• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Afbouw persoonlijke toeslag met verhogingen cao-loon rechtsgeldig

Afbouw persoonlijke toeslag met verhogingen cao-loon rechtsgeldig

Nieuws

De werkgever mocht de persoonlijke toeslag van de werknemer afbouwen. De kantonrechter wijst de vorderingen van de werknemer af.

5 december 2024 door Salaris Vanmorgen

Het standaardkarakter van de cao voor het Beroepsgoederenvervoer over de weg en de verhuur van mobiele kranen verzet zich niet tegen de toekenning van een persoonlijke toeslag op het loon van de werknemer na een overgang van onderneming. De afbouw van de persoonlijke toeslag met verhogingen van het cao-loon is rechtsgeldig.

De werknemer vordert in deze procedure:

  1. een verklaring voor recht dat de persoonlijke toeslag die aan hem is toegekend vanaf 1 januari 2014 tot 10 mei 2023 is vastgesteld op € 685,65 bruto per vier weken exclusief vakantietoeslag;
  2. de werkgever te veroordelen tot betaling van € 28.817,09 bruto aan persoonlijke toeslag en vakantietoeslag vanaf periode 4 van 2018 tot 10 mei 2023, vermeerderd met de wettelijke verhoging, rente en kosten.

De werknemer stelt ter onderbouwing van zijn vorderingen dat de afbouw van zijn persoonlijke toeslag niet rechtsgeldig is geweest en dat de werkgever de ten onrechte ingehouden toeslag moet nabetalen. Hij verwijst hierbij naar het arrest van het hof. de werknemer stelt verder dat de werkgever haar recht heeft verwerkt om zich inhoudelijk te verweren tegen zijn vordering.

‘Afbouwregeling rechtsgeldig’

De werkgever voert verweer en stelt zich op het standpunt dat de vorderingen van de werknemer moeten worden afgewezen. De werkgever stelt dat de persoonlijke toeslag in strijd is met het standaardkarakter van de cao en daarom nietig is. De werkgever vordert deze toeslag echter niet terug. Volgens de werkgever is de afbouwregeling echter wel rechtsgeldig omdat de arbeidsvoorwaarden van de werknemer hierdoor niet zijn verslechterd.

De kantonrechter is van oordeel dat de werknemer geen beroep toekomt op rechtsverwerking en dat de toekenning van de persoonlijke toeslag en de afbouw ervan rechtsgeldig zijn. De vorderingen van de werknemer worden daarom afgewezen.

Geen rechtsverwerking

De werknemer stelt dat de werkgever bij de werknemers voor wie de afbouwregeling van de persoonlijke toeslag ook gold, het gerechtvaardigd vertrouwen heeft gewekt dat hij zonder verdere discussie tot nabetaling van de onterecht ingehouden toeslag zou overgaan. Dit omdat de werkgever geen cassatie heeft ingesteld tegen het arrest van het hof terwijl hij wist dat er nog meer medewerkers een soortgelijke vordering hadden. De gemachtigde van de werkgever heeft bovendien in reactie op de vordering van de werknemer aangegeven dat er berekeningen werden gemaakt en heeft hiermee de indruk gewekt dat de werkgever tot betaling van de vordering zou overgaan.

De kantonrechter deelt het standpunt van de werkgever dat geen sprake is van rechtsverwerking. De werknemer kon uit het enkele feit dat de werkgever geen cassatie heeft ingesteld tegen het arrest van het hof en uit de mededeling van de gemachtigde van de werkgever dat er berekeningen werden gemaakt, niet het gerechtvaardigd vertrouwen ontlenen dat de werkgever zijn vordering zou betalen. Dit betekent dat in deze procedure nog een verdere inhoudelijke beoordeling van de vordering nodig is.

Toekenning persoonlijke toeslag rechtsgeldig

De kantonrechter sluit aan bij het oordeel van het hof dat de toekenning van de persoonlijke toeslag rechtsgeldig is.

Toen de werknemer bij bedrijf 1 werkte, was op hem geen cao van toepassing. Dit was na de overgang van onderneming per 1 januari 2014 wel het geval. Vanaf die tijd waren zowel de werknemer als zijn opvolgende werkgevers op grond van artikel 9 van de Wet op de collectieve arbeidsovereenkomst gebonden aan de cao voor het Beroepsgoederenvervoer. Deze cao heeft een standaardkarakter. Dat betekent dat niet kan worden afgeweken van de bepalingen van de cao, ook niet in het voordeel van werknemers zoals de werknemer. Dit geldt echter alleen voor de onderwerpen die in de cao zijn geregeld.

Toegekend in kader van overgang onderneming

De persoonlijke toeslag is aan de werknemer toegekend in het kader van de overgang van de onderneming, waardoor hij onder de werkingssfeer van de cao is komen te vallen. Voor de rechten van werknemers bij de overgang van onderneming gelden specifieke wettelijke regels.

Wanneer een werkgever zijn onderneming(sactiviteiten) overdraagt aan een andere werkgever en de identiteit daarvan bewaard blijft, wordt de verkrijger de nieuwe werkgever. Uitgangspunt daarbij is dat de rechten en plichten van de betrokken werknemers zoveel mogelijk worden behouden. De overgang van onderneming is geregeld in de artikelen 7:662 tot en met 7:666a BW. Deze artikelen zijn gebaseerd op de Europese richtlijn 2001/23.

De cao bevat geen regeling voor de rechten van werknemers bij de overgang van onderneming. Dat betekent dat op dit punt werkgevers en werknemers afwijkende regelingen kunnen (en gelet op de wettelijke regeling en de richtlijn 2001/23, in sommige gevallen ook moeten) overeenkomen. De persoonlijke toeslag is daarom niet in strijd met de cao en is daarom rechtsgeldig.

Kantonrechter: afbouwregeling wel rechtsgeldig

De kantonrechter is van oordeel dat de afbouwregeling wel rechtsgeldig is. Het hof Arnhem-Leeuwarden heeft in zijn arrest van 7 februari 2023 hierover het volgende geoordeeld.

“4.33. Uit rechtspraak van het Hof van Justitie volgt dat een juiste uitleg van artikel 3 van richtlijn 2001/23 meebrengt dat de loonvoorwaarden van de arbeidsovereenkomst, en in het bijzonder de samenstelling van het loon, bij de overgang van onderneming niet mogen worden gewijzigd, ook al blijft het totale bedrag van het loon hetzelfde. Een werknemer kan geen afstand doen van de rechten die hij aan de dwingende bepalingen van richtlijn 2001/23 ontleent, ook niet wanneer de nadelen die voor hem uit die afstand voortvloeien, worden gecompenseerd door zulke voordelen, dat hij er globaal gezien niet op achteruit gaat (zie: HvJEU, 12 november 1992, ECLI:EU:C:1992:436 ( [A] ), HvJEU, 10 februari 1988, ECLI:EU:C:1988:72 (Daddy’s Dance Hall) en HvJEU, 6 november 2003, ECLI:EU:C:2003:594 ( [B] /SBU)).

Verder heeft het Hof van Justitie geoordeeld dat als op overgenomen werknemers onmiddellijk de bij de verkrijger van kracht zijnde collectieve arbeidsovereenkomst toepasselijk wordt, de in die collectieve overeenkomst voorziene voorwaarden voor beloning er niet toe mogen leiden dat de overgedragen werknemers een wezenlijk salarisverlies ondergaan in vergelijking met hun situatie onmiddellijk voorafgaand aan de overgang (zie: HvJEU, 6 september 2011, C-108/10 (Scattolon)).

Het afbouwbeding levert een verslechtering van de arbeidsvoorwaarden van [de werknemer] op: waar hij eerst meer verdiende dan het cao-salaris (en dat ook in de toekomst naar verwachting zou blijven doen, als de onderneming niet zou zijn overgegaan) wordt na de overgang van onderneming zijn salaris, doordat hij per saldo geen loonsverhogingen meer ontvangt, uiteindelijk gelijk aan het cao-salaris. Het gaat hier om een wezenlijk salarisverlies, dat rechtstreeks verband houdt met de overgang van onderneming. Dat is in strijd met artikel 7:663 BW en richtlijn 2001/23. (zie: Gerechtshof Amsterdam, 7 januari 2020, ECLI:NL:GHAMS:2020:28). Aangezien het afbouwbeding niet alleen de door partijen beoogde rechtsgevolgen heeft, maar ook die welke uit de wet, in dit geval voormelde richtlijn, en de eisen van redelijkheid en billijkheid voortvloeien, brengt het voorgaande mee dat het afbouwbeding niet het door bedrijf 2 beoogde rechtsgevolg heeft.”

Niet gebleken dat arbeidsvoorwaarden zijn verslechterd

De kantonrechter is anders dan het hof van oordeel dat niet is gebleken dat de arbeidsvoorwaarden van de werknemer als gevolg van het afbouwbeding zijn verslechterd. Daarbij neemt de kantonrechter in aanmerking dat richtlijn 2001/23 alleen strekt tot handhaving van de op het tijdstip van de overgang bestaande rechten en verplichtingen van de werknemers. Hieraan is naar het oordeel van de kantonrechter voldaan.

Per saldo hetzelfde loon

De werknemer ontving immers als gevolg van de toekenning van de persoonlijke toeslag na de overgang van onderneming per saldo hetzelfde loon als hij voor die tijd bij bedrijf 1 ontving en is dit loon daarna ook blijven ontvangen.

In de arbeidsovereenkomst met bedrijf 1 is niet bepaald dat de werknemer recht had op periodieke loonsverhogingen en er is ook geen andere regeling van bedrijf 1 bekend waaruit dit recht volgt.

De werknemer heeft weliswaar gesteld dat hij in het verleden bij bedrijf 1 loonsverhogingen heeft ontvangen, maar het is hypothetisch dat dit bij bedrijf 1 ook na 1 januari 2014 nog het geval zou zijn geweest. Het bedrijfsonderdeel van bedrijf 1 waar de werknemer werkte is vanaf die datum immers door de werkgever overgenomen.

Het is – zoals de werkgever heeft gesteld – niet uit te sluiten dat een reden voor de overname was dat de personeelskosten van de chauffeurs te hoog werden voor een rendabele bedrijfsvoering en dat bedrijf 1 zonder de overname geen (verdere) loonsverhogingen meer zou hebben toegekend. Onduidelijk is van ook hoe de loonontwikkeling van de werknemer zou zijn geweest zonder overname.

Zelfde salaris behouden

Gelet hierop is de kantonrechter – anders dan het hof – van oordeel dat er niet van uit kan worden gegaan dat de arbeidsvoorwaarden van de werknemer als gevolg van het afbouwbeding zijn verslechterd. Zijn totale salaris steeg na 1 januari 2014 weliswaar niet met de cao-loonsverhogingen, maar deze cao-loonsverhogingen had hij in de oude situatie bij bedrijf 1 ook niet gehad.

De werknemer heeft sinds de overname steeds het salaris behouden dat hij bij bedrijf 1 verdiende. Het afbouwbeding is daarom niet in strijd met artikel 7:663 BW en richtlijn 2001/23. Na het beëindigen van de afbouwregeling, krijgt de werknemer de gebruikelijke cao-verhogingen. Het toepassen van de cao-loonsverhogingen over zijn totale salaris zou, zonder afbouw van de persoonlijke toeslag, bovendien te veel afbreuk hebben gedaan aan het standaardkarakter van de cao.

De conclusie luidt daarom dat de werkgever de persoonlijke toeslag van de werknemer mocht afbouwen. Dit betekent dat de vorderingen van de werknemer worden afgewezen.

Uitspraak Rechtbank Midden-Nederland, 6 november 2024, ECLI:NL:RBMNE:2024:6429

Categorie: Nieuws Tags: arbeidsvoorwaarden, collectieve arbeidsovereenkomst (cao), overgang van onderneming

Tags: arbeidsvoorwaarden, collectieve arbeidsovereenkomst (cao), overgang van onderneming

Gerelateerde artikelen

1 juli 2025

7 pijlers voor een toekomstbestendig beloningsbeleid 

25 juni 2025

Eindejaarsuitkering in cao – is cao van toepassing op arbeidsovereenkomst?

25 juni 2025

Tussenevaluatie cao-jaar 2025: zet in op maatwerkafspraken

24 juni 2025

Hof: Picnic en Flink vallen onder supermarkt-cao

Hoofdsponsor

7 pijlers voor een toekomstbestendig beloningsbeleid 

Kennispartner

Geen werkgeluk zonder zekerheid: dit is de rol van salarisadministratie

Partners

Digitalisering en AI: kansen en knelpunten, samenwerking HR en payroll cruciaal
‘Salarisadministratie is geen standaardroutine, het is topsport!’
Meer tijd voor medewerkers door digitalisering dankzij HR workflows
‘Goede salarisprofessionals zijn gewild – binnen 24 uur 5 cv’s op mijn bureau’
Wat is de impact van AI op HR en toekomst van werk?
Zaken voor elkaar
Werkgeverslasten berekenen: verzuimspecialist Sazas beantwoordt 5 vragen

Meest gelezen berichten

  • Wetsvoorstel Verduidelijking beoordeling arbeidsrelaties en rechtsvermoeden is er 1.1k weergaven

  • Auto van de zaak tijdens vakantie en bijtelling: hoe zit het precies? 700 weergaven

  • Wat verdient een salarisadministrateur gemiddeld in 2025? 600 weergaven

  • Aanpak fiscale regelingen – gevolgen afschaffen jubileumuitkering 500 weergaven

  • Eindresultaat Cao Gemeenten en SGO 2025-2027: lonen in 5 stappen omhoog 500 weergaven

NIRPA

Opleidingen

14
jul
HR voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
17
jul
Training Salarisadministratie
Markus Verbeek Praehep
21
jul
Updatesessie Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
23
jul
Updatesessie Sociale Zekerheid (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
29
jul
Werkkostenregeling (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
25
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
02
sep
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
05
sep
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
09
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
09
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping en specialisatie)
MOCuitgevers
11
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
18
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
23
sep
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
23
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
24
sep
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
25
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Hoe voorkom je loonbeslag bij je werknemer?
MOCuitgevers
30
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie)
MOCuitgevers
02
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
02
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
03
okt
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
06
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
07
okt
Samen Sterk: Efficiënte Samenwerking tussen HR en Salarisadministratie
MOCuitgevers
08
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
09
okt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
09
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
27
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
28
okt
Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
30
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
04
nov
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
04
nov
Online cursus Wet bedrag ineens en de Regeling vervroegde uittreding
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Werknemers duurzaam binden vanuit juridisch en fiscaal perspectief
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
25
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
27
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
02
dec
Cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst, incl. proeftijd, concurrentie- en relatiebeding
MOCuitgevers
03
dec
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers

Vacatures

Zelfstandig Salarisadministrateur
Baat accountants & adviseurs
Salarisadministrateur – 28 uur per week – Deventer
JP van den Bent
Consultant HR & Payroll – FITZ
Strictly People
Salarisadministrateur – Utrecht
VvAA
Manager Loonadministratie en Personeelsadvies
Scab
Manager International Payroll
Forvis Mazars
Salarisprofessional consultant – Aalsmeer
Aaff
Salarisadviseur
PIA Group
Traineeship Salarisadministratie – Utrecht
VvAA
Salarisadministrateur – Humens Bussum
Strictly People
Teamleider Salaris- en Personeelsadvies Heerhogowaard
aaff
Salarisadministrateur
DAS
Traineeship loonadministratie en advies  
Scab
Salarisadviseur – Naaldwijk
Transport People
Compensation & Benefits Officer
Vencomatic Group
(Senior) Salarisprofessional met expertise van AFAS
Scab
Salarisadministrateur
Visser & Visser
Manager Payroll Accounting
Forvis Mazars
Salarisadministrateur
Practical accounting
Salarisadviseur
PIA Group
Salarisadministrateur bij a·s WORKS
a•s WORKS

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV