• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Loonaanspraak bij basisovereenkomst voor arbeidsongeschiktheidsverzekering?

Loonaanspraak bij basisovereenkomst voor arbeidsongeschiktheidsverzekering?

Nieuws

Is sprake van een loonaanspraak van de werknemer als een basisovereenkomst voor een arbeidsongeschiktheidsverzekering is afgesloten?

10 december 2025 door Salaris Vanmorgen

De Kennisgroep loonheffing algemeen van de Belastingdienst heeft een standpunt ingenomen over een (semi-)collectieve arbeidsongeschiktheidsverzekering.

Waar gaat deze zaak over?

Een werkgever heeft een semicollectieve overeenkomst (basisovereenkomst) gesloten met een verzekeraar. Op basis van deze overeenkomst kunnen de werknemers zich individueel en op vrijwillige basis te verzekeren tegen het risico van (gedeeltelijke) arbeidsongeschiktheid. Werknemers kunnen alleen via de werkgever deelnemen aan de verzekering en zij die zich tijdig melden, kunnen zich zonder uitsluiting verzekeren bij de verzekeraar.

Dekking tegen risico inkomensachteruitgang

De verzekering biedt dekking tegen het risico van inkomensachteruitgang bij gehele of gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid en de daarmee samenhangende werkloosheid. In die gevallen wordt het inkomen van de werknemer aangevuld tot minimaal 70% van het verzekerde inkomen. De verzekeraar keert uit tot de AOW-leeftijd. Hij eindigt als de basisovereenkomst tussen de werkgever en de verzekeraar eindigt of als het dienstverband bij de werkgever eindigt.

Geen verzekeringsovereenkomst

De basisovereenkomst tussen de werkgever en de verzekeraar is geen verzekeringsovereenkomst. De werknemer is de verzekeringnemer en bezit het verzekeringsbewijs.

Werknemer zelf verantwoordelijk

De premiebetaling verloopt via verrekening met het loon door de werkgever. De werknemer blijft echter uiteindelijk zelf verantwoordelijk voor de premiebetaling. De werkgever betaalt het gedeelte van de premie tot maximaal 0,25% van het pensioengevend salaris van werknemer. Het gedeelte van de premie dat dit percentage te boven gaat, komt voor rekening van werknemer.

Vraag en antwoord

Kwalificeert de arbeidsongeschikheidsverzekering als een vrijgestelde aanspraak in de zin van artikel 11, eerste lid, onderdeel f, van de Wet op de loonbelasting 1964 (Wet LB 1964)?

Nee. De werkgever vergoedt (een gedeelte van) de premie en de werknemer kan geen aanvullende rechten of prestaties ontlenen aan de basisovereenkomst dan op basis van de overeenkomst die hij zelf heeft gesloten met de verzekeraar.

Aanknopingspunten voor loonaanspraak

Voor het antwoord op de vraag of de werkgever een loonaanspraak toekent door een voorziening te treffen bij de verzekeraar op basis waarvan werknemer een polis afsluit gelden de volgende aanknopingspunten:

  • Als de werkgever (een deel van) de premie van de verzekering vergoedt, kan sprake zijn van een loonaanspraak. Niet vereist is dus dat de werkgever de gehele premie voor zijn rekening neemt. De vergoeding en de basisovereenkomst moeten wel duidelijk met elkaar zijn verbonden.
  • De aanspraak moet in opdracht en voor rekening van de werkgever zijn verstrekt en zozeer met de dienstbetrekking samenhangen, dat deze als daaruit verkregen moet worden aangemerkt.
  • Voor de aanwezigheid van een loonaanspraak is niet noodzakelijk dat de werknemer verplicht is om gebruik te maken van de basisovereenkomst.
  • Als de enige bemoeienis van de werkgever bestaat uit de administratie en het doorgeven van de (ingehouden) premie aan de verzekeraar is geen sprake van een loonaanspraak. De werkgever fungeert dan slechts als intermediair/kassier.
  • Er is geen sprake van een loonaanspraak als derden vergelijkbare voordelen kunnen verkrijgen. Voordelen (zoals een premiekorting en non-selectie) die ook kunnen worden behaald door de collectiviteit van werknemers vloeien niet voort uit de dienstbetrekking.

Kan werknemer rechten ontlenen?

De kennisgroep concludeert aan de hand van de aanknopingspunten dat voor de beoordeling of sprake is van een loonaanspraak als de werknemer de verzekeringsovereenkomst afsluit, bepalend is of de werknemer rechten (prestaties) kan ontlenen aan de basisovereenkomst, andere dan op basis van de verzekeringsovereenkomst die hij zelf heeft gesloten met de verzekeraar.

Voorbeeld 1: loonaanspraak

De werkgever sluit een arbeidsongeschiktheidsverzekering af. De werkgever is de verzekeringnemer, de werknemer is de verzekerde. De werkgever is de totale premie voor de verzekering verschuldigd. De premie is afhankelijk van het aantal werknemers van de werkgever. De werkgever verhaalt de premie op zijn werknemers.

De werknemer krijgt een loonaanspraak van zijn werkgever. Dat de kosten van de verzekering aan de werknemer in rekening worden gebracht, is hierbij niet relevant.

Voorbeeld 2: geen loonaanspraak

De werkgever heeft een basisovereenkomst voor een arbeidsongeschiktheidsverzekering voor zijn werknemers gesloten met een verzekeraar. Werknemers hebben op basis van deze overeenkomst de mogelijkheid om bij deze verzekeraar een arbeidsongeschiktheidsverzekering af te sluiten. De werknemer is de verzekeringnemer, de verzekerde en hij is de premie verschuldigd. De premiebetaling verloopt via de werkgever. Als de werknemer een verzekering afsluit, ontvangt hij een tegemoetkoming in de premie van de werkgever.

De werknemer krijgt geen loonaanspraak van zijn werkgever. Het feit dat de werkgever zorgt voor de afdracht van de premie aan de verzekeraar en de premie deels vergoedt, maakt dit niet anders. De werkgever is niet veel meer dan intermediair of kassier.

Voorbeeld 3: loonaanspraak

De werkgever heeft een basisovereenkomst voor een arbeidsongeschiktheidsverzekering voor zijn werknemers gesloten met een verzekeraar. Werknemers hebben op basis van deze overeenkomst de mogelijkheid om bij deze verzekeraar een arbeidsongeschiktheidsverzekering af te sluiten. De werknemer is de verzekeringnemer en de verzekerde. De werkgever betaalt op grond van de basisovereenkomst de premie bij vooruitbetaling aan de verzekeraar en treedt in de rechten van de verzekeraar (subrogatie).

De werknemer krijgt een loonaanspraak van zijn werkgever. De werkgever is meer dan alleen intermediair of kassier. Problemen, bijvoorbeeld rond de premiebetaling, spelen zich af tussen werkgever en de verzekeraar. De werknemer ontleent aan de basisovereenkomst andere rechten dan op basis van de verzekeringsovereenkomst die hij zelf heeft gesloten met de verzekeraar.

Is in de casus sprake van een aanspraak?

De werkgever in de casus kent geen (juridisch afdwingbaar) recht op toekomstige uitkeringen toe aan de werknemer. Er is sprake van een door de werknemer zelf getroffen voorziening; hij is de verzekeringnemer en is verantwoordelijk voor de premiebetaling. Het feit dat de werkgever het afsluiten van deze verzekering mede mogelijk heeft gemaakt en de premie wordt betaald aan de verzekeraar via de werkgever maakt dit niet anders.

Niet voor rekening van werkgever

De werknemer heeft weliswaar het voordeel dat hij zich zonder uitsluiting kan verzekeren, maar dat kan niet worden aangemerkt als een voordeel in opdracht en voor rekening van de werkgever. Ook het feit dat de werkgever een (gedeeltelijke) vergoeding betaalt aan de werknemer voor de premie is hiervoor niet relevant.

Vergoeding is loon

De werkgever kent de werknemer een vergoeding toe ter gedeeltelijke financiering van de door hem verschuldigde premie aan de verzekeraar. Deze vergoeding vormt loon in de zin van artikel 10, eerste lid, Wet LB 1964. De werkgever kan de vergoeding aanwijzen als eindheffingsbestanddeel in de zin van artikel 31, eerste lid, onderdeel f, Wet LB 1964, als wordt voldaan aan de gebruikelijkheidseis van dat artikel.

KG:204:2025:22 (semi-)collectieve arbeidsongeschiktheidsverzekering

Categorie: Nieuws Tags: arbeidsongeschiktheidsverzekering (AOV), loon

Tags: arbeidsongeschiktheidsverzekering (AOV), loon

Volg een van onze opleidingen

Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)

  • 12 mei 2026
  • BCN Utrecht
  • Casper Mons
  • v.a. 12 PE-punten

Gerelateerde artikelen

14 januari 2026

Veel meer betaald dan in arbeidscontract staat – werknemer hoeft niet terug te betalen

13 januari 2026

Nabetalingen in de loonaangifte: hoe zit het precies?

16 december 2025

Werknemers gaan er op vooruit in 2026 – nettoloon stijgt

16 december 2025

‘Wet basisverzekering arbeidsongeschiktheid zelfstandigen vrijwel niet uitvoerbaar’

Hoofdsponsor

Dit zijn de belangrijkste wetswijzigingen in HR en salaris vanaf januari 2026

Kennispartner

Ziekte en loondoorbetaling: automatiseren mutaties zorgt voor foutloze salarisverwerking

Partners

Payroller in pyjama: waarom thuiswerken werkt voor salarisadministratie
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Kostenneutrale cadeautjes: vaak sigaar uit eigen doos
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Goede werkvoornemens in 2026: ga je voor loonsverhoging, promotie of cursus?
Zaken voor elkaar
Werkgeverslasten berekenen: verzuimspecialist Sazas beantwoordt 5 vragen
Wanneer is een werknemer precies ziek?

Meest gelezen berichten

  • Ontslag voor ‘bankzitter’, al maanden inactief, alleen nog ‘papieren dienstverband’ 22.6k weergaven

  • Veel meer betaald dan in arbeidscontract staat – werknemer hoeft niet terug te betalen 8k weergaven

  • Achterstallig loon, vakantiedagen en transitievergoeding aan zieke werknemer betalen 4.7k weergaven

  • Nieuwe cao voor uitzendkrachten per 2026: gelijkwaardige arbeidsvoorwaarden 4.2k weergaven

  • Wanneer is een werknemer precies ziek? 2.7k weergaven

NIRPA

Opleidingen

16
jan
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
19
jan
Inkomstenbelasting voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
22
jan
Lonen in de Jaarrekening (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
jan
Loonbeslag, Beslagvrije Voet en Preferentie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
28
jan
HBO Programma Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
30
jan
Module Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid VPS
Markus Verbeek Praehep
05
feb
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
05
feb
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
06
feb
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
11
feb
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
02
mrt
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
03
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
04
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
05
mrt
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
10
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
10
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
17
mrt
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
18
mrt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
19
mrt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
23
mrt
Online cursus de Regeling vervroegde uittreding/ zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Operationeel Manager Loonadministratie
Scab
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Salarisprofessional
aaff

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV