• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Opdrachtgever moet loon betalen en loonstroken verstrekken

Opdrachtgever moet loon betalen en loonstroken verstrekken

Nieuws

De opdrachtgever van de werkgever wordt veroordeeld om het loon te betalen. De situatie dat het de opdrachtgever niet kan worden verweten dat het loon niet is betaald, doet zich niet voor.

25 september 2023 door Salaris Vanmorgen

Het hof veroordeelt de opdrachtgever ook om aan de werknemer loonstroken (art. 7:626 BW) te verstrekken van de opgedragen loonbetaling. Artikel 7:626 BW rept weliswaar over door de werkgever te verstrekken loonstroken, maar gelet op de informatiefunctie van loonstroken moet ervan worden uitgegaan dat de verplichting tot het afgeven van een loonstrook ook geldt voor de opdrachtgever van de werkgever, wanneer deze aansprakelijk is voor de loonbetaling.

In hoger beroep

De opdrachtgever komt tegen het vonnis van de kantonrechter op en voert daartoe twee gronden aan. De eerste grief strekt – in de kern – tot betoog dat de werknemer een (arbeids)overeenkomst is aangegaan met de werkgever.

Met grief 2 betoogt de opdrachtgever dat het haar niet kan worden verweten dat het loon aan de werknemer niet is voldaan. de opdrachtgever voert daartoe aan de diensten van de werknemer aan de werkgever te hebben vergoed. Veroordeling van de opdrachtgever zou betekenen dat zij dubbel moet betalen.

Onder grief 2 voert de opdrachtgever ook aan dat het voor haar onmogelijk is om loonstroken aan de werknemer te verstrekken, omdat dat zou betekenen dat zij ook loonheffing moet betalen, waarmee dan een dubbele loonheffing wordt betaald.

De werknemer heeft in hoger beroep onder andere aangevoerd dat de opdrachtgever niet heeft onderbouwd dat haar niet kan worden verweten dat de werkgever aan de werknemer geen loon heeft betaald.

Loon betalen

Het hof overweegt als volgt. De opdrachtgever heeft niet betwist opdrachtgever te zijn (geweest) van de werkgever. De opdrachtgever heeft ook niet gemotiveerd betwist dat aan de werknemer niet diens volledige loon is betaald. Aldus is de opdrachtgever op grond van artikel 7:616a BW hoofdelijk aansprakelijk voor betaling van het loon aan de werknemer, met uitzondering van het geval (artikel 7:616a lid 2 BW) dat de opdrachtgever aannemelijk maakt dat haar, gelet op de omstandigheden van het geval, niet kan worden verweten dat het loon niet is voldaan.

Begrip ‘niet kan worden verweten’

In dat laatste verband voert de opdrachtgever slechts aan dat zij de werkgever voor de diensten van de werknemer heeft betaald. In de parlementaire geschiedenis van artikel 7:616a BW zijn aanwijzingen gegeven hoe invulling kan worden gegeven aan het begrip ‘niet kan worden verweten’.

Geen voorzorgsmaatregelen getroffen

Daartoe is het mogelijk dat de opdrachtgever jegens de werkgever van de (onbetaalde) werknemer vooraf maatregelen neemt, zoals het werken met een gecertificeerde aannemer, dan wel achteraf, zoals het laten uitvoeren van controle op de betaling door de werkgever. Gesteld noch is gebleken dat de opdrachtgever deze of andere voorzorgsmaatregelen heeft getroffen.

Onvoldoende feiten en omstandigheden

Het hof is op voorhand met de werknemer van oordeel dat de opdrachtgever onvoldoende feiten en omstandigheden heeft aangevoerd ter onderbouwing van haar stelling dat het verzuim van de werkgever om de werknemer te betalen haar niet kan worden verweten.

Aansprakelijk voor betaling loon

De enkele omstandigheid dat de opdrachtgever aan de werkgever heeft betaald, is daartoe onvoldoende. Dit betekent dat de kantonrechter de opdrachtgever op juiste gronden aansprakelijk heeft gehouden voor de (hoofdelijke) betaling van het achterstallige loon aan de werknemer. De omvang van die achterstallige betaling is geen onderwerp van dit geschil. Grief 1 slaagt niet.

Loonstroken verstrekken

Het hof verwerpt het betoog van de opdrachtgever dat het voor haar onmogelijk is om loonstroken te verstrekken. Artikel 7:626 BW houdt in dat de werkgever verplicht is bij elke voldoening van het in geld vastgestelde loon een opgave te verstrekken van het loonbedrag en van de inhoudingen daarop. Niet is gebleken dat de opdrachtgever niet in staat zou zijn een dergelijke opgave te verstrekken.

Bezwaar tweemaal loonbelasting betalen verworpen

Het bezwaar van de opdrachtgever dat als zij loonstroken moet verstrekken dat betekent dat zij tweemaal loonbelasting moet betalen wordt verworpen. De vraag of dit betekent dat de opdrachtgever tweemaal loonbelasting moet betalen kan in het midden blijven omdat, wat daarvan ook zij, de opdrachtgever gehouden is loonstroken te verstrekken in verband met de door haar te verrichten loonbetalingen. Dit deel van grief 2 slaagt niet.

Verplichting ook gericht op opdrachtgever?

Het hof ziet zich ambtshalve voor de vraag gesteld of de verplichting zoals neergelegd in artikel 7:626 BW ook gericht is op de opdrachtgever van de werkgever als bedoeld in artikel 7:616a BW.

Doel loonstrook: informeren over samenstelling en inhoudingen loon

In artikel 7:626 BW wordt uitsluitend melding gemaakt van de ‘werkgever’ op wie deze verplichting rust. Bij invoering van de artikelen 7:616a e.v. BW is artikel 7:626 BW aangepast.

In de Memorie van Toelichting staat daarover het volgende:

“Voorgesteld wordt om in de vereisten aan de opgave uit artikel 7:626 BW ter verduidelijking op te nemen dat de bedragen waaruit het loon is samengesteld en de bedragen die op het loonbedrag zijn ingehouden gespecificeerd dienen te worden.

Op basis van de huidige wettekst dienen de bedragen waaruit het loon is samengesteld en de bedragen die op het loon zijn ingehouden te worden vermeld op de opgave. Door de eis van specificatie wordt verduidelijkt dat ook de bedragen waaruit het loon is samengesteld en de bedragen die op het loon zijn ingehouden dienen te worden gespecificeerd. Uit de specificatie op de opgave moet bijvoorbeeld blijken of de werkgever een onkostenvergoeding heeft verstrekt en of een voorschot op het loon is verrekend.

Alleen het vermelden van het bedrag aan bijvoorbeeld verrekeningen en onkostenvergoedingen is niet voldoende, ook deze componenten dienen verder gespecificeerd te worden, door aan te geven waarvoor een onkostenvergoeding verstrekt is of welke inhoudingen er op het loon gedaan zijn.

Wanneer de werkgever bijvoorbeeld één of meerdere onkostenvergoedingen verstrekt, moet uit de specificatie blijken hoe hoog deze zijn, voor welke onkosten deze vergoedingen verstrekt zijn en welke daarvan samenhangen met de dienstbetrekking en welke niet. De werkgever dient de onkostenvergoeding daarvoor uit te splitsen door te vermelden of het gaat om een vergoeding voor reiskosten, voedsel, huisvesting etc. Een onkostenvergoeding met als titel «vrij besteedbaar» is niet voldoende gespecificeerd.

Door het specificeren van onkostenvergoedingen op de loonstrook kan door toezichthouders worden vastgesteld of het gaat om loon of niet, ook is de opgave transparanter voor de werknemer. Ook indien er bedragen worden verrekend dient door de werkgever gespecificeerd te worden welke componenten van de opgave met elkaar verrekend worden en waar deze componenten uit bestaan. Zo dient de werkgever te vermelden dat het voorschot op het loon verrekend wordt met een deel van het minimumloon.”

Het doel van het verstrekken van een loonstrook is daarom het informeren van de werknemer over diens loon, de samenstelling daarvan en de inhoudingen daarop.

Opdrachtgever ook aansprakelijk voor specificatie betaling

Artikel 7:616b lid 1 BW houdt in dat, in geval van niet betalen door de werkgever, de opdrachtgever van die werkgever tegenover de werknemer aansprakelijk is voor deze loonbetaling. Bij gebreke van enige aanwijzing die op het tegendeel wijst ligt naar het voorlopig oordeel van het hof dan voor de hand dat de werknemer die van de opdrachtgever zijn loon verkrijgt, tegenover die opdrachtgever recht heeft op een specificatie van de betaling en de eventuele inhoudingen daarop. Ook dit deel van grief 2 slaagt niet.

De conclusie is dat de grieven niet slagen. Het vonnis waarvan beroep wordt bekrachtigd.

Uitspraak Hof Amsterdam, 8 augustus 2023, ECLI:NL:GHAMS:2023:1915

Categorie: Nieuws Tags: loon, loonstrook, opdrachtgever

Tags: loon, loonstrook, opdrachtgever

Gerelateerde artikelen

5 november 2025

Loonvordering toegewezen, betermelding betekent 100 procent loon

3 november 2025

Fiscaal belasten van persoonlijk pensioenadvies – antwoord op vragen

31 oktober 2025

Geen bewijs dat deel loon contant is betaald – achterstallig loon betalen

24 oktober 2025

Werkgever mocht niet nogmaals loon verlagen – recht op achterstallig loon

Hoofdsponsor

Volgende stap in AI: HR-assistent Loket begrijpt nu jouw eigen documenten

Kennispartner

Certificering als strategisch instrument voor salarisprofessionals

Partners

Schijnzelfstandige met recht op pensioen hoe zit het precies?
Iedereen wil een salarisadministrateur. Maar wie zorgt voor hun werkgeluk?
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Kevin Krikkers
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Zorgplicht blijft, ook na einde dienstverband
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Nog steeds loonkloof in Nederland, maar wees voorbereid op wet loontransparantie
Zaken voor elkaar
Werkgeverslasten berekenen: verzuimspecialist Sazas beantwoordt 5 vragen

Meest gelezen berichten

  • Ontbinding arbeidscontract wegens ernstige wanprestatie – nog twee andere banen 6k weergaven

  • Loonvordering toegewezen, betermelding betekent 100 procent loon 5.1k weergaven

  • Werknemer verzwijgt twee extra fulltime banen – forse schadevergoeding betalen 2.6k weergaven

  • Rechtsgeldig proeftijdontslag, niet strijdig met verbod op onderscheid 1.8k weergaven

  • Vereenvoudiging Besluit IKV: drie maatregelen 1.4k weergaven

NIRPA

Opleidingen

11
nov
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
11
nov
VTB Payroll najaar 2025
Extendum
11
nov
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
11
nov
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping en specialisatie)
MOCuitgevers
14
nov
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
17
nov
Prinsjesdagupdate Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
17
nov
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Module Strategische Arbeidsvoorwaarden en Belonen
Markus Verbeek Praehep
21
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
24
nov
HR voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
25
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
25
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
26
nov
Training Salarisadministratie
Markus Verbeek Praehep
27
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
02
dec
Cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst, incl. proeftijd, concurrentie- en relatiebeding
MOCuitgevers
02
dec
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie)
MOCuitgevers
03
dec
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
03
dec
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
17
dec
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
16
jan
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
05
feb
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
11
feb
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
03
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
04
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
17
mrt
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
23
mrt
Online cursus Wet bedrag ineens en de Regeling vervroegde uittreding
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers

Vacatures

Teamleider Salaris- en Personeelsadvies Heerhogowaard
aaff
Medewerker Salarisadministratie bij OFS Groep
a.s Works
Senior Salarisadministrateur – Asito Almelo
Strictly People
Salarisadministrateur
SD Worx
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Payroll Specialist– Technip Energies Zoetermeer
Strictly People
Medewerker loonadministratie – Zwolle (24–32 uur)
PIA Group
Senior Salarisadministrateur – Libréon Breda
Strictly People
Salarisadministrateur – Humens Bussum
Strictly People
Salarisprofessional – Naaldwijk
aaff
(Junior) Jurist arbeidsrecht
Scab
Teamleider Salaris- en Personeelsadvies
aaff
Salarisprofessional consultant – Aalsmeer
Aaff
Salarisadministrateur
SD Worx
Relatiebeheerder pensioenen – Tilburg
aaff

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV