• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Sneeuw leidt tot val werknemer – werkgever aansprakelijk voor geleden schade?

Sneeuw leidt tot val werknemer – werkgever aansprakelijk voor geleden schade?

Nieuws

Valpartij door sneeuwval. De werknemer verwijt de werkgever dat hij niet heeft gezorgd voor een veilige werkomgeving. Heeft de werkgever de zorgplicht geschonden?

16 juli 2025 door Salaris Vanmorgen

De werknemer is uitgegleden doordat het glad was nadat het gesneeuwd had. Bij de valpartij heeft de werknemer zijn linkerarm op twee plaatsen gebroken. Is de werkgever aansprakelijk voor de geleden schade? Wat oordeelt de kantonrechter?

Waar gaat deze zaak over?

De werknemer is op 25 januari 2021 voor bepaalde tijd in dienst getreden bij de werkgever. De werkgever heeft hem op basis van een payrollovereenkomst uitgeleend aan een bedrijf in de functie van vrachtwagenchauffeur.

Op 9 februari 2021 moest de werknemer met een lege oplegger een container op te halen in de haven van Antwerpen.

In de nacht van 8 op 9 februari 2021 en op de ochtend van 9 februari 2021 had het gesneeuwd.

De werknemer arriveerde op 9 februari 2021 omstreeks 10.45 uur bij de haven van Antwerpen. De werknemer is uitgestapt bij de weegbrug en richting een nabijgelegen kantoor op het bedrijventerrein gelopen. Tijdens deze wandeling is de werknemer uitgegleden. Bij de valpartij heeft de werknemer zijn linkerarm op twee plaatsen gebroken.

De arbeidsovereenkomst tussen de werknemer en de werkgever is per 22 februari 2021 geëindigd.

Op 23 november 2022 is een vaststellingsovereenkomst gesloten tussen de werknemer en de aansprakelijkheidsverzekeraar van het bedrijf. Op basis van deze overeenkomst heeft de verzekeraar – tegen finale kwijting – een bedrag van € 7.000 aan schadevergoeding en een bedrag van € 4.000 aan buitengerechtelijke kosten aan de werknemer betaald.

Per brief van 5 september 2024 heeft de werknemer de werkgever aansprakelijk gesteld voor de door hem geleden en nog te lijden schade.

De werkgever heeft de aansprakelijkheid niet erkend. De werknemer is naar de rechter gestapt.

Aansprakelijk voor schade

De werknemer heeft artikel 7:658 BW aan zijn vordering ten grondslag gelegd. Ingevolge dit artikel is een werkgever aansprakelijk voor schade die een werknemer in de uitoefening van zijn werkzaamheden lijdt, tenzij hij aantoont dat hij aan zijn zorgplicht heeft voldaan of dat de schade in belangrijke mate het gevolg is van opzet of bewuste roekeloosheid van de werknemer.

De werkgever heeft niet weersproken dat de werknemer in de uitoefening van zijn werkzaamheden ten val is gekomen en daardoor schade heeft geleden zodat de kantonrechter hiervan uitgaat. De vraag die dan vervolgens moet worden beantwoord is of de werkgever hiervoor aansprakelijk is.

Voldaan aan zorgplicht?

Het ligt op de weg van de werkgever om aan te tonen dat hij heeft voldaan aan de zorgplicht. De werkgever is – als formele werkgever – ten opzichte van de werknemer aansprakelijk voor het eventuele tekortschieten van het bedrijf – als materiële werkgever – alsof het zijn eigen tekortschieten is. Als het bedrijf niet aan de zorgplicht heeft voldaan, is dit dus toe te rekenen aan de werkgever.

Geen veilige werkomgeving

Tussen partijen staat vast dat de werknemer in de ochtend van 9 februari 2021 ten val is gekomen doordat de weg waarover hij liep glad was als gevolg van sneeuwval. De werknemer verwijt de werkgever dat hij niet heeft gezorgd voor een veilige werkomgeving maar zowel de werkgever als het bedrijf had geen direct toezicht op het terrein van de haven in Antwerpen. Het kan hen dan ook niet worden tegengeworpen dat de wegen op dat terrein niet sneeuwvrij waren.

Niet overvallen door plotselinge gladheid

Daarnaast staat vast dat het die nacht al had gesneeuwd. De werknemer was hiermee bij start van zijn werkzaamheden die dag dus bekend. Het is dan ook niet zo dat de werknemer bij het uitstappen uit zijn vrachtwagen is overvallen door plotselinge gladheid. De kantonrechter is van oordeel dat het risico op gladheid bij sneeuwval bekend mag worden verondersteld.

