• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Na ontslag wegens ernstige verwijtbaarheid toch recht op bonus

Na ontslag wegens ernstige verwijtbaarheid toch recht op bonus

Blogs

Heeft de werknemer na ontbinding van de arbeidsovereenkomst op grond van ernstig verwijtbaar handelen nog aanspraak op een bonus? Wat oordeelt de kantonrechter?

26 februari 2024 door Fiscount

Wegens een seksuele relatie met de vrouw van een ondergeschikte onder werktijd wordt de arbeidsovereenkomst van een werknemer ontbonden. Daarbij vond de rechter dat de werknemer ernstig verwijtbaar had gehandeld. Na de ontslagprocedure claimt de werknemer zijn bonus, waarop hij nog recht zegt te hebben – ondanks het feit dat hij in het betreffende jaar lange tijd op non-actief was gesteld. Krijgt hij die toegekend?

In de eerdere ontslagprocedure heeft de kantonrechter vastgesteld dat de werknemer (commercieel directeur) onder werktijd een seksuele relatie onderhield met de vrouw van een ondergeschikte. Hiervan getuigen onder meer fysieke afspraken onder werktijd en het veelvuldig versturen van appberichten. Daarmee handelde de werknemer in strijd met de Code of Ethics van zijn werkgever. Ook maakte hij misbruik van zijn positie en zakelijke telefoon. Dat gedrag achtte de rechter dermate verwijtbaar dat sprake was van ernstig verwijtbaar handelen.

De werknemer had het vertrouwen beschaamd dat bij zijn positie behoort, en zich niet volledig gericht op groei van het bedrijf en het optimaal functioneren van zijn team. De maandenlange affaire kon geen incident worden genoemd, zoals de werknemer wilde doen geloven. Over de bonus concludeerde de kantonrechter in de ontslagprocedure dat de werknemer daar recht op zou hebben.

Bonus betalen?

In vervolg op de ontslagprocedure moet de werknemer de werkgever dagvaarden op basis van artikel 843a Rv. De werkgever weigert namelijk om hem de bonus uit te betalen in het kader van de eindafrekening. Ter onderbouwing liet de werkgever de werknemer weten dat hij daarop geen recht zou hebben, omdat de arbeidsovereenkomst was geëindigd wegens ernstig verwijtbaar gedrag. De redelijkheid en billijkheid zouden er daarom aan in de weg staan om de bonus uit te betalen. De werkgever weigerde bovendien om hem stukken te verstrekken, met het doel het correcte bonusbedrag vast te kunnen stellen.

Bonusregeling

De kantonrechter die moet oordelen over de dagvaarding pakt de tussen de werkgever en werknemer in de arbeidsovereenkomst opgenomen bonusregeling erbij en ziet dat de regeling daarin als volgt is geformuleerd:

‘Werknemer heeft recht op een bonus bij het behalen van omzettargets. De hoogte van de bonus is afhankelijk van de hoeveelheid omzet op basis van de netto/netto omzet van [groep] B.V. en haar groepsvennootschappen [gedaagde] B.V., [groepsvennoot 1] B.V. [groepsvennoot 2] B.V. De [groepsvennoot 3] N.V. en [groepsvennoot 4] B.V., zoals deze blijkt uit de door de accountant goedgekeurde jaarrekening. Jaarlijks stelt Werkgever hiertoe na overleg met Werknemer een staffel vast. De omzetstaffel 2018 is als bijlage bij deze arbeidsovereenkomst gevoegd.’

En in het volgende lid is te lezen:

‘Onderhavige bonusregeling is niet van toepassing gedurende de periode dat Werknemer (gedeeltelijk) arbeidsongeschikt is, althans Werknemer heeft geen aanspraak op de bonus indien Werknemer 75% of meer van het boekjaar (gedeeltelijk) arbeidsongeschikt is geweest. Bij (partiële) arbeidsongeschiktheid van minder dan 75% gedurende het boekjaar ontvangt Werknemer een pro rato bonus. In geval de arbeidsovereenkomst voor het einde van het boekjaar eindigt, anders dan vanwege een dringende reden, ontvangt Werknemer een pro rato bonus.’

Op basis van deze regeling kreeg de werknemer op basis van de behaalde bedrijfsomzetten tussen 2018 en 2021 bonusbedragen uitgekeerd tussen de € 65.000 en 85.000.

Uitleg bonusregeling

De kantonrechter moet deze bonusbepaling zelf uitleggen, aangezien de werknemer geen beroep deed op het gezag van gewijsde*) van de overwegingen over de bonus in de beschikking in de eerdere ontslagprocedure. Bij de uitleg hanteert de kantonrechter de Haviltex-maatstaf: hoe moeten partijen de bonusregeling begrijpen en wat mochten zij daarbij in redelijkheid van elkaar verwachten? Daarbij is niet alleen de letterlijke tekst van de afspraak van belang, maar ook de eventuele andere omstandigheden zijn dat.

*) Inhoudend dat partijen daaraan in een latere procedure rechten kunnen ontlenen.

Geen andere uitzonderingen, voorzienbaar en niet uitonderhandeld

Tegen deze achtergrond is de kantonrechter het met de werknemer eens dat de regeling geen andere uitzonderingen vermeldt voor aanspraak op de bonus dan arbeidsongeschiktheid en ontslag wegens een dringende reden. En de wet onderscheidt nadrukkelijk de dringende reden van het in 2015 in de wet geïntroduceerde ernstig verwijtbaar handelen, zoals ook vastgelegd in verschillende wetsartikelen.

Bovendien hebben partijen klaarblijkelijk niet onderhandeld over de bonusregeling. Als de werkgever daarin ook andere uitzonderingsomstandigheden had willen opnemen, dan stond het hem vrij om die op te nemen in de bonusregeling. De werkgever kwam de regeling na 2015 overeen en wist – of moest in elk geval weten – dat sinds dat jaar de dringende reden en ernstige verwijtbaarheid juridisch onderscheiden zijn. De werkgever had die situatie wel degelijk kunnen voorzien en dus ook kunnen regelen. De vermelding van de dringende reden in de regeling kan de werkgever nu niet oprekken tot dringende reden en ernstige verwijtbaarheid.

Redelijkheid en billijkheid

De werkgever beriep zich ook op de beperkende werking van de redelijkheid en billijkheid, onder meer wegens de omstandigheden dat de werknemer:

  • het ontslag zonder vergoedingen helemaal aan zichzelf te wijten had; en
  • in het betreffende jaar slechts 35 dagen werkte. Daarnaast konden die werkdagen in twijfel worden getrokken, aangezien hij onder werktijd dus kennelijk met heel andere dingen bezig was.

Met de werknemer is de kantonrechter het eens dat terughoudend moet worden getoetst of een afspraak naar maatstaven van redelijkheid en billijkheid onaanvaardbaar is. En die in acht te nemen terughoudendheid leidt er in dit geval volgens de kantonrechter toe dat toekenning van de bonus naar die maatstaten niet onaanvaardbaar is.

De werkgever stelde immers de regeling zelf op en had daarbij contractsvrijheid om ook andere uitsluitingsvoorwaarden overeen te komen. Het feit dat de werkgever dat niet heeft gedaan, kan alleen niet tot de conclusie leiden dat het beroep van de werknemer op de bonusregeling volgens die maatstaven onaanvaardbaar moet worden geacht.

Bij de dagvaarding overlegde de werknemer zijn berekening van de bonus, die uitkomt op € 85.000. Rekening houdend met het ontslag per medio november van 2022 heeft hij ook volgens de werkgever naar rato recht op € 74.288. Dit bedrag wijst de kantonrechter hem toe.

Proceskosten

De werknemer meent dat de werkgever onrechtmatig heeft gehandeld door het op een procedure aan te laten komen, terwijl hij al wist dat hij de bonus zou moeten betalen. Bovendien verzochten partijen volgens de werknemer – wat de werkgever in deze procedure overigens ontkent – de kantonrechter in de verzoekschriftprocedure om zich ook uit te laten over de verschuldigdheid van de bonus, om een vervolgprocedure te voorkomen. De kantonrechter ging daarin mee. Door het onrechtmatig handelen van de werkgever heeft de werknemer vervolgens schade in de vorm van juridische kosten.

De kantonrechter ziet dat een gezamenlijk verzoek niet blijkt uit de aantekeningen van de zitting in de verzoekschriftprocedure of uit de uitspraak in die procedure; dat verzoek was toen slechts afkomstig van de werknemer. Hij meent dat de werkgever in deze dagvaardingsprocedure geen juridisch onpleitbaar standpunt heeft ingenomen, waardoor de drempel voor toewijzing van de werkelijke proceskosten niet wordt gehaald. De vordering van de werknemer wordt op dit punt afgewezen.

Dit is een beslissing in een serie van drie lezenswaardige en voor de praktijk nuttige arbeidsrechtelijke beschikkingen, alle op 27 december 2023 gegeven door dezelfde Rechtbank Zeeland-West-Brabant. De eerste van de drie werd eerder besproken en bespreking van de derde beschikking volgt binnenkort.

Frank Troost is als adviseur en trainer arbeidsrecht werkzaam voor (onder meer) Fiscount. Hij adviseert en begeleidt zowel werkgevers als werknemers regelmatig bij kwesties zoals omtrent adequate vastlegging van arbeidsvoorwaarden en is bereikbaar via (038) 303 4109 en f.troost@fiscount.nl.


Arbeid en recht

Boete op overtreding relatiebeding in een beëindigingsovereenkomst?

Categorie: Blogs Tags: bonussen, ernstig verwijtbaar handelen

Tags: bonussen, ernstig verwijtbaar handelen

Gerelateerde artikelen

2 december 2025

Excessieve vertrekvergoeding pas genoten bij uitbetaling

19 november 2025

Slim het jaar afsluiten, zo regel je bonussen en uitkeringen foutloos

3 september 2025

Jongere werknemer ook recht op tekenbonus uit Sociaal Plan bij akkoord vso?

18 augustus 2025

‘Kennisgroep neemt te streng standpunt in over genietingsmoment bonusplan’

Hoofdsponsor

Loonbeslag: hoe ga je er als werkgever zorgvuldig mee om?

Kennispartner

Loontransparantie: wat betekent nieuwe Europese richtlijn voor jouw salarisadministratie?

Partners

Referentie verstrekken: wat mag je als HR wel en niet delen?
Wat je onboarding zegt over hoe je omgaat met salarisprofessionals
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Cora Josephs-Cuijpers
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Jubileumuitkering berekenen: hoe doe je dat?
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Nog steeds loonkloof in Nederland, maar wees voorbereid op wet loontransparantie
Zaken voor elkaar
Werkgeverslasten berekenen: verzuimspecialist Sazas beantwoordt 5 vragen

Meest gelezen berichten

  • Compensatie transitievergoeding bij ontslag door ziekte alleen nog voor kleine werkgevers 23k weergaven

  • ‘Minimumloon en AOW niet automatisch aan elkaar koppelen’ 13.7k weergaven

  • Toch recht op loonsverhoging volgens cao, geen uitzondering, verworven recht 6.1k weergaven

  • Rekenregels per 1 januari 2026 – minimumloon, dagloon, premies en premiegrenzen 4.7k weergaven

  • Verlofaanvraag geweigerd, toch op bedevaart, ontslag op staande voet terecht 2.4k weergaven

NIRPA

Opleidingen

15
dec
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
17
dec
Basistraining Boekhouden voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
19
dec
Casemanagement (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
23
dec
Compensation & Benefits Consultant (CBC®)
Markus Verbeek Praehep
29
dec
DGA voor Salarisadministrateurs en Beloningsadviseurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
30
dec
Digitale Toekomst voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
16
jan
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
05
feb
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
05
feb
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
06
feb
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
11
feb
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
02
mrt
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
03
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
04
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
05
mrt
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
10
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
10
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping en specialisatie)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
17
mrt
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
19
mrt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
23
mrt
Online cursus de Regeling vervroegde uittreding/ zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur
SD Worx
Medewerker loonadministratie – Zwolle (24–32 uur)
PIA Group
Medewerker Salarisadministratie bij OFS Groep
a.s Works
Salarisprofessional – Naaldwijk
aaff
Senior Salarisadministrateur – Libréon Breda
Strictly People
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Operationeel Manager Loonadministratie
Scab
(Junior) Jurist arbeidsrecht
Scab
Teamleider Salaris- en Personeelsadvies Heerhogowaard
aaff
Salarisprofessional
aaff
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Relatiebeheerder pensioenen – Tilburg
aaff
Salarisadministrateur
SD Worx
Teamleider Salaris- en Personeelsadvies
aaff
Salarisprofessional consultant – Aalsmeer
Aaff
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV