• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Oproepkracht recht op doorbetaling loon

Oproepkracht recht op doorbetaling loon

Nieuws

Een werkneemster heeft recht op doorbetaling van loon, nadat de werkgever de loonbetalingen heeft gestaakt en haar niet meer heeft opgeroepen voor werkzaamheden.

23 april 2020 door Salaris Vanmorgen

Salaris Vanmorgen

Het hof verwerpt het verweer van de werkgever dat de werkneemster de arbeidsovereenkomst heeft opgezegd en acht de vordering tot doorbetaling van loon dus toewijsbaar.

Een vrouw is op grond van een schriftelijke arbeidsovereenkomst van 3 januari 2014 met ingang van 1 januari 2014 bij de werkgever in dienst is getreden als ‘medewerkster uitgifte’.

Nulurencontract

De arbeidsovereenkomst heeft als titel ‘nulurencontract’. De werknemer wordt daarin aangeduid als ‘oproepkracht’.

Artikel 2 van de arbeidsovereenkomst luidt als volgt:

“Oproepkracht is niet verplicht aan iedere oproep gehoor te geven; hij/zij kan een oproep altijd afslaan.”

De werkgever heeft over de periode tot en met 2015 het loon contant aan de werkneemster uitbetaald. Vanaf januari 2016 is de werkgever het loon (volgens werkneemster een deel van het loon) per bankoverschrijving aan werkneemster gaan voldoen.

Concept-arbeidsovereenkomst

In september 2016 heeft de administrateur van de werkgever op verzoek van de vennoten van de werkgever voor werkneemster een concept-arbeidsovereenkomst ‘voor 36 uur per week’ opgesteld. Deze concept-arbeidsovereenkomst is niet door werkneemster ondertekend. De partijen verschillen van mening over de vraag aan wie dat te wijten is.

Een overzicht van op de loonstroken vermelde gewerkte uren per maand:

  • april t/m september 2016: 20 uur per maand;
  • oktober t/m december 2016: 144 uur per maand;
  • januari 2017: 135 uur per maand;
  • februari en maart 2017: 130 uur per maand;
  • april 2017: 126 uur per maand;
  • mei 2017: 121 uur per maand;
  • juni 2017: 84 uur per maand.

De werkneemster heeft op 25 juni 2017 voor het laatst werkzaamheden voor de werkgever verricht.

(Geen) recht op loon

Een medewerker van het Juridisch Loket heeft een brief van 26 juni 2017 op naam van werkneemster opgesteld. In die brief, die door de werkgever is ontvangen, staat onder meer het volgende:

“ Onderwerp: eindafrekening

(…)

Geachte heer, mevrouw,

Ik ben bij u in dienst geweest als Bezorgster. De arbeidsovereenkomst is geëindigd.

U bent uw verplichtingen echter niet volledig nagekomen Ik heb nog recht op betaling van:

(…) Na alles uitgebreid gecontroleerd en berekend te hebben, komt er een totaalbedrag uit van Netto € 2300,-.

De werkgever stuurt een brief terug waarin hij schrijft dat de werkneemster volgens hem geen recht meer heeft op loon.

Nog steeds in dienst

Bij brief van 1 augustus 2017 heeft de toenmalig advocaat van werkneemster aan de werkgever meegedeeld dat werkneemster geen ontslag heeft genomen, dat de arbeidsovereenkomst niet op rechtsgeldige wijze is beëindigd, dat zij dus nog steeds bij de werkgever in dienst is en dat werkneemster zich beschikbaar houdt voor het verrichten van werkzaamheden. Daarnaast is in de brief aanspraak gemaakt op doorbetaling van het loon vanaf 25 juni 2017, uitbetaling van achterstallig loon, uitbetaling van verlofdagen en uitbetaling van vakantiebijslag.-

Vervolgens hebben de administrateur van de werkgever en de toenmalig advocaat van werkneemster nog met elkaar gecorrespondeerd.

Wat vordert werkneemster?

Werkneemster vordert in het geding bij de kantonrechter onder meer doorbetaling van haar loon van € 1.250 bruto zijnde € 1.150 netto per maand vanaf 25 juni 2017, althans 1 augustus 2017, te vermeerderen met de maximale wettelijke verhoging en de wettelijke rente over het geheel vanaf iedere maand dat het loon is vervallen.

Zij heeft aan deze vordering ten grondslag gelegd dat zij sinds 1 januari 2017 voor 32 uur per week in dienst is van de werkgever, dat de werkgever op 25 juni 2017 tegen werkneemster heeft gezegd “dat hij werkneemster dan helemaal niet meer zou oproepen en dat ze dan geen cent meer zou ontvangen”, en dat de werkgever het loon van werkneemster vervolgens ten onrechte met ingang van 25 juni 2017 onbetaald heeft gelaten.

Wat zegt de werkgever?

De werkgever heeft gemotiveerd verweer gevoerd.

De werkgever en werkneemster zijn op 1 januari 2014 een arbeidsovereenkomst met uitgestelde prestatieplicht (‘nulurencontract’) voor onbepaalde tijd aangegaan. De werkneemster heeft krachtens dit contract als bezorgster voor de werkgever arbeid verricht op oproepbasis. Dat tussen partijen nadien (met ingang van 1 oktober 2016) een arbeidsovereenkomst voor 36 uur per week tot stand gekomen is, is niet komen vast te staan.

Werkneemster heeft de arbeidsovereenkomst opgezegd bij de brief van 26 juni 2017. Voor zover in de brief geen opzegging besloten ligt, bevat de brief een aanbod van werkneemster tot beëindiging van de arbeidsovereenkomst. Dit aanbod is bij brief van 17 juli 2017 aanvaard.

De arbeidsovereenkomst met uitgestelde prestatieplicht (‘nulurencontract’) is dus op 26 juni 2017 geëindigd. De vorderingen van werkneemster moeten daarom worden afgewezen.

Wat zegt het hof?

De kantonrechter heeft de vorderingen van de werkneemster afgewezen. De werkneemster is in hoger beroep gegaan. Wat zegt het hof?

1. Is tussen partijen met ingang van 1 oktober 2016 een arbeidsovereenkomst voor 36 uur per week overeengekomen?

Het hof stelt in verband met deze grief voorop dat werkneemster met ingang van 26 juni 2017 geen werkzaamheden meer heeft verricht voor de werkgever. Volgens artikel 7:628 BW heeft de werknemer die ‘de overeengekomen arbeid’ niet heeft verricht door een oorzaak die voor rekening van de werkgever behoort te komen, aanspraak op loondoorbetaling. Eerst moet dus worden bepaald wat in dit geval heeft te gelden als ‘de overeengekomen arbeid’.

Loon doorbetalen bij nulurencontract

Oproeparbeid brengt de aard van het contract mee dat het aantal te werken uren per periode wisselt. Bij een nulurencontract hoeft de werkgever de werknemer zelfs helemaal niet op te roepen. Voor werknemers met een nulurencontract geldt dat de werkgever slechts gehouden is loon door te betalen, indien de – voor risico van de werkgever komende – verhindering tot het verrichten van de arbeid opkomt nadat de oproepkracht gehoor heeft gegeven aan een oproep.

Goed werkgeverschap

Goed werkgeverschap (art. 7:611 BW) kan echter meebrengen dat de werkgever verplicht is de werknemer op te roepen als hij werk heeft waarvoor de oproepkracht in aanmerking komt.

De werkgever mag de vrijheid die eigen is aan het oproepcontract niet gebruiken om de werknemer uit te sluiten van werkzaamheden om redenen die dat besluit niet kunnen rechtvaardigen. Doet hij dat toch, dan heeft de werknemer op grond van artikel 7:628 BW recht op loon tot het bedrag dat hij zou hebben ontvangen wanneer hij de werkzaamheden wel had verricht.

Daar komt nog bij dat artikel 7:610b BW bepaalt dat, wanneer een arbeidsovereenkomst drie maanden heeft geduurd, de bedongen arbeid in enige maand wordt vermoed een omvang te hebben gelijk aan de gemiddelde omvang van de daaraan voorafgaande drie maanden.

Volgens het hof heeft de werkgever onvoldoende betwist dat er in dit geval aanleiding bestaat om toepassing te geven aan de hierboven genoemde regels (artikel 7:610b BW en artikel 7:611 BW).

In de stellingen van werkneemster ligt besloten dat het de werkgever bij deze stand van zaken niet vrij stond om haar met ingang van 26 juni 2017 in het geheel niet meer op te roepen. Volgens het hof heeft de werkgever dat onvoldoende betwist. De werkgever heeft als rechtvaardiging van het staken van de loonbetaling in feite slechts aangevoerd dat werkneemster de arbeidsovereenkomst met ingang van 26 juni 2017 heeft opgezegd, althans dat de arbeidsovereenkomst met ingang van die datum met wederzijds goedvinden is beëindigd.

Blijven oproepen

Dat de werkgever gelet op de mate waarin werkneemster in laatste maanden voor 26 juni 2017 heeft gewerkt, werkneemster (als geen sprake is van opzegging van de arbeidsovereenkomst of beëindiging van de arbeidsovereenkomst met wederzijds goedvinden) in dezelfde mate had moeten blijven oproepen, heeft de werkgever niet gemotiveerd betwist.

Het hof concludeert dat de werkgever  (behalve een eventuele opzegging of beëindiging van het dienstverband) werkneemster met ingang van 26 juni 2017 in zodanige mate moest blijven oproepen dat zij met haar werkzaamheden een salaris van € 1.250 bruto per maand kon verdienen.

2. Heeft werkneemster de arbeidsovereenkomst op 26 juni 2017 opgezegd, althans is de arbeidsovereenkomst met wederzijds goedvinden beëindigd per 26 juni 2017?

In de toelichting op de grief betwist werkneemster dat zij de arbeidsovereenkomst bij de brief van 26 juni 2017 heeft opgezegd. Ook heeft werkneemster in de toelichting op de grief betoogd dat de werkgever ten onrechte heeft nagelaten zich ervan te vergewissen dat werkneemster daadwerkelijk de arbeidsovereenkomst wilde opzeggen.

Verder voert zij aan dat de werkgever ook niet heeft voldaan aan de informatieplicht die op een werkgever rust in geval van opzegging door de werknemer. Volgens werkneemster bevat de brief ook geen aanbod van haar tot beëindiging van de arbeidsovereenkomst.

De opzegging van een arbeidsovereenkomst door de werknemer vereist een duidelijke en ondubbelzinnige verklaring, die erop is gericht de beëindiging van de arbeidsovereenkomst te bewerkstelligen.

In de brief van 26 juni 2017 die werkneemster op haar eigen naam aan de werkgever heeft doen toekomen, valt niet te lezen dat zij de arbeidsovereenkomst wenst te beëindigen. De brief bevat slechts de constatering dat de arbeidsovereenkomst geëindigd is.

Opzegging moeten navragen

Voor zover de werkgever de brief wenste op te vatten als een opzegging van de arbeidsovereenkomst door werkneemster, had de werkgever bij werkneemster moeten navragen of zij inderdaad de arbeidsovereenkomst wilde opzeggen. Vast staat dat de werkgever dat niet gedaan heeft

Het hof concludeert dat de arbeidsovereenkomst niet door opzegging is geëindigd met ingang van 26 juni 2017.

Volgens het hof kan ook niet gezegd worden dat de brief van 26 juni 2017 een aanbod van werkneemster bevat tot beëindiging van de arbeidsovereenkomst met wederzijds goedvinden. Dat werkneemster in de dagen na 25 juni 2017 niet op haar werk is verschenen, voert niet tot een ander oordeel.

Geen aanbod tot einde contract

Het hof concludeert dat niet is komen vast te staan dat werkneemster een aanbod heeft gedaan om tot beëindiging van de arbeidsovereenkomst te komen. Daarom kan ook niet worden gezegd dat de werkgever dat aanbod bij brief van 17 juli 2017 heeft aanvaard en dat de arbeidsovereenkomst met wederzijds goedvinden geëindigd is met ingang van 26 juni 2017.

Het hof heeft geoordeeld dat niet is komen vast te staan dat de arbeidsovereenkomst met ingang van 26 juni 2017 beëindigd is en dat dit meebrengt dat de werkgever de werkneemster met ingang van 26 juni 2017 in zodanige mate moest blijven oproepen dat zij met haar werkzaamheden een salaris van € 1.250 bruto per maand kon verdienen.

Voor rekening werkgever

Dat de werkgever werkneemster met ingang van 26 juni 2017 niet meer heeft opgeroepen, moet in redelijkheid voor rekening van de werkgever komen. Dit brengt mee dat werkneemster op de voet van artikel 7:628 lid 1 BW haar recht op loon over de periode vanaf 26 juni 2017 heeft behouden.

Het hof wijst de vordering tot doorbetaling van het loon van € 1.250 bruto per maand toe.

Wettelijke verhoging

Werkneemster vordert over het achterstallige loon de maximale wettelijke verhoging. Dat de werkgever het loon vanaf 25 juni 2017 niet heeft betaald, is haar als werkgever toe te rekenen. werkneemster heeft daarom in beginsel aanspraak op de wettelijke verhoging als bedoeld in artikel 7:625 lid 1 BW.

Het hof ziet in de omstandigheden van dit geval, waaronder vooral het feit dat werkneemster nu aanspraak heeft op een groot bedrag aan loon terwijl daar geen door haar verrichte werkzaamheden tegenover staan, aanleiding om de wettelijke verhoging te matigen tot 10% van de verschuldigde loonbedragen.

Het hof veroordeelt de werkgever om aan werkneemster haar loon van € 1.250 bruto per maand door te betalen met ingang van 26 juni 2017, te vermeerderen met een tot 10% gematigde wettelijke verhoging en de wettelijke rente over het geheel vanaf iedere maand dat het loon is vervallen.

Uitspraak Hof ’s Hertogenbosch, 7 april 2020, ECLI:NL:GHSHE:2020:1209

 

Categorie: Nieuws Tags: loondoorbetaling, oproepkracht

Tags: loondoorbetaling, oproepkracht

Gerelateerde artikelen

15 januari 2026

Ziekte en loondoorbetaling: automatiseren mutaties zorgt voor foutloze salarisverwerking

8 januari 2026

Loondoorbetaling bij ziekte: tips voor salarisadministrateurs

13 december 2025

Werk aan de WIA – loondoorbetalingsplicht bij ziekte niet naar 1 jaar, schaf IVA-uitkering af

1 december 2025

Aanbod tot vaste arbeidsomvang afgewezen, beroep op rechtsvermoeden, recht op loon?

Hoofdsponsor

Dit zijn de belangrijkste wetswijzigingen in HR en salaris vanaf januari 2026

Kennispartner

Ziekte en loondoorbetaling: automatiseren mutaties zorgt voor foutloze salarisverwerking

Partners

Payroller in pyjama: waarom thuiswerken werkt voor salarisadministratie
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Kostenneutrale cadeautjes: vaak sigaar uit eigen doos
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Goede werkvoornemens in 2026: ga je voor loonsverhoging, promotie of cursus?
Zaken voor elkaar
Werkgeverslasten berekenen: verzuimspecialist Sazas beantwoordt 5 vragen
Wanneer is een werknemer precies ziek?

Meest gelezen berichten

  • Veel meer betaald dan in arbeidscontract staat – werknemer hoeft niet terug te betalen 13.3k weergaven

  • Achterstallig loon, vakantiedagen en transitievergoeding aan zieke werknemer betalen 9.3k weergaven

  • Wanneer is een werknemer precies ziek? 5.7k weergaven

  • Vaststellingsovereenkomst: houd rekening met variabele looncomponenten 2.9k weergaven

  • Loonbelastingtabellen 2026 beschikbaar – witte en groene tabellen 2.3k weergaven

NIRPA

Opleidingen

22
jan
Lonen in de Jaarrekening (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
jan
Loonbeslag, Beslagvrije Voet en Preferentie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
28
jan
HBO Programma Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
30
jan
Module Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid VPS
Markus Verbeek Praehep
05
feb
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
05
feb
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
06
feb
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
11
feb
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
20
feb
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
02
mrt
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
03
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
04
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
05
mrt
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
10
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
10
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
17
mrt
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
18
mrt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
19
mrt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
23
mrt
Online cursus de Regeling vervroegde uittreding/ zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers

Vacatures

Operationeel Manager Loonadministratie
Scab
AFAS Payroll Specialist
Visser & Visser
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Payroll Specialist
Vitalis
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Salarisprofessional
aaff
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV