• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Premiedifferentiatie in WW leidt tot hogere werkgeverslasten (deel 1)

Premiedifferentiatie in WW leidt tot hogere werkgeverslasten (deel 1)

Blogs

De Wet arbeidsmarkt in balans maakt vaste contracten goedkoper door een lage WW-premie en flexibele contracten duurder door een hoge WW-premie. Hoe werkt dat precies?

1 augustus 2019 door Fiscount

Salaris Vanmorgen

Door meerdere maatregelen in de Wet arbeidsmarkt in balans (WAB) wil de regering stimuleren dat werkgevers meer vaste en minder flexibele contracten met hun werknemers aangaan. De meeste wijzigingen als gevolg van de Wab vinden plaats in het arbeidsrecht, maar in deze bijdrage zal ik de premiedifferentiatie in de WW behandelen.

De nieuwe systematiek zal vaak leiden tot hogere werkgeverslasten door een hogere premie maar ook de administratieve lasten zullen toenemen. Dit laatste wordt vooral veroorzaakt doordat de werkgever in bepaalde situaties achteraf de betaalde premie moet herzien.

In dit deel behandel ik de algemene systematiek. In deel 2 ga ik nader in op de herziening van de betaalde WW-premie.

Gevolgen voor werkgeverslasten

De hoogte van WW-premie hangt nu af van de sector waarin de werkgever door de Belastingdienst is ingedeeld. Binnen enkele sectoren is de sectorpremie nu al afhankelijk van het soort contract. De lage premie geldt nu voor contracten met een overeengekomen duur van minstens een jaar of voor onbepaalde tijd. Deze systematiek gaat vanaf 1 januari 2020 in aangepaste vorm voor alle sectoren gelden.

Bij een schriftelijke overeenkomst voor onbepaalde tijd, betaalt de werkgever de lage premie, in andere gevallen de hoge premie. Kort gezegd worden vaste contracten goedkoper door een lage WW-premie, terwijl flexibele contracten juist duurder worden door een hoge WW-premie. Het verschil tussen de hoge en de lage premie is vastgesteld op vijf procentpunten. Volgens het kabinet ontstaat zo een prikkel voor werkgevers om een vast contract aan te bieden.

Hoe gaat dat in zijn werk?

De lage premie is van toepassing voor werknemers met een schriftelijke arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd, maar dat mag geen oproepovereenkomst zijn. In het arbeidsrecht is bepaald wanneer er sprake is van een oproepovereenkomst. Dat is onder andere het geval als de omvang van de arbeid niet is vastgelegd als één aantal uren per tijdvak van ten hoogste een maand of ten hoogste een jaar, waarbij het recht op loon gelijkmatig gespreid is over dat jaar(jaarurennorm).

Dit betekent dat voor nul-urencontracten en min-maxcontracten de hoge premie gaat gelden, ook als dat contracten voor onbepaalde tijd zijn.

Altijd lage premie

De lage premie is altijd van toepassing, dus ook bij een contract voor bepaalde tijd of oproepcontract, in de volgende situaties:

  • Een uitkering op grond van de WW, de ZW, de Wia, de Wao, de zwangerschaps- en bevallingsuitkering in de WAZO en op een toeslag op grond van de Toeslagenwet.
    Worden dergelijke uitkeringen betaald via de werkgever, dan geldt de lage premie, ook al valt de werknemer met bijvoorbeeld een contract voor bepaalde tijd onder de hoge premie. Betaalt de werkgever nog gedeeltelijk het loon door, dan zijn zowel de hoge als de lage premie van toepassing.
  • Voor een werknemer die de beroepspraktijkopleiding volgt van de beroepsbegeleidende leerweg (BBL).
  • Voor werknemers die bij aanvang van het aangiftetijdvak jonger zijn dan 21 jaar en in dat aangiftetijdvak maximaal 48 verloonde uren (vierwekenaangifte) c.q. 52 verloonde uren (maandaangifte) hebben.

Uitzendbeding

De lage premie is nooit van toepassing op een arbeidsovereenkomst met een uitzendbeding. Uitzendbureaus betalen voor uitzendkrachten met een uitzendovereenkomst met een uitzendbeding dus altijd de hoge premie. Deze stijging van werkgeverslasten zullen zij willen doorberekenen aan de inleners.

Verwerking in loonadministratie

De lage premie is van toepassing wanneer aan 3 voorwaarden wordt voldaan:

  1. er is sprake van een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd, én
  2. de arbeidsovereenkomst is schriftelijk, én
  3. er is geen sprake van een oproepovereenkomst.

Of aan deze 3 voorwaarden wordt voldaan, moet worden aangeven in de desbetreffende indicatierubrieken (Ja/Ja/Nee) in de aangifte loonheffingen. Als één of meer van deze voorwaarden niet is voldaan, is de hoge premie van toepassing.

Hoge óf lage premie per aangiftetijdvak

Over een aangiftetijdvak wordt óf de hoge óf de lage premie afgedragen. De eerste dag van het aangiftetijdvak is daarvoor het peilmoment. Als een werknemer bijvoorbeeld halverwege een aangiftetijdvak een vast contract krijgt, kan de werkgever vanaf het volgende aangiftetijdvak de lage premie gaan afdragen.

Voor de uitzondering voor jongeren tot 21 jaar geldt dat de peildatum voor de leeftijd de eerste dag van het aangiftetijdvak is. Voor het aantal verloonde uren wordt naar het gehele aangiftetijdvak gekeken.

Voorbeeld premie per aangiftetijdvak

Een werkgever heeft met een werknemer een schriftelijke arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd gesloten maar het is een nulurencontract. De werknemer wordt 21 jaar op 16 maart 2020. De werkgever doet maandaangifte.

In de maanden januari tot en met juni 2020 zijn de verloonde uren:

Januari        53 uur

Februari       48 uur

Maart          50 uur

April             48 uur

Mei              53 uur

Juni             56 uur

In de maand januari zijn er meer dan 52 verloonde uren, daarom is over deze maand de hoge premie van toepassing.

In maand februari zijn er niet meer dan 52 verloonde uren, daarom is over deze maand de lage premie van toepassing.

De werknemer bereikt op 16 maart de 21-jarige leeftijd. Omdat het aantal verloonde uren in maart niet meer dan 52 is en de werknemer op 1 maart 2020 (peildatum) de leeftijd van 21 jaar nog niet heeft bereikt is voor de hele maand maart nog de lage premie van toepassing.

Vanaf de maand april is werknemer inmiddels ouder dan 21 jaar. Omdat er sprake is van een nulurencontract, dat wordt aangemerkt als een oproepovereenkomst, geldt vanaf die maand de hoge premie, ongeacht van het aantal verloonde uren.

Bewaren arbeidsovereenkomst

Wil de werkgever de lage premie kunnen toepassen, dan zullen de schriftelijke contracten, voor werknemers die voor onbepaalde tijd in dienst zijn, bij de loonadministratie moeten worden bewaard. Deze voorwaarde stelt de Belastingdienst in staat te controleren of er daadwerkelijk sprake is van een schriftelijke arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd, niet zijnde een oproepovereenkomst. Voor de sectoren waar ook nu al een lage premie van toepassing kon zijn, geldt al de voorwaarde van een schriftelijk arbeidsovereenkomst. Deze eis werd door de Hoge Raad als verbindend aangemerkt. Voor alle andere sectoren betekent dit dat er voor 2020 alsnog schriftelijke contracten moeten worden opgesteld, anders is de hoge premie van toepassing.

De werkgever moet ook de aard van de overeenkomst op de loonstrook en in de loonaangifte vermelden.

Lage premie herzien

In de volgende twee gevallen moet de lage premie worden herzien naar de hoge premie:

  1. De dienstbetrekking eindigt binnen twee maanden na aanvang.
  2. De werknemer krijgt in een kalenderjaar 30% of meer uren verloond dan contractueel is overeengekomen.

In deel 2 ga ik daar verder op in.

Lees Premiedifferentiatie in WW leidt tot hogere werkgeverslasten (deel 2)

Hans Tabak is adviseur loonheffingen bij Fiscount Juristen en spreker op de Nationale Salarisdag

Meer weten? Volg de cursus Werken met Wet arbeidsmarkt in balans

Categorie: Blogs Tags: Wet arbeidsmarkt in balans (WAB), WW-premie

Tags: Wet arbeidsmarkt in balans (WAB), WW-premie

Gerelateerde artikelen

26 maart 2026

Evaluatie Wet arbeidsmarkt in balans: geen grote effecten, eerste stap in goede richting

28 november 2025

Premies vrijwillige verzekeringen UWV voor 2026 vastgesteld

27 november 2025

Lage AWf-premie herzien in loonaangifte: hoe doe je dat?

13 november 2025

Lage AWf-premie voor werknemers jonger dan 21 jaar: hoe zit het?

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

De cijfers kloppen, maar klopt de cultuur ook?

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Je helpt klanten met hun administratie — maar hoe zit het met die van jouzelf?
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Onterechte transitievergoeding terugbetaald krijgen
Grip op uren per dienst: 7 veelgemaakte fouten in projectadministratie
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Werkdruk drempel voor verlofopname, duurzame inzetbaarheid meer dan aantal vakantiedagen
Aanpassingen Wet toekomst pensioenen, de tijd dringt! 
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
Non-actiefstelling en schorsing: de regels, de risico’s en de loondoorbetaling

Meest gelezen berichten

  • Cao-afspraken in 2026 over Regeling vervroegde uittreding 1.6k weergaven
  • Zieke werknemer en de kantonrechter: 8 uitspraken in eerste halfjaar 2026 600 weergaven
  • Cao’s 2026 en afspraken over arbeidsduur, vakantiedagen, feestdagen en 5 mei 500 weergaven
  • Wet implementatie Richtlijn loontransparantie man en vrouw: wat wijzigt er voor werkgevers? 400 weergaven
  • Ontslag op staande voet na heimelijke controle inlogtijden strandt: werkgever handelde in strijd met AVG 400 weergaven

NIRPA

Opleidingen

11
aug
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
14
aug
HBO Programma Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
17
aug
Module Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid VPS
Markus Verbeek Praehep
20
aug
Module Loonheffingen PDL
Markus Verbeek Praehep
24
aug
Module Loonheffingen VPS
Markus Verbeek Praehep
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Opfriscursus PDL (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
28
aug
Opfriscursus VPS (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
31
aug
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
03
sep
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
07
sep
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Training Grenzen aangeven met zelfvertrouwen en respect
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
21
sep
Pensioen voor de salarisprofessional: ontdek welke verdieping bij jou past
MOCuitgevers
24
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
okt
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
05
okt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
06
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
07
okt
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Nog meer bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
okt
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
12
nov
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
01
dec
Training Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
01
dec
Training Focus houden door je aandacht te richten op wat belangrijk is
MOCuitgevers

Vacatures

Payroll specialist
Meijers makelaars in assurantiën
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
HR Officer
PIA Group
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
logo FV