• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Tussenevaluatie cao-jaar 2025: zet in op maatwerkafspraken

Tussenevaluatie cao-jaar 2025: zet in op maatwerkafspraken

Nieuws

Hoewel de inkomens sneller stijgen dan de prijzen, bleef de druk op lonen aan de cao-tafels hoog. Werkgeversorganisatie AWVN blikt terug op de eerste helft van dit cao-jaar.

25 juni 2025 door Salaris Vanmorgen

Ongeacht de bedrijfseconomische situatie van de sector of de organisatie, legden de vakbonden in de eerste helft van 2025 een forse looneis op tafel. In 2024 nog leek, na onrustige jaren, de situatie aan de cao-tafel langzaam maar zeker richting normaal te bewegen. Maar nu, halverwege 2025, lijkt het er juist op dat de daling van de historisch hoge loonafspraken stagneert – en verloopt het overleg aan de cao-tafels ook weer stroef.

Economisch en politiek onzekere tijden

De (geo)politieke spanningen en de aanhoudend hoge inflatie in Nederland, maken dat we te maken hebben met economisch onzekere tijden. Deze ontwikkelingen hebben impact op diverse sectoren en bedrijven, waarbij de ene harder geraakt wordt dan de andere.

Toch worden ook in deze sectoren nog steeds hoge loonafspraken gemaakt, mede omdat vakbonden sterk inzetten op loon, ongeacht de bedrijfseconomische situatie. De inzet is teveel gericht op de korte termijn, aldus AWVN.

Maatwerkafspraken

Door loonsverhogingen te baseren op de financiële gezondheid en de vooruitzichten van de sector, blijft er ruimte over voor investeringen en arbeidsvoorwaarden die ertoe bijdragen dat werknemers wendbaar en duurzaam inzetbaar blijven en zo productief mogelijk hun werk kunnen doen. Daarom is het belangrijk om maatwerkafspraken te maken is het pleidooi van AWVN. Afspraken die passen bij de specifieke omstandigheden van sector of bedrijf.

Stijging wettelijk minimumloon

Ook werkt de sterke stijging van het wettelijk minimumloon (WML) van de afgelopen jaren door in het functiegebouw van werkgevers. Daarnaast zijn er forse verhogingen van het wettelijk minimumjeugdloon aangekondigd per 2027. Dit brengt, bovenop de cao-verhogingen, extra kosten met zich mee om de interne beloningsverhoudingen op peil te houden.

Met de val van het kabinet is het onduidelijk welke nieuwe maatregelen een toekomstig kabinet zal nemen met betrekking tot het WML – en tot andere dossiers die werkgevers raken.

Geen echte daling loonafspraken

Nieuwe loonafspraken blijven op maandbasis schommelen rond de 4%. Een echte daling van het cao-loon lijkt uit te blijven. Aan cao-tafels is echter te merken dat werkgevers vaker voet bij stuk houden. Dit komt ook doordat – na de hoge cao-loonstijgingen – er niet meer in zit in sommige sectoren of ondernemingen.

De krapte op de arbeidsmarkt speelt ook een rol bij de aanhoudend hoge loonafspraken. In diverse cao-akkoorden is expliciet opgenomen dat men zich, ondanks de onvoorspelbare economische en politieke omstandigheden, in wil blijven zetten op instroom en behoud van personeel.

Zorgwekkend

De aanhoudend hoge loonafspraken zijn volgens AWVN zorgwekkend. Hiermee ontstaat het risico dat de betaalbaarheid van lonen en de middelen om te kunnen blijven investeren in innovatie en ontwikkeling, flink onder druk komen te staan. Of dat de hogere kosten worden doorberekend in de prijzen van diensten en goederen – zeker in arbeidsintensieve sectoren zijn de marges zodanig dat er weinig ruimte is om verdere verhogingen op te vangen.

Te grote focus op loon versmalt cao-agenda

Dat de focus op loon de investeringsruimte in andere zaken onder druk kan zetten, is goed terug te zien in het aantal kwalitatieve afspraken in cao-akkoorden. Er lijkt weinig ruimte te zijn om te investeren in arbeidsvoorwaarden die (indirect) een bijdrage leveren aan het verhogen van de arbeidsproductiviteit.

Vooral op het gebied van een leven lang ontwikkelen en duurzame inzetbaarheid blijft het aantal cao-afspraken achter. Het benutten van technologische innovatie wordt slechts mondjesmaat opgenomen in cao-akkoorden. Wel zijn er relatief veel cao-akkoorden met een afspraak om de ervaren werkdruk te inventariseren en waar nodig te verlagen.

Stroeve onderhandelingen aan cao-tafels

Naast de geringe financiële ruimte, dragen de stroeve onderhandelingen niet bij aan verbreding van het cao-overleg. Maar liefst één op de drie cao-akkoorden is een geaccepteerd eindbod. Dit laat zien dat cao-partijen ver uit elkaar liggen qua inzet. Ondanks de stroeve onderhandelingen en de actiedreiging, is het aantal stakingen nog relatief beperkt.

Ruimte voor constructief overleg

AWVN pleit voor als het over loonontwikkeling gaat, de sector- en bedrijfseconomische situatie als uitgangspunt te nemen. Tijd voor maatwerk dus. Dan ontstaat er ook meer ruimte voor constructief overleg aan de cao-tafel, denkt de werkgeversorganisatie.


Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen

Categorie: Nieuws Tags: collectieve arbeidsovereenkomst (cao), loonsverhoging

Tags: collectieve arbeidsovereenkomst (cao), loonsverhoging

Gerelateerde artikelen

2 maart 2026

Cao-code juist invullen in loonaangifte: hoe werkt het?

26 februari 2026

Cao-afspraken over preventie 2025: psychosociale arbeidsbelasting en meer

19 februari 2026

Cao-loonafspraken in januari 2026 op 3,2 procent

18 februari 2026

Verblijfkosten vergoeden voor werknemers: in gelijke omstandigheden als ambtenaren

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Wat te doen bij overlijden van een werknemer?

Partners

Salarisadministrateurs zijn vaak perfectionisten: zowel kracht als valkuil
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Kostenneutrale cadeautjes: vaak sigaar uit eigen doos
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Zzp’er of werknemer? Ondernemerschap of arbeidsovereenkomst?
Zaken voor elkaar
De kracht van complimenten op de werkvloer
Sneller werken én altijd goed onderbouwd: Blinck versterkt HR-advies met Pascal-AI

Meest gelezen berichten

  • Meeste 60-plussers hebben aanvullend pensioen opgebouwd bij werkgever 6.3k weergaven
  • ‘Bevalboete: zwangere vrouwen leveren flink in door verlaging maximumdagloon’ 4.6k weergaven
  • Hoogte gebruikelijk loon klopt niet: werknemer verdient meer dan dga 1.9k weergaven
  • 3e versie bijlage Nieuwsbrief Loonheffingen 2026 – tabel Loonkostenvoordelen vervangen 1.8k weergaven
  • Versobering oudedagsvoorziening: waarom je beter voor je financiële situatie moet zorgen 1.7k weergaven

NIRPA

Opleidingen

09
mrt
Updatesessie Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
11
mrt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
11
mrt
Updatesessie Sociale Zekerheid (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
13
mrt
Vakopleiding Payroll Services (VPS®)
Markus Verbeek Praehep
17
mrt
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
17
mrt
Werkkostenregeling (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
18
mrt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
20
mrt
Arbeidsrecht – Disfunctioneren (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
23
mrt
Basiscursus Nederlands Arbeidsrecht
SD Worx
23
mrt
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
23
mrt
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
mrt
Basistraining Boekhouden voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
30
mrt
Casemanagement (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
02
apr
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
02
apr
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
07
apr
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
13
apr
Netherlands: Basic course on Dutch employment law
SD Worx
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
17
apr
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
23
apr
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Basiscursus loonheffingen en fiscaliteit
SD Worx
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
19
mei
SD Worx: arbeidsrechtelijke updates
SD Worx
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
26
mei
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
28
mei
Zieke werknemer: rechten en plichten
SD Worx
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
08
jun
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
De werkkostenregeling
SD Worx
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Het Nederlands ontslagrecht
SD Worx
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Teamleider Salarisadministratie – Salta Group Hilversum
Strictly People
Salarisprofessional
aaff
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Salarisprofessional – Raamsdonksveer
aaff
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Payroll Specialist
Vitalis
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Ervaren Payroll Professional in Alphen aan den Rijn
Grant Thornton
Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Salarisadministrateur – Bauhaus Bunnik
Strictly People
AFAS Payroll Specialist
Visser & Visser
Salarisprofessional  – Uden
aaff

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV