaamheden voorhanden zijn waarbij hij fysiek minder zwaar wordt belast, ontvangt de werknemer sinds 20 november 2017 een WW-uitkering.

Op 11 augustus 2019 bereikt werknemer de AOW-gerechtigde leeftijd.

De werknemer verzoekt de kantonrechter om de werkgever allereerst te veroordelen tot betaling aan werknemer van de wettelijke transitievergoeding ad € 31.449. Daarnaast verzoekt hij de arbeidsovereenkomst op zo kort mogelijke termijn te ontbinden.

Wat zegt de werknemer?

Volgens de werknemer is door zijn volledige arbeidsongeschiktheid de arbeidsovereenkomst een lege huls geworden. Daardoor is sprake van een substantiële en duurzame vermindering van de arbeidstijd tot 0 uren. Dit is te kwalificeren als een beëindiging van de arbeidsovereenkomst, die recht geeft op de transitievergoeding.

Daarnaast stelt hij dat er sprake is van slecht werkgeverschap om de arbeidsovereenkomst met hem in stand te laten, waardoor hem de transitievergoeding wordt ontnomen.

Ook het feit dat hij arbeidsongeschikt is voor het eigen werk bij de werkgever kwalificeert de werknemer als een verandering van omstandigheden, die een ontbinding van de arbeidsovereenkomst rechtvaardigt.

Wat zegt de werkgever?

De werkgever verweert zich tegen het verzoek en stelt, mede gelet op het feit dat de werknemer zeer spoedig de AOW-gerechtigde leeftijd zal bereiken, geen sprake is van een beëindiging van de arbeidsovereenkomst, dan wel slecht werkgeverschap om de arbeidsovereenkomst in stand te laten. Ook ziet de werkgever geen reden de arbeidsovereenkomst zo kort voor de AOW-gerechtigde leeftijd van werknemer nog te ontbinden.

Gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid

De werknemer vergelijkt zijn casus met de uitspraak van de Hoge Raad op 14 september 2018, ECLI:NL:HR:2018:1617. In die uitspraak heeft een werknemer van wie het aantal arbeidsuren substantieel en structureel wordt verminderd, recht op een gedeeltelijke transitievergoeding, berekend over het aantal uren waarmee de arbeidsduur wordt verminderd.

Actieve werkgever

In de uitspraak van de Hoge Raad was ook sprake van een periode van arbeidsongeschiktheid. Maar het ging hier om een werknemer, die daadwerkelijk na een periode van arbeidsongeschiktheid weer aan het werk ging bij de eigen werkgever, waarbij werkgever en werknemer de omvang van de arbeidsovereenkomst opnieuw zijn overeengekomen en waarbij bovendien sprake was van een actieve rol van de werkgever in de zin dat deze de arbeidsovereenkomst met werknemer daadwerkelijk opzegde en een nieuwe arbeidsovereenkomst aanbood.

Geen initiatief

Volgens de kantonrechter is een actieve rol van de werkgever in die zaak niet gelijk te stellen met deze zaak, waarin de werkgever geen enkel initiatief neemt. De werknemer gaat immers niet meer aan de slag bij werkgever en werkgever laat het wat het voortbestaan van de arbeidsovereenkomst betreft daarbij. Dit verzoek van werknemer wordt daarom afgewezen.

Compensatie transitievergoeding

Het betalen van een transitievergoeding is gekoppeld aan een opzegging of ontbinding van de arbeidsovereenkomst en, in het kader van de Wet Compensatie Transitievergoeding (WCT), ook bij beëindiging van de arbeidsovereenkomst na afloop van een periode van arbeidsongeschiktheid.

In deze procedure verzoekt werknemer echter alleen om betaling van de transitievergoeding, zonder daaraan te verbinden dat werkgever in dat kader bijvoorbeeld de arbeidsovereenkomst met werknemer moet opzeggen. Wellicht dat het werkgever wel verweten kan worden dat hij de arbeidsovereenkomst met werknemer niet opzegt, maar zonder een voorafgaande beëindiging van de arbeidsovereenkomst kan geen sprake zijn van de verplichting op de transitievergoeding te betalen. Ook dit verzoek wijst de kantonrechter af.

AOW-leeftijd

Het had de werknemer overigens ook niet gebaat als hij wel om een bevel om de arbeidsovereenkomst op te zeggen had verzocht. Bij een opzegging had de werkgever immers de opzegtermijn van – in dit geval drie maanden – in acht moeten nemen, zodat een opzegging alleen kon plaatsvinden tegen een dag die later ligt dan de dag waarop de arbeidsovereenkomst in verband met het bereiken van de AOW-gerechtigde leeftijd van werknemer eindigt.

Geen ernstig verwijtbaar handelen

Waar wellicht nog met succes betoogd zou kunnen worden dat het in dienst houden van een werknemer na langdurige arbeidsongeschiktheid verwijtbaar handelen of nalaten van de werkgever oplevert, is naar het oordeel van de kantonrechter in dat geval geen sprake van ernstig verwijtbaar handelen of nalaten van de werkgever. Het is in dit geval niet ernstig verwijtbaar van werkgever om de arbeidsovereenkomst met werknemer niet op te zeggen.

Schrijnende gevallen

De werknemer geeft in zijn verzoekschrift nog aan dat de WCT in het leven is geroepen om in schrijnende gevallen de werkgever te bewegen een dienstverband te beëindigen waaraan geen invulling meer gegeven wordt. De kantonrechter vindt dat hier geen sprake is van een schrijnend geval.

Ontbinding

Als de kantonrechter de arbeidsovereenkomst zou ontbinden, kan dat alleen maar met inachtneming van een (resterende) opzegtermijn van een maand. Ontbinding zou dan plaatsvinden per 9 augustus 2019, terwijl de arbeidsovereenkomst anders per 11 augustus 2019, twee dagen later eindigt vanwege het bereiken van de AOW-gerechtigde leeftijd van de werknemer.

Overbrugging

Uiteindelijk is de transitievergoeding vooral bedoeld ter overbrugging naar ander werk, maar daar is in dit geval geen sprake van. Dat weegt volgens de kantonrechter mee in de beoordeling van de vraag naar de ernst van de verwijtbaarheid en daar is hier geen sprake van. Daarmee vervalt ook de grond tot toekenning van de transitievergoeding en komt de kantonrechter niet langer toe aan de vraag of de arbeidsovereenkomst ontbonden moet worden, omdat werknemer heeft aangegeven zijn verzoek daartoe in te trekken als de transitievergoeding bij ontbinding niet wordt toegekend.

De kantonrechter wijst de verzoeken van de werknemer af.

Uitspraak Rechtbank Den Haag, 9 juli 2019, ECLI:NL:RBDHA:2019:8167

 

Categorie: Nieuws Tags: slapend dienstverband, transitievergoeding

Tags: slapend dienstverband, transitievergoeding

Gerelateerde artikelen

13 maart 2023

Vergoeding voor uitlaatservice hond onterecht: dringend reden opzegging

21 februari 2023

Einde contract: langdurige ziekte en pensioenleeftijd – transitievergoeding?

9 februari 2023

Onbereikbaar en onvindbaar: contract ontbonden, geen transitievergoeding

9 januari 2023

Werk en inkomen: wat is er gewijzigd per 2023?

Hoofdsponsor

Optimaal gebruikmaken van de vrije ruimte doe je zo

Partners

Ontwikkelingen binnen de salarisadministratie: een uitdaging van alle tijden
Medewerkers helpen bij stoppen met roken: wat kan de werkgever doen?
Vier salarissoftware trends voor 2023
Masterclass Arbeidsrecht en sociale zekerheid
Werknemers met financiële zorgen helpen: drie tips
‘Respijt voor NOW 1’ zet ondernemers op verkeerde been
Werkgever moet flink betalen voor ernstige privacyschending werknemer
Doorstuderen na VPS: wat kun je doen?

Meest gelezen berichten

  • Aanvullend geboorteverlof en werknemer uit dienst of ziek: hoe zit dat?
  • Loonbelastingtabellen 2023 beschikbaar – witte en groene tabellen
  • Persoonsgegevens werknemers, personeelsdossier en regels AVG
  • Ook recht op arbeidskorting bij WGA-uitkering ontvangen via UWV
  • Jubileumuitkering onbelast: hoe zit het precies?

NIRPA

Opleidingen

30
mrt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
31
mrt
Vakopleiding Payroll Services (VPS®)
Markus Verbeek Praehep
03
apr
Werkkostenregeling (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
03
apr
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
03
apr
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping en specialisatie)
MOCuitgevers
06
apr
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
10
apr
Basistraining Boekhouden voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
12
apr
Casemanagement (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
13
apr
Optimalisatietraining gebruikers GearSoft (rapportage en data-analyse)
MOCuitgevers
14
apr
Compensation & Benefits Consultant (CBC®)
Markus Verbeek Praehep
18
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
18
apr
Excel-training voor Financiële Professionals
Markus Verbeek Praehep
20
apr
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
21
apr
Grensoverschrijdend Werken (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
24
apr
HBO Associate degree Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
26
apr
HBO Bachelor Management Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
01
mei
IB-geen Winst en Loonbelasting
Markus Verbeek Praehep
08
mei
Online Excel training voor salarisadministrateurs (specialisatie)
MOCuitgevers
15
mei
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
16
mei
Cursus Ontslag van A tot Z
MOCuitgevers
16
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
23
mei
Introductie in Power BI voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
01
jun
Cursus Dossieropbouw bij disfunctioneren en alles over de zieke werknemer
MOCuitgevers
06
jun
Cursus Werkkostenregeling bij gemeenten (introductie)
MOCuitgevers
06
jun
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
08
jun
Online cursus Wet bedrag ineens, RVU en verlofsparen
MOCuitgevers
15
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
20
jun
Cursus Samenwerken tussen de HR-afdeling en salarisadministratie
MOCuitgevers
22
jun
Cursus Wijzigingen arbeidsvoorwaarden en bijzondere bedingen
MOCuitgevers
29
jun
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
29
jun
Online cursus Werkkostenregeling bij gemeenten (verdieping)
MOCuitgevers
14
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
27
sep
Cursus Internationaal / grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
03
okt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
10
okt
Online cursus Update loonheffingen en hybride werken
MOCuitgevers
11
okt
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur 24-40 uur per week in Ridderkerk (€2.600-€ 3.800)
Lansigt accountants en belastingadviseurs
Salarisadviseur (Harderwijk)
De Jong & Laan
Assistent Salarisadministrateur Heerlen
RSM Netherlands Loonadviesgroep B.V.
Senior salarisadviseur (Raalte)
De Jong & Laan
Payroll Professional
CROP
Ervaren medewerker administratieve dienstverlening Nieuwegein, 32-40 uur
van helder
Specialist loonheffingen (Hoogeveen/Groningen)
De Jong & Laan
Payroll consultant Zoetermeer
a/s Works
Salarisadministrateur – UMC Utrecht
Strictly People
Salarisadministrateur – ISS Utrecht
Strictly People
Senior salarisadministrateur Bussum
Moore MTH
Vacature Salarisadministrateur Regio Rotterdam Rijnmond en Breda
a/s WORKS
Senior Salarisadministrateur
Flynth
Salarisadministrateur
RSM Netherlands Loonadviesgroep B.V.
Salarisadministrateur – Koskamp Den Ham
Strictly People
Salarisadministrateur – DNHK Den Haag
Strictly People
Teamleider Salarisadvies
HLB Witlox Van den Boomen
Traineeship Loonadministratie & Advies
Scab
Professional salarisadministrateur
Bentecera
Payroll Specialist – B&S Dordrecht
Strictly People
Adviseur Digital HRM
HLB Witlox Van den Boomen
Salarisadministrateur
Ruigrok
Intern salarisadministrateur / payroll specialist
HLB Witlox Van den Boomen
Vacature Salarisadministrateur
WEA Deltaland
(senior) Loonadviseur
Scab
Senior Payroll Specialist
Randstad Groep Nederland
Professional – Loonadministrateur
Van Oers Accountancy & Advies
Salarisadministrateur (m/v/x) 16 tot 40 uur mogelijk. Remote, hybride of in Den Haag
Duits-Nederlandse Handelskamer
Traineeship HR-payroll consultant | Regio Apeldoorn
a/s WORKS
(Sr.) Loonadministrateur
Scab
Salaris/HR adviseur
Bentecera
Senior Salarisspecialist
Infacto
Salarisadministrateur – Wortell Lijnden (Amsterdam)
Strictly People
Salarisadviseur (Hoogeveen)
de Jong & Laan
Salarisspecialist
Gemeente Coevorden
Medior Salarisspecialist
Infacto
Payroll consulent (32-40 uur)
BROADSTREET
Salarisadministrateur
Flynth
(Ervaren) Salarisadministrateur parttime/fulltime
Payroll Totaal
Professional – Loonadministrateur Onderwijs
Van Oers Accountancy & Advies
Junior Functioneel Beheerder (AFAS) – Arnhem
Strictly People
Senior Salarisadministrateur
Flynth
Senior Payroll Officer
Mazars
Salarisadministrateur Den Haag
Verbond van Verzekeraars
Senior Salarisadministrateur Eindhoven
KSS (onderdeel van Wij zijn Jong)
Salarisadministrateur / AFAS Payroll Barendrecht e.o.
Visser & Visser
Salarisadviseur met HR vaardigheden of junior salarisadviseur
Financeplus
Traineeship HR Payroll Consultant | Randstad – Randstad
a/s Works
Professional – Loonadministrateur
Van Oers
Assistent Salarisadministrateur Alkmaar
RSM Netherlands Loonadviesgroep B.V.
Junior salarisadministrateur
Moore MTH
HR adviseur (extern)
Scab
Ervaren salarisadministrateur
HLB Witlox Van den Boomen
(senior) Loonadministrateur
Scab
Medior salarisadministrateur
Moore MTH
Specialist arbeidsrecht
Fiscount
Fiscount zoekt een specialist sociale zekerheid
Fiscount
Salarisadministrateur – Intergamma Leusden
Strictly People
Salarisprofessional
HLB Witlox Van den Boomen
Consultant HRM (AFAS)
a/s WORKS
Parttime/Fulltime Salarisadministrateur- Denekamp
De Kok
Salarisadministrateur
Flynth

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Cedeo erkend

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Partners
  • AV/FV
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • STAP-budget

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV