• Nieuws
  • Corona
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Partners
  • AV/FV
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Event
  • Kennisdocs
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Salaris Vanmorgen

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
Aanmelden nieuwsbrief
  • Nieuws
  • Corona
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Partners
  • AV/FV
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Event
  • Kennisdocs
Home » Vrijwilligersvergoeding en giftenatrek

Vrijwilligersvergoeding en giftenatrek

Nieuws

Kunnen vrijwilligers bij een ANBI de vergoeding voor hun gewerkte uren als gift aftrekken in de inkomstenbelasting terwijl zij geen recht op deze vergoeding hebben?

15 juni 2020 door Salaris Vanmorgen

Deze vraag beantwoordt staatssecretaris Vijlbrief van Financiën. Hij gaat eerst in op de vrijwilligersvergoeding en de vereisten voor giftenaftrek bij het afzien van een vrijwilligersvergoeding.

Bij vrijwilligerswerk staat het maatschappelijke karakter en het ontbreken van een salaris voorop. Het uitgangspunt van de vrijwilligersregeling is dan ook dat er arbeid wordt verricht binnen een organisatie met een ideële doelstelling, zonder dat daar een (verplichte) tegenprestatie tegenover staat.

Vrijwilligersvergoeding

De praktijk leert echter dat organisaties aan vrijwilligers toch vaak een vergoeding (willen) betalen. De vergoeding mag echter niet zo hoog zijn dat eigenlijk beroepsmatige arbeid wordt verricht onder de noemer ‘vrijwilligerswerk’. Met het oog hierop zijn er grenzen gesteld aan de vrijwilligersvergoeding, zijnde maximaal € 5 per uur, maximaal € 170 per maand en € 1700 per jaar.

Vergoeding doneren

In de praktijk komt het ook voor dat een vrijwilliger aangeeft aan een algemeen nut beogende instelling (ANBI) dat hij de vrijwilligersvergoeding waarop hij aanspraak maakt, niet wil ontvangen omdat hij de vergoeding wil doneren aan de ANBI. Deze gift is geen verplichting voor de vrijwilliger, maar vloeit voort uit vrijgevigheid.

Giftenaftrek

Wanneer de vrijwilliger afziet van een vergoeding, kan hij het bedrag van de vergoeding als gift aftrekken in de aangifte inkomstenbelasting als aan de voorwaarden is voldaan. Deze voorwaarden zijn per 2012 opgenomen in de wet. Deze voorwaarden dienen ertoe te voorkomen dat mensen onterecht belastingvoordelen kunnen verkrijgen.

Veel ANBI’s kunnen niet aan alle vrijwilligers een uurvergoeding van € 5 betalen. Het uitgangspunt is echter dat vrijwilligerswerk belangeloos is. Indien de organisatie vrijwilligersvergoedingen wil aanbieden, mag de organisatie zelf bepalen aan welke vrijwilligers zij een vrijwilligersvergoeding geeft en wat de hoogte van de vergoeding wordt.

Voor de giftenaftrek is het van belang dat de ANBI in staat is aan de betreffende vrijwilligers deze afgesproken vergoeding uit te betalen. Aangezien het niet nodig is dat de ANBI aan alle vrijwilligers de maximale vergoeding moet kunnen uitbetalen, wordt in de praktijk van de mogelijkheid tot giftenaftrek gebruik gemaakt.

Geen recht op aftrek

Als het bestuur (bepaalde) vrijwilligers een vrijwilligersvergoeding toekent, bestaat bij donatie daarvan door de vrijwilliger recht op giftenaftrek. Als het bestuur echter niet de bedoeling heeft om een vrijwilligersvergoeding te geven aan die vrijwilliger, dan bestaat geen recht op aftrek.

Misleidend

Het aanbieden van een dergelijke regeling aan de vrijwilligers, terwijl van tevoren al vaststaat dat geen recht bestaat op aftrek, is misleidend. Indien de vrijwilliger namelijk de vergoeding toch opgeeft als gift in zijn aangifte, dan is sprake van het opzettelijk onjuist doen van aangifte. Hierbij kan de aangifte van de vrijwilliger bij de aanslag worden gecorrigeerd of als de aanslag al is vastgesteld, een navorderingsaanslag worden opgelegd.

Kamerbrief vrijwilligerswerk bij ANBI

 

Categorie: Nieuws Tags: aangifte IB, vrijwilligers

Tags: aangifte IB, vrijwilligers

Gerelateerde artikelen

10 februari 2021

Aangifte inkomstenbelasting 2020 doen vanaf 1 maart 2021

19 januari 2021

Uitbetaalde bedragen aan derden doorgeven: hoe zit het precies?

16 december 2020

Vrijwilligersvergoeding stijgt in 2021

14 december 2020

Aangifte inkomstenbelasting 2019 verlengd tot 1 mei 2021

Hoofdsponsor

Transitievergoeding: van regels tot praktische rekenvoorbeelden
Einde vaste reiskostenvergoeding, registreer in Nmbrs® kantoordagen
Welke HR-diensten levert jouw accountants- of administratiekantoor? – Onderzoek
Verkiezingen voor de salarisadministrateur: kies maar!
Wet flexibel werken – absoluut recht op thuiswerken na wetswijziging?
Toch eerder stoppen met werken?
Clubhouse voor salarisadministrateurs: doe mee!
Quoratio Groep
Sazas

Partners

Transitievergoeding: van regels tot praktische rekenvoorbeelden
Einde vaste reiskostenvergoeding, registreer in Nmbrs® kantoordagen
Welke HR-diensten levert jouw accountants- of administratiekantoor? – Onderzoek
Verkiezingen voor de salarisadministrateur: kies maar!
Wet flexibel werken – absoluut recht op thuiswerken na wetswijziging?
Toch eerder stoppen met werken?
Clubhouse voor salarisadministrateurs: doe mee!
Quoratio Groep
Sazas

Meest gelezen berichten

  • Aangifte inkomstenbelasting 2020 doen vanaf 1 maart 2021
  • Aangifte inkomstenbelasting vanaf 1 maart 2020
  • Jubileumuitkering onbelast: hoe zit het precies?
  • Loonbelastingtabellen 2021 – witte en groene tabellen
  • Weinig baankans als administratieve kracht, wel als salarisadministrateur

Opleidingen

Vacatures

Professional – Loonadministrateur
Van Oers Accountancy & Advies
Ervaren Salarisadministrateur – Van Herwijnen Kreston 32-39 uur
Van Herwijnen Kreston
Yuki Back Office manager – 24 uur per week
Van de Kamp & Van Gelder
Senior Salarisadministrateur – FysioHolland Nieuwegein
Strictly People- FysioHolland Nieuwegein
Professional – Loonadministrateur Onderwijs
Van Oers Accountancy & Advies
Payroll Consultant – Work>flows Etten-Leur
Strictly People
Salarisadministrateur (m/v)
WEA Accountants & Adviseurs
Yuki Back Office medewerker 16-24 uur per week
Van de Kamp & Van Gelder
International Payroll Specialist SUZOHAPP De Meern/Poznan/Salford
Strictly People
Salarisadministrateur 32-40 uur
De Hooge Waerder
Teamleider Werkgeversservice 32-40 uur
acconavm
Coördinator Salarisadministrateur – Workstead Renswoude
Strictly People
Salarisadministrateur (parttime) – ONS Zwolle
Strictly People
Senior Salarisadministrateur 32-40 uur
acconavm

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Corona
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Partners
  • AV/FV
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Event
  • Kennisdocs

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV