• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Gerichte vrijstelling voor arbovoorzieningen van toepassing bij vast budget?

Gerichte vrijstelling voor arbovoorzieningen van toepassing bij vast budget?

Nieuws

Kan de werkgever de gerichte vrijstelling voor arbovoorzieningen toepassen als hij een (maximaal) budget ter beschikking stelt voor aanschaf arbovoorzieningen door de werknemer?

10 augustus 2026 door Salaris Vanmorgen

De Kennisgroep loonheffing algemeen van de Belastingdienst heeft een standpunt ingenomen over de toepassing van de gerichte vrijstelling voor arbovoorzieningen als de werkgever een (maximaal) budget ter beschikking stelt voor de aanschaf van arbovoorzieningen door de werknemer.

Wat is de situatie?

Een werkgever heeft in zijn arboplan opgenomen dat thuiswerken op een arboverantwoorde manier moet plaatsvinden. De werkgever stelt in dit kader iedere werknemer in de gelegenheid om tot een bedrag van € 500 aan arbovoorzieningen voor thuis aan te schaffen. De kosten van deze arbovoorzieningen worden op declaratiebasis vergoed. De werknemer moet dus aantonen wat hij heeft aangeschaft voor de inrichting van zijn thuiswerkplek.

Vraag en antwoord

Is de gerichte vrijstelling voor arbovoorzieningen van toepassing op de vergoeding?

Ja, als de aangeschafte voorziening voldoet aan de arbowettelijke eisen en de vergoeding kostendekkend is. Als de vergoeding niet kostendekkend is, bijvoorbeeld omdat een deel van de kosten vanwege een overschrijding van het budget niet wordt uitbetaald, is de gerichte vrijstelling niet van toepassing. Dit is alleen anders als de werkgever aannemelijk kan maken dat de werknemer voor het gedeclareerde bedrag een goedkopere arbovoorziening met een vergelijkbare functionaliteit had kunnen kopen.

Arbovoorziening

Een werkgever kan aan een werknemer een arbovoorziening onbelast vergoeden, verstrekken of ter beschikking stellen als aan de volgende voorwaarden wordt voldaan:

  • a. De voorziening wordt (geheel of gedeeltelijk) ge- of verbruikt op de werkplek in de zin van artikel 1.2, eerste lid, onderdeel f, in samenhang met artikel 8.4a, tweede lid URLB 2001.
  • b. De voorziening is aangewezen als eindheffingsbestanddeel en voldoet aan de gebruikelijkheidseis van artikel 31, eerste lid, onderdeel f, Wet LB 1964.
  • c. De voorziening hangt direct samen met verplichtingen van de werkgever op grond van het bepaalde bij of krachtens de Arbeidsomstandighedenwet (hierna: Arbowet).
  • d. In overeenstemming met artikel 44 Arbowet worden de kosten van de voorziening niet ten laste van de werknemer gebracht.

De werkgever moet per voorziening verifiëren of deze voldoet aan de voorwaarden. Of aan die voorwaarden is voldaan, is afhankelijk van de feiten en omstandigheden en staat ter beoordeling van de inspecteur.

Wanneer is sprake van eigen bijdrage?

De werkgever is op grond van de Arbowet verplicht te zorgen voor arbovoorzieningen en de kosten voor zijn rekening te nemen. Als hoofdregel geldt daarom dat de gerichte vrijstelling niet kan worden toegepast als de werknemer een eigen bijdrage verschuldigd is (voorwaarde d).

Persoonlijke keuze voor duurdere arbovoorziening

Eén uitzondering geldt als met de vergoeding een arbovoorziening met een vergelijkbare functionaliteit kan worden aangeschaft. In dat geval houdt de eigen bijdrage namelijk geen verband met de naleving van de arbowetgeving, maar ziet deze op het verschil tussen een voorziening die voldoet aan de specifieke richtlijnen voor plaatsonafhankelijke arbeid en een duurdere uitvoering hiervan. Het is dan alleen de persoonlijke keuze van de werknemer die ertoe leidt dat de gekozen arbovoorziening duurder is.

In een reeks van meerdere declaraties kan het zijn dat het totaalbedrag van de arbovoorzieningen meer bedraagt dan het budget dat door de werkgever ter beschikking is gesteld.

Voorbeeld

De werkgever stelt een bedrag van € 500 ter beschikking voor de aanschaf van arbovoorzieningen voor thuis. Een werknemer schaft aan: (1) een geschikte bureaustoel (€ 200), (2) een extra beeldscherm (€ 225) en (3) een noise-cancelling koptelefoon (€ 100) en declareert de kosten hiervan bij zijn werkgever. De voorzieningen voldoen aan de voorwaarden a, b en c.

  • Als de kosten van de verschillende arbovoorzieningen opeenvolgend worden gedeclareerd, is de vergoeding voor de bureaustoel en het beeldscherm gericht vrijgesteld. De vergoeding voor de koptelefoon is echter belast, omdat de kosten van de koptelefoon – vanwege de budgetnorm – niet volledig voor rekening van de werkgever komen.
  • Als de verschillende kosten van de arbovoorzieningen gelijktijdig worden gedeclareerd, mag de werkgever vrij kiezen aan welke voorziening de eigen bijdrage wordt toegerekend.

Als de werkgever aannemelijk kan maken dat de werknemer met bijvoorbeeld €75 een koptelefoon met een vergelijkbare functionaliteit had kunnen kopen, is voor die voorziening geen sprake van een eigen bijdrage.

Let op: een werkgever kan zijn verplichtingen op grond van de Arbowet niet nakomen door alleen een budget voor arbovoorzieningen toe te kennen aan zijn werknemers. Als de Arbowet hem verplicht tot het nemen van aanvullende maatregelen, moet hij alle kosten hiervan voor zijn rekening te nemen.

KG:204:2026:15 Budget arbovoorzieningen

Categorie: Nieuws Tags: arbovoorzieningen, gerichte vrijstelling, werkkostenregeling (WKR)

Tags: arbovoorzieningen, gerichte vrijstelling, werkkostenregeling (WKR)

Volg een van onze opleidingen

Summercourse Werkkostenregeling

  • 25 augustus 2026
  • Postillion Amersfoort Veluwemeer
  • Casper Mons
  • v.a. 4 PE-punten

Online cursus Werkkostenregeling

  • 1 oktober 2026
  • Online
  • Casper Mons
  • v.a. 3 PE-punten

Cursus Werkkostenregeling

  • 4 november 2026
  • BCN Utrecht
  • Casper Mons
  • v.a. 4 PE-punten

Gerelateerde artikelen

10 augustus 2026

Geen gerichte vrijstelling scholingskosten voor studietoelage kind werknemer

21 juli 2026

Cafetariaregeling en gevolgen bij inruil brutoloon voor contributie vakbond

2 juli 2026

Camping en woon-werkkilometers: gerichte vrijstelling voor reiskosten?

17 juni 2026

Als werkgever verblijfkostenvergoedingen toepassen uit cao Rijk: hoe werkt dat?

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

De cijfers kloppen, maar klopt de cultuur ook?

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Je helpt klanten met hun administratie — maar hoe zit het met die van jouzelf?
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Onterechte transitievergoeding terugbetaald krijgen
Grip op uren per dienst: 7 veelgemaakte fouten in projectadministratie
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Werkdruk drempel voor verlofopname, duurzame inzetbaarheid meer dan aantal vakantiedagen
Aandachtspunten bij transitie in verband met Wet toekomst pensioenen voor werkgevers
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
Non-actiefstelling en schorsing: de regels, de risico’s en de loondoorbetaling

Meest gelezen berichten

  • Aandachtspunten bij transitie in verband met Wet toekomst pensioenen voor werkgevers 0.9k weergaven
  • Zieke werknemer en de kantonrechter: 8 uitspraken in eerste halfjaar 2026 600 weergaven
  • Cao’s 2026 en afspraken over arbeidsduur, vakantiedagen, feestdagen en 5 mei 500 weergaven
  • Ontslag op staande voet na heimelijke controle inlogtijden strandt: werkgever handelde in strijd met AVG 500 weergaven
  • Wet implementatie Richtlijn loontransparantie man en vrouw: wat wijzigt er voor werkgevers? 400 weergaven

NIRPA

Opleidingen

11
aug
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
14
aug
HBO Programma Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
17
aug
Module Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid VPS
Markus Verbeek Praehep
20
aug
Module Loonheffingen PDL
Markus Verbeek Praehep
24
aug
Module Loonheffingen VPS
Markus Verbeek Praehep
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Opfriscursus PDL (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
28
aug
Opfriscursus VPS (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
31
aug
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
03
sep
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
07
sep
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Training Grenzen aangeven met zelfvertrouwen en respect
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
21
sep
Pensioen voor de salarisprofessional: ontdek welke verdieping bij jou past
MOCuitgevers
24
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
okt
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
05
okt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
06
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
07
okt
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Nog meer bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
okt
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
12
nov
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
01
dec
Training Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
01
dec
Training Focus houden door je aandacht te richten op wat belangrijk is
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Payroll specialist
Meijers makelaars in assurantiën
HR Officer
PIA Group

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
logo FV