Het midden- en kleinbedrijf (mkb) met een pensioenregeling bij een verzekeraar of premiepensioeninstelling (PPI) loopt achter bij de overstap naar de nieuwe pensioenregels. Dit geldt vooral voor kleinere werkgevers. De klok tikt. Wacht daarom niet langer en start vóór 1 juli met de omzetting van de pensioenregeling. Op 1 januari 2028 moet elke werkgever het geregeld hebben. Wie te laat is, riskeert ernstige financiële gevolgen voor het bedrijf.
Fiscaal onzuivere regeling
Werkgevers die te lang wachten lopen een groot risico. Als de pensioenregeling niet op tijd is aangepast aan de nieuwe pensioenregels, wordt de regeling fiscaal onzuiver. Verzekeraars of PPI’s zullen een fiscaal onzuivere pensioenregeling niet uitvoeren. Ook wordt de uitvoering van jouw pensioenregeling stopgezet.
Het risico op overlijden en het arbeidsongeschiktheidspensioen voor de werknemers is dan niet meer verzekerd. Als een werknemer bijvoorbeeld overlijdt, moet de werkgever het nabestaandenpensioen zelf betalen.
Kortom, het niet voldoen aan de nieuwe pensioenregeling kan grote financiële gevolgen hebben die direct bij de werkgever terechtkomen. Dit kan in ernstige gevallen de bedrijfsvoering in gevaar brengen.
Verlies pensioenopbouw
Ook voor werknemers heeft een fiscaal onzuiver pensioenregeling grote gevolgen. De Belastingdienst ziet het volledige opgebouwde pensioen van de werknemers dan als loon. Daarover moet direct inkomstenbelasting worden betaald. De werknemers kunnen zo bijna de helft van hun pensioenopbouw verliezen. Zij kunnen de werkgever vervolgens juridisch aansprakelijk stellen voor het verlies van pensioen.
Voorkom risico’s, start nu
Deze risico’s voorkom je door nu te starten met het omzetten van de pensioenregeling. Zorg ervoor dat de pensioenregeling vóór 1 januari 2028 is aangepast aan de wettelijke eisen. Het overstappen naar de nieuwe pensioenregeling vraagt veel meer tijd dan een normale contractverlenging.
Werkgevers moeten verschillende stappen doorlopen om tot een nieuwe pensioenregeling te komen. Dit kan 6 tot 18 maanden duren. Start daarom vóór 1 juli 2026. Zo vraagt onder meer de noodzakelijke instemming van werknemers veel tijd.
Stappenplan
Werken aan ons pensioen.nl, een initiatief van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en partners, helpt werkgevers op weg met een brochure. Daarin staat een stappenplan om de pensioenregeling om te zetten naar de nieuwe regels.
Partners zijn: VNO-NCW, MKB-Nederland, LTO Nederland, FNV, CNV, VCP, Adfiz en Verbond van Verzekeraars.
Checklist om te beginnen
- Schakel een pensioenadviseur in vóór 1 juli 2026. Een onafhankelijke pensioenadviseur vind je hier.
- Ga met de adviseur na hoe de huidige regeling er uitziet en waar je naartoe wilt.
- Betrek de werknemers. De pensioenadviseur kan hierbij helpen.