Los daarvan heeft de werkgever een e-mail van het bedrijf in het geding gebracht van 5 februari 2021. In deze e-mail waarschuwt het bedrijf voor gladheid op de weg de daaropvolgende dagen. De werknemer heeft niet weersproken dat hij deze e-mail heeft ontvangen. Ook door deze e-mail had de werknemer bedacht kunnen zijn op gladheid de ochtend van het ongeval.

Eigen veiligheidsschoenen

Tot slot is ter zitting ook vast komen te staan dat de werknemer eigen veiligheidsschoenen had die geschikt waren om over gladde oppervlakten te lopen. Dat de werknemer geen schoenen heeft gekregen van de werkgever en/of het bedrijf zoals hij heeft betoogd, is daarom niet van belang. Als hij die schoenen wel zou hebben gekregen, had dat er immers niet toe geleid dat de werknemer niet ten val zou zijn gekomen.

Niet tekortgeschoten in zorgplicht

Gelet op het voorgaande is de kantonrechter van oordeel dat de werkgever niet in de zorgplicht tekort is geschoten. Het antwoord op de vraag of de werknemer op het haventerrein wel of niet uit zijn vrachtwagen had hoeven stappen, kan dan ook in het midden blijven. Nu de werkgever de zorgplicht niet heeft geschonden, is hij niet aansprakelijk voor de schade van de werknemer.

Uitspraak Rechtbank Zeeland-West-Brabant, 30 juni 2025, ECLI:NL:RBZWB:2025:4195

Categorie: Nieuws Tags: aansprakelijkheid, zorgplicht

Tags: aansprakelijkheid, zorgplicht

Gerelateerde artikelen

5 november 2025

Zorgplicht blijft, ook na einde dienstverband

30 oktober 2025

Arbeidsongeval voor maaltijdbezorger van 15 – werkgever aansprakelijk voor geleden schade

18 februari 2025

Is werkgever aansprakelijk voor burn-out werknemer?

24 juni 2024

Wat elke werkgever moet weten over aansprakelijkheidsverzekeringen

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Ziekte en loondoorbetaling: automatiseren mutaties zorgt voor foutloze salarisverwerking

Partners

Je werkt in de salarisadministratie als je sommige zinnen vaker hoort dan ‘goedemorgen’
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Kostenneutrale cadeautjes: vaak sigaar uit eigen doos
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Slapend dienstverband: wel of geen opbouw vakantiedagen?
Zaken voor elkaar
Termijn beslissingen WIA gewijzigd: meer tijd UWV voor (her)beoordelen WIA-uitkeringen
Hoe bereken je de wettelijke opzegtermijn?

Meest gelezen berichten

  • Besluit IKV wijzigt voor opvolgende dienstbetrekkingen: verplicht 1 IKV 2.4k weergaven

  • Je werkt in de salarisadministratie als je sommige zinnen vaker hoort dan ‘goedemorgen’ 1k weergaven

  • Werkgever mocht te veel betaald loon verrekenen, loonstop ook terecht 1k weergaven

  • ‘Positief in zin van verlenging’ arbeidscontract geen onvoorwaardelijke toezegging 0.9k weergaven

  • Werkgever bewust financieel benadeeld: dringende reden voor ontslag 800 weergaven

NIRPA

Opleidingen

16
feb
Pensioenen (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
18
feb
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
20
feb
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
20
feb
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
24
feb
Prinsjesdagupdate Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
27
feb
Module Strategische Arbeidsvoorwaarden en Belonen
Markus Verbeek Praehep
02
mrt
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
03
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
04
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
05
mrt
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
10
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
10
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
11
mrt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
17
mrt
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
17
mrt
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
18
mrt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
19
mrt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
23
mrt
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
07
apr
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
23
apr
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Teamleider Salarisadministratie – Salta Group Hilversum
Strictly People
AFAS Payroll Specialist
Visser & Visser
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Salarisprofessional  – Uden
aaff
Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Salarisprofessional
aaff
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Operationeel Manager Loonadministratie
Scab
Payroll Specialist
Vitalis
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Ervaren Payroll Professional in Alphen aan den Rijn
Grant Thornton
Salarisadministrateur – Bauhaus Bunnik
Strictly People
Salarisprofessional – Raamsdonksveer
aaff
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV