• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Standplaatswijziging en reistijdcriterium: peildatum bepalend

Standplaatswijziging en reistijdcriterium: peildatum bepalend

Nieuws

De standplaats van de werknemer wijzigt. Het reistijdcriterium uit het Sociaal Kader Reorganisaties geldt. Mocht de werknemer vertrouwen op eerstgenoemde peildatum?

25 augustus 2020 door Salaris Vanmorgen

Salaris Vanmorgen

De peildatum wijzigt voor het maken van een definitieve keuze. Mocht de werknemer op basis van de adviesaanvraag (aan de COR) en de communicatie van de werkgever gerechtvaardigd vertrouwen op de oorspronkelijk gemelde peildatum?

Wat is de situatie?

De werknemer werkt bij een financieel dienstverlener. Hij heeft tot begin 2020 zijn werkzaamheden uitgevoerd op de vestiging te Ede.

Op 21 januari 2019 heeft de financieel dienstverlener haar adviesaanvraag “Sluiting locatie Ede” ingediend bij de Centrale Ondernemingsraad. In deze adviesaanvraag staat onder meer:

“(…) Het voorgenomen besluit betreft het sluiten van het pand Veluwepoort in Ede per 31 maart 2020. Dit betekent het opzeggen van het huurcontract (…) en een fasegewijze verhuizing naar Arnhem (…)”

Reistijdcriterium

Uitgangspunt bij deze adviesaanvraag is mens volgt werk. Het Sociaal Kader Reorganisaties is van toepassing.

Indien de reistijd woon-werk (snelste reistijd enkele reis per openbaar vervoer), langer dan anderhalf uur duurt (te meten tussen 8.30-9.30 uur op dinsdag), is de medewerker niet verplicht de functie te volgen, tenzij de medewerker in de functie al een langere reistijd had en die niet is toegenomen door de verplaatsing.

Als de medewerker ervoor kiest de functie niet te volgen omdat de reistijd wordt overschreden, wordt de medewerker boventallig op de datum waarop de functie wordt verplaatst.

De sluiting van het pand in Ede betekent een wijziging van standplaats voor ongeveer 330 medewerkers waaronder de betreffende werknemer.

De eerste peildatum

De in eerste instantie gecommuniceerde peildatum voor het berekenen van de reistijd is:

voorlopige keuze: 10 september 2019, definitieve keuze: 10 december 2019.

De werkgever heeft vervolgens diverse keren een ‘Nieuwsflits verhuizing Arnhem’ verstuurd aan de werknemers van locatie Ede. In de nieuwsflits van 6 augustus 2019 schrijft de werkgever:

“(…) Je daadwerkelijke reistijd wordt pas begin december berekend als de nieuwe dienstregelingen bekend zijn. Als jouw reistijd op peildatum 10 december 90 minuten of korter is, of jouw reistijd neemt niet toe, dan kun je geen beroep doen op de keuzemogelijkheid en volg je het werk naar Arnhem. Je definitieve keuze hoef je dus pas begin december door te geven. Je krijgt hier tegen die tijd bericht over. (…)”

De werkgever heeft op 13 november 2019 bij de COR een addendum op de adviesaanvraag ingediend. Dit addendum ziet op de aanpassing van de peildatum voor het berekenen van de reistijd. De nieuwe peildatum voor het berekenen van de reistijd wordt 17 december 2019.

De werkgever heeft een update naar de werknemers van locatie Ede gestuurd:

“Voor het berekenen van de reistijd gaan we uit van de nieuwe dienstregelingen die half december ingaan. Als peildatum geldt 17 december 2019. Eerder hebben we een peildatum van 10 december gecommuniceerd, maar omdat de nieuwe dienstregelingen pas later ingaan, passen wij ons hier ook op aan.(…)”

Tussen partijen is in geschil of  de werknemer een beroep toekomt op het artikel in het Sociaal Kader Reorganisaties over het reistijdcriterium.

Uit dit artikel volgt dat medewerkers van de werkgever bij een reorganisatie hun werk niet hoeven te volgen als de reistijd (enkele reis) boven de 90 minuten uitkomt. Als de werknemer wordt gevolgd in zijn standpunt, betekent dit dat hij per 1 maart 2020 boventallig is en onder meer aanspraak kan maken op een beëindigingsvergoeding.

Gerechtvaardigd vertrouwen?

De werknemer stelt allereerst dat sprake is van gerechtvaardigd vertrouwen. De werkgever heeft dit gemotiveerd betwist.

Ter onderbouwing van zijn standpunt verwijst de werknemer allereerst naar de adviesaanvraag. Hierin staat dat de reistijd moet worden berekend per de definitieve peildatum van 10 december 2019.

Ook in alle overige communicatie van de werkgever is telkens de peildatum van 10 december 2019 genoemd zonder dat daarbij werd vermeld dat deze nog gewijzigd kon worden. Weliswaar is daarbij vermeld dat zou worden uitgegaan van de nieuwe dienstregeling, maar de werknemer mocht ervan uitgaan dat de werkgever had onderzocht op welke datum de nieuwe dienstregeling zou ingaan en dat dit dus per 10 december 2019 het geval zou zijn.

De kantonrechter oordeelt dat het beroep van de werknemer op het gerechtvaardigd vertrouwen niet slaagt.

Definitieve keuze

In (het schema bij) de adviesaanvraag staat dat 10 december 2019 de peildatum is voor het berekenen van de reistijd ten behoeve van de definitieve keuze van de werknemer. In de adviesaanvraag heeft de werkgever daarnaast duidelijk vermeld dat het berekenen van de reistijd en het kunnen maken van de definitieve keuze afhankelijk is van de nieuwe dienstregelingen: ‘Zodra de nieuwe dienstregelingen begin december bekend zijn, kunnen medewerkers hun keuze definitief maken.’.

