• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Negatief loon bij aandelen in werkgever – bad leaver en verlies bij uitdiensttreding

Negatief loon bij aandelen in werkgever – bad leaver en verlies bij uitdiensttreding

Nieuws

De Kennisgroep loonheffing van de Belastingdienst heeft een standpunt ingenomen over negatief loon bij aankoop van aandelen in de werkgever met een bad leaver bepaling.

15 april 2025 door Salaris Vanmorgen

Een werknemer heeft in jaar 1 aandelen in zijn werkgever verworven voor een bedrag van nihil. Op grond van een ‘bad leaver’ bepaling in de overeenkomst met zijn werkgever is hij bij uitdiensttreding verplicht om de aandelen aan zijn werkgever te koop aan te bieden tegen een prijs van € 500. De aandelen hebben bij toekenning een waarde in het economische verkeer (WEV) van € 100. De werkgever heeft loonheffingen ingehouden en afgedragen over een loonvoordeel van € 100.

De werknemer treedt in jaar 4 uit dienst en wordt door de werkgever als ‘bad leaver’ aangemerkt. De werkgever neemt de aandelen voor de prijs van€ 500 af. De WEV van de aandelen is op dat moment € 800.

WEV jaar 1:                                                    € 100

Verkrijging van de aandelen in jaar 1:          € 0

WEV jaar 4:                                                   € 800

Verkoopprijs bad leaver clausule jaar 4:     € 500

Voor de verkoop van de aandelen heeft de werknemer een winst gemaakt van € 500 -/- € 0 = € 500. Hij heeft immers in jaar 1 niets voor zijn aandelen hoeven betalen en hij biedt zijn aandelen in jaar 4 te koop aan voor € 500.

Als de werknemer geen bad leaver was geweest, had hij zijn aandelen in jaar 4 op de vrije markt kunnen verkopen tegen de op dat moment geldende WEV en daardoor een winst kunnen maken van € 800 -/- € 0 = € 800.

De werknemer heeft door de bad leaver bepaling in het contract een (papieren) verlies van € 300 gemaakt.

Vraag en antwoord

  1. Kan de werknemer het verlies in aanmerking nemen als negatief loon?
  2. Is het antwoord anders als de werknemer de aandelen heeft verworven voor de WEV?
  1. Ja. De werknemer kan het verlies in aanmerking nemen als negatief loon.
  2. Nee. Dit wordt niet anders als de werknemer aandelen heeft verworven voor de WEV.

Moment 1: verwerving aandelen

Artikel 13, eerste lid, van de Wet op de loonbelasting 1964 (Wet LB 1964) bepaalt dat loon in natura in aanmerking wordt genomen naar de WEV op het moment van de verwerving.

Volgens de Hoge Raad kunnen bijkomende rechten en verplichtingen van invloed zijn op de WEV van aandelen.

Een recht of verplichting die afhankelijk is van een zuiver subjectieve en in de sfeer van de dienstbetrekking gelegen factor is echter niet van invloed op de WEV van de aandelen. Volgens de Hoge Raad past dat niet in de regeling van artikel 13, eerste lid, Wet LB 1964.

Zuiver subjectieve factor

In de bovenstaande situatie is het bad leaver risico afhankelijk van het al dan niet voortbestaan van de dienstbetrekking, te weten: een zuiver subjectieve factor die in de sfeer van de dienstbetrekking ligt. Het bad leaver risico is daardoor niet van invloed op de WEV bij de verwerving van de aandelen. Het loon in natura bedraagt dus in casu € 100.

Ter info: een vervreemdingsverbod kan wél van invloed zijn op de WEV bij de verwerving van de aandelen. Zie ook KG:204:2023:9.

Fiscaal relevant causaal verband ontbreekt

Als de werknemer in de gegeven situatie € 100 voor de aandelen zou hebben betaald, is geen sprake van loon in de zin van artikel 10, eerste lid, Wet LB 1964. Volgens Hof Den Haag 4 oktober 2023 (ECLI:NL:GHDHA:2023:2217) ontbreekt namelijk een fiscaal relevant causaal verband met de dienstbetrekking als een werknemer aandelen verwerft tegen de WEV. De Hoge Raad (2 augustus 2024, ECLI:NL:HR:2024:1083) vindt dat oordeel geen blijk van een onjuiste rechtsopvatting.

Periode tussen moment 1 en moment 2

Voor de werknemer behoren de aandelen na het moment van verwerving tot het belastbare inkomen voor de heffing van inkomstenbelasting. Artikel 2.3 van de Wet inkomstenbelasting 2001 bepaalt dat, afhankelijk van de feiten en omstandigheden, de aandelen behoren tot het belastbaar inkomen uit werk en woning (box 1), het belastbaar inkomen uit aanmerkelijk belang (box 2) of het belastbaar inkomen uit sparen en beleggen (box 3).

Moment 2: uitdiensttreding en inwerkingtreding bad leaver bepaling

Eenduidigheid is er niet ten aanzien van de definitie van negatief loon. Er is geen wettelijke definitie, ook de jurisprudentie kent geen definitie. Wel wordt expliciet in de jurisprudentie het concept van negatief loon erkend en is hierin ook te lezen dat deze wordt beheerst door het loonbegrip van artikel 10 Wet LB 1964.

Uit de tekst en ontstaansgeschiedenis van de Wet LB 1964 valt niet op te maken dat de wetgever negatief loon andere voorwaarden heeft willen aanleggen dan voor positief loon.

Drie voorwaarden

Als het uitgangspunt is dat het concept van negatief loon wordt beheerst door het loonbegrip van artikel 10 Wet LB 1964, is in casu sprake van negatief loon als aan de drie voorwaarden voor werkgeversloon in negatieve zin is voldaan:

  1. Voldoende causaal verband tussen het voordeel en de dienstbetrekking (causaliteitseis/leer van de redelijke toerekening).
  2. Het gaat om ‘genieten’ (nadeelseis).
  3. Werkgever ‘verstrekt’ het nadeel en is zich daarvan bewust (verstrekkingseis).

Causaliteitseis

De Hoge Raad (15 april 2016, ECLI:NL:HR:2016:635) oordeelt dat een nadeel aan de dienstbetrekking moet worden toegerekend (causaliteitseis) “indien een werknemer op grond van een beding in een overeenkomst met (…) zijn werkgever gehouden is om bij de beëindiging van zijn dienstbetrekking een transactie te verrichten, en hij met die transactie een nadeel lijdt in de vermogenssfeer”.

Volgens Hof Den Haag (4 oktober 2023, ECLI:NL:GHDHA:2023:2217) kan bij vaststelling van die causaliteit een vergelijk plaatsvinden of een derde die ook de aandelen zou hebben gekocht, maar geen dienstbetrekking met de werkgever heeft (bijvoorbeeld een investeerder), hetzelfde nadeel zou hebben geleden.

Nadeel toerekenen aan dienstbetrekking

In casu is de werknemer op grond van een bepaling in de overeenkomst met zijn werkgever verplicht om bij uitdiensttreding de aandelen te koop aan te bieden tegen een vastgestelde prijs. Het nadeel in de vermogenssfeer die hij met die transactie lijdt, moet – in alle redelijkheid – worden toegerekend aan zijn dienstbetrekking.

Niet hetzelfde nadeel

Een derde die ook de aandelen zou hebben gekocht, maar geen dienstbetrekking met de werkgever had, zou niet hetzelfde nadeel hebben geleden. Dit geldt ook als de werknemer in deze situatie € 100 voor de aandelen zou hebben betaald en er bij verweving dus geen sprake was van loon (zie ook onder meer HR 2 augustus 2024, ECLI:NL:HR:2024:1083).

Voldaan aan nadeels- en verstrekkingseis

Verder is ook voldaan aan de nadeelseis, omdat de werknemer verarmt. En aan de verstrekkingseis, omdat de werkgever het nadeel verstrekt en zich daarvan bewust is. Er is sprake van negatief loon in de zin van artikel 10 Wet LB 1964.

Is de kwalificatie negatief loon daarbij begrensd tot de omvang van het eerder genoten positieve voordeel bij verwerving van de aandelen? De kennisgroep meent van niet.

De kennisgroep hanteert het loonbegrip van artikel 10 Wet LB in negatieve zin als uitgangspunt voor negatief loon.

De Hoge Raad (25 november 2005, ECLI:NL:HR:2005:AU6909) bepaalt ook “dat indien negatieve inkomsten bestaan in uitgaven waarmee een voordeel dat eerder is genoten in de vorm van positieve inkomsten geheel of gedeeltelijk ongedaan wordt gemaakt, zulke negatieve inkomsten slechts aftrekbaar zijn indien en voorzover de positieve inkomsten in de belastingheffing zijn betrokken”.

Negatief loon: verschil tussen WEV en verkoopprijs

In de genoemde situatie is geen sprake van uitgaven waarmee positieve inkomsten ongedaan worden gemaakt. De omvang van het negatief loon bedraagt in casu daarom € 300, zijnde het verschil tussen de WEV van € 800 en de vastgestelde verkoopprijs van € 500.

KG:204:2025:6 Negatief loon

Categorie: Nieuws Tags: aandelen, negatief loon

Tags: aandelen, negatief loon

Gerelateerde artikelen

2 december 2025

Excessieve vertrekvergoeding pas genoten bij uitbetaling

9 november 2025

Handige handreiking over financiële werknemersparticipatie

1 oktober 2025

Bedragen genoten in jaar van betaling: loon uit tegenwoordige dienstbetrekking

23 september 2025

Geen causaal verband tussen schadevergoeding en dienstbetrekking: geen negatief loon

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Ziekte en loondoorbetaling: automatiseren mutaties zorgt voor foutloze salarisverwerking

Partners

Je werkt in de salarisadministratie als je sommige zinnen vaker hoort dan ‘goedemorgen’
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Kostenneutrale cadeautjes: vaak sigaar uit eigen doos
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Slapend dienstverband: wel of geen opbouw vakantiedagen?
Zaken voor elkaar
Termijn beslissingen WIA gewijzigd: meer tijd UWV voor (her)beoordelen WIA-uitkeringen
Hoe bereken je de wettelijke opzegtermijn?

Meest gelezen berichten

  • Besluit IKV wijzigt voor opvolgende dienstbetrekkingen: verplicht 1 IKV 2.1k weergaven

  • Werkgever bewust financieel benadeeld: dringende reden voor ontslag 1.8k weergaven

  • Werkgever mocht te veel betaald loon verrekenen, loonstop ook terecht 1.7k weergaven

  • Uitkeringslasten UWV stijgen in 2026 – WW, WIA, Wazo en ZW 1.2k weergaven

  • ‘Positief in zin van verlenging’ arbeidscontract geen onvoorwaardelijke toezegging 0.9k weergaven

NIRPA

Opleidingen

16
feb
Pensioenen (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
18
feb
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
20
feb
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
20
feb
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
24
feb
Prinsjesdagupdate Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
27
feb
Module Strategische Arbeidsvoorwaarden en Belonen
Markus Verbeek Praehep
02
mrt
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
03
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
04
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
05
mrt
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
10
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
10
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
11
mrt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
17
mrt
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
17
mrt
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
18
mrt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
19
mrt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
23
mrt
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
07
apr
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
23
apr
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Salarisprofessional  – Uden
aaff
Operationeel Manager Loonadministratie
Scab
Ervaren Payroll Professional in Alphen aan den Rijn
Grant Thornton
Salarisprofessional – Raamsdonksveer
aaff
Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Salarisprofessional
aaff
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Teamleider Salarisadministratie – Salta Group Hilversum
Strictly People
Payroll Specialist
Vitalis
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
AFAS Payroll Specialist
Visser & Visser
Salarisadministrateur – Bauhaus Bunnik
Strictly People
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV