• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Wet vereenvoudiging beslagvrije voet: stand van zaken

Wet vereenvoudiging beslagvrije voet: stand van zaken

Nieuws

Minister Koolmees gaat in op de stand van zaken rond de uitvoering van de Wet vereenvoudiging beslagvrije voet en de Stroomlijning Keten voor Derdenbeslag.

2 juni 2021 door Salaris Vanmorgen

Salaris Vanmorgen

Een onderdeel van de Brede Schuldenaanpak is de implementatie van de Wet vereenvoudiging
beslagvrije voet. Deze wet is op 1 januari 2021 in werking getreden.

Met de inwerkingtreding van de wet wordt het bestaansminimum van mensen op wiens inkomen beslag wordt gelegd beter geborgd door beslagleggende partijen. Het gaat om gerechtsdeurwaarders, gemeenten, waterschappen, UWV, de SVB, het CJIB, het LBIO en de Belastingdienst.

Beslagvrije voet te laag

Voor inwerkingtreding van de wet werd 75 procent van de mensen met een te lage beslagvrije voet geconfronteerd. Een belangrijke oorzaak hiervan was dat de burger zelf informatie moest verstrekken om de beslagvrije voet correct vast te stellen. In stressvolle schuldensituaties komt het echter regelmatig voor dat mensen informatie niet, te laat of onvolledig geven.

Alleen nog controleren

Voor de berekening van de beslagvrije voet zijn beslagleggers onder de nieuwe wet niet langer vooral afhankelijk van informatie van de burger. De burger hoeft de beslagvrije voet in principe alleen nog te controleren. Hiermee is de burger zoveel mogelijk ontzorgd.

Rekenmodule

Om de vereenvoudigde beslagvrije voet correct te berekenen moet een beslagleggende partij beschikken over – een aansluiting op – een rekenmodule. De rekenmodule berekent op basis van  inkomensgegevens en de leefsituatie de beslagvrije voet.

Alle gerechtsdeurwaarders, UWV, de SVB, het CJIB, het LBIO en ongeveer twee derde van alle gemeenten en waterschappen beschikken nu over – aansluiting op – een rekenmodule en berekenen de beslagvrije voet via deze weg. De Belastingdienst beschikt over een eigen rekenmodule.

Het deel van de gemeenten en waterschappen dat nog niet is aangesloten op een rekenmodule maakt gebruik van de overgangstermijn op grond waarvan ze de oude beslagvrije voet mogen hanteren, of legt nog geen beslag. Deze partijen passen uiterlijk vanaf 1 juli 2021 de vereenvoudigde beslagvrije voet toe.

Burgerportaal

Sinds 4 januari 2021 is ook het burgerportaal live. Elke burger kan hierop eenvoudig relevante informatie over de beslagvrije voet raadplegen en zijn beslagvrije voet herrekenen. Het burgerportaal wordt doorlopend verder verbeterd aan de hand van bevindingen van een burgerpanel, professionals uit het werkveld en ervaringen met het portaal in de praktijk.

Beslagvrije voet berekenen vanaf 2021: hoe zit dat precies?

Knelpunten oplossen

De nieuwe processen en systemen voor de berekening van de beslagvrije voet worden continu gemonitord en waar nodig geoptimaliseerd. Op deze manier kunnen knelpunten zo snel mogelijk door ketenpartijen worden herkend en opgelost.

Zo bleek dat de beslagvrije voet in sommige gevallen lager uitviel dan zou moeten bij mensen die de salarisuitbetaling per vier weken ontvangen in plaats van per maand en is een knelpunt ontstaan bij het vaststellen van het gemiddeld maandinkomen. Beide gevallen worden in de keten opgelost door de rekenmodule aan te passen.

Verder bleek dat een te lage beslagvrije voet is berekend in gevallen waarbij door een inkomensverstrekker de vakantietoeslag jaarlijks wordt doorgegeven aan de Polisadministratie in plaats van maandelijks. Dit doet zich in elk geval voor bij ruim tweehonderd gemeenten en betreft circa 15.000 beslagen.

Bijstandsgerechtigden uit die gemeenten die in januari, februari of begin maart zijn geconfronteerd met een beslaglegging of herberekening van een eerder vastgestelde beslagvrije voet kregen hierdoor een beslagvrije voet van 90 procent van de verstrekte uitkering in plaats van 95 procent.

Structurele oplossing

Ketenpartijen hebben hun werkwijze aangepast zodat tijdelijk een extra, handmatige controle plaatsvindt bij de berekening van de beslagvrije voet en de afdracht van de afloscapaciteit. Gelijktijdig werken de ketenpartijen en het ketenbureau van het ministerie van Sociale Zaken aan een structurele oplossing. Daarnaast wordt uitgezocht of dit zich ook voordoet bij andere inhoudingsplichtigen.

Belastingdienst

De Belastingdienst kan de beslagvrije voet in bepaalde gevallen nog niet herzien. Dit wordt veroorzaakt door problemen in de systemen die op dit moment worden verholpen. Lopende vorderingen ouder dan twaalf maanden zijn daarom stopgezet en de betreffende burgers en hun werkgevers zijn geïnformeerd.

Beslagvrije voet 2021 voor loonbeslag ouder dan 12 maanden – geen nieuwe berekening

Stroomlijning Keten voor Derdenbeslag

Het programma Stroomlijning Keten voor Derdenbeslag heeft tot doel de gegevensuitwisseling tussen de ketenpartijen te verbeteren. Daarvoor zal een ICT-voorziening worden gebouwd waarmee  gerechtsdeurwaarders, gemeenten, waterschappen, UWV, de SVB, het CJIB, het LBIO en de Belastingdienst informatie kunnen uitwisselen. Op die manier kan het bestaansminimum beter worden geborgd van mensen op wiens inkomen verschillende beslagen zijn gelegd of wordt verrekend en kunnen onnodige proces- en executiekosten zoveel mogelijk worden voorkomen.

Wetsvoorstel

De verbeterde gegevensuitwisseling is een aanvulling op de Wet vereenvoudiging beslagvrije voet. De grondslag voor de gegevensuitwisseling wordt geregeld in het wetsvoorstel Wet stroomlijning keten derdenbeslag.

De noodzakelijke voorbereidingen voor de start van de bouw van de ICT-voorziening
zijn in 2020 gestart. Daarbij zijn de gerechtsdeurwaarders, gemeenten, waterschappen, UWV, de SVB, het CJIB, het LBIO en de Belastingdienst nauw betrokken.

Met ketenpartijen wordt een nieuwe planning afgestemd waarin ook de verwachte indiening van het wetsvoorstel bij de Tweede Kamer wordt opgenomen.

Voortgang implementatie Wet vereenvoudiging beslagvrije voet en verbreding beslagregister

 

Categorie: Nieuws Tags: Belastingdienst, beslagvrije voet, schulden

Tags: Belastingdienst, beslagvrije voet, schulden

Gerelateerde artikelen

18 maart 2026

iDEAL wordt Wero: wat wijzigt er voor werkgevers?

18 februari 2026

Ontslag voor medewerker Belastingdienst wegens verboden nevenwerkzaamheden

18 februari 2026

Belastingdienst stapt over naar Microsoft 365 – geen volledig Europees alternatief

9 februari 2026

BelastingTelefoon minder goed bereikbaar door actie tegen nullijn rijksambtenaren

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Fouten in loonstroken: de 5 meest voorkomende en hoe je ze voorkomt

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Elk voordeel heeft zijn nadeel…
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Zzp’er of werknemer? Ondernemerschap of arbeidsovereenkomst?
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
Loonopschorting versus loonstop: zo adviseer je de werkgever bij ziekteverzuim

Meest gelezen berichten

  • Einde arbeidsovereenkomst zieke werknemer: geen re-integratieverplichtingen, geen loon 4.7k weergaven
  • Werkgever lapt arbeidsrechtelijke regels aan zijn laars en moet flink betalen 1.4k weergaven
  • UWV Jaarplan 2026: herstel fouten in WIA-uitkeringen is topprioriteit 1.4k weergaven
  • Arbeidsongeschiktheidsfonds zit vol, maar Aof-premie blijft stijgen 0.9k weergaven
  • Vaste loonkostensubsidie voor werknemer met beschut werk 700 weergaven

NIRPA

Opleidingen

13
apr
Netherlands: Basic course on Dutch employment law
SD Worx
13
apr
HBO Associate degree Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
14
apr
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
HBO Bachelor Management Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
20
apr
HBO Programma Arbeidsrecht
Markus Verbeek Praehep
21
apr
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
22
apr
HBO Programma Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
23
apr
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
28
apr
Inkomstenbelasting voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
01
mei
Lonen in de Jaarrekening (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
07
mei
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
07
mei
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Basiscursus loonheffingen en fiscaliteit
SD Worx
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
19
mei
SD Worx: arbeidsrechtelijke updates
SD Worx
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
26
mei
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
28
mei
Zieke werknemer: rechten en plichten
SD Worx
02
jun
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
03
jun
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
08
jun
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
09
jun
Training: Durven zichtbaar te zijn & energie richten op wat jou motiveert en laat groeien
MOCuitgevers
09
jun
Training: Durven zichtbaar te zijn en je stem te laten horen
MOCuitgevers
09
jun
Training: Energie richten op wat jou motiveert en laat groeien
MOCuitgevers
09
jun
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
16
jun
De werkkostenregeling
SD Worx
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
16
jun
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Het Nederlands ontslagrecht
SD Worx
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
25
jun
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
30
jun
Masterclass Arbeidsrecht en Sociaalzekerheidsrecht
MOCuitgevers
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers

Vacatures

Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Teamleider Salarisadministratie – Salta Group Hilversum
Strictly People
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Payroll Specialist
Vitalis
Ervaren Payroll Professional in Alphen aan den Rijn
Grant Thornton
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
Salarisadministrateur – Bauhaus Bunnik
Strictly People
Salarisprofessional – Raamsdonksveer
aaff
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Salarisprofessional
aaff
Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Salarisprofessional  – Uden
aaff
AFAS Payroll Specialist
Visser & Visser
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV