
De meeste onderdelen van Wet arbeidsmarkt in balans (Wab), waaronder premiedifferentiatie WW, zijn per 1 januari 2020 in werking getreden.
In dit kennisdocument wordt ingegaan op de wet- en regelgeving met betrekking tot premiedifferentiatie WW.
Wijzigingen t.o.v. vorige versie (1.7)
De volgende wijzigingen zijn aangebracht:
- De inleiding is aangepast (benoemen wijziging in 30% herzieningssituatie per 01-01-2025).
- Paragraaf 2.1 is aangepast, de stroomschema’s hebben een nieuw format.
- Paragraaf 2.7 is aangepast (toevoegen van ‘digitaal’).
- Hoofdstuk 3 is aangepast (ingekort).
- Paragraaf 4.4 is aangepast (nuancering toegevoegd t.a.v. de overheidswerkgever),
- Hoofdstuk 5 is aangepast (wijziging in 30% herzieningssituatie per 01-01-2025),
- Bijlage 6 (voorbeeld jaarurennorm toegevoegd),
30% herzieningssituatie – meer dan 30 uur per week
Om de wendbaarheid binnen vaste contracten te vergroten is de 30% herzieningssituatie per 1 januari 2025 verruimd door ook contracten met een bijna voltijds arbeidsomvang uit te zonderen van de 30% herzieningssituatie. De grens van een gemiddelde arbeidsomvang van 35 uur of meer per week is daarom aangepast naar een gemiddelde arbeidsomvang van “meer dan 30 uur” per week.
Het gevolg daarvan is dat de 30% herzieningssituatie minder vaak van toepassing is en dat voor werkgevers via overwerk meer wendbaarheid binnen het vaste contract is gerealiseerd onder de lage WW-premie.
Voorbeeld. Tijdelijke urenuitbreiding binnen arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd
De werknemer heeft een schriftelijke arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd met een
arbeidsduur van 20 uur per week, die geen oproepovereenkomst is. Het maandloon bedraagt
€ 1000. De werknemer vervangt in de maanden maart en april tijdelijk een zwangere collega.
De arbeidsomvang van de arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd wordt in de maanden maart en april gewijzigd in 30 uur per week. Het maandloon is dan € 1.500. De fictieve premiepercentages zijn 3% (laag) en 8% (hoog). Welke WW-premie is in de maanden maart en april van toepassing?
De arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd wordt in de maanden maart en april gewijzigd. In die maanden wordt de arbeidsomvang van de arbeidsovereenkomst verhoogd naar 30 uur per week. Er is in dit geval sprake van één arbeidsovereenkomst. Over alle contracturen is de lage WW-premie verschuldigd.
Kennisdocument Premiedifferentiatie WW (versie februari 2025)