• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Negatief loon bij aandelen in werkgever – bad leaver en verlies bij uitdiensttreding

Negatief loon bij aandelen in werkgever – bad leaver en verlies bij uitdiensttreding

Nieuws

De Kennisgroep loonheffing van de Belastingdienst heeft een standpunt ingenomen over negatief loon bij aankoop van aandelen in de werkgever met een bad leaver bepaling.

15 april 2025 door Salaris Vanmorgen

Een werknemer heeft in jaar 1 aandelen in zijn werkgever verworven voor een bedrag van nihil. Op grond van een ‘bad leaver’ bepaling in de overeenkomst met zijn werkgever is hij bij uitdiensttreding verplicht om de aandelen aan zijn werkgever te koop aan te bieden tegen een prijs van € 500. De aandelen hebben bij toekenning een waarde in het economische verkeer (WEV) van € 100. De werkgever heeft loonheffingen ingehouden en afgedragen over een loonvoordeel van € 100.

De werknemer treedt in jaar 4 uit dienst en wordt door de werkgever als ‘bad leaver’ aangemerkt. De werkgever neemt de aandelen voor de prijs van€ 500 af. De WEV van de aandelen is op dat moment € 800.

WEV jaar 1:                                                    € 100

Verkrijging van de aandelen in jaar 1:          € 0

WEV jaar 4:                                                   € 800

Verkoopprijs bad leaver clausule jaar 4:     € 500

Voor de verkoop van de aandelen heeft de werknemer een winst gemaakt van € 500 -/- € 0 = € 500. Hij heeft immers in jaar 1 niets voor zijn aandelen hoeven betalen en hij biedt zijn aandelen in jaar 4 te koop aan voor € 500.

Als de werknemer geen bad leaver was geweest, had hij zijn aandelen in jaar 4 op de vrije markt kunnen verkopen tegen de op dat moment geldende WEV en daardoor een winst kunnen maken van € 800 -/- € 0 = € 800.

De werknemer heeft door de bad leaver bepaling in het contract een (papieren) verlies van € 300 gemaakt.

Vraag en antwoord

  1. Kan de werknemer het verlies in aanmerking nemen als negatief loon?
  2. Is het antwoord anders als de werknemer de aandelen heeft verworven voor de WEV?
  1. Ja. De werknemer kan het verlies in aanmerking nemen als negatief loon.
  2. Nee. Dit wordt niet anders als de werknemer aandelen heeft verworven voor de WEV.

Moment 1: verwerving aandelen

Artikel 13, eerste lid, van de Wet op de loonbelasting 1964 (Wet LB 1964) bepaalt dat loon in natura in aanmerking wordt genomen naar de WEV op het moment van de verwerving.

Volgens de Hoge Raad kunnen bijkomende rechten en verplichtingen van invloed zijn op de WEV van aandelen.

Een recht of verplichting die afhankelijk is van een zuiver subjectieve en in de sfeer van de dienstbetrekking gelegen factor is echter niet van invloed op de WEV van de aandelen. Volgens de Hoge Raad past dat niet in de regeling van artikel 13, eerste lid, Wet LB 1964.

Zuiver subjectieve factor

In de bovenstaande situatie is het bad leaver risico afhankelijk van het al dan niet voortbestaan van de dienstbetrekking, te weten: een zuiver subjectieve factor die in de sfeer van de dienstbetrekking ligt. Het bad leaver risico is daardoor niet van invloed op de WEV bij de verwerving van de aandelen. Het loon in natura bedraagt dus in casu € 100.

Ter info: een vervreemdingsverbod kan wél van invloed zijn op de WEV bij de verwerving van de aandelen. Zie ook KG:204:2023:9.

Fiscaal relevant causaal verband ontbreekt

Als de werknemer in de gegeven situatie € 100 voor de aandelen zou hebben betaald, is geen sprake van loon in de zin van artikel 10, eerste lid, Wet LB 1964. Volgens Hof Den Haag 4 oktober 2023 (ECLI:NL:GHDHA:2023:2217) ontbreekt namelijk een fiscaal relevant causaal verband met de dienstbetrekking als een werknemer aandelen verwerft tegen de WEV. De Hoge Raad (2 augustus 2024, ECLI:NL:HR:2024:1083) vindt dat oordeel geen blijk van een onjuiste rechtsopvatting.

Periode tussen moment 1 en moment 2

Voor de werknemer behoren de aandelen na het moment van verwerving tot het belastbare inkomen voor de heffing van inkomstenbelasting. Artikel 2.3 van de Wet inkomstenbelasting 2001 bepaalt dat, afhankelijk van de feiten en omstandigheden, de aandelen behoren tot het belastbaar inkomen uit werk en woning (box 1), het belastbaar inkomen uit aanmerkelijk belang (box 2) of het belastbaar inkomen uit sparen en beleggen (box 3).

Moment 2: uitdiensttreding en inwerkingtreding bad leaver bepaling

Eenduidigheid is er niet ten aanzien van de definitie van negatief loon. Er is geen wettelijke definitie, ook de jurisprudentie kent geen definitie. Wel wordt expliciet in de jurisprudentie het concept van negatief loon erkend en is hierin ook te lezen dat deze wordt beheerst door het loonbegrip van artikel 10 Wet LB 1964.

Uit de tekst en ontstaansgeschiedenis van de Wet LB 1964 valt niet op te maken dat de wetgever negatief loon andere voorwaarden heeft willen aanleggen dan voor positief loon.

Drie voorwaarden

Als het uitgangspunt is dat het concept van negatief loon wordt beheerst door het loonbegrip van artikel 10 Wet LB 1964, is in casu sprake van negatief loon als aan de drie voorwaarden voor werkgeversloon in negatieve zin is voldaan:

  1. Voldoende causaal verband tussen het voordeel en de dienstbetrekking (causaliteitseis/leer van de redelijke toerekening).
  2. Het gaat om ‘genieten’ (nadeelseis).
  3. Werkgever ‘verstrekt’ het nadeel en is zich daarvan bewust (verstrekkingseis).

Causaliteitseis

De Hoge Raad (15 april 2016, ECLI:NL:HR:2016:635) oordeelt dat een nadeel aan de dienstbetrekking moet worden toegerekend (causaliteitseis) “indien een werknemer op grond van een beding in een overeenkomst met (…) zijn werkgever gehouden is om bij de beëindiging van zijn dienstbetrekking een transactie te verrichten, en hij met die transactie een nadeel lijdt in de vermogenssfeer”.

Volgens Hof Den Haag (4 oktober 2023, ECLI:NL:GHDHA:2023:2217) kan bij vaststelling van die causaliteit een vergelijk plaatsvinden of een derde die ook de aandelen zou hebben gekocht, maar geen dienstbetrekking met de werkgever heeft (bijvoorbeeld een investeerder), hetzelfde nadeel zou hebben geleden.

Nadeel toerekenen aan dienstbetrekking

In casu is de werknemer op grond van een bepaling in de overeenkomst met zijn werkgever verplicht om bij uitdiensttreding de aandelen te koop aan te bieden tegen een vastgestelde prijs. Het nadeel in de vermogenssfeer die hij met die transactie lijdt, moet – in alle redelijkheid – worden toegerekend aan zijn dienstbetrekking.

Niet hetzelfde nadeel

Een derde die ook de aandelen zou hebben gekocht, maar geen dienstbetrekking met de werkgever had, zou niet hetzelfde nadeel hebben geleden. Dit geldt ook als de werknemer in deze situatie € 100 voor de aandelen zou hebben betaald en er bij verweving dus geen sprake was van loon (zie ook onder meer HR 2 augustus 2024, ECLI:NL:HR:2024:1083).

Voldaan aan nadeels- en verstrekkingseis

Verder is ook voldaan aan de nadeelseis, omdat de werknemer verarmt. En aan de verstrekkingseis, omdat de werkgever het nadeel verstrekt en zich daarvan bewust is. Er is sprake van negatief loon in de zin van artikel 10 Wet LB 1964.

Is de kwalificatie negatief loon daarbij begrensd tot de omvang van het eerder genoten positieve voordeel bij verwerving van de aandelen? De kennisgroep meent van niet.

De kennisgroep hanteert het loonbegrip van artikel 10 Wet LB in negatieve zin als uitgangspunt voor negatief loon.

De Hoge Raad (25 november 2005, ECLI:NL:HR:2005:AU6909) bepaalt ook “dat indien negatieve inkomsten bestaan in uitgaven waarmee een voordeel dat eerder is genoten in de vorm van positieve inkomsten geheel of gedeeltelijk ongedaan wordt gemaakt, zulke negatieve inkomsten slechts aftrekbaar zijn indien en voorzover de positieve inkomsten in de belastingheffing zijn betrokken”.

Negatief loon: verschil tussen WEV en verkoopprijs

In de genoemde situatie is geen sprake van uitgaven waarmee positieve inkomsten ongedaan worden gemaakt. De omvang van het negatief loon bedraagt in casu daarom € 300, zijnde het verschil tussen de WEV van € 800 en de vastgestelde verkoopprijs van € 500.

KG:204:2025:6 Negatief loon

Categorie: Nieuws Tags: aandelen, negatief loon

Tags: aandelen, negatief loon

Gerelateerde artikelen

14 juli 2026

Onterechte transitievergoeding terugbetaald krijgen

2 juni 2026

Loon of geen loon, dat is de vraag

29 april 2026

Aandelen toekennen met personeelslening en voorwaardelijke geldbonus

13 april 2026

Negatief loon en aanmerkelijk belang – aandelen terugleveren aan werkgever

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

De cijfers kloppen, maar klopt de cultuur ook?

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Je helpt klanten met hun administratie — maar hoe zit het met die van jouzelf?
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Onterechte transitievergoeding terugbetaald krijgen
Grip op uren per dienst: 7 veelgemaakte fouten in projectadministratie
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Werkdruk drempel voor verlofopname, duurzame inzetbaarheid meer dan aantal vakantiedagen
Aanpassingen Wet toekomst pensioenen, de tijd dringt! 
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
Billijke vergoeding: wanneer, hoogte en berekening

Meest gelezen berichten

  • Werkgevers mogen per 2027 geen arbeidskorting meer toepassen op socialezekerheidsuitkering 1.1k weergaven
  • Camping en woon-werkkilometers: gerichte vrijstelling voor reiskosten? 700 weergaven
  • Wet meer zekerheid flexwerkers per 1 januari 2028 een feit 700 weergaven
  • WAZO-uitkering en aanvulling tijdens dienstbetrekking: witte tabel van toepassing 700 weergaven
  • Regeling loontransparantie mannen en vrouwen verduidelijkt verplichte loonrapportage 700 weergaven

NIRPA

Opleidingen

15
jul
Digitale Toekomst voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
17
jul
Grensoverschrijdend Werken (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
21
jul
HBO Associate degree Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
24
jul
HBO Bachelor Management Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
27
jul
HBO Programma Arbeidsrecht
Markus Verbeek Praehep
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
31
aug
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
03
sep
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
07
sep
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Training Grenzen aangeven met zelfvertrouwen en respect
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
21
sep
Pensioen voor de salarisprofessional: ontdek welke verdieping bij jou past
MOCuitgevers
24
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
okt
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
05
okt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
06
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
07
okt
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
okt
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
12
nov
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers

Vacatures

Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Payroll specialist
Meijers makelaars in assurantiën
HR Officer
PIA Group
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
logo FV