In veel autoregelingen staat dat een werknemer bij het verlaten van de organisatie verplicht is de leaseauto mee te nemen naar de nieuwe werkgever. Als de werknemer dat niet doet, volgt een flinke boete. Dit vanwege het feit dat de afkoopsom voor het voortijdig beëindigde leasecontract voor rekening van de werknemer komt. Deze afkoopsommen bedragen vele duizenden euro’s per auto.
Pseudo-eindheffing
Per 1 januari 2027 treedt de pseudo-eindheffing in werking voor niet-volledig elektrische personenauto’s (niet-EV’s). Werkgevers moeten dan extra belasting betalen voor elke niet elektrisch aangedreven auto die voor privégebruik ter beschikking wordt gesteld. Met name de striktheid van de regelgeving en het ontbreken van een overgangsbeleid maakt deze regeling onuitvoerbaar, aldus de Vereniging Zakelijke Rijders (VZR).
VZR heeft aan de bel getrokken bij de staatssecretaris van Financiën, maar die heeft duidelijk aangegeven dat deze belasting niet voor de werknemer geldt. Hij ziet daarom geen nadelige gevolgen voor de werknemer.
Wel gevolgen voor werknemers
Vanuit de dagelijkse praktijk ziet VZR veel autoregelingen en hoe werkgevers hiermee omgaan. Er zijn weinig problemen, maar als het wel mis gaat, krijgen werknemers bij vertrek soms hoge rekeningen voorgelegd.
Aangezien een NIET-EV vanaf 2027 niet meer doorgeschoven kan worden naar een andere werkgever dreigen meer werknemers hiermee te maken te krijgen.
Het meenemen van een brandstof- of hybrideauto naar een opvolgende werkgever is onder de nieuwe regeling namelijk bedrijfseconomisch feitelijk niet mogelijk. Geen werkgever en ook geen leasemaatschappij zal hier met plezier aan meewerken en de rekening komt dan meestal bij de werknemer te liggen omdat in veel autoregelingen een afkoopsom als uiterste consequentie staat.
Benzine/diesel rijders: maak bezwaar
VZR waarschuwt dat werknemers hier niet de dupe van mogen worden door onredelijke afkoopsommen. De oproep aan werknemers is om de autoregeling te checken en als hierin een meeneemoptie staat formeel bezwaar te maken tegen de hele exit clausule in hun autoregeling.
Daarnaast roept VZR de staatssecretaris nogmaals op om via een hardheidsclausule meenemen toe te staan voor alle al rijdende NIET-EV leaseauto’s. Dit staat nu niet in de regeling en ook niet in de in juni aangekondigde aanpassingen.
VZR heeft een speciale voorbeeldbrief opgesteld die werknemers kunnen gebruiken om bezwaar te maken bij de werkgever.

