• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Handreiking stagiairs: echte of fictieve diensbetrekking

Handreiking stagiairs: echte of fictieve diensbetrekking

Nieuws

Als de werkgever een stagiair aanneemt, kan het gaan om een echte of fictieve dienstbetrekking. Of er is helemaal geen dienstbetrekking.

21 september 2020 door Salaris Vanmorgen

Salaris Vanmorgen

Wat zijn de gevolgen als een stagiair na de stageperiode in vaste dienst komt? In de handreiking van Forum Salaris lees je hier meer over.

Stagiairs zijn leerlingen die in de praktijk werken als onderdeel van hun opleiding. Het is afhankelijk van de beloning of en hoe je de stagiair moet verwerken in de aangifte loonheffingen.

1 Geen dienstbetrekking

Ontvangt de stagiair alleen les en eventueel een vergoeding van de werkelijke kosten, dan is geen sprake van een fictieve of echte dienstbetrekking. De stagiair ontvangt dan geen loon volgens de Wet op de loonbelasting.

2 Echte dienstbetrekking

Als een stagiair een reële beloning krijgt voor de stage-uren, bijvoorbeeld het minimum(jeugd)loon, is hij in echte dienstbetrekking. Dan gelden de normale regels voor de loonheffingen en is de stagiair verzekerd voor alle werknemersverzekeringen. Je moet dan op de gebruikelijke manier premies werknemersverzekeringen berekenen en ook de werkgeversheffing Zorgverzekeringswet (Zvw) betalen.

3 Fictieve dienstbetrekking

Is er geen echte dienstbetrekking en de stagiair krijgt een stagevergoeding, kan sprake zijn van een fictieve dienstbetrekking. Dit is van toepassing als de stagiair geen marktconforme beloning ontvangt. Marktconform is bijvoorbeeld het minimumjeugd- of cao-loon.

Je houdt loonbelasting/premie volksverzekeringen in en je betaalt werkgeversheffing Zvw.

Premies werknemersverzekeringen

Deze stagiair is verzekerd voor de Wet Wajong en voor de Ziektewet (ZW), maar je hoeft geen premies werknemersverzekeringen te berekenen.

Codes aangifte loonheffingen

Voor stagiairs in fictieve dienstbetrekking geldt het volgende:

  • Code aard arbeidsverhouding is 7.
  • De stagiair is alleen verzekerd voor de ZW en de Wet Wajong.
  • De verzekeringsindicatie voor de ZW moet op ‘Ja’ staan.
  • De verzekeringsindicaties voor de WW en de WAO/IVA/WGA moeten op ‘Nee’ staan.
  • Het loon dat de stagiair geniet (de stagevergoeding) is loon voor de werknemersverzekeringen (SV-loon).
  • Géén sprake van premieloon (oftewel grondslagaanwas op het cumulatieve premieloon). Je vult €0 aan premieloon (grondslagaanwas) in.
  • Je moet de sectorcode invullen.
  • De rubriek ‘Code invloed verzekeringsplicht’ vul je niet in.

Stage én dienstbetrekking

Het kan zijn dat een werknemer gelijktijdig bij dezelfde werkgever in echte dienstbetrekking en fictieve dienstbetrekking (stage) is.

Echte dienstbetrekking

Als een stagiair voor de stage-uren een marktconforme beloning ontvangt, betreft het een echte dienstbetrekking. Je houdt op de gebruikelijk manier de loonheffing in. Je betaalt ook premies werknemersverzekeringen en bijdrage Zvw.

Fictieve dienstbetrekking

Ontvangt de stagiair geen marktconforme beloning maar een stagevergoeding, dan pas je de regels toe die gelden voor de fictieve dienstbetrekking. Je gebruikt voor de stagevergoeding een aparte inkomstenverhouding.

Na stage in dienst

Wanneer de arbeidsverhouding van een stagiair na zijn stage wijzigt van een fictieve dienstbetrekking naar een echte dienstbetrekking, verandert zijn verzekeringssituatie. Voor de echte dienstbetrekking gebruik je dan een nieuwe inkomstenverhouding.

Premies werknemersverzekeringen

Wijzigt de dienstbetrekking van de stagiair in de loop van het kalenderjaar, dan heeft dit gevolgen voor de berekening van de premies werknemersverzekeringen. Voor de berekening van het premiemaximum moet je ook rekening houden met loon dat de stagiair tijdens zijn stageperiode heeft genoten. Je moet dan alsnog alle premies werknemersverzekeringen betalen over de stagevergoeding. Dit leidt dus tot een ‘inhaaleffect’.

Voorbeeld

Iemand werkt van 1 januari tot en met 31 maart als stagiair in fictieve dienstbetrekking tegen een loon van €300 per maand. Per 1 april komt deze persoon in vaste dienst tegen een maandloon van €4.500. Het (fictieve) maximum premieloon per maand is €4.700.

Voor de berekening van de premies werknemersverzekeringen geldt het volgende:

Vanaf 1 januari tot en met 31 maart is de stagiair alleen verzekerd voor de Wet Wajong en de ZW. Nummer inkomstenverhouding is 1. De stagevergoeding behoort tot het cumulatief loon werknemersverzekeringen, maar leidt niet tot aanwas van de grondslag. Over de stagevergoeding hoef je dus geen premie te betalen.

Vanaf 1 april komt de stagiair in vaste dienst. Hij is verzekerd voor alle werknemersverzekeringen. Nummer inkomstenverhouding is 2. In april is sprake van een inhaaleffect in verband met de stagevergoedingen in januari tot en met maart.

Tabel met berekening premies werknemersverzekeringen n.a.v. voorbeeld

 

 

 

 

 

 

 

In de brochure ‘Toelichting loonberekening VCR’ staan meer rekenvoorbeelden.

School ontvangt stagevergoeding

Als de stagiair de stagevergoeding niet zelf krijgt, hoef je geen loonheffingen in te houden en te betalen onder de volgende voorwaarden:

  1. Je maakt de stagevergoeding rechtstreeks over aan de school of het stagefonds, met uitzondering van kostenvergoedingen.
  2. De school of het stagefonds geeft de stagevergoeding niet door aan de stagiair, maar gebruikt dit voor algemene schoolse activiteiten.
  3. De school of het stagefonds administreert de stagevergoedingen en de besteding daarvan.
  4. Je legt binnen 2 maanden na afloop van elk jaar de volgende gegevens in de administratie vast:
  • de naam, het adres en het burgerservicenummer (BSN) van de stagiair;
  • de naam en het adres van de school of het stagefonds; en
  • het bedrag van de beloning.
    Hierbij vermeld je de datum en het nummer van het besluit waarop de regeling is gebaseerd: 14 december 2010, nr. DGB2010/2202M.

Deze handreiking is een vervanging van de handreiking van 29 augustus 2016. De informatie is verduidelijkt en uitgebreid.

Forum Salaris

Categorie: Nieuws Tags: fictieve dienstbetrekking, stagevergoeding, stagiairs

Tags: fictieve dienstbetrekking, stagevergoeding, stagiairs

Gerelateerde artikelen

2 februari 2026

Coassistent en vergoedingen: fictieve dienstbetrekking en vrijwilligersregeling?

6 november 2025

Meewerkende kinderen in de loonaangifte: hoe zit het precies?

25 september 2025

Stagiair en werknemersverzekeringen: hoe zit het precies?

15 september 2025

Stagevergoedingen: hoe zit het precies?

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Wat te doen bij overlijden van een werknemer?

Partners

Salarisadministrateurs zijn vaak perfectionisten: zowel kracht als valkuil
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Kostenneutrale cadeautjes: vaak sigaar uit eigen doos
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Zzp’er of werknemer? Ondernemerschap of arbeidsovereenkomst?
Zaken voor elkaar
De kracht van complimenten op de werkvloer
Sneller werken én altijd goed onderbouwd: Blinck versterkt HR-advies met Pascal-AI

Meest gelezen berichten

  • Meeste 60-plussers hebben aanvullend pensioen opgebouwd bij werkgever 6.3k weergaven
  • ‘Bevalboete: zwangere vrouwen leveren flink in door verlaging maximumdagloon’ 4.6k weergaven
  • Hoogte gebruikelijk loon klopt niet: werknemer verdient meer dan dga 1.9k weergaven
  • 3e versie bijlage Nieuwsbrief Loonheffingen 2026 – tabel Loonkostenvoordelen vervangen 1.8k weergaven
  • Versobering oudedagsvoorziening: waarom je beter voor je financiële situatie moet zorgen 1.7k weergaven

NIRPA

Opleidingen

09
mrt
Updatesessie Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
11
mrt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
11
mrt
Updatesessie Sociale Zekerheid (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
13
mrt
Vakopleiding Payroll Services (VPS®)
Markus Verbeek Praehep
17
mrt
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
17
mrt
Werkkostenregeling (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
18
mrt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
20
mrt
Arbeidsrecht – Disfunctioneren (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
23
mrt
Basiscursus Nederlands Arbeidsrecht
SD Worx
23
mrt
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
23
mrt
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
mrt
Basistraining Boekhouden voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
30
mrt
Casemanagement (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
02
apr
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
02
apr
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
07
apr
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
13
apr
Netherlands: Basic course on Dutch employment law
SD Worx
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
17
apr
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
23
apr
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Basiscursus loonheffingen en fiscaliteit
SD Worx
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
19
mei
SD Worx: arbeidsrechtelijke updates
SD Worx
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
26
mei
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
28
mei
Zieke werknemer: rechten en plichten
SD Worx
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
08
jun
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
De werkkostenregeling
SD Worx
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Het Nederlands ontslagrecht
SD Worx
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisprofessional
aaff
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Salarisadministrateur – Bauhaus Bunnik
Strictly People
Salarisprofessional – Raamsdonksveer
aaff
Payroll Specialist
Vitalis
Teamleider Salarisadministratie – Salta Group Hilversum
Strictly People
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Ervaren Payroll Professional in Alphen aan den Rijn
Grant Thornton
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
AFAS Payroll Specialist
Visser & Visser
Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Salarisprofessional  – Uden
aaff
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV