• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Prinsjesdag 2025 en pakket Belastingplan 2026: wat kunnen we verwachten?

Prinsjesdag 2025 en pakket Belastingplan 2026: wat kunnen we verwachten?

Nieuws

Prinsjesdag is dit jaar op dinsdag 16 september 2025. Ondanks het uitgedunde demissionaire kabinet, komt er toch weer een pakket Belastingplan 2026.

26 augustus 2025 door Salaris Vanmorgen

Het pakket Belastingplan wordt elk jaar op Prinsjesdag bekendgemaakt, dit jaar op dinsdag 16 september 2025. De Eerste en Tweede Kamer bespreken daarna deze plannen.

In verband met de demissionaire status van het kabinet en het verkiezingsreces van de Tweede Kamer, is het oorspronkelijke behandelschema van het pakket Belastingplan 2026 in de Tweede Kamer aangepast. De nieuwe samenstelling van de Tweede Kamer gaat stemmen over het pakket Belastingplan 2026.

De verkiezingen vinden plaats op woensdag 29 oktober 2025. Het zomerreces van de Tweede Kamer was tot en met maandag 2 september. Het verkiezingsreces is vanaf vrijdag 3 oktober 2025 tot en met woensdag 29 oktober 2025.

Behandelschema Belastingplan 2026

Het behandelschema van het pakket Belastingplan 2026 in de Tweede Kamer bestaat uit de volgende stappen:

Prinsjesdag: ontvangst pakket Belastingplan 2026;
maandag 22 september 2025: openbare technische briefing door het ministerie van Financiën;
donderdag 2 oktober 2025 (16.00 uur): inbreng voor het verslag over alle wetsvoorstellen uit het pakket Belastingplan 2026;
maandag 17 november 2025: eerste wetgevingsoverleg (eerste termijn Kamer) over het pakket Belastingplan 2026;
woensdag 19 november 2025: tweede wetgevingsoverleg (eerste termijn regering en tweede termijn) over het pakket Belastingplan;
donderdag 20 november 2025 (middag/avond): eerste plenaire behandeling (eerste termijn Kamer);
dinsdag 25 november 2025 (vanaf 16.30 uur): tweede plenaire behandeling (eerste termijn regering en tweede termijn, inclusief indienen van moties); en
donderdag 27 november 2025 (aanvang middagvergadering): stemmingen over de wetsvoorstellen, amendementen en moties.

Het behandelschema voor de Eerste Kamer is als volgt:

maandag 1 december 2025Technische briefing
dinsdag 2 december 2025Procedure en inbreng voor het verslag
vrijdag 5 december 2025Ontvangst Nota n.a.v. het verslag
dinsdag 9 december 2025nadere procedure en inbreng voor het tweede verslag
vrijdag 12 december 2025Ontvangst Nota n.a.v. het tweede verslag
maandag 15 en dinsdag 16 december 2025Plenaire behandeling inclusief stemmingen

Voorlopige maatregelen

De voorlopige inhoud van het pakket Belastingplan 2026 is al in het voorjaar van 2025 bekendgemaakt. Welke voor voor jou als salarisprofessional relevante maatregelen komen er naar verwachting in het Belastingplan 2026?

  • Verruimen/verduidelijken fietsregeling loonbelasting
    Er geldt nu een bijtellingsregeling voor de (elektrische) fiets volgens artikel 13ter van de wet op de loonbelasting 1964. Met deze maatregel wordt een verduidelijking voorgesteld om ervoor te zorgen dat de deel- en hubfietsen die voor zakelijke doeleinden worden gebruikt buiten de bijtelling vallen.
  • Autonome vergroening Belasting voor Personenauto’s en Motorrijtuigen (bpm)
  • Emissievrije motorrijtuigen 2026
  • Kwarttarieven motorrijtuigenbelasting (mrb)
  • Structureel maken RVU-drempelvrijstelling (Regeling voor Vervroegd Uittreden)
  • Beperkt toepassen van de tabelcorrectiefactor (TCF)
  • Compensatie zorgpremies via tarief eerste en tweede schijf in de inkomstenbelasting
  • Verlaging bpm motorfietsen (alleen vaste voet 200 euro)
  • Normering leasemarkt
    Het kabinet versnelt de ingroei van elektrische auto’s door per 2027 de zakelijke leasemarkt te normeren. Het doel is dat alle auto’s die vanaf 2027 door een werkgever ook voor privégebruik ter beschikking worden gesteld aan de werknemer, volledig emissievrij zijn. De normering wordt vormgegeven via een pseudo-eindheffing in de loonbelasting.

Aparte wetsvoorstellen

Twee voor jou relevante zelfstandige wetsvoorstellen bij het pakket Belastingplan 2026 betreffen:

  1. Wetsvoorstel aandelenopties start-ups en scale-ups, beoogde inwerkingtredingsdatum: 1 juli 2027
  2. Hervorming autobelastingen, beoogde inwerkingtredingsdatum: bpm/mrb 1 januari 2028

Op Prinsjesdag worden alle Belastingplanstukken bekend en gaan we zien welke maatregelen precies in het pakket Belastingplan 2026 staan en zien we ook wat de gevolgen zijn voor de koopkracht.

Koopkracht stijgt

De koopkracht stijgt in 2026 iets meer dan het Centraal Planbureau eerder berekende. Dit blijkt uit de Prinsjesdagstukken die de NOS heeft ingezien. Het kabinet verwacht dat de gemiddelde koopkracht volgend jaar omhoog gaat met circa 1,3 procent. Begin juli werd nog gerekend op een koopkrachtstijging van 1 procent.

Werkenden gaan er 1,2 procent op vooruit, uitkeringsgerechtigden 1,3 procent en gepensioneerden het meeste: 1,5 procent.

Het koopkrachtcijfer dat nu is uitgelekt kan nog afwijken van de cijfers die op Prinsjesdag worden gepresenteerd.

Pakket Belastingplan 2026 – gevolgen val kabinet voor planning en uitvoering

CO2-kilometerregistratie

Ook komt er waarschijnlijk een einde aan aan de CO2-kilometerregistratie voor bedrijven met meer dan 100 medewerkers. Dit wordt pas verplicht bij werkgevers met 250 medewerkers of meer.

Einde in zicht voor CO2-kilometerregistratie voor werkgevers tot 250 werknemers

Nog even een overzicht van de wijzigingen per 1 juli 2025 en de (voorgenomen) wijzigingen per 1 januari 2026 en daarna.

Wijzigingen op salarisgebied per 1 juli 2025 en wat wijzigt er per 2026 en verder?

Op Prinsjesdag worden ook de voorgenomen premiepercentages sociale verzekeringen voor 2026 gepubliceerd, zoals de Awf- en Aof-premie.

Programma Prinsjesdag

De Koning Willem-Alexander spreekt vanaf 13.15 uur de Troonrede uit. Hij opent daarmee het nieuwe werkjaar van het parlement.

Enkele passages uit de Troonrede:

“De basis onder een toekomst met goede voorzieningen voor iedereen, is en blijft een sterke economie en een gezonde overheidsbegroting. Aan de positieve kant staat dat de werkloosheid structureel laag blijft en dat de armoede verder is gedaald. Ook positief is dat alle groepen volgend jaar meer te besteden krijgen, vanwege fors gestegen lonen en eerder genomen maatregelen om de koopkracht te verbeteren. In dat licht is het belangrijk dat de verlaging van de brandstofaccijns volgend jaar gehandhaafd blijft. Toch is er ook reden tot zorg. Zo blijft het tekort op de begroting volgend jaar weliswaar binnen de afgesproken grenzen, maar voor de toekomst zijn wel heldere keuzes nodig om dat zo te houden. Bovendien is de huidige economische groei te laag om ons voorzieningenniveau op termijn op peil te houden.”

“Juist daarom is het zorgelijk dat steeds meer ondernemers negatief zijn over het Nederlandse investeringsklimaat. Dat geluid klinkt zowel in het midden- en kleinbedrijf als vanuit grote ondernemingen en moet worden gehoord. Als bedrijven minder investeren, of zelfs overwegen Nederland te verlaten, dan tast dat uiteindelijk het verdienvermogen van ons land aan. Verlaging van de regeldruk blijft dringend noodzakelijk.”

“Op 29 oktober maken hopelijk zoveel mogelijk stemgerechtigde Nederlanders gebruik van hun democratische recht om invloed uit te oefenen op hun eigen toekomst en die van ons land.”

Troonrede 2025

De minister van Financiën biedt het koffertje met daarin de Miljoenennota en Rijksbegroting aan om 15.30 uur in de Tweede Kamer.

In de rijksbegrotingen staan de voorstellen voor uitgaven, verplichtingen en inkomsten van de rijksoverheid voor het komende jaar, per ministerie en de prioriteiten voor het komende begrotingsjaar.

De Miljoenennota geeft een overkoepelende toelichting op de rijksbegrotingen. In de Miljoenennota staan de belangrijkste plannen en keuzes van het kabinet samengevat, en wat deze plannen kosten. Daarnaast beschrijft de nota de economische en financiële situatie van Nederland.

Salaris Vanmorgen houdt je op de hoogte van de wijzigingen op salarisgebied die volgen.

Belastingplan 2026: overzicht belangrijkste fiscale maatregelen

Belastingplanstukken


Meer over het pakket Belastingplan 2026 hoor je op de Nationale Salarisdag 2025 in november of december:

Categorie: Nieuws Tags: Belastingplan 2026, Prinsjesdag

Tags: Belastingplan 2026, Prinsjesdag

Gerelateerde artikelen

18 december 2025

Belangrijkste wijzigingen belastingen 2026: autobelastingen, loon- en inkomstenbelasting

17 december 2025

Eerste Kamer neemt pakket Belastingplan 2026 aan

16 december 2025

Overgangstermijn van 1 jaar voor versoberen youngtimerregeling

16 december 2025

Werknemers gaan er op vooruit in 2026 – nettoloon stijgt

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Ziekte en loondoorbetaling: automatiseren mutaties zorgt voor foutloze salarisverwerking

Partners

Je werkt in de salarisadministratie als je sommige zinnen vaker hoort dan ‘goedemorgen’
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Kostenneutrale cadeautjes: vaak sigaar uit eigen doos
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Slapend dienstverband: wel of geen opbouw vakantiedagen?
Zaken voor elkaar
Termijn beslissingen WIA gewijzigd: meer tijd UWV voor (her)beoordelen WIA-uitkeringen
Hoe bereken je de wettelijke opzegtermijn?

Meest gelezen berichten

  • Uitkeringslasten UWV stijgen in 2026 – WW, WIA, Wazo en ZW 5k weergaven

  • Ingrijpende aanpassingen nodig in de WIA: het moet eenvoudiger en beter 4.6k weergaven

  • Termijn beslissingen WIA gewijzigd: meer tijd UWV voor (her)beoordelen WIA-uitkeringen 2.6k weergaven

  • Werkgever mocht te veel betaald loon verrekenen, loonstop ook terecht 2.4k weergaven

  • Werkgever bewust financieel benadeeld: dringende reden voor ontslag 2k weergaven

NIRPA

Opleidingen

11
feb
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
12
feb
Opfriscursus VPS (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
16
feb
Pensioenen (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
18
feb
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
20
feb
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
20
feb
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
24
feb
Prinsjesdagupdate Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
27
feb
Module Strategische Arbeidsvoorwaarden en Belonen
Markus Verbeek Praehep
02
mrt
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
03
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
04
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
05
mrt
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
10
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
10
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
11
mrt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
17
mrt
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
17
mrt
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
18
mrt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
19
mrt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
23
mrt
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
23
apr
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Salarisadministrateur – Bauhaus Bunnik
Strictly People
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Operationeel Manager Loonadministratie
Scab
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Payroll Specialist
Vitalis
AFAS Payroll Specialist
Visser & Visser
Salarisprofessional
aaff
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Salarisprofessional  – Uden
aaff
Teamleider Salarisadministratie – Salta Group Hilversum
Strictly People
Salarisprofessional – Raamsdonksveer
aaff
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Ervaren Payroll Professional in Alphen aan den Rijn
Grant Thornton

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV