
Daarnaast doet Nibud een beroep op iedereen die met het nieuwe pensioenstelstel te maken krijgt: laat je voorlichten en stel op tijd vragen.
Pensioenwet in het kort
De nieuwe pensioenwet heeft 3 doelen: een aanvullend pensioen dat sneller stijgt, een persoonlijkere en duidelijkere pensioenopbouw en een pensioenstelsel dat beter aansluit bij dat mensen niet meer 40 jaar bij één werkgever werken.
In het nieuwe stelsel kunnen pensioenuitvoerders de opbrengst van hun beleggingen sneller gebruiken om de pensioenen te verhogen én als het flink tegenzit, kunnen de pensioenen ook omlaag.
De nieuwe pensioenwet moet het duidelijker en persoonlijker maken hoeveel pensioen er is opgebouwd. Het pensioenpotje van een werknemer bestaat voortaan uit alle premie die deze werknemer en zijn werkgever hebben ingelegd, plus het rendement dat dit geld heeft opgeleverd.
De premie die de werknemer op elke leeftijd betaalt, wordt toegevoegd aan het eigen pensioenpotje
Invloed op huishoudportemonnee
De veranderingen in het nieuwe pensioenstelsel kunnen invloed op de huishoudportemonnee hebben en voor onzekerheid zorgen. Daarover valt nu nog niet zoveel te zeggen. De gevolgen voor de portemonnee zijn namelijk afhankelijk van de invulling van de wet door pensioenuitvoerders en sociale partners (werkgevers en werknemers). En van iemands persoonlijke situatie en uitgangspositie.
Meer keuzevrijheid en onzekerheid
Het pensioenakkoord en de nieuwe pensioenwetgeving geeft mensen in beperkte mate meer keuzevrijheid over hun pensioen. Zo zijn in cao’s en arbeidsvoorwaardelijke regelingen meer afspraken voor eerder en gefaseerd uittreden te zien.
Daarnaast is het waarschijnlijk vanaf 2024 mogelijk om een bedrag ineens op te nemen op de pensioendatum (maximaal 10 procent). De verwachting van het Nibud is dat de komende jaren meer pensioendeelnemers een keuze kunnen gaan maken tussen een vast of variabel pensioen (als sociale partners kiezen voor een ‘flexibele premieregeling’). Dat vraagt om gedegen voorlichting.
Als in het nieuwe pensioenstelsel de pensioenen bij een variabel pensioen meer meebewegen met de schommelingen van de economie, kan dat meer onzekerheid met zich meebrengen. De AOW blijft daarentegen een vaste basis.
Effect van wisselend pensioeninkomen
Volgens het Nibud is het goed om verder onderzoek te doen naar het verwachte effect van een (jaarlijks) wisselend pensioeninkomen, bijvoorbeeld als het gaat om het recht op toeslagen voor lagere en middeninkomensgroepen. Ook al kent het nieuwe pensioenstelsel mechanismes om grote schokken te kunnen dempen, en in de tijd uit te smeren.
Wat zit er in de pensioenpot?
Een voordeel van het nieuwe stelsel is dat je straks makkelijker kunt zien hoeveel premie je – samen met je werkgever – inlegt, wat er nu in de voor jou gereserveerde pensioenpot zit en hoe zich dat kan ontwikkelen. Dat wordt net als nu vertaald naar een verwachte pensioenuitkering. Maar de overgang naar een nieuw pensioenstelsel, zal nog veel vragen oproepen.
Abc’tje
Het Nibud pleit er daarom voor dat mensen goed geïnformeerd worden over het nieuwe pensioenstelsel en de veranderingen die daarbij horen. Pensioenen zouden een abc’tje moeten zijn:
- Adequaat inkomen na pensionering
- Begrijpelijk
- Controleerbaar
Op al deze 3 punten grijpt het nieuwe pensioenstelsel in en is voorlichting voor huishoudens nodig. Deze voorlichting moet op een laagdrempelige manier worden aangeboden. Ook moet er informatie komen over hoe huishoudens ervoor kunnen zorgen dat ze later voldoende inkomen hebben.
Grote verantwoordelijkheid
Pensioenuitvoerders hebben in het nieuwe stelsel een grote verantwoordelijkheid. Zij zullen hun focus moeten verruimen van het beheren van de pensioenpot, naar actief communiceren naar én met hun deelnemers over de pensioenmogelijkheden. Ze moeten bevorderen dat hun informatie aanzet tot relevante actie.
Begrijpelijke voorlichting
Het Nibud roept pensioenuitvoerders, sociale partners en de overheid op: neem je verantwoordelijkheid en zorg voor begrijpelijke voorlichting over het nieuwe pensioenstelsel en de mogelijkheden die mensen hebben.
Zorg voor goede voorbereiding
Met de nieuwe pensioenwet komt er niet alleen meer verantwoordelijkheid voor werkgevers en pensioenuitvoerders, ook werknemers moeten zich voorbereiden op wat ze te wachten staat. De overheid en sociale partners hebben ervoor gekozen om werknemers meer ruimte te geven om te kiezen. Pensioenuitvoerders moeten daarbij zorgen voor passende keuzebegeleiding. Daar tegenover staat de individuele verantwoordelijkheid om je goed in te lezen.
Tips voor werknemers
Kijk tijdig hoe je ervoor staat, wat er verandert en wat dit betekent voor jouw financiële situatie. Laat je daarover goed informeren door je pensioenuitvoerder, werkgever en de overheid. Gooi de brieven en e-mails die je krijgt over je pensioen niet weg, maar lees ze en kijk of er belangrijke informatie voor jou in staat. Als je vragen hebt, stel ze dan!
Lees de volledige blog Een nieuw pensioenstelsel: grote verantwoordelijkheid voor goede voorlichting op Nibud.nl

