• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Ontslag werknemer vanwege verhuizing naar andere regio?

Ontslag werknemer vanwege verhuizing naar andere regio?

Nieuws

Een werkgever krijgt te maken met verhuizing van de werknemer naar een andere regio. Kan de arbeidsovereenkomst daarom worden ontbonden?

28 februari 2020 door Salaris Vanmorgen

Salaris Vanmorgen

Onvoldoende onderbouwd is dat wonen in de regio een arbeidsvoorwaarde is. Langere reistijd is aannemelijk maar daarmee is echter nog niet onderbouwd dat sprake is van productiviteitsverlies, aldus het hof.

Wat is de situatie?

De werkgever heeft de kantonrechter verzocht de arbeidsovereenkomst te ontbinden op de h-grond (andere omstandigheden). Aan dat verzoek heeft de werkgever is ten grondslag gelegd dat de werknemer op eigen initiatief heeft besloten te verhuizen van [B] naar [A] maar dat zijn werkzaamheden gebonden zijn aan de regio Utrecht.

Overtreding Arbeidstijdenwet

Het gevolg van de verhuizing zal dan ook zijn, aldus de werkgever, dat de reistijd van de werknemer langer wordt. Daardoor zal ofwel de Arbeidstijdenwet (Atw) worden overtreden ofwel zal de werkgever aanzienlijk inboeten op de productiviteit van de werknemer.

Volgens de kantonrechter is onvoldoende onderbouwd dat de werknemer als gevolg van de verhuizing de Atw zal overtreden en dat herplaatsing in de regio Oost-Nederland onmogelijk is. Alternatieven zijn onvoldoende onderzocht. Daarom doet zich niet de situatie voor dat van de werkgever niet in redelijkheid gevergd kan worden de arbeidsovereenkomst voort te zetten. De verzoeken van de werkgever zijn daarom afgewezen.

De werkgever gaat in hoger beroep.

Het bedrijf is verdeeld in regio’s. De man werkte in de regio Utrecht. Die regio bediende hij vanuit zijn woonplaats [B]. De arbeidsovereenkomst met hem hield ook in dat hij moest wonen in de regio Utrecht. Doordat de man naar [A] is verhuisd is zijn reistijd met drie uren per dag toegenomen.

Extra reistijd

Die extra reistijd moet worden meegenomen bij de bepaling van de maximale arbeidstijd, aldus de werkgever.

De Atw bepaalt dat maximaal 12 uur per dienst gewerkt mag worden en maximaal 60 uur per week. Dat laatste mag niet iedere week: over een periode van vier weken mag een werknemer gemiddeld 55 uur per week werken, over een periode van 16 weken is dat gemiddelde 48 uur per week.

Productiviteitsverlies

De werkgever gaat uit van een werkdag voor haar monteurs van acht uren, waarvan drie uren reistijd zijn. Dit betekent dat vijf uur per dag declarabel is. De extra reistijd van de man is drie uur per dag. Dat betekent dat hij nog maar voor 2 uur per dag declarabel kan worden ingezet. Op jaarbasis levert dat een productieverlies op van € 54.570. Dat kan redelijkerwijs niet van het bedrijf worden verwacht, zo stelt de werkgever.

Woonplaats

In de arbeidsovereenkomst staat: “De werkzaamheden worden gewoonlijk verricht vanuit de woonplaats [B]“. Die formulering is onvoldoende dwingend om daaruit te kunnen afleiden dat het wonen in [B] een (overeengekomen) arbeidsvoorwaarde is.

Dit neemt overigens niet weg dat, volgens de tekst van de arbeidsovereenkomst en het feit dat de werknemer vanuit [B] werkte, partijen er destijds kennelijk vanuit zijn gegaan dat de man in zijn regio woonde. Van een arbeidsvoorwaarde daar te wonen was dan weliswaar geen sprake, maar deze omstandigheid hield voor de werknemer wel de beperking in dat een dergelijke verandering van woonplaats slechts toelaatbaar was indien deze kon plaats vinden onder handhaving van zijn inzetbaarheid en productiviteit.

Minder productief?

De stellingen van de werkgever zijn gebaseerd op een verwachting over de productiviteit van [verweerder] na verhuizing. Om te kunnen beoordelen of die verwachting reëel is zal moeten worden vergeleken de situatie zoals die was voor de verhuizing met die zoals die naar verwachting zal zijn vanaf de verhuizing.

Dat de werknemer dagelijks meer reistijd zal hebben is echter onvoldoende om te kunnen vaststellen dat hij ‘dus’ minder productief zal zijn.

De man heeft over de maanden maart en april 2019 bijgehouden hoeveel ‘arbeidsuren’ door hem gemaakt zijn. Het overzicht vermeldt op vele dagen meer declarabele uren dan de 2 uren per dag die de werkgever aan haar verwachting over de situatie na verhuizing ten grondslag legt.

Het overzicht wijst niet op verminderde productiviteit.

Onvoldoende onderbouwd is dat de verhuizing van de man naar [A] leidt tot verminderde productiviteit.

Is voldoende gedaan om productiviteitsverlies te voorkomen of beperken?

Extra problemen

De woonplaatskeuze van de werknemer plaatste de werkgever voor extra problemen. De planning van werkzaamheden in een bedrijf waarin niet slechts sprake is van regulier onderhoud aan installaties, maar ook van (ad hoc) storingsmeldingen is sowieso al ingewikkeld. De complexiteit daarvan is toegenomen – dat heeft het bedrijf tijdens de behandeling in hoger beroep voldoende aannemelijk gemaakt – doordat de man op grotere afstand is gaan wonen van de regio (Utrecht) waarin of van waaruit hij ingezet werd.

Goed werkgever

Van een goed werkgever mag echter, ook wanneer deze geconfronteerd wordt met een voor hem belastende woonplaatskeuze van de werknemer, verwacht worden dat hij de nieuwe realiteit tot uitgangspunt neemt en de mogelijkheden van inzet van de werknemer daarin onderzoekt. Dat de werknemer van zijn kant ook enig water in de wijn moet doen omdat hij de belastende situatie in het leven heeft geroepen, kan daarbij overigens zeer wel aan de orde zijn.

De werkgever heeft zich na het bekend worden van de verhuisplannen van de man slechts in beperkte mate ingespannen om voor de daardoor ontstane situatie een passende oplossing te vinden.

Inspanning werknemer

Ook de werknemer zal zich moeten inspannen voor de handhaving van zijn inzetbaarheid en productiviteit, bijvoorbeeld door (maar niet beperkt tot) incidenteel en wanneer dat nodig is (denk aan mogelijke overschrijding van de Atw), te overnachten in de regio Utrecht.

Minder lange werkweek

De werkgever heeft ook een oplossing voor het ontstane probleem gezocht in verkorting van de wekelijkse arbeidsduur van 40 naar 30 uur per week met bijbehorende aanpassing van het salaris. Dat is voor de man een financieel zeer belastende oplossing. Onvoldoende inzichtelijk is gemaakt door het bedrijf dat een dergelijke, zeer belastende, aanpassing van de arbeidsrelatie uiteindelijk de enige mogelijkheid is om de arbeidsovereenkomst met hem te kunnen handhaven.

Geen ontbinding

Al met al is onvoldoende onderbouwd dat voldoende pogingen in het werk gesteld zijn om het gestelde productiviteitsverlies te voorkomen of tot een aanvaardbaar niveau te beperken.

De kantonrechter heeft het verzoek tot ontbinding van de arbeidsovereenkomst terecht afgewezen, concludeert het hof.

Uitspraak Hof Arnhem-Leeuwarden, 29 november 2019, ECLI:NL:GHARL:2019:10250

Categorie: Nieuws Tags: Accountancy, Arbeidstijdenwet, ontslag

Tags: Accountancy, Arbeidstijdenwet, ontslag

Gerelateerde artikelen

19 maart 2026

Billijke vergoeding van 50.000 euro volgens ChatGPT niet goed onderbouwd

12 maart 2026

Proeftijdontslag mag ook voor aanvang arbeidsovereenkomst

20 februari 2026

Zieke werknemer onbereikbaar en onvindbaar: redelijke grond voor ontbinding contract

21 januari 2026

Ontslag na twee jaar ziekte: wat wijzigt er na 104 weken?

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Zo implementeer je HR- en salarissoftware zonder risico voor de loonrun

Partners

Checklist: zo richt je verzuim- en verlofregistratie in
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Van stage in fictieve naar echte dienstbetrekking
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Is jouw organisatie al klaar voor de EU-richtlijn loontransparantie?
Pensioencommunicatie anno 2026 mag burgerlijk ongehoorzaam
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
Zwangerschapsverlof: zo adviseer je de werkgever over rechten en plichten

Meest gelezen berichten

  • Minimumuurloon € 14,99 per juli 2026 – Regeling indexatie wettelijk minimumloon 800 weergaven
  • Werkgever schendt informatieverplichting: geen loonstroken verstrekt 600 weergaven
  • Onbelaste reiskostenvergoeding in 2026: 0,25 euro per km 500 weergaven
  • Werknemer zegt arbeidsovereenkomst op: vier dagen of twee maanden opzegtermijn? 500 weergaven
  • Tweede Kamer in debat over wetsvoorstel loontransparantie 500 weergaven

NIRPA

Opleidingen

15
mei
Module Loonheffingen VPS
Markus Verbeek Praehep
19
mei
SD Worx: arbeidsrechtelijke updates
SD Worx
19
mei
Opfriscursus PDL (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
22
mei
Opfriscursus VPS (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
25
mei
Pensioenen (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
mei
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
28
mei
Zieke werknemer: rechten en plichten
SD Worx
28
mei
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
28
mei
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
02
jun
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
03
jun
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
03
jun
Prinsjesdagupdate Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
08
jun
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
09
jun
Training: Durven zichtbaar te zijn & energie richten op wat jou motiveert en laat groeien
MOCuitgevers
09
jun
Training: Durven zichtbaar te zijn en je stem te laten horen
MOCuitgevers
09
jun
Training: Energie richten op wat jou motiveert en laat groeien
MOCuitgevers
09
jun
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
09
jun
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
09
jun
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
16
jun
De werkkostenregeling
SD Worx
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
16
jun
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Het Nederlands ontslagrecht
SD Worx
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
23
jun
Geldzorgen bij werknemers: van signaleren naar gesprek en oplossing
MOCuitgevers
25
jun
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
30
jun
Masterclass Arbeidsrecht en Sociaalzekerheidsrecht
MOCuitgevers
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers

Vacatures

Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
HR Officer
PIA Group
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV