
Een wijziging van het woonadres van de werknemer na indiensttreding heeft geen invloed meer op de toepassing van het anoniementarief.
De Kennisgroep loonheffing algemeen van de Belastingdienst heeft een standpunt ingenomen over het anoniementarief als een werknemer tijdens de dienstbetrekking geen vaste woonplaats meer heeft.
Wat is de situatie?
Een werkgever heeft een werknemer in dienst die van plan is om de huur van zijn woning op te zeggen om vervolgens in een camper te gaan wonen zonder vaste verblijfplaats. Verdere informatie over enige duurzaamheid, of waar de werknemer de meeste dagen en nachten doorbrengt, is niet bekend.
De werknemer heeft bij de werkgever als postadres het woonadres van zijn moeder opgegeven. Voor aanvang van de dienstbetrekking is voldaan aan artikel 7.9 van de Uitvoeringsregeling loonbelasting 2011 (URLB 2011).
Bij de werkgever heeft zich inmiddels een tweede werknemer in een vergelijkbare situatie gemeld. De werkgever verwacht dat dit in de toekomst nog vaker gaat gebeuren gezien de huidige woningmarkt.
Vragen
- Moet de werkgever het anoniementarief van artikel 26b Wet op de loonbelasting 1964 (Wet LB 1964) toepassen vanaf het moment dat bij de werkgever bekend is dat de werknemer geen (vast) woonadres meer heeft en alleen een postadres kan verstrekken?
- Moet de werkgever het anoniementarief van artikel 26b Wet LB 1964 toepassen als de werknemer al bij indiensttreding geen (vast) woonadres meer heeft en alleen een postadres kan verstrekken?
Antwoorden
- Nee. Als bij indiensttreding het adres en de andere vereiste gegevens van de werknemer bij de werkgever bekend zijn, hoeft de werkgever – als de werknemer gedurende de dienstbetrekking geen woonadres meer heeft – het anoniementarief niet toe te passen. De werknemer heeft namelijk bij indiensttreding al de gevraagde gegevens aan de werkgever verstrekt.
- Ja. Als een werknemer op het moment van indiensttreding geen woonadres heeft, kan de werkgever niet voldoen aan de vereisten van artikel 26b Wet LB 1964. In dat geval moet de werkgever al vanaf het moment van indiensttreding van de werknemer het anoniementarief toepassen.
Alleen toepassen vóór indiensttreding
Een werkgever moet op grond van artikel 26b Wet LB 1964 het anoniementarief toepassen als een werknemer zijn naam, adres, woonplaats of burgerservicenummer (bsn) niet heeft verstrekt.
De kennisgroep meent dat de betreffende werkgever het anoniementarief alleen hoeft toe te passen als de werknemer vóór aanvang van de werkzaamheden geen woonadres heeft en alleen een postadres kan verstrekken. Een wijziging van zijn woonadres na indiensttreding heeft geen invloed meer op de toepassing van het anoniementarief.
Verrekenen via aangifte inkomstenbelasting
De werknemer voor wie de werkgever het anoniementarief heeft toegepast, kan de (hoge) ingehouden loonheffing verrekenen via zijn aangifte inkomstenbelasting. De (voorlopige) aanslag inkomstenbelasting wordt immers gebaseerd op het normale tarief. Zie paragraaf 2.6 Anoniementarief van het Handboek Loonheffingen 2023 voor meer informatie.
KG:204:2023:22 Toepassing anoniementarief