
Steeds meer 55-plussers zijn aan het werk door de vergrijzing én de gestegen arbeidsparticipatie van deze leeftijdsgroep.
Volgens het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) waren er in 2013 ruim 1,4 miljoen werkzame 55-plussers op de arbeidsmarkt. 9 jaar later, in 2022, is dat aantal gestegen naar ongeveer 2 miljoen.
55-plussers op de arbeidsmarkt
- 81% van de 55- tot 60-jarigen had in 2022 betaald werk. In 2013 was dit nog 71%.
- 65% van de 60- tot 65-jarigen had in 2022 betaald werk. In 2013 was dit nog 45%.
- Het aantal 55-plussers met een WW-uitkering daalde van bijna 113.000 in 2013 naar ruim 48.000 in 2022.
- 55-plussers zijn relatief vaker langdurig werkloos dan jongere leeftijdsgroepen. Dat komt onder andere doordat 55-plussers vaak langer recht hebben op WW.
- 72% van de 55- tot 60-jarigen van wie de WW-uitkering in de 1e helft van 2022 eindigde, was kort daarna aan het werk.
- 45% van de 60-plussers van wie de WW-uitkering in de 1e helft van 2022 eindigde, was kort daarna aan het werk.
Zowel het percentage 55- tot 60-jarigen als het percentage 60-plussers dat uitstroomde van de WW naar werk was in de 1e helft van 2022 hoger dan in de voorgaande 4 jaar.
De bevolking groeit en vergrijst in de toekomst. Nu is 75% van de bevolking een potentiële deelnemer aan het arbeidsproces. In 2040 is dat volgens het CBS nog 70% van de bevolking. Daarom is het belangrijk dat iedereen die wil werken, in álle leeftijdsklassen, ook aan het werk kan.
Discriminatie ervaren
De kwaliteit van het solliciteren is niet meegenomen in deze onderzoeken en dat kan mogelijk wel een rol spelen. Volgens onderzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau heeft ongeveer de helft van de werkzoekende 55-plussers in 2018 discriminatie ervaren tijdens het zoeken naar werk of twijfelde over of er sprake was van discriminatie. In 2013 lag het aandeel 55-plussers dat een situatie als discriminatie had ervaren hoger.
Als werkzoekenden vermoeden dat sprake is van discriminatie (bijvoorbeeld als ze afgewezen zijn bij een sollicitatie) kan dat ontmoedigend werken. Het maakt voor de terugkeer naar werk uit hoeveel kans iemand zichzelf geeft om weer aan de slag te gaan, maar ook of er een financiële noodzaak is om te werken. Er kunnen dus veel factoren een rol spelen bij het zoeken naar en vinden van werk.
Positief over functioneren
Als aan Nederlandse werkgevers gevraagd wordt hoe zij het functioneren van oudere werknemers ervaren, zijn ze in het algemeen positief. Drie kwart van de werkgevers zegt dat 55-plussers net zo goed functioneren als jongere werknemers, volgens 15% zelfs beter. Dit verschilt nauwelijks tussen sectoren en bedrijfsgrootte.
Meer informatie over de arbeidsparticipatie van 55-plussers is te vinden in de publicatie ‘Steeds meer 55-plussers aan het werk‘ met tips en inspiratie voor werkgevers, werkenden en werkzoekenden.