• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Arbeidsovereenkomst niet verlengd – recht op vergoedingen vanwege einde dienstverband

Arbeidsovereenkomst niet verlengd – recht op vergoedingen vanwege einde dienstverband

Nieuws

De verzoeken van de werknemer tot betaling van aanzegvergoeding, transitievergoeding, achterstallig loon, vakantietoeslag en vergoeding voor vakantie- en ADV-uren wijst de kantonrechter grotendeels toe.

13 maart 2024 door Salaris Vanmorgen

Het beroep van de werkgever op verrekening in verband met verduistering door werknemer slaagt niet, omdat de gegrondheid van dit verweer niet eenvoudig is vast te stellen.

Het gaat in deze zaak om de vraag of de werkgever moet worden veroordeeld tot betaling van diverse bedragen aan de werknemer in het kader van de arbeidsovereenkomst tussen partijen en het einde daarvan.

Aanzegvergoeding

De werknemer maakt onder andere aanspraak op een vergoeding wegens het niet nakomen van de aanzegverplichting. de werkgever voert verweer tegen dit onderdeel van het verzoek en voert aan dat door haar op 17 juli 2023 telefonisch aan de werknemer is doorgegeven dat hij geen nieuwe arbeidsovereenkomst zou krijgen.

De werknemer is vanaf 20 juli 2023 in de ziektewet gegaan en is vanaf dat moment niet meer op kantoor geweest en was telefonisch niet bereikbaar voor de werkgever. Op 4 augustus 2023 heeft de werkgever per brief aan de werknemer bevestigd dat de arbeidsovereenkomst niet zou worden verlengd, aldus de werkgever.

Uiterlijk 1 maand voor einde contract schriftelijk informeren

De kantonrechter overweegt dat de werkgever uiterlijk een maand voordat de arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd van rechtswege zou eindigen, dus een maand voor 1 september 2023, de werknemer schriftelijk had moeten informeren over het al dan niet voortzetten van de arbeidsovereenkomst.

Aanzegging niet tijdig gedaan

De telefonische mededeling op 17 juli 2023 door de werkgever is niet voldoende om aan de aanzegverplichting te voldoen; in de wet is uitdrukkelijk bepaald dat de mededeling schriftelijk moet worden gedaan. De door de werkgever in dat kader verzonden brief dateert van 4 augustus 2023 en is dus te laat verstuurd. Dit betekent dat de aanzegging niet tijdig is gedaan en de werkgever de aanzegvergoeding, waarvan zij de hoogte niet heeft weersproken, aan de werknemer verschuldigd is.

Transitievergoeding, loon en vakantietoeslag

Verder maakt de werknemer aanspraak op een transitievergoeding, op loon over de maand augustus 2023 en op vakantietoeslag over de maanden juli en augustus 2023.

De werkgever heeft geen inhoudelijk verweer gevoerd tegen deze door de werknemer ingediende verzoeken en heeft niet betwist dat zij de transitievergoeding, het loon over de maand augustus 2023 en de vakantietoeslag over de laatste twee maanden van het dienstverband aan de werknemer verschuldigd is.

De werkgever heeft de hoogte van de door de werknemer verzochte bedragen niet weersproken, zodat de verzoeken van de werknemer in zoverre toewijsbaar zijn.

Vakantie- en ADV-uren

De werknemer maakt tot slot aanspraak op uitbetaling van de bij het einde van de arbeidsovereenkomst nog openstaande vakantie- en ADV-uren. Het gaat daarbij ten minste om 153,37 vakantie-uren met een tegenwaarde van € 2.219,26 bruto uitgaande van een loon van € 14,47 per uur.

Verder maakt de werknemer aanspraak op uitbetaling van 108 niet genoten ADV-uren met een tegenwaarde van € 1.562,76 bruto. de werknemer voert daartoe aan dat hij, omdat hij altijd 40 uur heeft gewerkt in plaats van de normale werktijd van 38 uur op grond van de cao en het dienstverband 59 weken heeft geduurd, recht heeft op uitbetaling van 108 uur.

Negatief saldo volgens werkgever

De werkgever voert verweer tegen de door de werknemer verzochte uitbetaling van vakantie- en ADV-uren. de werknemer heeft per week 2 uur ADV en per maand 16,67 uur vakantie opgebouwd waarbij er in het systeem geen onderscheid zichtbaar is tussen vakantie- en ADV-uren.

Het saldo van “Verlofregistraties” op de telefoon van de werknemer ziet dus ook op ADV-uren. Op het moment van het einde van de arbeidsovereenkomst was sprake van een negatief saldo, aldus de werkgever.

Deugdelijke administratie bijhouden

De kantonrechter overweegt dat hoewel op de werknemer als werknemer de bewijslast rust van de hoogte van het gevorderde saldo aan vakantie- en ADV-uren, het uitgangspunt is dat de werkgever een deugdelijke administratie bijhoudt.

Niet met stukken onderbouwd

Nu de werkgever de hoogte van de door de werknemer verzochte vakantie- en ADV-uren betwist, had het op de weg van de werkgever gelegen het verweer gemotiveerd en met stukken te onderbouwen en de bijgehouden administratie in deze procedure over te leggen. Dit heeft de werkgever niet gedaan. De kantonrechter ziet geen aanleiding om de werkgever alsnog in deze gelegenheid te stellen. De werkgever had immers al eerder een verklaring aan de werknemer in dat kader uit moeten reiken.

ADV-uren al begrepen in verlofsaldo

Het verweer van de werkgever dat de ADV-uren al begrepen zijn in het verlofsaldo heeft de werknemer niet weersproken. Hij heeft zijn vordering van de ADV-uren ook verder niet nader onderbouwd, zodat volgens de kantonrechter het verzoek wat de vakantie- en ADV-uren alleen een bedrag van € 2.219,26 bruto toewijsbaar is.

Wettelijke rente

De door de werknemer verzochte en door de werkgever niet betwiste wettelijke rente over het achterstallig loon is ook toewijsbaar, omdat de werkgever te laat heeft betaald. De wettelijke rente over de aanzegvergoeding is toewijsbaar zoals verzocht.

De gevorderde wettelijke rente over de transitievergoeding wordt toegewezen, te rekenen vanaf een maand na de dag waarop de arbeidsovereenkomst is geëindigd, dus vanaf 1 oktober 2023.

De wettelijke rente over de vakantietoeslag en de vakantie- en ADV-uren is eveneens toewijsbaar vanaf 1 oktober 2023 omdat de werkgever de eindafrekening, waarvan de vakantietoeslag en het uitbetalen van vakantie-en ADV-uren onderdeel uitmaken, uiterlijk een maand na het einde van de arbeidsovereenkomst verschuldigd is.

Wettelijke verhoging

De door de werknemer verzochte de wettelijke verhoging over het achterstallig loon en de vakantietoeslag wordt ook toegewezen. De kantonrechter ziet in de gegeven omstandigheden aanleiding om de wettelijke verhoging te matigen tot 20%. De gevorderde wettelijke rente over de wettelijke verhoging wordt toegewezen zoals gevorderd.

De door de werknemer verzochte afgifte van netto/bruto specificaties met de daaraan gekoppelde dwangsom wijst de kantonrechter toe.

Beroep op verrekening

De werkgever voert aan dat hij geen betaling aan de werknemer verschuldigd is, omdat zij een tegenvordering van rond de € 15.500,00 op de werknemer heeft in verband met spullen die hij verduisterd heeft. De werkgever heeft in feite een beroep gedaan op verrekening in verband met de vordering die hij op de werknemer meent te hebben.

Een beroep op verrekening kan slechts slagen indien de gegrondheid van dit verweer op eenvoudige wijze is vast te stellen. Gelet op de gemotiveerde betwisting door de werknemer van een vordering op hem en het ontbreken van een specificatie van de vordering en enige onderbouwing onder overlegging van stukken door de werkgever, is daarvan geen sprake. Volgens de kantonrechter kan het beroep van de werkgever op verrekening niet slagen.

De conclusie is dat de verzoeken van de werknemer worden toegewezen.

De proceskosten komen voor rekening van de werkgever, omdat zij overwegend ongelijk krijgt.

Tegenverzoek vanwege verduistering

de werkgever heeft ter zitting mondeling een tegenverzoek gedaan. Hij verzoekt veroordeling van de werknemer tot betaling van een bedrag van € 15.500 in verband met de spullen die de werknemer verduisterd heeft. de werknemer maakt bezwaar tegen het toestaan van het tegenverzoek. Het tegenverzoek wordt betwist en het verzoek is onvoldoende concreet en onderbouwd om te kunnen toewijzen, aldus de werknemer.

De kantonrechter overweegt dat het mogelijk is om mondeling ter zitting een tegenverzoek in te dienen. Een dergelijk verzoek zal echter ter zijde moeten worden gesteld indien, gelet op de omstandigheden van het geval, het toestaan van het tegenverzoek in strijd is met de goede procesorde. Daarvan is naar het oordeel van de kantonrechter in dit geval sprake.

Onvoldoende duidelijk en concreet

De werknemer is gelet op het late stadium van het indienen van het tegenverzoek en omdat het tegenverzoek onvoldoende duidelijk en concreet is, niet in staat om voldoende daarop te reageren. Daarvoor zal een nadere aanhouding noodzakelijk zijn.

Werkgever niet-ontvankelijk verklaard

Een nadere aanhouding levert naar het oordeel van de kantonrechter een onredelijke vertraging van de procedure en benadeling van de werknemer op en zal daarom niet worden toegelaten. Daar komt bij dat de werkgever niet dan wel onvoldoende heeft toegelicht waarom zij niet voorafgaand aan de zitting om aanhouding heeft verzocht en/of schriftelijk een tegenverzoek heeft ingediend. Het voorgaande leidt ertoe dat de werkgever niet-ontvankelijk zal worden verklaard in het tegenverzoek.

De proceskosten komen voor rekening van de werkgever, omdat hij ongelijk krijgt.

Uitspraak Rechtbank Noord-Holland, 10 januari 2024, ECLI:NL:RBNHO:2024:1012

Categorie: Nieuws Tags: aanzegvergoeding, einde dienstverband, vakantie-uren

Tags: aanzegvergoeding, einde dienstverband, vakantie-uren

Gerelateerde artikelen

1 december 2025

Eerder dienstverband, einde door werknemer, telt niet mee voor transitievergoeding

18 november 2025

Einde bedrijf, maar geen einde arbeidscontract, werknemer in geldproblemen

17 november 2025

Werkgever komt vaststellingsovereenkomst niet volledig na: loon en vergoedingen betalen

13 november 2025

Recht op 13e maand bij goed bedrijfsresultaat na sluiten vaststellingsovereenkomst

Hoofdsponsor

Loonbeslag: hoe ga je er als werkgever zorgvuldig mee om?

Kennispartner

Loontransparantie: wat betekent nieuwe Europese richtlijn voor jouw salarisadministratie?

Partners

Referentie verstrekken: wat mag je als HR wel en niet delen?
Wat je onboarding zegt over hoe je omgaat met salarisprofessionals
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Cora Josephs-Cuijpers
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Jubileumuitkering berekenen: hoe doe je dat?
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Nog steeds loonkloof in Nederland, maar wees voorbereid op wet loontransparantie
Zaken voor elkaar
Werkgeverslasten berekenen: verzuimspecialist Sazas beantwoordt 5 vragen

Meest gelezen berichten

  • Eerder dienstverband, einde door werknemer, telt niet mee voor transitievergoeding 13.2k weergaven

  • Verlofaanvraag geweigerd, toch op bedevaart, ontslag op staande voet terecht 5.6k weergaven

  • Passende arbeid – functie zieke werknemer aanpassen, werken volgens vast rooster 4.6k weergaven

  • Slapend dienstverband en vakantieopbouw zieke werknemer 4k weergaven

  • Bijtellingskorting voor elektrische auto van de zaak verlengen 3.3k weergaven

NIRPA

Opleidingen

08
dec
Werkkostenregeling (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
11
dec
Arbeidsrecht – Disfunctioneren (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
15
dec
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
17
dec
Basistraining Boekhouden voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
19
dec
Casemanagement (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
23
dec
Compensation & Benefits Consultant (CBC®)
Markus Verbeek Praehep
29
dec
DGA voor Salarisadministrateurs en Beloningsadviseurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
30
dec
Digitale Toekomst voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
16
jan
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
05
feb
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
06
feb
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
11
feb
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
02
mrt
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
03
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
04
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
05
mrt
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
10
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
10
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping en specialisatie)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
17
mrt
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
19
mrt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
23
mrt
Online cursus de Regeling vervroegde uittreding/ zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers

Vacatures

Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Salarisadministrateur
SD Worx
Salarisprofessional consultant – Aalsmeer
Aaff
Teamleider Salaris- en Personeelsadvies Heerhogowaard
aaff
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
(Junior) Jurist arbeidsrecht
Scab
Relatiebeheerder pensioenen – Tilburg
aaff
Salarisadministrateur
SD Worx
Salarisprofessional
aaff
Senior Salarisadministrateur – Libréon Breda
Strictly People
Teamleider Salaris- en Personeelsadvies
aaff
Salarisprofessional – Naaldwijk
aaff
Senior Salarisadministrateur – Asito Almelo
Strictly People
Operationeel Manager Loonadministratie
Scab
Medewerker Salarisadministratie bij OFS Groep
a.s Works
Medewerker loonadministratie – Zwolle (24–32 uur)
PIA Group
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV