• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Geen recht op inzage in adviesaanvraag werkgever over arbeidsgeschil met werknemer

Geen recht op inzage in adviesaanvraag werkgever over arbeidsgeschil met werknemer

Nieuws

Heeft de voormalige werknemer recht op inzage in een adviesaanvraag van werkgever aan een derde en advies van de derde aan de werkgever over het arbeidsgeschil met de werknemer?

19 november 2024 door Salaris Vanmorgen

In deze zaak is onder meer aan de orde of een voormalige werkneemster op grond van de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) recht heeft op inzage in een adviesaanvraag van de werkgever aan een derde en in het advies van die derde aan de werkgever over het arbeidsgeschil tussen de werkgever en de werknemer. Wat oordeelt de Hoge Raad?

In cassatie kan van het volgende worden uitgegaan.

(i) De werknemer was in dienst van de rechtbank Noord-Holland. Op enig moment is de werknemer arbeidsongeschikt geraakt en is tussen de werknemer en de rechtbank Noord-Holland een arbeidsgeschil ontstaan. De rechtbank Noord-Holland heeft advies gevraagd aan de Raad voor de rechtspraak (Rvdr) over het arbeidsgeschil en de Rvdr heeft de rechtbank daarover geadviseerd. De arbeidsovereenkomst is na mediation beëindigd door middel van een vaststellingsovereenkomst.

(ii) De werknemer heeft vervolgens verzocht om inzage in haar persoonsgegevens (het inzageverzoek).

(iii) De rechtbank Noord-Holland heeft, voor zover van belang, bij brief van 29 juni 2021 als volgt gereageerd op het inzageverzoek:

“Het inzagerecht volgens artikel 15 AVG is beperkt tot persoonsgegevens. Alle u betreffende persoonsgegevens waarover de Rechtbank Noord-Holland beschikt zijn opgenomen in bijlage A. Het merendeel van de stukken waarin uw persoonsgegevens voorkomen maakt deel uit van het P-dossier dat zich bij P-Direkt bevindt, zodat u zelf in de gelegenheid bent om daarvan kennis te nemen. (…)

Met uitzondering van twee in bijlage A genoemde documenten, het verzoek van de Rechtbank Noord-Holland aan en het daarop volgende advies van de Raad, zijn alle u betreffende persoonsgegevens waarover de Rechtbank beschikt dus voor inzage beschikbaar via P-Direkt, of in uw bezit. (…)

Het verzoek van de Rechtbank Noord-Holland aan en het daarop volgende advies van de Raad maken onderdeel uit van het onderhandelingsproces ten behoeve van het oplossen van een conflict waarin de Rechtbank en u terecht zijn gekomen. Zeker omdat dit proces nog niet is afgerond met het ondertekenen van de (vaststellings)overeenkomst, wordt het verzoek tot inzage in deze twee stukken niet toegewezen.”

(iv) Nadien heeft de werknemer de rechtbank Noord-Holland nogmaals verzocht om verstrekking van de documenten die zij in haar inzageverzoek heeft genoemd.

(v) Daarop heeft de rechtbank Noord-Holland 26 kopieën van documenten uit het Arbo-dossier van de werknemer en 81 kopieën van documenten uit P-Direkt aan de werknemer verstrekt.

Verzoek om inzage

Op de voet van art. 35 Uitvoeringswet Algemene verordening gegevensbescherming (UAVG) verzoekt de werknemer in deze procedure, voor zover in cassatie van belang, haar inzage te geven in de in het verzoekschrift gespecificeerde gegevens, waaronder het advies van de Rvdr en het feitelijk kader dat de rechtbank Noord-Holland heeft geformuleerd in het kader van de adviesaanvraag aan de Rvdr.

De rechtbank heeft het verzoek afgewezen. Het hof heeft de beschikking van de rechtbank bekrachtigd.

Oordeel hof

Het hof oordeelt op dit punt als volgt.

Op grond van art. 15 AVG kan een betrokkene van een verwerkingsverantwoordelijke verlangen dat wordt meegedeeld of er persoonsgegevens worden verwerkt en als dat zo is, dat inzage in die gegevens wordt verstrekt.

Ook moet dan de informatie als genoemd in de onderdelen a tot en met h van art. 15 AVG worden verstrekt. Dat wil zeggen informatie over de verwerkingsdoeleinden, de categorieën van gegevens, bewaartermijnen of -criteria, informatie over verbeterings- en verwijderingsrechten, alsmede het recht om te klagen bij de toezichthouder, informatie over de herkomst van de gegevens, tenzij deze bij de betrokkene zelf zijn verkregen, en informatie over eventuele geautomatiseerde besluitvorming en profilering, waaronder nuttige informatie over de onderliggende logica en het belang en de gevolgen van de verwerking voor de betrokkene.

Aan deze verplichtingen heeft de rechtbank Noord-Holland voldoende voldaan met de brief van 29 juni 2021 en de daarbij horende bijlagen A en B. Iets anders is door de werknemer ook niet betoogd.

Hiermee is ook voldaan aan de voorwaarde van art. 5 AVG dat de persoonsgegevens zijn verwerkt op een wijze die ten aanzien van de werknemer rechtmatig en behoorlijk is en is het haar duidelijk dat en in hoeverre haar persoonsgegevens worden, dan wel werden verzameld, gebruikt en geraadpleegd door de rechtbank Noord-Holland.

Niet in strijd met AVG gehandeld

Het enkele feit dat nadien aan de werknemer nog stukken ter beschikking zijn gesteld (stukken waarvan zij niet stelt dat die haar niet al bekend waren) omdat deze in het niet meer voor de werknemer toegankelijke digitale P-Direkt dossier zaten en er door de rechtbank Noord-Holland nog gecontroleerd is of er zich in de systemen nog andere stukken bevonden met persoonsgegevens van de werknemer, wil nog niet zeggen dat in strijd met de AVG is gehandeld.

Er bestaat dan ook geen reden om al om deze reden aansprakelijkheid aan te nemen en/of af te wijken van regels omtrent de bewijslastverdeling met betrekking tot de beschikbare gegevens. In dat kader heeft namelijk te gelden dat wanneer een verwerkingsverantwoordelijke stelt dat na onderzoek is gebleken dat een bepaald document niet of niet meer onder hem rust en een dergelijke mededeling niet ongeloofwaardig voorkomt, het aan de verzoeker is om aannemelijk te maken dat een bepaald document er toch is.

In beginsel recht op inzage

Het hof stelt voorop dat de adviesaanvraag en het advies “persoonsgegevens” zijn in de zin van art. 4 aanhef en onderdeel 1 AVG. De waarderingen en/of beoordelingen van de in het arbeidsgeschil bestaande feiten en omstandigheden die deze stukken bevatten passen bij de ruime uitleg die de AVG beoogt te geven aan dat begrip. De werknemer heeft om die reden in beginsel recht op inzage in deze stukken.

Recht op inzage kan worden beperkt

Uit art. 23 AVG jo art. 41 lid 1 aanhef en onderdeel i UAVG volgt dat dit recht op inzage kan worden beperkt indien dit in het individuele geval noodzakelijk en evenredig is ter waarborging van “de bescherming van de betrokkene of van de rechten en vrijheden van anderen”. Onder “anderen” dient ook de verwerkingsverantwoordelijke te worden verstaan.

Vertrouwelijke stukken

In dit geval gaat het als gezegd om vertrouwelijke stukken die inzage geven in (de totstandkoming en inhoud van) de onderhandelingspositie van de rechtbank Noord-Holland in het arbeidsgeschil met de werknemer. De rechtbank heeft op grond van art. 6 lid 1 EVRM echter het recht deze inzage te weigeren.

De rechtbank Noord-Holland heeft er een zwaarwegend belang bij om in vrijheid en beslotenheid een standpunt in het arbeidsgeschil met de werknemer te bepalen en de verdediging tegen of het instellen van een rechtsvordering/verzoek voor te bereiden.

Recht om inzageverzoek af te wijzen

Het oordeel van het hof komt erop neer dat het gerechtsbestuur van de rechtbank Noord-Holland het recht heeft om dit inzageverzoek af te wijzen, omdat afwijzing noodzakelijk en evenredig is met het oog op de bescherming van het zwaarwegende belang van de rechtbank Noord-Holland om in vrijheid en beslotenheid haar standpunt in het arbeidsgeschil met de werknemer te bepalen en de verdediging tegen of het instellen van een rechtsvordering of verzoek voor te bereiden.

Dit oordeel getuigt niet van een onjuiste rechtsopvatting en is evenmin onbegrijpelijk. De omstandigheid dat het arbeidsgeschil met de werknemer al is beëindigd door middel van een buiten rechte gesloten vaststellingsovereenkomst, maakt dat niet anders.

Zoals het hof terecht heeft overwogen, kan een vrije en ongestoorde gedachtewisseling ook in het gedrang komen als een partij er vooraf rekening mee moet houden dat zij haar wederpartij na afloop van het geschil inzage moet verschaffen in de gedachtewisseling die ten grondslag heeft gelegen aan het innemen van haar standpunt in dit geschil. Dat oordeelt de Hoge Raad.

Uitspraak Hoge Raad, 4 oktober 2024, ECLI:NL:HR:2024:1372

Categorie: Nieuws Tags: Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG), persoonsgegevens

Tags: Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG), persoonsgegevens

Gerelateerde artikelen

13 januari 2026

Inbreuk op privacy werknemers, recht op billijke vergoeding

21 november 2025

Referentie verstrekken: wat mag je als HR wel en niet delen?

9 september 2025

Nieuwe aanpak regeldruk: schrappen of minder druk bij 500 regels

6 augustus 2025

Werkgever filmt werknemer met (verborgen) camera. Mag dat?

Hoofdsponsor

Dit zijn de belangrijkste wetswijzigingen in HR en salaris vanaf januari 2026

Kennispartner

Ziekte en loondoorbetaling: automatiseren mutaties zorgt voor foutloze salarisverwerking

Partners

Payroller in pyjama: waarom thuiswerken werkt voor salarisadministratie
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Kostenneutrale cadeautjes: vaak sigaar uit eigen doos
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Goede werkvoornemens in 2026: ga je voor loonsverhoging, promotie of cursus?
Zaken voor elkaar
Werkgeverslasten berekenen: verzuimspecialist Sazas beantwoordt 5 vragen
Wanneer is een werknemer precies ziek?

Meest gelezen berichten

  • Ontslag op staande voet onterecht – miscommunicatie bij inroostering 4.3k weergaven

  • Loonbelastingtabellen 2026 beschikbaar – witte en groene tabellen 2.3k weergaven

  • ‘Cao-onderhandelingen lopen vast door gefixeerde looneis’ 2.1k weergaven

  • Werknemers gaan er op vooruit in 2026 – nettoloon stijgt 1.3k weergaven

  • Veel meer betaald dan in arbeidscontract staat – werknemer hoeft niet terug te betalen 1.1k weergaven

NIRPA

Opleidingen

26
jan
Loonbeslag, Beslagvrije Voet en Preferentie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
28
jan
HBO Programma Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
30
jan
Module Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid VPS
Markus Verbeek Praehep
03
feb
Module Loonheffingen PDL
Markus Verbeek Praehep
05
feb
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
05
feb
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
06
feb
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
06
feb
Module Loonheffingen VPS
Markus Verbeek Praehep
09
feb
Opfriscursus PDL (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
11
feb
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
12
feb
Opfriscursus VPS (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
16
feb
Pensioenen (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
18
feb
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
20
feb
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
02
mrt
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
03
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
04
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
05
mrt
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
10
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
10
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
17
mrt
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
18
mrt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
19
mrt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
23
mrt
Online cursus de Regeling vervroegde uittreding/ zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
AFAS Payroll Specialist
Visser & Visser
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Salarisprofessional
aaff
Operationeel Manager Loonadministratie
Scab
Salarisadministrateur – Bauhaus Bunnik
Strictly People
Teamleider Salarisadministratie – Salta Group Hilversum
Strictly People
Salarisprofessional – Raamsdonksveer
aaff
Payroll Specialist
Vitalis

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV