• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Verlofwet gaat Wazo vervangen – vereenvoudiging verlofstelsel

Verlofwet gaat Wazo vervangen – vereenvoudiging verlofstelsel

Nieuws

De vereenvoudiging van het verlofstelsel wordt opgenomen in een nieuwe wet, de Verlofwet. Deze zal de Wazo vervangen. De wet staat op internetconsultatie.nl.

30 juni 2026 door Salaris Vanmorgen

De Wet arbeid en zorg (Wazo) is sinds 2001 uitgebreid met verschillende verlofregelingen, waardoor het verlofstelsel complex is geworden. Dit kwam ook naar voren in het SER-advies Balans in maatschappelijk verlof uit 2023. Dit vormde de aanleiding om de Wazo te vereenvoudigen. Hierbij zijn de verschillende voorwaarden en eisen van de verlofsoorten zoveel mogelijk gelijk gemaakt.

Het gaat in de kern om een administratieve vereenvoudiging. Dit betekent dat voorwaarden en kenmerken zo veel mogelijk gelijk worden getrokken. Bestaande rechten, zoals de verlofduur en betalingshoogte, blijven zoveel mogelijk gelijk. De vereenvoudiging wordt opgenomen in een nieuwe wet, de Verlofwet.

De bestaande wet wordt met dit wetsvoorstel geheel herschreven en geherstructureerd. De Verlofwet vervangt zodoende de Wazo in het geheel.

De nieuwe naam Verlofwet sluit volgens de memorie van toelichting beter aan bij de inhoud van de wet en past beter dan Wet arbeid en zorg, omdat niet alle regelingen gaan om het verlenen van zorg. De nieuwe wet regelt niet het vakantie- of ziekteverlof.

De Verlofwet is belangrijk voor werknemers, zelfstandigen en werkgevers.

Drie pijlers

De verlofregelingen in het voorstel zijn ingedeeld in drie pijlers:

  1. Verlof voor ouders: hieronder vallen het zwangerschaps- en bevallingsverlof, (aanvullend) geboorteverlof en het (betaald) ouderschapsverlof.
  2. Zorg voor naasten: het kortdurend- en langdurend zorgverlof worden samengevoegd tot het zorgverlof.
  3. Persoonlijk verlof: kort verzuimverlof.

Pijler 1: verlof rond geboorte van en zorg voor kinderen

Binnen de eerste pijler worden verschillende verlofregelingen beter op elkaar afgestemd. Zo worden de opnametermijnen voor de meeste verlofvormen gelijkgetrokken. De periode waarbinnen verlof kan worden ingezet wordt nu vaak een half jaar. Ook worden de regels om verlof aan te vragen vereenvoudigd. Het aanvragen van verlof kan voortaan vooraf, tijdens en na de verlofperiode.

Zelfstandigen

Voor zelfstandigen komt er ook een vereenvoudiging. Bij de zwangerschaps- en bevallingsuitkering voor zelfstandigen wordt de uitkering niet meer berekend op basis van het urencriterium, maar wordt voortaan gekeken naar het inkomen van de zelfstandige (de winst). Het inkomen is een representatiever criterium dan het gewerkte aantal uren.

Pijler 2: verlof voor zorg voor naasten

Het huidige kortdurend en langdurend zorgverlof worden samengevoegd tot 1 regeling van 8 weken. De eerste 2 weken blijven betaald tegen 70% van het loon. De overige 6 weken blijven onbetaald. Door de samenvoeging van de zorgverloven wordt de regeling breder inzetbaar. Werknemers kunnen het zorgverlof straks niet alleen gebruiken voor de noodzakelijke verzorging van een zieke naaste, maar ook als naasten afhankelijk zijn van hulp – zoals mantelzorg – en bij palliatieve zorg.

Pijler 3: persoonlijk verlof

Onder deze pijler worden de calamiteiten- en kortverzuimverlof opgenomen. Hierin wijzigt niets, behalve dat de naam van het verlof wordt ingekort tot kortverzuimverlof.

Loon vervangende betaling

Ook wordt er een loon vervangende betaling geïntroduceerd. Werkgevers worden verplicht om een werknemer tijdens het verlof met recht op uitkering te voorzien van een loon vervangende betaling en dit periodiek uit te betalen volgens de loonsystematiek. Werknemers hebben hierdoor geen gat meer in hun inkomen tijdens het verlof, waardoor het bijdraagt aan de toegankelijkheid.

Op basis van de Wazo geldt zo’n verplichting nog niet, maar mogen werkgevers kiezen om dit al dan niet te doen. In de praktijk is dit al wel gebruikelijk bij sommige verlofvormen, vooral bij het zwangerschaps- en bevallingsverlof.

Uitkeringshoogte niet goed in te schatten

Een zorg die bestaat over de loon vervangende betaling, is dat de uitkeringshoogte op basis van het dagloon vooraf niet altijd goed is in te schatten en er achteraf grotere verrekeningen plaats zouden moeten vinden. Dit is vooral het geval als de uitkering voor de eerste keer wordt aangevraagd.

Om zo dicht mogelijk aan te sluiten bij de te verwachten uitkeringshoogte wordt van werkgevers gevraagd om een inschatting te maken van het dagloon. Dit kunnen werkgevers doen door te kijken naar het SV-loon (sociale verzekeringsloon) van de werknemer in de referteperiode.

Financiële ruimte werkgever

Ook vereist de loon vervangende betaling financiële ruimte bij de werkgever. Dit nadeel wordt verzacht doordat het mogelijk wordt om alle uitkeringen vooraf bij UWV aan te vragen. Hiermee is de periode tussen de loon vervangende betaling en de uitbetaling van de uitkering door UWV zo kort mogelijk.

Daarnaast mag de werkgever het eventuele verschil tussen de loon vervangende betaling en de daadwerkelijke uitkering achteraf verrekenen met het loon van de werknemer. Dit is bijvoorbeeld verplicht als het voorschot lager blijkt dan de daadwerkelijke uitkering. Er zijn wel beperkingen aan die verrekening gesteld.

Dagloon

Aangezien de Verlofwet net als de Wazo gebruikmaakt van de dagloonsystematiek, werken de voorgenomen vereenvoudigingen en verbeteringen in het Dagloonbesluit later ook door in de Verlofwet. Met dit wetsvoorstel
worden geen wijzigingen voorgesteld ten aanzien van het dagloon.

Doordat de berekening van het dagloon ook niet binnen voorliggend wetsvoorstel wordt geregeld, staat het ook los van de huidige discussie rondom de verlaging van het maximum dagloon. Op dit moment wordt onderzocht of het verlofstelsel kan worden uitgezonderd van deze verlaging.

Voldoende tijd

Met het tijdspad tot beoogde inwerkingtreding van het nieuwe verlofstelsel op 1 januari 2028 is er naar verwachting voldoende tijd om bekend te raken met de nieuwe regels rondom verlof en systemen en administratie waar nodig aan te passen.

Tijdsbesteding

De regeldruk voor verlof voor ouders wordt met de Verlofwet naar verwachting circa 33 procent lager. De
totale tijdsbesteding per verlofregeling wordt geschat op ongeveer twintig minuten.

De totale tijdsbesteding van werkgevers in verband met de wetswijziging wordt geschat op gemiddeld een uur (60 minuten).

In Nederland waren er begin 2026 ongeveer 420.000 werkgevers met 2 of meer personen in loondienst. Uitgaande van een uurtarief voor administratief personeel van € 39 per uur, komen de totale incidentele kosten voor de regeldruk uit op ongeveer 16,4 miljoen euro.

Voor de meeste werkgevers geldt echter dat zij (steeds) op zoek gaan naar informatie over verlofrechten als ze in een situatie komen waarin dat verlofrecht relevant wordt. Niet voor iedere werkgever zal hier (jaarlijks) sprake van zijn. Het kennisnemen van de nieuwe regels komt dus in de plaats van het kennisnemen van de oude regels.

Aan het eventueel aanpassen van administratie wordt naar schatting ongeveer een half uur (30 minuten) besteed. Voor de registratie van het verlof en de uitkering worden geen nieuwe extra gegevens gevraagd en wordt aangesloten bij bestaande administratie zoals salarisgegevens.

De meeste werkgevers werken met geautomatiseerde salarissystemen onder licentie van een administratiekantoor. Hierdoor is de eigen tijdsbesteding voor het aanpassen van administratiesystemen voor werkgevers naar verwachting minimaal.

De einddatum van de internetconsultatie is 10 augustus 2026.

Verlofwet op internetconsultatie.nl

Memorie van toelichting

Categorie: Nieuws Tags: ouderschapsverlof, verlofstelsel, Wet arbeid en zorg (Wazo)

Tags: ouderschapsverlof, verlofstelsel, Wet arbeid en zorg (Wazo)

Volg een van onze opleidingen

Cursus WAZO – verlofvormen

  • 6 oktober 2026
  • Postillion Amersfoort Veluwemeer
  • Joyce Paashuis
  • 49 PE-punten

Gerelateerde artikelen

22 juni 2026

Evaluatie betaald ouderschapsverlof – betere werk-privébalans, kleine werkgevers ervaren nadelen

3 juni 2026

WAZO-uitkering via werkgeversbetaling UWV aan werknemer: hoe verwerk je dat in loonaangifte?

27 april 2026

Zwangerschapsverlof: zo adviseer je de werkgever over rechten en plichten

31 maart 2026

Mogelijk uitzondering verlaging maximum dagloon voor zwangere vrouwen en ouders

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

De sprong van Excel naar HR-software: vijf valkuilen die organisaties onderschatten

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Achteraf vastgesteld tijdvakloon en tabeltoepassing
Grip op uren per dienst: 7 veelgemaakte fouten in projectadministratie
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Zomerproof thuiswerken: voorkom gedoe en misverstanden
Aanpassingen Wet toekomst pensioenen, de tijd dringt! 
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
Transitievergoeding berekenen en verwerken: dit moet je weten voor de werkgever

Meest gelezen berichten

  • Wijzigingen op salarisgebied per 1 juli 2026 en verder… 7.6k weergaven
  • Discrepantie gestegen AOW-leeftijd en berekening seniorendagen in cao’s: hoe zit dat? 2.6k weergaven
  • Akkoord bereikt over nieuwe tweejarige cao VVT – loonsverhoging 7,2 procent 2.5k weergaven
  • Werken in de hitte – wat moet de werkgever voor werknemers doen? 1.9k weergaven
  • Steeds langer wachten op beoordeling WIA bij UWV 1.2k weergaven

NIRPA

Opleidingen

30
jun
Masterclass Arbeidsrecht en Sociaalzekerheidsrecht
MOCuitgevers
30
jun
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
03
jul
Basistraining Boekhouden voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
06
jul
Casemanagement (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
09
jul
Compensation & Benefits Consultant (CBC®)
Markus Verbeek Praehep
13
jul
DGA voor Salarisadministrateurs en Beloningsadviseurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
15
jul
Digitale Toekomst voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
17
jul
Grensoverschrijdend Werken (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
21
jul
HBO Associate degree Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
24
jul
HBO Bachelor Management Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
27
jul
HBO Programma Arbeidsrecht
Markus Verbeek Praehep
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
31
aug
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
03
sep
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
07
sep
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Training Grenzen aangeven met zelfvertrouwen en respect
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
21
sep
Pensioen voor de salarisprofessional: ontdek welke verdieping bij jou past
MOCuitgevers
24
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
okt
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
05
okt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
06
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
07
okt
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
okt
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
12
nov
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers

Vacatures

Payroll specialist
Meijers makelaars in assurantiën
HR Officer
PIA Group
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
logo FV