Hieruit volgt dat – anders dan de werknemer stelt – ‘definitief’ niet ziet op het definitief zijn van de peildatum, maar op het maken van een definitieve keuze. Los daarvan heeft de werkgever onweersproken aangevoerd dat de in het schema genoemde data flexibel zijn en nog kunnen wijzigen.

Ook uit de overige door de werknemer naar voren gebrachte feiten en omstandigheden volgt niet dat door de werkgever mededelingen zijn gedaan, dan wel dat sprake is van gedragingen aan de kant van de werkgever, op basis waarvan de werknemer erop mocht vertrouwen dat hij 10 december 2019 als definitieve peildatum mocht aanhouden.

Duidelijk is dat het voorbehoud van het ingaan van de nieuwe dienstregeling wordt gemaakt voor toepassing van het reistijdcriterium: “Als op basis van de nieuwe dienstregeling op de definitieve peildatum van 10 december 2019 blijkt dat je reistijd 90 minuten of korter is, of deze neemt niet toe door de verhuizing, kun je daar geen beroep op doen.”

Meetmoment in december

De werkgever heeft duidelijk gecommuniceerd dat de beslissing over de standplaatswijziging van individuele medewerkers pas begin december 2019 duidelijk zou zijn. Dat de werknemer hierop heeft voorgesorteerd door in oktober 2019 voor zichzelf al een reistijdberekening en definitieve keuze te maken, maakt niet dat hij er gerechtvaardigd op mocht vertrouwen dat het reistijdcriterium op hem van toepassing zou zijn. Voor de werkgever lag het meetmoment immers begin december 2019.

Ook het feit dat de werkgever tijdig de definitieve peildatum heeft medegedeeld, maakt dat de werknemer geen gerechtvaardigd vertrouwen mocht hebben in het voor hem van toepassing zijn van de afvloeiingsregeling. Voor gerechtvaardigd vertrouwen was het eenvoudigweg nog te vroeg.

De kantonrechter wijst de vorderingen van de werknemer af.

Uitspraak Rechtbank Den Haag, 4 augustus 2020, ECLI:NL:RBDHA:2020:7606

 

Categorie: Nieuws Tags: arbeidsovereenkomst, reistijd, reorganisaties, standplaats

Tags: arbeidsovereenkomst, reistijd, reorganisaties, standplaats

Gerelateerde artikelen

10 maart 2026

Terecht ontslag op staande voet: management fee laten uitbetalen in plaats van salaris

9 maart 2026

Vaststellingsovereenkomst opstellen: dit moet je als adviseur weten

5 maart 2026

Geen arbeidsovereenkomst tussen ex-partners – geen arbeid, geen loon, geen gezag

27 februari 2026

Ketenregeling van toepassing – vierde arbeidscontract is vast contract

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Wat te doen bij overlijden van een werknemer?

Partners

Wat drie jaar als arbeidsmarktbemiddelaar in de salarisadministratie mij hebben geleerd
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Kostenneutrale cadeautjes: vaak sigaar uit eigen doos
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Zzp’er of werknemer? Ondernemerschap of arbeidsovereenkomst?
Zaken voor elkaar
De kracht van complimenten op de werkvloer
Vaststellingsovereenkomst opstellen: dit moet je als adviseur weten

Meest gelezen berichten

  • Verstoorde arbeidsverhouding door onder meer gedoe over salaris werknemer 2.1k weergaven
  • ‘Bevalboete: zwangere vrouwen leveren flink in door verlaging maximumdagloon’ 2k weergaven
  • Zzp-wetgeving: deel wet Vbar geschrapt, invoering Zelfstandigenwet 1k weergaven
  • ‘Pseudo-eindheffing fossiele auto moet simpeler’, brief naar Tweede Kamer 1k weergaven
  • Flexwerk wordt lastiger en duurder volgens werkgevers 800 weergaven

NIRPA

Opleidingen

17
mrt
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
17
mrt
Werkkostenregeling (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
18
mrt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
20
mrt
Arbeidsrecht – Disfunctioneren (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
23
mrt
Basiscursus Nederlands Arbeidsrecht
SD Worx
23
mrt
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
23
mrt
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
26
mrt
Basistraining Boekhouden voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
30
mrt
Casemanagement (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
02
apr
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
02
apr
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
07
apr
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
13
apr
Netherlands: Basic course on Dutch employment law
SD Worx
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
17
apr
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
23
apr
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Basiscursus loonheffingen en fiscaliteit
SD Worx
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
19
mei
SD Worx: arbeidsrechtelijke updates
SD Worx
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
26
mei
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
28
mei
Zieke werknemer: rechten en plichten
SD Worx
02
jun
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
08
jun
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
De werkkostenregeling
SD Worx
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Het Nederlands ontslagrecht
SD Worx
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Salarisprofessional
aaff
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
AFAS Payroll Specialist
Visser & Visser
Ervaren Payroll Professional in Alphen aan den Rijn
Grant Thornton
Teamleider Salarisadministratie – Salta Group Hilversum
Strictly People
Salarisprofessional  – Uden
aaff
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Payroll Specialist
Vitalis
Salarisadministrateur – Bauhaus Bunnik
Strictly People
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Medewerker loonadministratie – Zwolle
Aksos | PIA Group
Salarisprofessional – Raamsdonksveer
aaff

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV