• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Recht op achterstallig loon op basis van 38 uur en transitievergoeding

Recht op achterstallig loon op basis van 38 uur en transitievergoeding

Nieuws

De werknemer verzoekt om toekenning van transitievergoeding en achterstallig loon. Volgens haar is sprake van een arbeidsomvang van 38 uur in plaats van 24 uur per week.

4 april 2024 door Salaris Vanmorgen

Voor zover partijen zijn overeengekomen dat de urenomvang is beperkt tot 24 uur per week, beroept de werknemer zich op dwaling, althans misbruik van omstandigheden, althans op goed werkgeverschap.

De werkgever had de werknemer erop behoren te wijzen dat zij zich ziek moest melden, althans had moeten onderzoeken of zij zich ervan bewust was dat zij die optie had en dit had – mede gelet op de financiële nadelige gevolgen voor de werknemer – niet mogen leiden tot de afspraak tot mindering van haar arbeidsuren.

De werkgever verweert zich tegen het verzoek en stelt dat de tussen partijen gemaakte afspraak met betrekking tot urenvermindering rechtsgeldig is en verzoekt om afwijzing van de vorderingen.

Geen goed werkgever

De kantonrechter stelt de werknemer in het gelijk. Er is sprake van niet goed werkgeverschap met het gevolg dat werkgever moet afrekenen tot einde dienstverband op basis van een dienstverband van 38 uur per week.

Vast is komen te staan dat de werknemer – na de gemaakte afspraak – volledig arbeidsongeschikt is geraakt tot einde dienstverband. Gelet op de door de werkgever en de werknemer beschreven symptomen had voldoende aannemelijk moeten zijn voor werkgever dat deze problematiek niet voor het eerst na de gemaakte afspraak is ontstaan, maar al langer speelde.

Afrekenen tot einde dienstverband

Niet gebleken is dat de werkgever met de werknemer heeft besproken dat was te onderzoeken of zij zich beter ziek kon melden in plaats van haar arbeidsomvang te verminderen. Nu de werkgever dit niet heeft gedaan, kan de werknemer niet in alle redelijkheid aan de gemaakte afspraak worden gehouden en is te oordelen dat de werkgever zich niet als goed werkgever heeft gedragen.

De kantonrechter blijft bij hetgeen in tussenbeschikking van 3 oktober 2023 is beslist. In die tussenbeschikking is overwogen dat sprake is van niet goed werkgeverschap met het gevolg dat de werkgever moet afrekenen tot einde dienstverband (27 maart 2023) op basis van een dienstverband van 38 uur per week.

Achterstallig loon

Vast staat dat de cao voor motorvoertuigen en tweewielerbedrijf 2022-2023 van toepassing is.

Uit artikel 46 van de cao volgt dat het salaris van de werknemer met ingang van juni 2022 wordt verhoogd met 2,3% en hierdoor € 2.263,33 bruto per maand bedraagt. Verder volgt uit het artikel dat het salaris met ingang van januari 2023 met € 100 bruto per maand wordt verhoogd.

De verzochte bruto bedragen over de maanden september 2022 tot en met februari 2023 worden niet door de werkgever weersproken, zodat de kantonrechter het verzochte bedrag aan achterstallig loon over de maanden september 2022 tot en met februari 2023 voor een totaalbedrag van € 4.581,34 toewijst.

Ten onrechte uitgegaan van volledige maand

Ten aanzien van het verzochte bedrag aan achterstallig loon over de maand maart 2023 heeft de werkgever aangevoerd dat de werknemer een onjuiste berekening heeft aangehouden. Het dienstverband is immers geëindigd op 27 maart 2023. Ten onrechte is de werknemer in haar berekening uitgegaan van een volledige maand, zijnde 31 dagen.

De kantonrechter is met de werkgever van oordeel dat de werknemer ten onrechte van een volledige maand is uitgegaan en zal de berekening zoals door de werkgever is overgelegd aanhouden en een bedrag van € 879,09 bruto aan achterstallig salaris over de maand maart 2023 toewijzen.

Loonsverhoging al aan werknemer voldaan

Het voorgaande leidt ertoe dat het totaal achterstallige salaris over de periode september 2022 tot en met einde dienstverband, 27 maart 2023, € 5.460,43 bedraagt. Door de werkgever is aangevoerd dat hij een bedrag van € 242,31 uit hoofde van de loonsverhoging conform de van toepassing zijnde cao al aan de werknemer heeft voldaan. Dit volgt ook uit de eindafrekening. Voornoemd bedrag moet dan ook in mindering strekken op het achterstallige salaris, waardoor er een bedrag van € 5.218,12 resteert aan achterstallig salaris.

De werkgever wordt dan ook veroordeeld tot betaling van € 5.218,12 aan achterstallig salaris.

Vakantietoeslag

Uit artikel 7 van de arbeidsovereenkomst met verwijzing naar artikel 73.1 van de cao volgt dat een werknemer recht heeft op een vakantietoeslag van 8% over het totaal verdiende. Dit betekent dat de werknemer nog recht heeft op een vakantietoeslag van 8% over het achterstallige loon van € 5.218,12 bruto, zijnde een bedrag van € 417,45. Hierop strekt in mindering het al door de werkgever betaalde bedrag van € 19,38 bruto zoals volgt uit de eindafrekening.

De werkgever wordt veroordeeld tot betaling van € 398,07 bruto aan vakantietoeslag.

Vakantie-uren

Door de werknemer is ten aanzien van de vakantie-uren verwezen naar artikel 64 van de cao. Hieruit volgt dat een werknemer met een dienstverband van 38 uur per week recht heeft op 192 uren aan vakantie. Het dienstverband van de werknemer bedroeg een jaar en zij heeft aangevoerd geen vakantie op te hebben genomen.

Herberekening conform arbeidsomvang van 38 uur

Door de werkgever wordt dit weersproken. Hiertoe heeft hij aangevoerd dat de juistheid van de berekening niet door de werknemer is weersproken. Er is slechts uitbetaald conform een arbeidsomvang van 24 uur per week. Er moet een herberekening plaatsvinden conform een arbeidsomvang van 38 uur per week over de periode van 12 september 2022 tot en met 27 maart 2023.

De werknemer gaat in haar berekening uit van een volledig jaar. De kantonrechter is met de werkgever eens dat de werknemer hier ten onrechte uitgaat van een volledig jaar aan vakantie-uren, aangezien de arbeidsomvang met ingang van 12 september 2022 door de werkgever is aangepast naar 24 uur per week en slechts over die periode een herberekening moet plaatsvinden.

31,31 uren te weinig vakantie-uren zijn uitbetaald

Ook hierin volgt de kantonrechter het standpunt en de berekening van de werkgever en dit leidt ertoe dat er 31,31 uren te weinig aan vakantie-uren zijn uitbetaald. Over het aan te houden uurloon van € 13,74 bruto is tussen partijen geen discussie. De berekening zoals overgelegd door de werkgever, 31,31 x € 13,74 = 430,20, is naar het oordeel van de kantonrechter juist. Een bedrag van € 430,20 wordt toegewezen aan nog uit te betalen vakantie-uren.

Wettelijke verhoging

Door de werknemer wordt aanspraak gemaakt op de wettelijke verhoging van 50%. Nu in de tussenbeschikking is beslist dat sprake is van niet goed werkgeverschap en door de werkgever onvoldoende omstandigheden zijn aangevoerd voor matiging van de verzochte verhoging, zal de kantonrechter de wettelijke verhoging van 50% toewijzen. Dit komt uit op een totaalbedrag van € 3.023,20 (50% van € 6.046,39 aan achterstallig loon, vakantietoeslag en vakantie-uren).

Premies in mindering op bruto loonbedrag

Ten aanzien van de verzochte premies volgt de kantonrechter het standpunt van de werkgever. De berekeningen zijn gebaseerd op de bruto loonbedragen. De premies die door de werkgever worden voldaan, waaronder pensioen en voor de wia-verzekering worden in mindering gebracht op het bruto loonbedrag, zodat uiteindelijk een nettobedrag aan loon overblijft en wordt uitbetaald aan de werknemer.

Herberekening over totale brutoloon

Door de werknemer wordt dan ook ten onrechte aanspraak gemaakt op een herberekening en uitbetaling van deze premies aan haar. Herberekening zal uiteindelijk moeten plaatsvinden over het totale brutoloon, maar heeft geen gevolgen voor de verzochte brutobedragen van de werknemer. Dit deel van het verzoek wordt dan ook afgewezen.

Transitievergoeding

Ten aanzien van de hoogte van de transitievergoeding is geen verweer gevoerd. De transitievergoeding wordt vastgesteld op € 850,80. De werkgever heeft slechts aangevoerd een bedrag van € 550,30 in plaats van € 530,68 al te hebben voldaan, waardoor er nog een restantbedrag van € 300,50 bruto moet worden nabetaald.

Uit de eindafrekening van maart 2023 volgt dat de stelling van de werkgever juist is. De kantonrechter wijst dan nog een bedrag van € 300,50 bruto aan transitievergoeding toe.

Concluderend gelet op het voorgaande moet de werkgever uit hoofde van de eindafrekening van de dienstbetrekking met de werknemer, nog aan de werknemer totaal te voldoen € 9.370,09, bestaande uit: achterstallig loon van € 5.218,12 bruto, vakantietoeslag van € 398.07 bruto, vakantie-uren van € 430,20, wettelijke verhoging van € 3.023,50 en transitievergoeding van € 300,50.

Uitspraak Rechtbank Den Haag, 23 maart 2024, ECLI:NL:RBDHA:2024:4651

Categorie: Nieuws Tags: einde dienstverband, loon, transitievergoeding

Tags: einde dienstverband, loon, transitievergoeding

Gerelateerde artikelen

7 augustus 2026

VZR waarschuwt voor ‘schijnkeuze’ bij leaseauto na uitdiensttreding

6 augustus 2026

Loongroei van jonge werkenden hoger dan cao-stijging

4 augustus 2026

Blunderen niet aangetoond: vertrokken directeur krijgt nog twee maanden salaris

14 juli 2026

Onterechte transitievergoeding terugbetaald krijgen

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

De cijfers kloppen, maar klopt de cultuur ook?

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Je helpt klanten met hun administratie — maar hoe zit het met die van jouzelf?
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Onterechte transitievergoeding terugbetaald krijgen
Grip op uren per dienst: 7 veelgemaakte fouten in projectadministratie
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Werkdruk drempel voor verlofopname, duurzame inzetbaarheid meer dan aantal vakantiedagen
Aanpassingen Wet toekomst pensioenen, de tijd dringt! 
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
Non-actiefstelling en schorsing: de regels, de risico’s en de loondoorbetaling

Meest gelezen berichten

  • Cao-afspraken in 2026 over Regeling vervroegde uittreding 1.6k weergaven
  • Zieke werknemer en de kantonrechter: 8 uitspraken in eerste halfjaar 2026 600 weergaven
  • Cao’s 2026 en afspraken over arbeidsduur, vakantiedagen, feestdagen en 5 mei 500 weergaven
  • Wet implementatie Richtlijn loontransparantie man en vrouw: wat wijzigt er voor werkgevers? 400 weergaven
  • Ontslag op staande voet na heimelijke controle inlogtijden strandt: werkgever handelde in strijd met AVG 400 weergaven

NIRPA

Opleidingen

11
aug
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
14
aug
HBO Programma Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
17
aug
Module Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid VPS
Markus Verbeek Praehep
20
aug
Module Loonheffingen PDL
Markus Verbeek Praehep
24
aug
Module Loonheffingen VPS
Markus Verbeek Praehep
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Opfriscursus PDL (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
28
aug
Opfriscursus VPS (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
31
aug
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
03
sep
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
07
sep
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Training Grenzen aangeven met zelfvertrouwen en respect
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
21
sep
Pensioen voor de salarisprofessional: ontdek welke verdieping bij jou past
MOCuitgevers
24
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
okt
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
05
okt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
06
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
07
okt
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Nog meer bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
okt
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
12
nov
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
01
dec
Training Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
01
dec
Training Focus houden door je aandacht te richten op wat belangrijk is
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Payroll specialist
Meijers makelaars in assurantiën
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
HR Officer
PIA Group
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
logo FV