• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Geen arbeid tijdens coronacrisis, wel loon

Geen arbeid tijdens coronacrisis, wel loon

Nieuws

Ook al kan een werknemer vanwege de coronacrisis zijn werkzaamheden niet verrichten, dat betekent niet dat hij geen recht heeft op loon.

6 juni 2020 door Salaris Vanmorgen

Salaris Vanmorgen

De werknemer heeft voldoende aannemelijk gemaakt dat partijen een arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd zijn overeengekomen. Geen arbeid, wel loon, aldus de kantonrechter.

Een man heeft in 2018 en 2019 werkzaamheden als valkenier verricht voor een valkerij met een samenwerkingsverband met een pretpark in Duitsland.

Daarna is een arbeidsovereenkomst gesloten van 1 januari 2020 t/m 31 december 2020. In januari 2020 is € 1.750 aan de werknemer betaald. In februari 2020 is ook € 1.750 voldaan. Vervolgens is op 1 mei 2020 € 3.500 betaald.

Het park is in het voorjaar van 2020 enige tijd gesloten geweest in verband met de wereldwijde coronacrisis.

De werknemer vordert bij de rechter tot betaling van:

  1. wettelijke verhoging van 50 procent over het loon van de maand maart 2020;
  2. het loon met betrekking tot de maand mei 2020, te weten: € 1.750;
  3. de onder 1. en 2. genoemde bedragen te vermeerderen met wettelijke rente.

Wat zegt de werknemer?

De werknemer stelt dat met hem een arbeidsovereenkomst is gesloten en dat is verzuimd om het op grond van die overeenkomst aan hem toekomende loon over de maand mei 2020 te betalen. Verder is het loon over de maanden maart en april 2020 niet op tijd betaald, zodat hij recht heeft op de maximale wettelijke verhoging van 50 procent Daarnaast vordert hij betaling van wettelijke rente. De man heeft een spoedeisend belang, omdat hij van dit loon afhankelijk is om in zijn levensonderhoud te voorzien.

Volgens de werknemer wordt het bestaan van die arbeidsovereenkomst bevestigd doordat hij in januari 2020 € 1.750 heeft ontvangen en ook in februari 2020 is € 1.750 aan hem betaald. Daarnaast is met betrekking tot de maanden maart en april 2020 op 1 mei 2020 € 3.500 aan de werknemer voldaan. Dat hij in 2020 (nog) geen feitelijke werkzaamheden heeft uitgevoerd, is niet aan hem te wijten.

Partijen hebben afgesproken dat het salaris maandelijks (dus vanaf 1 januari 2020 tot en met 31 december 2020) aan de werknemer wordt betaald, terwijl de daadwerkelijke werkzaamheden in het park slechts acht maanden in beslag nemen en pas omstreeks maart/april 2020 aanvangen. Op het moment dat de werkzaamheden zouden starten, brak de coronacrisis uit. Gelet daarop is het park sinds enige weken gesloten, zodat de werknemer zijn werkzaamheden daar niet kon uitvoeren.

Wat zegt de werkgever?

De werkgever betwist het bestaan van de door de man gestelde arbeidsovereenkomst, zodat geen loon aan hem is verschuldigd. Weliswaar hebben partijen in het verleden arbeidsovereenkomsten met elkaar gesloten en hebben zij over het jaar 2020 betalingen gedaan, maar het gedane aanbod tot het aangaan van een nieuwe arbeidsovereenkomst in 2020 is door de werkgever ingetrokken vóórdat het aanbod door de man is geaccepteerd. De werkgever heeft nooit een ondertekende arbeidsovereenkomst retour ontvangen. Volgens de werkgever zijn de betaalde bedragen dan ook onverschuldigd gedaan. Verder waren er geen andere passende werkzaamheden voor de man beschikbaar.

Tijdens de mondelinge behandeling is aangegeven dat de werknemer in 2020 geen arbeid heeft verricht, zodat hem ook om die reden geen loon toekomt.

Wat oordeelt de rechter?

De werknemer verzoekt kort gezegd betaling van (achterstallig) loon.

Vraag is of partijen een arbeidsovereenkomst zijn overeengekomen. Volgens de kantonrechter is aannemelijk dat partijen op enig moment (mondeling) overeenstemming hebben bereikt over een arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd (met als ingangsdatum 1 januari 2020 en met als einddatum 31 december 2020) tegen een salaris van € 1.750 per maand en over het feit dat de werknemer vanaf het voorjaar van 2020 in het park werkzaamheden uitvoert.

De werknemer heeft dan ook op grond van die overeenkomst recht heeft op betaling van loon. Uit het feitelijk handelen van de werkgever dan ook dat ervan uitgegaan was dat de man het door hen gedane aanbod heeft aanvaard, aldus de rechter.

Geen arbeid, wel loon

Ook het verweer van de werkgever dat geen loon is verschuldigd omdat de werknemer in het jaar 2020 (nog) geen feitelijke arbeid heeft verricht, slaagt niet. Het bekende adagium ‘geen arbeid, geen loon’ is met inwerkingtreding van de Wet arbeidsmarkt in balans op 1 januari 2020 komen te vervallen en is – kort gezegd – gewijzigd in ‘geen arbeid, wel loon’.

Nieuwe hoofdregel per 2020: geen arbeid, toch loon

Voor rekening werkgever

Naar het oordeel van de kantonrechter komt ook in dit geval het niet (kunnen) verrichten van de werkzaamheden door de werknemer voor rekening van de werkgever. Duidelijk is dat het werk van de valkenier seizoensgebonden is en dat hij daarom in de maanden januari en februari in ieder geval geen arbeid zal verrichten. Dat de man ook in de maanden daarna geen arbeid heeft verricht, kan gelet op alle omstandigheden (waaronder de door het park genomen maatregelen in verband met de coronacrisis) niet aan hem worden tegengeworpen, zodat de werkgever op basis van artikel 7:628 lid 1 BW het loon moet betalen.

De kantonrechter veroordeelt de werkgever te betalen:

  • het loon ten bedrage van € 1.750 bruto met betrekking tot de maand mei 2020, te vermeerderen met de wettelijke rente over dit bedrag vanaf de vervaldatum tot aan de dag van betaling;
  • de wettelijke verhoging over het loon in de maand maart en april 2020, gematigd tot 10 procent, zijnde € 175, te vermeerderen met de wettelijke rente vanaf de vervaltermijn van de maandvergoeding maart 2020 tot en met 1 mei 2020.

Uitspraak Rechtbank Oost-Brabant, 29 mei 2020, ECLI:NL:RBOBR:2020:2838

 

Categorie: Nieuws Tags: coronavirus, loon

Tags: coronavirus, loon

Gerelateerde artikelen

27 november 2025

Recht op achterstallig loon – bruto en netto bedragen niet met elkaar verrekenen

24 november 2025

Oproepkracht heeft geen recht op wedertewerkstelling en loonbetaling

20 november 2025

Overlijdensuitkering en loon over een maand: standpunt kennisgroep Belastingdienst

17 november 2025

Werkgever komt vaststellingsovereenkomst niet volledig na: loon en vergoedingen betalen

Hoofdsponsor

Loonbeslag: hoe ga je er als werkgever zorgvuldig mee om?

Kennispartner

Loontransparantie: wat betekent nieuwe Europese richtlijn voor jouw salarisadministratie?

Partners

Referentie verstrekken: wat mag je als HR wel en niet delen?
Wat je onboarding zegt over hoe je omgaat met salarisprofessionals
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Cora Josephs-Cuijpers
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Jubileumuitkering berekenen: hoe doe je dat?
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Nog steeds loonkloof in Nederland, maar wees voorbereid op wet loontransparantie
Zaken voor elkaar
Werkgeverslasten berekenen: verzuimspecialist Sazas beantwoordt 5 vragen

Meest gelezen berichten

  • Eerder dienstverband, einde door werknemer, telt niet mee voor transitievergoeding 13.2k weergaven

  • Verlofaanvraag geweigerd, toch op bedevaart, ontslag op staande voet terecht 5.4k weergaven

  • Passende arbeid – functie zieke werknemer aanpassen, werken volgens vast rooster 4.6k weergaven

  • Slapend dienstverband en vakantieopbouw zieke werknemer 4k weergaven

  • Bijtellingskorting voor elektrische auto van de zaak verlengen 3.3k weergaven

NIRPA

Opleidingen

08
dec
Werkkostenregeling (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
11
dec
Arbeidsrecht – Disfunctioneren (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
15
dec
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
17
dec
Basistraining Boekhouden voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
19
dec
Casemanagement (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
23
dec
Compensation & Benefits Consultant (CBC®)
Markus Verbeek Praehep
29
dec
DGA voor Salarisadministrateurs en Beloningsadviseurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
30
dec
Digitale Toekomst voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
16
jan
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
05
feb
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
06
feb
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
11
feb
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
02
mrt
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
03
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
04
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
05
mrt
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
10
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
10
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping en specialisatie)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
17
mrt
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
19
mrt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
23
mrt
Online cursus de Regeling vervroegde uittreding/ zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisprofessional consultant – Aalsmeer
Aaff
Salarisadministrateur
SD Worx
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Senior Salarisadministrateur – Asito Almelo
Strictly People
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Relatiebeheerder pensioenen – Tilburg
aaff
Senior Salarisadministrateur – Libréon Breda
Strictly People
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Medewerker loonadministratie – Zwolle (24–32 uur)
PIA Group
(Junior) Jurist arbeidsrecht
Scab
Operationeel Manager Loonadministratie
Scab
Salarisprofessional
aaff
Teamleider Salaris- en Personeelsadvies Heerhogowaard
aaff
Medewerker Salarisadministratie bij OFS Groep
a.s Works
Salarisprofessional – Naaldwijk
aaff
Salarisadministrateur
SD Worx
Teamleider Salaris- en Personeelsadvies
aaff

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV