Het kabinet wil dat mensen zo veel mogelijk naar vermogen werken. Dit geldt ook voor mensen met een arbeidsongeschiktheidsuitkering. UWV heeft een wettelijk taak om mensen met een Werkhervatting Gedeeltelijk Arbeidsgeschikten uitkering (WGA-uitkering) en mensen met een Wajong-uitkering die arbeidsvermogen hebben, te helpen met het vinden van werk.
UWV heeft deze wettelijke taak niet als het gaat om mensen met een uitkering op grond van de Inkomensvoorziening Volledig Arbeidsongeschikten (IVA) of mensen met een Wajong-uitkering die duurzaam geen arbeidsvermogen hebben (Wajong-DGA). UWV kon daarom voor deze mensen geen instrumenten gericht op re-integratie naar de arbeidsmarkt inzetten.
Experiment brede inzet re-integratie instrumenten
Het Tijdelijk besluit experiment bredere inzet re-integratie instrumenten biedt UWV de mogelijkheid om, bij wijze van experiment, vanaf april 2023 aan mensen met een IVA- of Wajong-DGA-uitkering op verzoek re-integratieondersteuning te bieden. UWV mag tot en met 31 december 2026 over de inzet van re-integratiemiddelen beschikken. De dienstverlening eindigt uiterlijk op 22 april 2028 als het experiment eindigt.
Doel van het experiment is te onderzoeken of door de re-integratieondersteuning de arbeidsparticipatie van mensen met een IVA- of Wajong-DGA-uitkering, die zijn aangemerkt als volledig en duurzaam arbeidsongeschikt, kan worden bevorderd.
Tussenrapportage
Onderdeel van Tijdelijke besluit experiment brede inzet re-integratie instrumenten is dat een tussenrapportage over de doeltreffendheid en de effecten van het experiment in de praktijk tot dan toe en een standpunt inzake de voortzetting van dit besluit anders dan als experiment.
Het tussenrapport Evaluatie re-integratiedienstverlening IVA en Wajong-DGA is inmiddels gepubliceerd.
Werkhervatting van 35 procent
Het onderzoek laat zien dat 35 procent van de 4.000 deelnemers door de re-integratieondersteuning de stap naar werk maakt. Ook zetten anderen dankzij deze ondersteuning stappen op de participatieladder, ook als betaald werk nog buiten bereik blijft.
De werkhervatting van 35 procent ligt in lijn met het gemiddelde bij andere groepen zoals mensen die gedeeltelijk arbeidsongeschikt zijn. Hierbij past een kanttekening. Deze doelgroep is vanwege de ernst en duurzaamheid van hun beperking onvergelijkbaar met andere groepen aan wie re-integratiedienstverlening wordt aangeboden. Daarnaast geldt voor deze groep geen re-integratieplicht, zij melden zich dus op eigen initiatief bij UWV.
Baanverlies
Ongeveer de helft verliest het werk na verloop van tijd weer. Het voortzetten van dit experiment moet uitwijzen of zij later opnieuw aan de slag gaan of dat het baanverlies in deze gevallen blijvend is.
Er is sprake van doeltreffend gebruik door de verhoogde kans op arbeidsparticipatie en van doelmatigheid omdat mensen stappen zetten op de participatieladder. Het is teleurstellend dat veel mensen het werk ook weer verliezen.
Geen voortzetting
De kosten voor voorzetting van deze dienstverlening zijn door UWV berekend op € 4 miljoen per jaar. Daarbij wordt uitgegaan dat zich maandelijks 120 mensen uit de doelgroep bij UWV melden met het verzoek om dienstverlening bij het vinden van werk. Op dit moment zijn hiervoor geen structurele middelen beschikbaar. Dit betekent dat UWV deze dienstverlening, op basis van het experiment, vanaf 1 januari 2027 niet meer aan nieuwe mensen kan aanbieden.
Hoe nu verder?
De komende periode wordt bekeken hoe verder te gaan met de re-integratiedienstverlening van UWV, ook voor deze doelgroep, mede gezien het kabinetsvoornemen om de IVA voor nieuwe gevallen af te schaffen. Daarbij worden ook de verdere resultaten van dit experiment betrokken.

