• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Oproepkracht en ziek: loondoorbetaling of Ziektewetuitkering

Oproepkracht en ziek: loondoorbetaling of Ziektewetuitkering

Nieuws

Een zieke oproepkracht heeft recht op loondoorbetaling bij een arbeidscontract. Als het contract eindigt, kan de werkgever een Ziektewetuitkering aanvragen.

24 september 2024 door Salaris Vanmorgen

Zieke oproepkrachten moeten zich altijd ziek melden bij de werkgever, uiterlijk op de tweede dag dat zij ziek zijn.

Recht op loondoorbetaling bij arbeidscontract

De werkgever moet het loon van de zieke oproepmedewerker doorbetalen als sprake is van een arbeidscontract. Dit is het geval als het volgende geldt:

  1. De werknemer is verplicht om de arbeid persoonlijk te verrichten.
  2. Er bestaat tijdens het werk een gezagsverhouding tussen de werknemer en de werkgever.
  3. De werkgever betaalt het loon.

Ziektewetuitkering

Als de arbeidsovereenkomst eindigt, kan de werkgever een Ziektewetuitkering aanvragen voor de zieke oproepkracht.

Andere regels

Voor werknemers met een nulurencontract of oproepcontract met voorovereenkomst gelden andere regels voor loondoorbetaling en Ziektewetuitkering.

1 Oproepcontract met voorovereenomst

Voor een zieke oproepkracht met een oproepcontract met voorovereenkomst geldt dat het moment waarop die ziek wordt, bepaalt of er loondoorbetaling volgt of een Ziektewetuitkering.

Ziek tijdens oproepperiode: loondoorbetaling

Als de medewerker met een oproepcontract met voorovereenkomst ziek wordt tijdens een oproepperiode, moet de werkgever het loon doorbetalen tot het eind van de oproepperiode.

Is de werknemer dan nog steeds ziek, dan moet de werkgever dat aan UWV doorgeven. De werknemer hoeft dat niet zelf te doen. UWV bekijkt dan of de werknemer een Ziektewetuitkering kan krijgen.

Ziek buiten oproepperiode: Ziektewetuitkering

Als de werknemer een oproepcontract met voorovereenkomst heeft en ziek wordt buiten een oproepperiode, moet deze dit aan UWV doorgeven via UWV Telefoon Werknemers. UWV bekijkt dan of de medewerker een Ziektewetuitkering kan krijgen. Dat kan alleen als die ziek is geworden binnen 4 weken na de laatste oproepperiode.

2 Nulurencontract

Bij een nulurencontract hangt het recht op loondoorbetaling af van het moment waarop de medewerker ziek wordt: binnen of buiten een oproepperiode. Nadat het contract is gestopt, kan de werkgever een Ziektewetuitkering aanvragen voor de oproepmedewerker.

Ziek tijdens oproepperiode: loondoorbetaling

Als een medewerker met een nulurencontract ziek is geworden tijdens een oproepperiode, betaalt de werkgever het loon door tot de oproepperiode eindigt.

Ziek buiten oproepperiode: geen loondoorbetaling

Voor een medewerker met een nulurencontract die ziek is geworden buiten een oproepperiode, hoeft de werkgever het loon meestal niet door te betalen.

De medewerker kan geen Ziektewetuitkering krijgen zolang het nulurencontract duurt, en heeft dan geen inkomen uit het oproepwerk.

Soms heeft de medewerker toch recht op loondoorbetaling bij een nulurencontract en een min-maxcontract.

Einde contract en nog ziek: Ziektewetuitkering

Is de werknemer nog steeds ziek als het nulurencontract eindigt, dan geeft de werkgever dit aan UWV door en vraagt een Ziektewetuitkering aan. UWV kijkt dan of de zieke werknemer een Ziektewetuitkering kan krijgen.

Als de werkgever de werknemer niet ziek wil melden, kan de medewerker dit zelf doen via UWV Telefoon Werknemers.

Min-maxcontract

En hoe zit het bij een min-maxcontract? Bij een min-maxcontract is de werknemer bij een oproep van de werkgever verplicht te komen tot het afgesproken maximum aantal oproepbare uren. Heeft de werknemer een min-maxcontract en wordt hij ziek, dan gelden de volgende regels:

In alle gevallen krijgt de werknemer in elk geval 70 procent van het loon doorbetaald over de garantie-uren. Als dit bedrag lager is dan het geldende minimumloon, krijgt de werknemer het minimumloon. 

Gemiddeld aantal uren

Roept de werkgever de werknemer tijdens ziekte niet meer op? En werkt degene minimaal 3 maanden bij de werkgever? Dan heeft hij mogelijk recht op doorbetaling van de uren die hij gemiddeld werkt. Als de werkgever het loon niet betaalt over de gemiddeld gewerkte uren, kan de werknemer advies vragen aan aan de vakbond, rechtsbijstandverlener of het juridisch loket. 

Vast aantal uren

Het is ook mogelijk dat de werkgever zegt dat iemand een oproepcontract heeft, maar dat hij recht heeft op een contract met een vast aantal uren. De werkgever mag iemand hooguit een jaar als oproepkracht laten werken.

Aanbod

Blijft de oproepkracht na dat jaar in dienst, dan krijgt hij recht op een vast aantal uren per week, maand of jaar die hij de afgelopen 12 maanden gemiddeld werkte.  De werkgever moet dit aanbod binnen een maand na dat jaar doen. Heeft de persoon dit aanbod niet ontvangen? Dan heeft hij recht op doorbetaling van het loon over het aantal uren dat de werkgever de oproepkracht moest aanbieden.

Zolang het arbeidscontract nog duurt, heeft degene ook geen recht op Ziektewetuitkering. Pas als het arbeidscontract eindigt en de persoon nog steeds ziek is, geeft de werkgever dit door aan UWV. UWV beoordeelt dan of de persoon recht heeft op een Ziektewetuitkering.

Wordt de persoon ziek binnen 4 weken nadat het laatste arbeidscontract is afgelopen? Geef dit dan door aan UWV. UWV beoordeelt dan of er recht is op een Ziektewetuitkering.

Meer zekerheid voor flexwerkers

Het kabinet werkt aan een wetsvoorstel dat meer werkzekerheid biedt aan flexwerkers. Dit wetsvoorstel vervangt onder meer nulurencontracten door een bandbreedtecontract met meer rooster- en inkomenszekerheid.

In de zomer van 2023 is het wetsvoorstel Wet verbetering zekerheid flexibele arbeidskrachten in internetconsultatie.nl geweest.

Wet verbetering zekerheid flexibele arbeidskrachten gepubliceerd

Bronnen: UWV en Rijksoverheid.nl

Categorie: Nieuws Tags: loondoorbetaling, nulurencontract, oproepkracht, Ziektewet (ZW)

Tags: loondoorbetaling, nulurencontract, oproepkracht, Ziektewet (ZW)

Gerelateerde artikelen

19 juni 2025

Verzuimkosten loondoorbetaling zieke werknemers stijgen

18 juni 2025

Loon opgebouwde verlofdagen telt mee bij dubbele belasting voorkomen

6 juni 2025

Vaststellingsovereenkomst met zieke werknemer en negatieve gevolgen

21 mei 2025

Geen oproepovereenkomst meer maar bandbreedtecontract: hoe zit het precies?

Hoofdsponsor

7 pijlers voor een toekomstbestendig beloningsbeleid 

Kennispartner

Geen werkgeluk zonder zekerheid: dit is de rol van salarisadministratie

Partners

Digitalisering en AI: kansen en knelpunten, samenwerking HR en payroll cruciaal
‘Salarisadministratie is geen standaardroutine, het is topsport!’
Meer tijd voor medewerkers door digitalisering dankzij HR workflows
‘Goede salarisprofessionals zijn gewild – binnen 24 uur 5 cv’s op mijn bureau’
Wat is de impact van AI op HR en toekomst van werk?
Zaken voor elkaar
Werkgeverslasten berekenen: verzuimspecialist Sazas beantwoordt 5 vragen

Meest gelezen berichten

  • Aanpak fiscale regelingen – gevolgen afschaffen jubileumuitkering 3.2k weergaven

  • Wetsvoorstel Verduidelijking beoordeling arbeidsrelaties en rechtsvermoeden is er 1.1k weergaven

  • Salarisprofessionals: werk is inhoudelijk zwaarder geworden 800 weergaven

  • Auto van de zaak tijdens vakantie en bijtelling: hoe zit het precies? 700 weergaven

  • Doorwerken na AOW-leeftijd: wat wijzigt er in aangifte loonheffingen? 700 weergaven

NIRPA

Opleidingen

14
jul
HR voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
17
jul
Training Salarisadministratie
Markus Verbeek Praehep
21
jul
Updatesessie Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
23
jul
Updatesessie Sociale Zekerheid (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
29
jul
Werkkostenregeling (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
25
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
02
sep
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
05
sep
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
09
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
09
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping en specialisatie)
MOCuitgevers
11
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
18
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
23
sep
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
23
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
24
sep
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
25
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Hoe voorkom je loonbeslag bij je werknemer?
MOCuitgevers
30
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie)
MOCuitgevers
02
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
02
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
03
okt
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
06
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
07
okt
Samen Sterk: Efficiënte Samenwerking tussen HR en Salarisadministratie
MOCuitgevers
08
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
09
okt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
09
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
27
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
28
okt
Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
30
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
04
nov
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
04
nov
Online cursus Wet bedrag ineens en de Regeling vervroegde uittreding
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Werknemers duurzaam binden vanuit juridisch en fiscaal perspectief
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
25
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
27
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
02
dec
Cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst, incl. proeftijd, concurrentie- en relatiebeding
MOCuitgevers
03
dec
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers

Vacatures

Traineeship Salarisadministratie – Utrecht
VvAA
Salarisadministrateur – 28 uur per week – Deventer
JP van den Bent
Manager Payroll Accounting
Forvis Mazars
Manager International Payroll
Forvis Mazars
Salarisadministrateur bij a·s WORKS
a•s WORKS
Salarisadministrateur
DAS
Salarisprofessional consultant – Aalsmeer
Aaff
(Senior) Salarisprofessional met expertise van AFAS
Scab
Salarisadministrateur – Utrecht
VvAA
Salarisadviseur
PIA Group
Salarisadministrateur
Practical accounting
Zelfstandig Salarisadministrateur
Baat accountants & adviseurs
Teamleider Salaris- en Personeelsadvies Heerhogowaard
aaff
Manager Loonadministratie en Personeelsadvies
Scab
Salarisadviseur – Naaldwijk
Transport People
Traineeship loonadministratie en advies  
Scab
Salarisadministrateur – Humens Bussum
Strictly People
Salarisadministrateur
Visser & Visser
Consultant HR & Payroll – FITZ
Strictly People
Salarisadviseur
PIA Group
Compensation & Benefits Officer
Vencomatic Group

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV